Duomox Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Duomox - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Duomox to antybiotyk z grupy B laktamów, zawierający pochodną penicyliny - amoksycylinę. Stosowany jest do leczenia zakażeń o pochodzeniu bakteryjnym. Jak działa Duomox? Kiedy należy go zastosować?
Rozpocznij konsultacj─Ö z Duomox
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Duomox - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Duomox
Substancje czynne Amoxicillinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 250 mg (Tabletki)
 • 375 mg (Tabletki)
 • 500 mg (Tabletki)
 • 750 mg (Tabletki)
 • 1 g (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Duomox

Substancja czynna: amoksycylina

Wskazania: zakażenia bakteryjne dróg oddechowych, układu moczowego, pokarmowego, skóry, rzeżączka

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 40 kg: 750 mg - 3 g w 2-3 dawkach podzielonych na dobę; dzieci poniżej 4 kg - 40-90 mg/kg m.c. w 2-3 dawkach podzielonych na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na beta-laktamy lub substancje pomocnicze

Główne działania niepożądane: biegunka, wysypka, świąd odbytu

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Duomox - Cena, refundacja

Lek Duomox nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

 • Duomox (250 mg tabletki 20 szt.) - cena wynosi ok. 7 zł
 • Duomox (375 mg tabletki 20 szt.) - cena wynosi ok. 10 zł
 • Duomox (500 mg tabletki 20 szt.) - cena wynosi ok. 12 zł
 • Duomox (750 mg tabletki 20 szt.) - cena wynosi ok. 14 zł
 • Duomox (1000 mg tabletki 20 szt.) - cena wynosi ok. 18 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Duomox

Duomox to antybiotyk B-laktamowy, zawierający pochodną penicyliny - amoksycylinę. Preparat ma szerokie spektrum działania tzn. skuteczny jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych o różnorodnym pochodzeniu. Antybiotyku nie należy stosować w przypadku zakażeń wirusowych, gdyż nasila to problem tworzenia się lekoopornych szczepów bakterii.

Terapii preparatem nie należy rozpoczynać samodzielnie. To lekarz decyduje czy antybiotyk jest wskazany w danej infekcji oraz jaka dawka jest optymalna.

Mechanizm działania

Amoksycylina będąca substancją czynną leku Duomox działa poprzez hamowanie tworzenia ściany komórkowej bakterii. Drobnoustroje, których ściana zostaje osłabiona zazwyczaj unieszkodliwiane są przez ludzki organizm.

Niektóre bakterie wytworzyły jednak specjalne mechanizmy obronne - na działanie amoksycyliny oporne są przede wszystkim bakterie produkujące enzym B-laktamaza, która rozkłada amoksycylinę.

Skład leku

Duomox dostępny jest w wielu różnych dawkach - jedna tabletka może zawierać 250, 375, 500, 750 mg lub 1 g amoksycyliny. Poza amoksycyliną Duomox zawiera substancje pomocnicze: celulozę mikrokrystaliczną i dyspersyjną, wanilinę, aromat cytrynowy i mandarynkowy, sacharynę, krospowidon oraz stearynian magnezu.

Jak stosowa─ç lek?

Duomox wskazany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych dotyczących m.in. układu oddechowego, moczowego czy pokarmowego. Lek można zastosować również w zakażeniach skóry, tkanek miękkich oraz podczas leczenia rzeżączki.

Istotne jest, aby odstępy między kolejnymi dawkami oraz całkowity czas trwania leczenia był zgodny z zaleceniami lekarza przepisującego antybiotyk.

Lek stosuje się doustnie. Duomox można przyjmować niezależnie od posiłku, połykając tabletki w całości. W razie trudności z połykaniem tabletkę można podzielić, jednak szczelina na środku tabletki nie służy docelowo jej podziału. Tabletkę można również rozpuścić w minimum pół szklanki letniej, przegotowanej wody - tak powstałą zawiesinę o owocowym smaku należy wypić bezpośrednio po zamieszaniu.

U osób cierpiących na zaburzenia funkcji nerek konieczne jest zmodyfikowanie dawkowania leku Duomox. Dawka powinna być dostosowana do czynności nerek ocenianej jako szacowane przesączanie kłębuszkowe.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie leku powinno być uzależnione od masy ciała, czynności nerek oraz rodzaju zakażenia, jego ciężkości i lokalizacji.

U dorosłych i dzieci ważących powyżej 40 kg z reguły stosuje się dawkę od 750 mg do 3 g na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych - jeśli pacjent powinien przyjąć dawkę dobową 750 mg, to zaleca się przyjęcie trzech dawek po 250 mg co 8 godzin. W zakażeniach układu oddechowego za skuteczną dawkę uznaje się zwykle 3 g na dobę.

Z reguły terapia trwa 5 do 7 dni, w przypadku zakażeń wywołanych przez paciorkowca leczenie powinno się wydłużyć do 10 dni.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

U dzieci ważących poniżej 4 kg dawkę dobową preparatu Duomox wylicza się w przeliczeniu na kilogram masy ciała - od 40 do 90 mg antybiotyku na kilogram. Tę ilość dzieli się następnie na dwie lub trzy dawki i przyjmuje się w odpowiednich odstępach, podobnie jak u dorosłych. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 3 gramów amoksycyliny.

Do leczenia anginy u dzieci stosuje się dawkę 50 mg amoksycyliny w przeliczeniu na kg masy ciała.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Duomox

Do najczęstszych działań niepożądanych podczas terapii produktem Duomox należą biegunka, świąd odbytu, a także wysypka.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą zaburzenia hematologiczne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie układu pokarmowego, inne zmiany skórne niż wysypka oraz zapalenie nerek. Działaniami niepożądanymi o nieznanej częstości występowania są nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby i kandydoza (zakażenie grzybicze wywołane grzybem z gatunku Candida)

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do objawów przedawkowania preparatu Duomox należą przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego - nudności, wymioty, biegunka. W konsekwencji dojść może do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, które mogą wywołać stan zagrożenia życia.

W przypadku przedawkowania amoksycyliny zwykle lekarz prowokuje wymioty u pacjenta lub przeprowadza procedurę płukania żołądka. Wskazane jest także podanie węgla aktywowanego oraz środków przeczyszczających. Konieczna jest kontrola poziomu elektrolitów.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na amoksycylinę, inne antybiotyki z grupy beta-laktamów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Interakcje z innymi lekami

Przyjmowanie innych antybiotyków i bakteriostatyków może znosić działanie amoksycyliny.

Niektóre leki powodują spowolnienie wydalania amoksycyliny, zwiększają jej okres półtrwania i stężenie w osoczu (m.in. probenecyd, kwas acetylosalicylowy - aspiryna, indometacyna).

Jednoczesne przyjmowanie amoksycyliny i doustnych środków antykoncepcyjnych może skutkować osłabieniem działania antykoncepcyjnego oraz wywołać krwawienia i plamienia śródcykliczne.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu amoksycyliny z lekami przeciwkrzepliwymi i digoksyną.

W trakcie leczenia amoksycyliną oznaczanie poziomu glukozy w moczu może przynieść fałszywe wyniki.

Duomox a ci─ů┼╝a i laktacja

Ze względu na brak dowodów na szkodliwe działanie amoksycyliny na płód lub wywoływanie wad rozwojowych u dzieci, dopuszczalne jest stosowanie antybiotyku Duomox u kobiety w ciąży, jeśli wymaga tego jej stan zdrowia.

Duomox przenika do mleka matki, jednak jego wpływ na dziecko nie został określony. Uznaje się, że antybiotyk jest bezpieczny dla karmionego dziecka, jednak może wywoływać u niego zakażenia grzybicze jamy ustnej, biegunkę, wysypkę oraz reakcję nadwrażliwości. Przed wdrożeniem terapii należy rozważyć potencjalne ryzyko i korzyści ze stosowania amoksycyliny u karmiącej, a także rozpatrzyć przerwanie karmienia w trakcie stosowania leku.

Duomox a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie wykazano, by Duomox wywierał negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługi maszyn. Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2081/characteristic
 • Inni czytali r├│wnie┼╝