Trądzik ropowiczy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik ropowiczy  co to jest? Przyczyny objawy leczenie

Trądzik to jeden z najbardziej powszechnych problemów dermatologicznych, który dotyczy pacjentów gównie w wieku 15-19 lat, jednak w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań wśród pacjentów dorosłych.

Jest to dolegliwość uciążliwa zarówno pod względem dermatologicznym, jak i estetycznym, co często stanowi ogromne obciążenie psychiczne dla pacjentów, negatywnie wpływając na ich samoocenę, samopoczucie i nastrój.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio leczyć trądzik i unikać powstawania komplikacji, takich jak blizny potrądzikowe, które dodatkowo obciążają pacjenta.

Spis treści

Czym jest trądzik ropowiczy?

Trądzik ropowiczy to kliniczna postać trądziku pospolitego, charakteryzująca się obecnością zaczerwienionych, ropnych cyst na skórze. Zmiany ropne mogą pojawić się w praktycznie każdym miejscu ciała, ale zazwyczaj występują na twarzy, plecach, ramionach lub klatce piersiowej. Cysty w trądziku ropowiczym są duże, oporne na leczenie i mają tendencję do grupowania się.

Zmianom towarzyszy stan zapalny i ból, a po procesie ich gojenia, na skórze zostają nierówne, wciągnięte blizny.

Zobacz także: Trądzik pospolity - przyczyny, objawy, leczenie

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są przyczyny powstawania trądziku ropnego?

Powstawanie trądziku ropowiczego jest złożone i wieloczynnikowe, a proces ten jest oparty na wielu mechanizmach.

Główne przyczyny trądziku ropowiczego to:

 1. Łojotok - u pacjentów z trądzikiem łój nie tylko produkowany jest w nadmiernej ilości przez nadczynność gruczołów łojowych, ale także ma zmieniony skład np. większą zawartość skwalenu, który potęguje stan zapalny.

 2. Nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych.

 3. Kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes - bakterie te bytują na skórze pacjentów i odpowiadają za powstawanie cytokin prozapalnych i nasilają stan zapalny.

 4. Stan zapalny - jest jednym z najważniejszych czynników w powstawaniu trądziku, spowodowanym przez interakcje pomiędzy komórkami gruczołu łojowego, bakteriami Propionibacterium acnes oraz substancjami chemicznymi łoju.

 5. Hormony - wahania hormonalne mają duży wpływ na etiopatogenezę trądziku i wiele pacjentów doświadcza pogorszenia stanu cery w okresie dojrzewania. Największy udział w hormonalnym podłożu trądziku mają androgeny, które pobudzają produkcję sebum i mają duże znaczenie w regulacji pracy sebocytów.

Czy można zapobiegać trądzikowi ropowiczemu?

Na wiele z wcześniej wymienionych czynników wywołujących trądzik, pacjenci niestety nie mają realnego wpływu. Istnieje jednak kilka czynników oddziałujących na stan skóry, które pacjenci mogą kontrolować w codziennym życiu.

Do czynników tych zaliczamy:

 • dieta - węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym oraz mleko stymulują powstawanie zmian trądzikowych, a zatem u pacjentów predysponowanych do występowania trądziku zaleca się dietę niskowęglowodanową i ubogą w produkty mleczne;

 • promieniowanie UV - ekspozycja na promienie słoneczne pogarsza stan skóry u pacjentów cierpiących na trądzik ropowiczy. Pacjenci chorujący na trądzik powinni stosować kremy z filtrem UV przez cały rok, szczególnie na miejsca predysponowane do występowania zmian trądzikowych oraz unikać ekspozycji na duże dawki światła;

 • leki - wiele substancji leczniczych ma potwierdzone działanie stymulujące powstawanie zmian trądzikowych i należy je stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów cierpiących na trądzik. Należą do nich między innymi: sterydy anaboliczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwgruźlicze, witamina B12 oraz barbiturany;

 • tytoń - palenie papierosów wzmaga produkcję łoju, a pacjenci z trądzikiem powinni rozważyć rzucenie palenia;

 • stres - wysoki poziom stresu stymuluje powstawanie androgenów w nadnerczach, co istotnie nasila zmiany trądzikowe. W trakcie leczenia trądziku należy starać się wprowadzić mniej stresogenny tryb życia.

Jak leczyć trądzik ropowiczy?

Czy trądzik ropny da się wyleczyć domowymi sposobami?

Trądzik ropowiczy to trudna i oporna na leczenie odmiana trądziku. Należy być świadomym, że leczenie trądziku ropowiczego domowymi metodami jest niezmiernie trudne i niestety rzadko skuteczne.

Najlepszym wyborem jest w takim przypadku wizyta u dermatologa i odpowiednio dobrana farmakoterapia połączona z właściwą pielęgnacją.

Z perspektywy dermatologa, cel leczenia trądziku ropowiczego to likwidacja lub zmniejszenie ilości cyst, zapobieganie progresji choroby, a także niedopuszczenie do powstania blizn. Należy mieć świadomość, że proces leczenia trądziku ropowiczego jest długotrwały i nie kończy się w momencie zniknięcia wykwitów skórnych, lecz wymaga kontynuacji podtrzymującej efekt i częstych wizyt kontrolnych.

Przerwanie terapii bez konsultacji z lekarzem w nieodpowiednim momencie zazwyczaj kończy się nawrotem choroby z równie ciężkimi lub nawet bardziej nasilonymi objawami.

Trądzik ropny – farmakoterapia

Dermatolog dostosowuje farmakoterapię trądziku indywidualnie do pacjenta, zwracając szczególną uwagę na nasilenie zmian skórnych. Z definicji, trądzik ropowiczy należy do ciężkiej odmiany trądziku, a zatem leczenie jest zazwyczaj intensywne i opiera się na silnych lekach.

Leczeniem pierwszego rzutu w trądziku ropowiczym jest leczenie skojarzone doustnym antybiotykiem z preparatem działającym miejscowo, a w przypadkach, gdy taka terapia nie przynosi efektów, zalecana jest izotretynoina.

Preparaty miejscowe w leczenie trądziku ropowiczego

Obecnie dermatolodzy rekomendują stosowanie czterech podstawowych grup leków miejscowych:

 • retinoidy - działają przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo oraz komedolitycznie, czyli redukują wielkość i ilość zaskórników;

 • antybiotyki, w szczególności erytromycyna i klindamycyna - działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;

 • kwas azelainowy - ma działanie przeciwbakteryjne, komedolityczne i przeciwłojotokowe;

 • nadtlenek benzoilu - działa komedolitycznie i przeciwbakteryjnie.

Powyższe leki aplikuje się na całe okolice z tendencją do zmian ropnych, a nie tylko punktowo na cysty, co należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów podczas terapii miejscowej.

Co istotne, preparaty te mają działanie drażniące na skórę i w trakcie terapii należy wspomagać się delikatną pielęgnacją myjącą i nawilżającą.

Zobacz także: Kremy, żele i maści na trądzik - jakie są dostępne metody miejscowego leczenia trądziku?

Antybiotyki na trądzik ropowiczy

Do najczęściej stosowanych antybiotyków w leczeniu trądziku ropowiczego należą tetracykliny(np. limecyklina, doksycyklina, chlorowodorek tetracykliny) oraz makrolidy (np. erytromycyna, azytromycyna).

Co istotne, leczenie doustnymi antybiotykami nigdy nie powinno być stosowane w monoterapii i należy zawsze dołączyć do nich któryś z wcześniej wspomnianych leków miejscowych. Nie wolno jednakże łączyć antybiotyków w formie doustnej z maściami antybiotykowymi.

Ważną kwestią jest czas trwania antybiotykoterapii. Terapia antybiotykami doustnymi przynosi spodziewane efekty w leczeniu trądziku jedynie, gdy stosowana jest regularnie i odpowiednio długo. Cały proces leczenia nie powinien jednak przekroczyć 12 tygodni.

Izotretynoina w leczeniu trądziku ropowiczego

Izotretynoina to bardzo silny i skuteczny doustny preparat, używany w najbardziej nasilonych odmianach trądziku, opornych na systemowe leczenie antybakteryjne skojarzone z lekami stosowanymi miejscowo.

Jest to lek z grupy retinoidów, który hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza je, a także wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę, uderzając w źródło problemu.

Wiele pacjentów zwleka z wdrążeniem terapii izotretynoiną ze względu na jego liczne niesławne działania niepożądane. Najgroźniejszym z nich jest teratogenność - stosowanie tego leku jest absolutnie zabronione u kobiet w ciąży, a wszystkie kobiety w wieku rozrodczym mają obowiązek stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia izotretynoiną.

Inne działania niepożądane izotretynoiny, o których warto wiedzieć to suchość skóry i błon śluzowych, hiperlipidemia (wysoki poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów), hepatotoksyczność(uszkodzenie wątroby).

Izotretynoina, podobnie jak antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku dostępna jest tylko na receptę.

@erecept.pl Potrzebujesz leku na trądzik? E-konsultacja z e-receptą na stronie ERECEPT.PL - wejdź i przekonaj się jak możemy ci pomóc bez wychodzenia z domu! #trądzikporady #zmianyskórne #erecept ♬ Tattoo - Loreen

Jak prawidłowo pielęgnować skórę z trądzikiem ropowiczym?

Odpowiednia pielęgnacja skóry ma kluczowe znaczenie w walce z trądzikiem i może znacząco wpłynąć na przebieg choroby. Prawidłowo wyglądająca pielęgnacja skóry powinna zapewnić odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie oraz ochronę przeciwsłoneczną.

 • Oczyszczenie - twarz należy myć dwa razy dziennie delikatnym preparatem do oczyszczania skóry oraz ciepłą wodą. Umożliwi to pozbycie się brudu oraz nadmiaru sebum. Zaleca się mycie twarzy rękoma w delikatny sposób, bez energicznego szorowania naskórka, gdyż może to powodować uszkodzenie powierzchni skóry i pogorszenie objawów trądziku.

 • Nawilżenie - odpowiednie nawilżenie skóry to element, który wiele osób cierpiących na trądzik pomija, błędnie interpretując przetłuszczenie skóry jako nadmierne nawilżenie. Często zdarza się, że mimo przetłuszczenia, skóra trądzikowa jest jednocześnie odwodniona, a wysuszenie skóry może wzmagać produkcje łoju i pogarszać objawy trądziku. Bardzo ważne jest zatem stosowanie delikatnych kremów nawilżających w trakcie leczenia trądzik. W szczególności poleca się kosmetyki hipoalergiczne na bazie naturalnych składników.

 • Ochrona przeciwsłoneczna - ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje pogorszenie się stanu cery trądzikowej, a leki stosowane w leczeniu trądziku dodatkowo mogą powodować nadwrażliwość cery na światło. W celu uniknięcia uszkodzenia skóry przez światło słoneczne zaleca się stosowanie kremów z filtrem co najmniej SPF 30 przed każdym wyjściem z domu.

Jakość i skład kosmetyków ma szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się z trądzikiem. Sięgając po produkty kosmetyczne, należy unikać tych, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki lub alkohol etylowy, który silnie wysusza skórę.

Ponadto należy zwrócić uwagę, aby stosowane produkty były niekomedogenne, czyli nie blokowały ujścia gruczołów łojowych, powodując powstawanie zaskórników.

Oprócz prawidłowej pielęgnacji skóry należy pamiętać o odpowiednim jej traktowaniu - nie należy wyciskać ani rozdrapywać zmian skórnych. Takie zachowanie nie poprawi wyglądu skóry, a może jedynie spowodować nieestetyczne blizny lub zakażenie zmian.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dostęp 15.11.2023], dostępna w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16307/characteristic

Portal Cetaphil, [online], [dostęp 15.11.2023], dostępna w Internecie:

https://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/tradzik-ropowiczy-jakie-sa-jego-objawy-jak-leczyc.html

Serwis MP, [online] [dostęp 16.12.2023] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku

Portal Superpharm, [online], [dostęp 15.11.2023], dostępna w Internecie:

https://www.superpharm.pl/blog/komedogennosc-kosmetykow-co-to-znaczy

Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

https://www.termedia.pl/Journal/-56/pdf-20040-10?filename=Tradzik%20zwyczajny.pdf

Sławomir Majewski, Roman J. Nowicki Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową 2022

Inni czytali również

Trądzik na plecach - skąd się bierze? Jak radzić sobie z pryszczami na plecach?
Trądzik na plecach - skąd się bierze? Jak radzić sobie z pryszczami na plecach?

Chociaż trądzik może się kojarzyć jako choroba skóry twarzy, to zmiany trądzikowe mogą występować także m.in. na plecach. Zapoznaj się z poniższym artykułem, jeśli zastanawiasz się, skąd bierze się trądzik na plecach i jak sobie z nim radzić. Możesz skorzystać z domowych, jak i aptecznych sposobów. Szczególnie ważna jest pielęgnacja - delikatne oczyszczenie skóry.

Artykuł
06.12.2023
Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroksyzyna wykazuje właściwości przeciwhistaminowe (m.in. przeciwświądowe), przeciwlękowe oraz uspokajające. Substancją aktywną preparatu jest chlorowodorek hydroksyzyny.

Charakterystyka produktów leczniczych
21.02.2024
Trądzik u dorosłych  jak się objawia i jakie są możliwości leczenia?
Trądzik u dorosłych - jak się objawia i jakie są możliwości leczenia?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną charakteryzującą się występowaniem wykwitów skórnych, takich jak krosty czy grudki, najczęściej na twarzy, plecach czy dekolcie. Gdy myślimy o trądziku, mamy przed oczami nastolatka, jednak nie tylko w tym wieku mogą występować zmiany trądzikowe. Coraz częściej pojawiają się one u osób dorosłych.Kuracja tej choroby skóry u dorosłych obejmuje działanie na kilku płaszczyznach: wyeliminowanie możliwych przyczyn, włączenie leczenia dermatologicznego, odpowiednią dietę oraz dopasowaną do potrzeb skóry pielęgnację.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!