Czy mężczyzna może kupić tabletkę dzień po? Czy może otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy mężczyzna może kupić tabletkę dzień po? Czy może otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Tabletka dzień po jest skuteczną formą antykoncepcji awaryjnej stosowaną od wielu lat w celu zapobiegania niechcianej ciąży, np. po niezabezpieczonym stosunku. Dostępna jest w aptekach i wydawana po okazaniu recepty. Czy w Polsce istnieje możliwość, aby wypisać receptę na tabletkę dzień po dla mężczyzny? Czy mężczyźni mogą zrealizować receptę na tabletkę dzień po?

Spis treści

Czy mężczyzna może dostać receptę na tabletkę dzień po?

Zgodnie z polskim prawem, recepta na tabletkę dzień po nie może zostać wystawiona mężczyźnie. Otrzymać receptę może tylko osoba, dla której tabletka jest przeznaczona. Musi ona zawierać dane kobiety. Nie ma możliwości przepisania recepty partnerowi/partnerce osoby, która ma tabletkę zażyć.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy mężczyzna może zrealizować receptę na tabletkę dzień po?

Mężczyzna może zrealizować receptę na tabletkę dzień po. Za zgodą, np. swojej partnerki, może wykupić dla niej tabletkę w aptece.

Aby zrealizować receptę, należy posiadać kod recepty oraz PESEL osoby, na którą recepta została wypisana lub zeskanować kod QR dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Farmaceuta nie może odmówić wydania antykoncepcji awaryjnej, powołując się na klauzulę sumienia.

Czym jest tabletka dzień po?

Tabletka dzień po to lek, składający się z substancji będącymi syntetycznymi formami hormonów. Mogą to być: levonorgestrel lub octan uliprystalu. Stanowi ona formę antykoncepcji awaryjnej, czyli antykoncepcji po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub gdy tradycyjne metody antykoncepcji zawiodły.


Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna działa poprzez hamowanie lub opóźnienie owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. Dzięki temu nie ma możliwości jej zapłodnienia przez plemniki, które mogły przedostać się do dróg rodnych podczas stosunku płciowego. Nie dochodzi wówczas do wytworzenia zarodka i rozwoju ciąży.

Jednocześnie tabletki dzień po zmieniają błonę śluzową macicy (endometrium), co uniemożliwia implementację zapłodnionej komórki jajowej.

Warto wiedzieć, że jeśli tabletka dzień po została przyjęta już po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się jaja płodowego w macicy - nie powoduje ona obumarcia zarodka i poronienia, nie ma więc działania wczesnoporonnego.

Tabletki dzień po - jakie są dostępne w Polsce?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po, są to:

  1. Escapelle - należy przyjąć ją do 72 godzin (3 dni) po stosunku, jej substancję czynną stanowi lewonorgestrel. Jej skuteczność wynosi 97%.

  2. EllaOne - można przyjąć ją do 120 godzin (5 dni) po stosunku, jej substancją czynną jest octan uliprystalu. Jej skuteczność wynosi 98%.

Bardzo ważne jest, aby tabletka dzień po została przyjęta w odpowiednim czasie. Jej przyjęcie po terminie przekraczającym wskazania lekarza i producenta może powodować, że będzie ona nieskuteczna.

Która tabletka dzień po jest najlepsza?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, który preparat jest lepszy. Zależy to głównie od tego, ile czasu minęło od stosunku.

Zobacz także: Escapelle czy EllaOne - który specyfik wybrać?

Kiedy skorzystać z tabletki dzień po?

Tabletka dzień po przeznaczona jest do zapobiegania niechcianej ciąży. Korzystamy z niej po stosunku płciowym, po którym istnieje ryzyko, że dojdzie do zapłodnienia.

Z antykoncepcji awaryjnej możemy skorzystać na przykład, jeśli:

  • stosunek odbył się bez zabezpieczenia;

  • zawiodła metoda antykoncepcji barierowej, np. prezerwatywa;

  • metoda antykoncepcji była stosowana nieprawidłowo (np. nieregularnie stosowano tabletki antykoncepcyjne).

Czy antykoncepcja awaryjna jest na receptę?

Aktualnie w naszym kraju tabletka dzień po dostępna jest tylko na receptę. Nie ma możliwości zakupienia jej bez posiadania ważnej recepty. Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która pozwoliłaby na zakup tabletki dzień po bez konieczności posiadania recepty.

Taką receptę zrealizować możemy tylko w aptece.

Zobacz także: Tabletka dzień po bez recepty - od kiedy?

Kto może wypisać receptę na tabletkę dzień po?

Receptę na tabletkę dzień po może wypisać każdy lekarz, nie tylko lekarz ginekolog. Nie są to leki refundowane, co oznacza, że musimy ponieść 100% odpłatności.

Dla bezpieczeństwa pacjentki, lekarz podczas wywiadu pyta o aktualny stan zdrowia oraz czas, jaki minął od stosunku. Jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań, może wypisać receptę.

Warto wiedzieć, że lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i nie zgodzić się na przepisanie tabletka dzień po. Ma wówczas obowiązek wskazać nam innego specjalistę, który będzie mógł zrealizować świadczenie.

Skuteczność tabletki dzień po zależy od momentu jej zażycia. Aby nie marnować czasu w oczekiwaniu na wizytę u ginekologa lub innego specjalisty, zalecamy skorzystanie z usług naszego personelu online.

Jeśli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, udzielimy Ci konsultacji lekarskiej w serwisie erecept.pl.

Zobacz również: Tabletka "dzień po" dla niepełnoletnich - czy nastolatka otrzyma receptę?

Bibliografia

Portal Medonet, [online] [dostęp 27.03.2024] dostępne w internecie:

www.medonet.pl/zdrowie,tabletka-dzien-po---rodzaje--wskazania--rodzaje,artykul,1729096.html#jak-dziala-tabletka-dzien-po

Portal Gdziepolek, [online] [dostęp 27.03.2024] dostępne w internecie:

www.gdziepolek.pl/artykuly/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna

Portal rx, [online] [dostęp 27.03.2024] dostępne w internecie:

www.rx.edu.pl/czy-ktos-inny-moze-wykupic-leki-dla-osoby-ktorej-dotyczy-recepta/

Inni czytali również

Marvelon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Marvelon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Marvelon 0,15 mg 0,03 mg jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zawierającym dwa hormony dezogestrel oraz etynyloestradiol. Należy on do preparatów jednofazowych, co oznacza, że wszystkie tabletki w opakowaniu leku zawierają takie samą ilość hormonów. Marvelon należy do tabletek antykoncepcyjnych o niewielkiej dawce, ponieważ zawarta w nich ilość hormonów płciowych żeńskich jest stosunkowo mała.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?
Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna (dostępna tylko na receptę, w tym na receptę online) to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Wśród wielu swoich zalet tabletki antykoncepcyjne zapewniają regularność cyklu miesiączkowego, dzięki czemu miesiączki są mniej uciążliwe. Jednak część kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, doświadcza dyskomfortu spowodowanego przez krwawienia śródcykliczne. Plamienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem dosyć powszechnym i przeważnie zupełnie normalnym, jednakże mogącym budzić niepokój.Czy każde krwawienie międzymiesiączkowe jest groźne? Na to oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Artykuł
14.02.2024
Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?
Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?

Dieta wykluczająca produkty odzwierzęce jest coraz częstszym sposobem odżywiania, zwłaszcza u młodych osób. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może wzbudzać pewne kontrowersje u osób stosujących dietę wegańską. Czym grozi bezmięsna dieta dla kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną? Czy tabletki antykoncepcyjne są wegańskie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
11.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!