Ból głowy z przodu: przyczyny, objawy i metody leczenia

Opublikowano 20.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Ból głowy z przodu: przyczyny objawy i metody leczenia

Ból głowy z przodu może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest stres. Na szczególną uwagę zasługują także zmęczenie, niedobór snu lub zapalenie zatok przynosowych, które znajdują się w przedniej części głowy. Leczenie jest zależne od przyczyny bólu. Zazwyczaj obejmuje doraźnie stosowane  leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Spis treści

Rodzaje bólu głowy z przodu i ich przyczyny

Ból głowy z przodu może mieć przyczynę neurologiczną, wiązać się z nadmiernym stresem i przeciążeniem organizmu, infekcją czy też wadą wzroku.

Zobacz także: Ból głowy- przyczyny, objawy, leczenie

Ból głowy w różnych miejscach

Ból w okolicy czoła

Ból głowy w okolicy czoła może wiązać się z różnymi dolegliwościami. Aby go uniknąć, warto zadbać o nawodnienie organizmu, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu i utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Napięciowy ból głowy jest powodowany przez: stres emocjonalny, zaburzenia lękowe, depresję, nieprawidłową postawę ciała lub jednostronne przeciążenie mięśni pleców. Jest najczęstszą przyczyną bólu głowy i w trakcie swojego życia doświadcza go większość z nas.

Ma zwykle charakter tępy, opisywany jako uczucie "obręczy zaciskającej głowę", jego nasilenie jest raczej niewielkie lub umiarkowane. Obejmuje całą głowę albo lokalizuje się w jednej części.

Przyczyny napięciowego bólu głowy są związane ze zwiększonym napięciem mięśni w odpowiedzi najczęściej na silne emocje (np. stres), przemęczenie czy długotrwałe przyjmowanie postawy obciążającej mięśnie pleców.

Infekcja zatok jest często przyczyną bólu głowy z przodu czoła. Zapalenie w obrębie zatoki czołowej będzie się objawiało rozpierającym bólem, najbardziej nasilonym w godzinach porannych i przy pochylaniu głowy, a także podczas palpacji oraz uciskania okolicy zatok czołowych. Zwykle towarzyszy infekcji lub jest poprzedzone infekcją.

Zobacz także: Sposoby na zatkane zatoki – domowe i apteczne patenty

Migrenowy ból głowy może lokalizować się w części czołowej, choć częściej występuje w okolicy skroniowej.

Klasterowy ból głowy występuje rzadko. Może natomiast być bardzo bolesny i uciążliwy. Najczęściej ból występuje przez wiele tygodni lub miesięcy, z tendencją do pojawiania się o tej samej porze dnia. Lokalizuje się w okolicy czołowej, oczodole lub na skroni i trwa do kilku godzin.

Klasterowe bóle głowy mogą być wywołane alkoholem, tytoniem lub chemikaliami. Obserwuje się również rodzinne tendencje do ich występowania.

Zmęczenie oczu występujące po długotrwałych aktywnościach, jak czytanie czy praca przed komputerem, mogą powodować przemęczenie oczu i ból głowy z przodu. Szczególnie dotyczy to osób z niepooddawaną korekcji wadą wzroku.

Ból głowy nad oczami

Ból w okolicy oczu może być spowodowany przez choroby oczu oraz struktur je otaczających.

Bolesnym następstwem mechanicznego urazu oka mogą być otarcia rogówki. Jest to struktura obficie unerwiona, dlatego nawet niewielkie zadrapanie może być bardzo bolesne. Może towarzyszyć mu przekrwienie.

Patologie w obrębie oczodołu mogą powodować ból w okolicy oka. Częstą przyczyną są choroby zatok obocznych, takie jak zapalenie zatok czy alergia. Może również pojawić się zapalenie tkanek oczodołu lub zapalenie nerwu wzrokowego.

Bóle występujące głęboko w oczodole mogą być wyrazem tylnego zapalenia twardówki. Zdecydowanie rzadziej występują guzy oczodołu, takie jak oponiak czy glejak nerwu wzrokowego.

Niewyrównana wada wzroku, zwłaszcza nadwzroczność, może doprowadzić do przeciążenia mięśni i bólu oczu.

Zapalenie spojówek jest powodowane przez alergię lub infekcję. Głównym objawem są przekrwione spojówki. Dodatkowo może wystąpić pieczenie czy swędzenie. Dolegliwości bólowe są w tym przypadku niecharakterystyczne.

Ból głowy w skroniach

Ból migrenowy typowo rozpoczyna się w skroniach. Najczęściej jest on zlokalizowany po jednej stronie głowy. Oprócz skroni może lokalizować się w okolicy czołowej, rzadziej z tyłu głowy. W migrenie ból narasta stopniowo, przyjmuje znaczne natężenie i jest pulsujący. Często nasila się w trakcie wysiłku fizycznego.

Towarzyszące bólowi objawy migreny to światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty. Migrena może rozpoczynać się tzw. aurą. Są to ogniskowe objawy neurologiczne, takie jak mroczki przed oczami, plamy w polu widzenia, deformacja obrazu. Aura jest zwiastunem migreny i trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Ból o charakterze migrenowym trwa od 4 do 72 godzin.

Napady migreny mogą być prowokowane przez: stres, zmęczenie, niektóre pokarmy (czekolada, alkohol, nabiał), intensywne zapachy.

Inne przyczyny bólu głowy w okolicy skroniowej to:

 • zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego;

 • zapalenie tętnicy skroniowej;

 • nerwoból.

Pulsujący ból głowy

Najczęściej dotyczy kobiet. Może być wywołany przez substancje, takie jak kofeina i alkohol, a także być składową migreny.

Osoby spożywające duże ilości kofeiny w ciągu dnia, po jej odstawieniu mogą odczuwać tzw. symptomy odstawienne. Oprócz pulsującego bólu głowy należą do nich także: zmęczenie, senność, pogorszenie nastroju, osłabienie koncentracji.

Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie głowy, co po nadmiernym spożyciu może skutkować pulsującym bólem. Może on trwać maksymalnie do 3 dni od przyjęcia nadmiernej dawki alkoholu, zazwyczaj trwa jednak krócej.

Migrenowe bóle głowy również mogą manifestować się jako pulsujący ból głowy z przodu czoła.

Czynniki wywołujące ból głowy

Ciśnienie krwi i jego wpływ

Wysokie ciśnienie tętnicze, zwłaszcza przy jego nagłym i znaczącym wzroście, może spowodować ból głowy. Towarzyszyć mogą mu: zaczerwienienie twarzy i szyi, krwawienie z nosa, zawroty głowy.

Stres i nerwica

Konsekwencją długotrwałego stresu jest nadmierne napięcie mięśni w obrębie twarzy i głowy. Powoduje to powstanie napięciowego bólu głowy.

Depresja i inne zaburzenia psychiczne

Depresja manifestuje się jako zaburzenia psychiatryczne i emocjonalne, ale może również dawać objawy somatyczne. Do jednych z najczęstszych należy ból głowy.

Problemy z kręgosłupem szyjnym

Ból głowy może być związany ze zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także z tzw. zespołem szyjnopochodnym, którego przyczyną mogą być: przeciążenie, zmiany naczyniowe lub zmiany struktur nerwowych.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka obejmuje dokładny wywiad na temat czasu trwania, nasilenia i charakteru bólu. Lekarz pyta również o czynniki wyzwalające i łagodzące ból, a także o objawy towarzyszące. W razie konieczności może zlecić wykonanie badań dodatkowych jak morfologia krwi czy badania obrazowe głowy.

Leczenie farmakologiczne i samopomoc

Leczenie bólu głowy zależy od jego przyczyny. Napięciowe bóle głowy leczy się zwykle przy użyciu sprzedawanych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Jeśli ból głowy związany są ze stresem czy przemęczeniem, warto zadbać o odpowiedni komfort, czas i higienę snu. Pomóc może również kąpiel, masaż głowy, przebywanie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu czy moczenie stóp w ciepłej wodzie.

Bóle głowy spowodowane depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi ustępują zwykle po włączeniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo pomocna jest również psychoterapia.

Bóle migrenowe leczy się doraźnie i profilaktycznie. Leczenie doraźne polega na przyjmowaniu leków w momencie, kiedy pojawia się ból głowy. Są to leki przeciwbólowe jak NLPZ, tryptany, pochodne ergotaminy.

Leczenie profilaktyczne obejmuje działania przed pojawieniem się bólu głowy, które mają na celu zmniejszenie liczby napadów migreny. Pacjentom podaje się wówczas: leki przeciwpadaczkowe (kwas walproinowy, topiramat), blokery kanałów beta (propranolol, metoprolol), leki przeciwdepresyjne. Leki dostępne są wyłącznie na receptę (recepta online). Można również zastosować iniekcje z toksyny botulinowej.

Kiedy ból głowy jest powodem do niepokoju?

Powinniśmy zgłosić się do lekarza, kiedy ból głowy pojawia się często i ma znaczne natężenie, a także gdy dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy alarmowe: poranne nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości.

Jeśli nagle pojawia się bardzo silny ból głowy (często opisywany jako "najgorszy w życiu"), należy wezwać karetkę, ponieważ może on świadczyć o krwawieniu podpajęczynówkowym.

Metody diagnostyczne

W celu diagnostyki przyczyn bólu głowy wykorzystuje się następujące metody diagnostyczne:

 • tomografia komputerowa głowy;

 • angio-TK głowy;

 • tomografia komputerowa zatok;

 • tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego;

 • magnetyczny rezonans jądrowy (MRI).

Wnioski i zalecenia

Z większością bóli głowy możemy poradzić sobie sami w domu, wykorzystując domowe sposoby i środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli bóle głowy są bardzo częste, silne, lub towarzyszą im objawy alarmowe - należy zgłosić się do lekarza w celu ich diagnostyki.

Żeby zapobiegać bólom głowy, warto zadbać o odpowiednią ilość i komfort snu, wypracowanie mechanizmów radzenia sobie ze stresem oraz odpowiednie nawodnienie.

Osoby cierpiące na częste bóle głowy

Istnieją rodzinne tendencje do występowania bólów głowy. Szczególnie dotyczy to migreny. Nawracające bóle głowy dotykają często osób prowadzących intensywny tryb życia: stresujący, bez odpowiednio długiego snu i z nieprawidłową dietą.

To nie jest porada medyczna, nie zastąpi ci konsultacji lekarskiej. Serwis erecept.pl oferuje konsultacje medyczne.

Bibliografia

"Association between migraine or severe headache and hypertension among US adults: A cross-sectional study" [Jing Zhang, Yukang Mao, Yansong Li, Kun Zhao, Qiyang Xie, Kai Wang, Jing Shi] [dostęp 28.01.2024] dostępne online:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36604265/

Portal MedicalNewsToday [online] [dostęp 25.01.2024] dostępne online:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321086#cluster-headaches

Portal WebMD [online] [dostęp 25.01.2024] dostępne online:

https://www.webmd.com/eye-health/eye-pain-causes-symptoms-diagnosis-treatment

Portal MP [online] [dostęp 24.01.2024] dostępne online:

https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=94853

Inni czytali również

Nerwobóle  przyczyny objawy leczenie
Nerwobóle - przyczyny, objawy, leczenie

Nerwobóle objawiają się atakami silnego, często promieniującego bólu. Pacjenci często opisują towarzyszące mu odczucia jako pieczenie, mrowienie, uczucie rażenia prądem. Często towarzyszą mu zaburzenia czucia.Czym jest neuralgia? Jakie rodzaje nerwobólu występują najczęściej? Jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Artykuł
20.02.2024
Ból pośladków  choroby przyczyny objawy leczenie
Ból pośladków - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Ból pośladka jest powszechną dolegliwością, która może dotknąć ludzi w różnym wieku. Ten niekomfortowy stan może mieć różne przyczyny, od problemów mięśniowo-szkieletowych po schorzenia neurologiczne. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny bólu pośladka i jak sobie z nimi radzić?

Artykuł
27.03.2024
Co zrobić przy bólu karku i szyi?
Co zrobić przy bólu karku i szyi?

Ból szyi to częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od czasu trwania może mieć charakter ostry (trwający do 6 tygodni) lub przewlekły (minimum 6 miesięcy). Przyczyną bólu karku może być zwyrodnienie kręgów szyjnych, zwiększone napięcie mięśni szyi, a także zła pozycja ciała np. podczas snu.Pacjenci zgłaszają się z bólem szyi i karku w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu może skierować pacjenta do neurologa, ortopedy lub neurochirurga.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!