Rybelsus vs. Ozempic - jak działają w leczeniu otyłości?

Opublikowano 21.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Rybelsus vs Ozempic  jak działają w leczeniu otyłości?

Otyłość staje się epidemią XXI wieku. Coraz więcej ludzi nie potrafi samodzielnie sobie poradzić z utratą nadmiernej wagi, co w konsekwencji może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Dlatego też tak ważnym odkryciem było, że leki inkretynowe, które rutynowo stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2, bardzo efektywnie wpływają także na odchudzanie.

Obecnie na rynku jest już kilka leków z tej grupy i wielu pacjentów zastanawia się, który z nich wybrać. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są różnice pomiędzy preparatami Rybelsus oraz Ozempic, aby łatwiej Ci było zdecydować, który z tych analogów GLP-1 będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Oba leki mogą wywoływać skutki uboczne, wymagają recepty i dostosowania dawki przez lekarza. Koszty leków różnią się w zależności od dawki i wielkości opakowania, Ozempic od 127 zł do 403 zł, Rybelsus od 129 zł do 389 zł. Pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza.

Spis treści

Czym są leki inkretynowe?

Leki inkretynowe to preparaty, których działanie polega głównie na zwiększaniu wydzielania insuliny przez trzustkę, hamowaniu opróżniania żołądka z pokarmu oraz ograniczaniu łaknienia. Skutkiem ich stosowania jest obniżenie stężenia cukru we krwi, spadek masy ciała oraz zmniejszenie apetytu.

Mają także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz na gospodarkę lipidową. Ich działanie jest związane z wpływem na hormony inkretynowe wytwarzane fizjologicznie w jelicie.

Czym są hormony inkretynowe i jak one działają?

GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1) oraz GIP (glu­ko­zo­za­leż­ny pep­tyd in­su­li­no­tro­po­wy) to hormony inkretynowe, które są wydzielane w jelicie w odpowiedzi na spożycie pokarmu. Ich stężenie gwałtownie zwiększa się podczas posiłku, a następnie są one szybko degradowane przez enzym DPP-4 (pep­ty­da­za di­pep­ty­dy­lo­wa 4).

W jakim celu są wytwarzane hormony inkretynowe?

Hormony te powodują zwiększenie wydzielania insuliny po posiłku oraz hamowanie wydzielania glukagonu. Mają także wpływ na odczucie sytości po jedzeniu oraz opóźniają opróżnianie żołądka.

Jakie są grupy leków inkretynowych?

Hormony inkretynowe pozytywnie wpływają na regulację gospodarki węglowodanowej. Odkryto, że leki bazujące na zwiększaniu stężenia hormonów inkretynowych w organizmie bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu cukrzycy typu 2, a co więcej - niektóre z nich pomagają w zwalczaniu otyłości także u ludzi z prawidłowym stężeniem glukozy we krwi.

Istnieją dwie grupy leków inkretynowych, które różnią się mechanizmem działania:

 • analogi GLP-1 - leki te są syntetycznymi odpowiednikami GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu 1), dzięki czemu symulują one działanie tego hormonu;

 • inhibitory DPP-4 (gliptyny) - leki, które hamują działanie enzymu DPP-4 rozkładającego hormony inkretynowe, dzięki czemu hormony te są dłużej obecne w krążeniu.

Obie te grupy leków są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, natomiast to właśnie analogi GLP-1 stały się popularne z uwagi na ich spektakularny efekt we wspomaganiu odchudzania pacjentów chorujących na otyłość.

Zobacz także: Jakie są dostępne formy leczenia otyłości? Zastrzyki, tabletki, chirurgia

@erecept.pl Chcesz schudnąć? Preparaty wspomagajace odchudzanie dostepne na stronie i aplikacji ERECEPT.PL #skuteczneodchudzanie #jakschudnąć #formanalata #utratawagi ♬ Paris - Else

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są dostępne analogi GLP-1 na polskim rynku?

Poniżej przedstawiamy dostępne w Polsce analogi GLP-1 wraz z nazwami handlowymi leków, w których są one substancją aktywną:

Należy wziąć pod uwagę, że tylko jeden z powyżej wymienionych analogów GLP-1 został w Polsce oficjalnie zarejestrowany w celu farmakologicznego leczenia otyłości - jest to liraglutyd. W rzeczywistości także inne analogi GLP-1 mają znaczący wpływ na wspomaganie odchudzania u osób otyłych, jednak lekarz może je przepisać tylko off-label, czyli poza wskazaniami.

Zobacz także: Analogi GLP-1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i otyłości

Jak można zdobyć receptę na analogi GLP-1?

Wszystkie analogi GLP-1 są dostępne tylko na receptę. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o stosowaniu któregoś z powyższych leków w celu leczenia otyłości, najpierw koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który oceni, czy leczenie takim preparatem byłoby dla Ciebie wskazane oraz bezpieczne.

Możesz udać się w tym celu do swojego lekarza pierwszego kontaktu, diabetologa albo możesz skorzystać z konsultacji lekarskiej online w Erecept.pl.

Leczenie otyłości lekami typu Rybelsus czy Ozempic

Leczenie otyłości lekami typu Rybelsus lub Ozempic jest zalecane dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Decyzja o stosowaniu leków jest indywidualna i zależy od oceny lekarza oraz stanu zdrowia pacjenta. 

Działanie semaglutydu polega na zwiększeniu uczucia sytości, zmniejszeniu apetytu oraz regulacji poziomu glukozy we krwi. Jednakże, ze względu na możliwe skutki uboczne i ograniczenia, nie zawsze są one odpowiednie dla wszystkich pacjentów. W przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Co to jest Ozempic?

Ozempic to lek, którego substancją aktywną jest semaglutyd - analog GLP-1 stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów, który ostatnio stał się bardzo popularny ze względu na swoje spektakularne efekty we wspomaganiu leczenia otyłości. Nie można jednak zapomnieć, że jego stosowanie we wspomaganiu odchudzania jest leczeniem off-label, czyli poza wskazaniami.

Lek ten jest dostępny tylko w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu do podania podskórnego. Iniekcje podskórne wykonuje się raz w tygodniu najczęściej w brzuch, udo lub ramię.

W Polsce dostępne są następujące dawki: 0,25 mg, 0,5 mg oraz 1 mg. Na początek przyjmuje się 0,25 mg raz w tygodniu, a następnie dawkę leku Ozempic po 4 tygodniach należy zwiększyć do 0,5 mg. Po upływie kolejnych 4 tygodni lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1 mg w celu osiągnięcia lepszego efektu klinicznego. Dawka maksymalna to 2 mg na tydzień.

Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Preparat Ozempic, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, z których najczęściej występują nudności lub biegunka. Jeżeli stosowany wraz z innymi lekami na cukrzycę typu 2 (z insuliną czy pochodną sulfonylomocznika) może powodować hipoglikemię.

Rzadziej mogą się zdarzyć także reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia smaku, zawroty głowy, powikłania wynikające z retinopatii cukrzycowej, zapalenie żołądka, choroba refluksowa przełyku, wzdęcia, ból brzucha, opóźnione opróżnianie żołądka, wymioty, ostre zapalenie trzustki czy bardzo rzadko - reakcje anafilaktyczne.

W przypadku pojawienia się niepokojących działań niepożądanych, należy przerwać przyjmowanie preparatu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność leku Ozempic na rynku i coraz częstsze przepisywanie tego preparatu w celu leczenia otyłości, ostatnio pojawiły się problemy z jego dostępnością w polskich aptekach.

Co to jest Rybelsus?

Rybelsus jest lekiem, który zawiera tę samą substancję czynną, co Ozempic, czyli semaglutyd. Jednak charakterystyczną cechą tego preparatu jest to, że jest to jedyny analog GLP-1 na polskim rynku dostępny w postaci tabletek doustnych. Również jest zarejestrowany tylko do leczenia cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, a jego stosowanie w celu wspomagania leczenia otyłości jest leczeniem off-label.

Lek Rybelsus jest przeznaczony do codziennego stosowania doustnego o dowolnej porze dnia, na pusty żołądek. Jest on dostępny w trzech dawkach: 3 mg, 7 mg oraz 14 mg.

Dawka początkowa to 3 mg dziennie przez miesiąc, a następnie powinno się zmienić preparat na dawkę 7 mg dziennie. W przypadku niewystarczającego efektu działania, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 14 mg po kolejnych 4 tygodniach. Dawka maksymalna to 14 mg na dobę.

Działania niepożądane związane z zastosowaniem leku Rybelsus są podobne do wyżej wymienionych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku Ozempic, gdyż leki te mają tę samą substancję aktywną.

Jakie są różnice pomiędzy lekami Rybelsus oraz Ozempic?

Choć zarówno Ozempic, jak i Rybelsus zawierają semaglutyd jako substancję czynną, jest pomiędzy nimi kilka różnic, które warto wziąć pod uwagę, wybierając swój preparat w celu wspomagania utraty nadmiernej wagi.

Wybór ten powinien także być dokładnie przedyskutowany z lekarzem, aby wspólnie zadecydować, który lek byłby najlepszy dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy główne różnice pomiędzy tymi dwoma preparatami.

Droga podania leku i dawkowanie

Główną różnicą pomiędzy lekami Ozempic oraz Rybelsus jest ich droga podania i częstość przyjmowania.

Ozempic jest dostępny tylko w postaci roztworu do wstrzykiwania i stosuje się go w postaci iniekcji podskórnych w brzuch, udo czy ramię raz w tygodniu. Natomiast Rybelsus jest dostępny w postaci tabletek doustnych, które powinny być przyjmowane codziennie.

Jest to zdecydowanie najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma preparatami, dlatego też musisz się zastanowić, która z wymienionych dróg podania leku wydaje się Tobie optymalna. Jeżeli często zapominasz o codziennym przyjmowaniu tabletek i nie zniechęca Cię konieczność wykonywania zastrzyków, wybierz Ozempic, o którym należy pamiętać tylko raz w tygodniu.

Jednak jeśli preferujesz przyjmowanie leków doustnych, a nie lubisz zastrzyków, wtedy lepszym wyborem będzie Rybelsus.

Wchłanianie oraz biodostępność leku

Biodostępność oraz stopień wchłaniania semaglutydu różni się pomiędzy preparatami Ozempic oraz Rybelsus. W związku z podaniem podskórnym w przypadku leku Ozempic, biodostępność substancji aktywnej jest większa niż w przypadku doustnego przyjmowania preparatu Rybelsus, co może wiązać się z możliwie szybszym pojawieniem się efektów klinicznych podczas stosowania preparatu Ozempic.

Dostępność w aptekach

Z oczywistych względów, bardzo istotnym aspektem przy wyborze, który ze wspomnianych leków lepiej zakupić, jest dostępność tych preparatów w aptekach.

Lek Ozempic obecnie jest bardzo trudno zdobyć i jego dostępność w całej Polsce jest niesamowicie ograniczona. Natomiast Rybelsus jest wciąż dostępny, co zdecydowanie w takiej sytuacji przemawia na jego korzyść.

Zobacz także: Ozempic - dlaczego zniknął z aptek?

Cena

Ważnym aspektem, który dla wielu ludzi często ma decydujący wpływ na ostateczny wybór preparatu jest cena. Jedno opakowanie leku Ozempic, w którym znajdują się 4 dawki (starcza na 4-tygodniową terapię) kosztuje 403 złote. Natomiast koszt jednego opakowania leku Rybelsus, które zawiera 30 tabletek (wystarczających na miesiąc) to 388 złotych.

Podsumowując, koszt miesięcznej terapii lekami Ozempic oraz Rybelsus jest bardzo podobny - wynosi około 400 złotych.

Rybelsus kontra Ozempic - skuteczność w odchudzaniu

Badania wykazują, że zarówno Ozempic, jak i Rybelsus, są skuteczne w redukcji masy ciała u pacjentów z nadwagą lub otyłością. Średnia utrata wagi jest podobna dla obu leków. Jednakże, efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta i współistniejących chorób. 

W przypadku leku Ozempic, pacjenci utracili średnio 5,7% masy ciała w ciągu pierwszego roku, podczas gdy w grupie kontrolnej średnia utrata masy ciała wyniosła tylko 1,5%. Utrata masy ciała przy stosowaniu Rybelsus może być zróżnicowana i zależy od organizmu pacjenta oraz innych czynników. 

Według opinii pacjentów podczas stosowania leku Ozempic można schudnąć do 15-20kg rocznie przy wysokiej bazowej masie ciała (100kg - 130kg) oraz wysokim BMI (powyżej 30), natomiast część pacjentów zgłasza, że nie zauważyła żadnej zmiany w swojej wadze. 

Natomiast stosując Rybelsus pacjenci zgłaszają spadki masy ciała na poziomie od 3 do 6 kilogramów miesięcznie, natomiast to również zależy od wagi wyjściowej (zwykle powyżej 100kg masy ciała) oraz BMI (powyżej 30). 

Warto pamiętać, że opinie pacjentów są oparte o indywidualne sytuacje zdrowotne, często bez kontekstu chorób powiązanych (np. cukrzyca typu II, nadciśnienie) oraz stosowanej diety. Indywidualizacja terapii oraz regularne monitorowanie postępu są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Konsultacja z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia jest niezwykle istotna, biorąc pod uwagę różnice między pacjentami oraz faktory wpływające na skuteczność leków.

Dla kogo jest każdy lek?

Ozempic jest zalecany dla pacjentów z otyłością lub nadwagą, którzy mają dodatkowe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy typu 2. Działa poprzez kontrolę apetytu i regulację poziomu cukru we krwi. 

Rybelsus może być lepszym wyborem dla osób preferujących doustną formę leczenia lub unikających zastrzyków. Dostępność obu leków na rynku farmaceutycznym pozwala pacjentom wybrać w zależności od swoich preferencji i potrzeb. 

Ostateczna decyzja powinna uwzględniać indywidualne czynniki zdrowotne, tryb życia i preferencje dotyczące sposobu podawania leków.

Łączenie z alkoholem

Ogólnie zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu podczas stosowania obu leków, ze względu na potencjalne interakcje i ryzyko powikłań. Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych oraz zakłócić efektywność leczenia. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków.

Czy mogę zamienić stosowanie leku Ozempic na Rybelsus?

Tak, taka zamiana jest możliwa, jednak nie należy jej przeprowadzać samemu, tylko trzeba skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki leku, która zostanie dostosowana indywidualnie. Pierwszą tabletkę Rybelsus można przyjąć 7 dni po ostatniej iniekcji lekiem Ozempic.

Jeżeli stosowałeś Ozempic w dawce 0,5 mg, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie przejście na dawkę 7 mg lub 14 mg preparatu Rybelsus. Natomiast dawka 1 mg preparatu Ozempic nie ma póki co odpowiednika w postaci tabletek doustnych.

Zobacz także: Podróbki Ozempicu zalały rynek - jak rozpoznać fałszywy lek?

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Ozempic [online], [dostęp: 26 lutego 2024], dostępny w internecie:

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2018/20180208139833/anx_139833_pl.pdf

Charakterystyka Produktu Leczniczego Rybelsus [online], [dostęp: 26 lutego 2024], dostępny w internecie:

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2022/20221216157986/anx_157986_pl.pdf

Portal Very Well Health [online], [dostęp: 26 lutego 2024], dostępny w internecie:

https://www.verywellhealth.com/rybelsus-vs-ozempic-uses-efficacy-safety-storage-7567042#:~:text=In%20addition%2C%20Ozempic%20(1%20mg,mg%20weekly)%20are%20similarly%20effective.&text=But%20a%20healthcare%20provider%20may,2%20mg%20weekly%20for%20Ozempic.

Inni czytali również

Stymulowanie prostaty  na czym polega? Gdzie się znajduje?
Stymulowanie prostaty - na czym polega? Gdzie się znajduje?

Masaż gruczołu krokowego przynosi mężczyźnie wyjątkowe doznania seksualne. Odgrywa również ważną rolę w leczeniu schorzeń tego narządu jako uzupełnienie metod farmakologicznych. Stymulowanie prostaty może być wykonywane na dwa sposoby - zewnętrznie, masując gruczoł znajdujący się pomiędzy moszną a odbytem, oraz wewnętrznie, używając palca umieszczonego w odbycie. 

Artykuł
19.03.2024
Tertensif SR E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Tertensif SR E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tertensif SR to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a jego substancja czynna-indapamid, należy do grupy leków moczopędnych. Preparat występuje w postaci tabletek o przedłużonym działaniu dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia hipokaliemii i wydłuża czas działania obniżającego ciśnienie tętnicze.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Zahron E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Zahron E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zahron to lek zmniejszający stężenie cholesterolu, którego główną substancją czynną jest rozuwostatyna zaliczana do leków z grupy statyn. Aby otrzymać ten lek w aptece, należy okazać ważną receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!