Trulicity a Ozempic - jakie są różnice i podobieństwa leków?

Opublikowano 06.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trulicity a Ozempic  jakie są różnice i podobieństwa leków?

Ozempic oraz Trulicity to leki przeciwcukrzycowe, które stanowią dobre uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego u chorych, u których stosowanie metforminy nie jest wskazane. Dodatkowo oba leki zmniejszają uczucie głodu, co prowadzi do spożywania mniejszej ilości pokarmów i w konsekwencji do zmniejszenia masy ciała.

Spis treści

 • Leki Trulicity i Ozempic stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Preparaty wykazują także właściwości redukujące uczucie głodu.
 • Substancja czynna leku Ozempic to semaglutyd, a Trulicity - dulaglutyd.
 • Koszt leku Trulicity to orientacyjnie ok. 200 zł, a Ozempic - 400 zł.
 • Zarówno Trulicity, jak i Ozempic są dostępne jako roztwory do podskórnego wstrzykiwania i powinny być stosowane raz w tygodniu, niezależnie od posiłku, w dowolnej porze dnia.
 • Więcej artykułów o zdrowiu znajdziesz na blogu erecept.pl.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co zawiera i jak działa lek?

Substancje czynne leków wiążą się z receptorem GLP-1 aktywując go, a w konsekwencji w sposób zależny od stężenia glukozy - zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki - duże stężenie glukozy we krwi stymuluje wydzielanie insuliny, natomiast małe działa hamująco.

Ponadto leki te powodują opóźnione opróżnianie żołądka, wskutek czego dochodzi do zmniejszenia szybkości wchłaniania glukozy. Leki umożliwiają kontrolę glikemii poprzez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Dodatkowo wpływając na specyficzne receptory w mózgu, zwiększają uczucie sytości i zmniejszają uczucie głodu, co sprzyja ograniczeniu spożywanych pokarmów, a w konsekwencji wspomaga chudnięcie.

Ozempic

Substancją czynną preparatu Ozempic jest semaglutyd - peptyd wytwarzany z zastosowaniem inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae.

Trulicity

Podobnie jak Ozempic, Trulicity to peptydowy lek wytwarzany metodą inżynierii genetycznej. W odróżnieniu od niego powstaje w linii komórkowej CHO (z jajnika chomika chińskiego), a jego substancją czynną jest dulaglutyd.

Zobacz też: Podróbki Ozempicu zalały rynek - jak rozpoznać fałszywy lek?

Ile kosztują leki Ozempic i Trulicity?

Na podstawie informacji dostępnych w aptekach internetowych, orientacyjne ceny leków to około 200 zł (po refundacji około 60 zł) - jeśli chodzi o Trulicity. 400 zł (po refundacji około 130 zł) w przypadku leku Ozempic.

Zobacz też: Ozempic - dlaczego zniknął z aptek?

Dawkowanie

Oba leki występują jako roztwór do wstrzykiwań i są przeznaczone wyłącznie do podania podskórnego. Bez względu na to, który lek wybierzemy, należy go stosować raz w tygodniu niezależnie od posiłku, o dowolnej porze dnia. Leki przeznaczone są dla osób dorosłych. Nie ma danych na temat bezpieczeństwa stosowania leków u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Ozempic

Dorośli: dawka początkowa to 0,25 mg raz na tydzień

Po 4 tygodniach stosowania preparatu należy zwiększyć dawkę leku Ozempic do 0,5 mg raz na tydzień, a po kolejnych 4 tygodniach - do 1 mg raz na tydzień. W razie potrzeby, po upływie kolejnych 4 tygodni, lekarz prowadzący może zalecić zwiększenie dawki do 2 mg 1 raz na tydzień.

Nie należy przekraczać dawek większych niż 2 mg na tydzień. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę (recepta online).

W przypadku stosowania leku Ozempic z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną konieczne jest ograniczenie ich dawki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Aby dostosować dawki pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny, zaleca się samodzielne kontrolowanie stężenia glukozy. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek wydawany wyłącznie na receptę.

Trulicity

W monoterapii: 0,75 mg raz na tydzień

W leczeniu uzupełniającym: 1,5 mg raz na tydzień

W razie potrzeby, po 4 tygodniach stosowania leku, można zwiększyć do dawki z 1,5 mg do 3 mg 1 raz na tydzień, po kolejnych 4 tygodniach zgodnie z zaleceniami lekarskimi do 4,5 mg raz na tydzień. Nie należy przekraczać dawek większych niż 4,5 mg na tydzień. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Lek wydawany wyłącznie na receptę.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Ozempic

Nie należy stosować leku Ozempic:

 • u osób ze schyłkową niewydolnością nerek, poddawanych dializom;

 • w leczeniu cukrzycy typu 1 (ani kwasicy ketonowej);

 • jako zamiennik insuliny;

 • dożylnie ani domięśniowo;

 • jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu;

 • w okresie karmienia piersią oraz w ciąży;

 • u chorych z ciężką niewydolnością serca (stopień IV wg NYHA).

Trulicity

Nie należy stosować leku Trulicity:

 • jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu;

 • w leczeniu cukrzycy typu 1 (ani kwasicy ketonowej);

 • jako zamiennik insuliny;

 • w okresie karmienia piersią oraz w ciąży;

 • dożylnie ani domięśniowo;

 • u osób z ciężkimi chorobami układu pokarmowego, m.in. ciężką postacią gastroparezy;

 • u chorych z zaburzeniami czynności nerek.

Czy Trulicity i Ozempic można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Trulicity oraz Ozempic jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią oraz podczas ciąży. Należy zapytać lekarza o najlepsze metody kontroli glikemii w okresie ciąży.

Czy Trulicity i Ozempic zaburzają zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono, aby leki Ozempic i Trulicity w istotny sposób wpływały na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania leków w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia hipoglikemii, która zaburza sprawność psychofizyczną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Trulicity i Ozempic?

Leki Ozempic oraz Trulicity, jak każdy lek, mogą powodować działania niepożądane.

Ozempic

Najczęstsze działania niepożądane to: nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zmniejszenie apetytu, bóle brzucha, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, wzdęcia, odbijanie, zawroty głowy, zmęczenie, kamica żółciowa, zmniejszenie masy ciała, zwiększona aktywność lipazy i amylazy, ostre zapalenie trzustki, hipoglikemia.

Rzadko występujące działania niepożądane to reakcje anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy), reakcje w miejscu wstrzyknięcia.

Trulicity

Najczęstsze działania niepożądane to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zmniejszenie apetytu, niestrawność, zaparcia, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, odbijanie, wzdęcia, zmęczenie, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, blok przedsionkowo-komorowy I stopnia.

Rzadko występujące działania niepożądane: kamica żółciowa, odwodnienie, zapalenie pęcherzyka żółciowego, reakcje nadwrażliwości w miejscu podania, opóźnione opróżnianie żołądka, ostre zapalenie trzustki.

Interakcje leków

Przed zastosowaniem leku należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych preparatach i suplementach, (również o tych, które planujemy zażywać) z uwagi na ryzyko interakcji.

Preparaty Trulicity i Ozempic powodują opóźnione opróżnianie żołądka, a więc mogą wpływać na leki przyjmowane doustnie.

Jeśli chory przyjmuje warfarynę lub inne pochodne kumaryny, powinien regularnie oznaczać poziom INR.

Bibliografia

Portal mp.pl dostęp internetowy online [01.03.2024]

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/98082,Ozempic-roztwor-do-wstrzykiwan

Portal mp.pl dostęp internetowy online [01.03.2024]

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/99711,Trulicity-roztwor-do-wstrzykiwan-we-wstrzykiwaczu

Inni czytali również

Ozempic - dlaczego zniknął z aptek?
Ozempic - dlaczego zniknął z aptek?

Ozempic to inkretynowy lek przeciwcukrzycowy, poza wskazaniami używany też jako lek odchudzający. Dostępny jest wyłącznie na receptę. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania produktem, a tym samym jego trudną dostępność. Substancją czynną produktu Ozempic jest semaglutyd. Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek.

Artykuł
07.02.2024
Saxenda czy Ozempic  jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?
Saxenda czy Ozempic - jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Otyłość i cukrzyca typu 2 są w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Szacuje się, że w 2022 roku aż 890 milionów ludzi na świecie zmagało się z otyłością, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Zarówno otyłość, jak i cukrzyca wiążą się z ryzykiem wystąpienia licznych powikłań i obie te choroby zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu.Na rynku pojawiają się coraz to nowsze leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości - między innymi analogi GLP-1.

Artykuł
20.03.2024
Antykoncepcja a choroby autoimmunologiczne. Jakie metody mogą stosować obarczone chorobą pacjentki?
Antykoncepcja a choroby autoimmunologiczne. Jakie metody mogą stosować obarczone chorobą pacjentki?

Problem chorób autoimmunologicznych staje się przedmiotem coraz większego zainteresowania. Do najczęstszych z nich można zaliczyć m.in. chorobę Hashimoto, toczeń rumieniowaty układowy, cukrzycę typu 1, czy choroby zapalne jelit. Dotykają one często młodych kobiet w okresie rozrodczym, szukających bezpiecznych i skutecznych metod zapobiegania ciąży. W przeciwieństwie do populacji zdrowych kobiet, pacjentki z chorobami autoimmunologicznymi mają mniejszy wybór metod antykoncepcyjnych m.in ze względu na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jak dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji w przypadku tych jednostek chorobowych? Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
23.01.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!