Euthyrox N 200 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Euthyrox N 200 - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 200 jest lekiem odgrywającym bardzo ważną rolę w leczeniu chorób i zaburzeń czynności tarczycy takich jak m.in. niedoczynność tarczycy,  zapobieganie nawrotom po usunięciu wola obojętnego czy stan po operacyjnym usunięciu tarczycy. Preparat ten zawiera w swoim składzie lewotyroksynę, będącą zamiennikiem tyroksyny, która naturalnie występuje w organizmie człowieka.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Euthyrox N 200
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Euthyrox N 200  E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024
Nazwa preparatu Euthyrox N 200
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 200 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 200

Substancja czynna: lewotyroksyna sodowa

Wskazania: leczenie wola obojętnego, terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy, terapia supresyjna w raku tarczycy, zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego (w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji), zastosowanie diagnostyczne procedurze, jaką jest test zahamowania czynności tarczycy

Stosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, 30 minut przed porannym posiłkiem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność przysadki, nieleczona niedoczynność kory nadnerczy, stan po świeżo przebytym zawale serca, jednoczesna terapia lekami przeciwtarczycowymi w trakcie ciąży

Główne działania niepożądane: zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków, skurcze dodatkowe), uczucie kołatania serca, tachykardia, bóle głowy, gorączka, wymioty, uderzenia gorąca

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Euthyrox N 200?

Lek Euthyrox N 200 (50 tabletek) kosztuje ok. 16 zł, a z refundacją ok. 7 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla: dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Lek jest dostępny tylko na receptę.

Czym jest lek Euthyrox N 200?

Euthyrox N 200 to lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy. Substancja czynna leku to lewotyroksyna, czyli syntetyczny substytut tyroksyny (T4).

Wspomniany preparat jest kluczowy w farmakoterapii m.in. niedoboru naturalnych hormonów tarczycy (tyroksyna, trójjodotyronina — hormony tarczycy występujące naturalnie w naszym organizmie). Dzięki temu powraca prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
a u pacjentów widzimy lepsze samopoczucie.

Schorzenia i problemy zdrowotne, w których stosowany jest opisywany lek to:

 • leczenie wola obojętnego — pacjenci, u których przeciwwskazane jest stosowanie jodu;

 • terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy;

 • terapia supresyjna w raku tarczycy;

 • zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego — zależnie od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji;

 • diagnostyka nadczynności tarczycy — zastosowanie w testach zahamowania czynności tarczycy.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę (recepta online). Podczas przyjmowania leku wymagane jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego, a wszelkie przeciwwskazania i działania niepożądane pacjent powinien z omówić lekarzem zanim rozpocznie leczenie.

Na rynku znajdziemy także inne preparaty Euthyrox N, różniące się dawką lewotyroksyny:

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie leku jest na dostarczaniu organizmowi syntetycznej lewotyroksyny, będącej aktywną formą hormonu tarczycy produkowanego przez gruczoł tarczowy. Głównym celem leczenia jest uzupełnienie niedoborów lub niewystarczającej ilości naturalnie produkowanego hormonu tarczycy.

Lewotyroksyna po podaniu doustnym ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwi. Następnie jest transportowana do narządów obwodowych, gdzie ulega konwersji (przekształceniu) do trójjodotyroniny (T3). Sama trójjodotyronina wpływa na wiele procesów metabolicznych w ludzkim organizmie m.in. zwiększenie tempa metabolizmu, zwiększenie temperatury ciała i zużycia tlenu.
Ma także wpływ na pracę układu krążenia czy nerek.

Jaki jest skład leku?

W składzie leku znajdziemy przede wszystkim substancję czynną, jaką jest lewotyroksyna (postać sodowa) w dawce 200 mikrogramów.

Oprócz tego występują substancje pomocnicze, jakimi są: skrobia kukurydziana, żelatyna, kwas cytrynowy, stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa, mannitol (E421).

Jak stosowa─ç lek Euthyrox N 200?

Lek Euthyrox N 200 przeznaczony jest do stosowania doustnego.

Zaleca się przyjmowanie leku w pojedynczej dawce dobowej, rano, na czczo, przynajmniej pół godziny przed śniadaniem, popijając niewielką ilością wody (np. pół szklanki).

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zalecane jest ustalenie indywidualnej dziennej dawki dla pacjenta na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz oceny stanu klinicznego. Ze względu na to, że u wielu pacjentów występuje podwyższone stężenie T4 i fT4 (hormony tarczycy), lepszym punktem odniesienia do dalszego leczenia jest początkowe stężenie tyreotropiny (TSH) w surowicy.

Leczenie farmakologiczne hormonem tarczycy powinno się rozpocząć od niskich dawek, a jego zwiększanie powinno odbywać się w sposób stopniowy co 2-4 tygodnie do momentu, aż osiągniemy skuteczną dawkę, pozwalająca na ustabilizowanie poziomu hormonów we krwi.

Standardowa dawka lewotyroksyny we wskazaniach, jakimi są zarówno leczenie wola obojętnego, jak i zapobieganie nawrotom wola (po resekcji wola obojętnego) wynosi 75 µg na dobę i w zależności od reakcji pacjenta na leczenie może zostać zwiększona do 200 µg na dobę.

W leczeniu niedoczynności tarczycy zaczynamy od dawki 25 lub 50 µg na dobę. Następnie w celu podtrzymania efektów leczenia zwiększamy dawkę do 100 lub 200 µg na dobę.

Terapia supresyjna w raku tarczycy wymaga stosowania dawki lewotyroksyny w zakresie od 150 do 300 µg na dobę.

Jeżeli u pacjenta wskazana jest suplementacja skojarzona ze stosowaniem leków przeciwtarczycowych w trakcie leczenia nadczynności tarczycy rozpoczynane jest dawkowanie od 50 µg na dobę. Dawka może zostać zwiększona do 100 µg na dobę.

W testach zahamowania czynności tarczycy, stosowanych w celu diagnostyki nadczynności tarczycy dawka leku podawana na 2 tygodnie przed testem to 1 tabletka (200 mikrogramów lewotyroksyny) na dobę. Taka sama dawka podawana jest 1 tydzień przed testem.

W przypadku farmakoterapii u osób starszych, z chorobą niedokrwienną serca oraz z ciężką długotrwałą niedoczynnością tarczycy wymagane jest zachowanie ostrożności, jeżeli lekarz chce rozpocząć leczenie hormonem tarczycy. Zalecane jest rozpoczęcie od małej dawki np. 12,5 µg na dobę. Następnie dawka jest zwiększana stopniowo (np. 12,5 µg co 2 tygodnie), kontrolując stężenie hormonów tarczycy.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dawka początkowa u dzieci i młodzieży chorujących na niedoczynność tarczycy wynosi od 12,5 do 50 µg na dobę. W celu podtrzymania właściwego stężenia hormonów tarczycy we krwi podawana jest dawka 100-150 µg/kg m2 pow. ciała na dobę.

Niemowlęta oraz dzieci z wrodzoną niedoczynnością tarczycy wymagają rozpoczęcia leczenia od dawki 10-15 µg/kg mc na dobę, a sama dawka jest podtrzymywana przez 3 miesiące. Następnie jest ona dostosowywana indywidualnie do pacjenta w zależności od stanu klinicznego i stężenia hormonów tarczycy oraz TSH.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Euthyrox N 200?

Producent leku nie precyzuje wyraźnie maksymalnej bezpiecznej dawki leku. Zalecana dawka zależy głównie od indywidualnych potrzeb pacjenta, tolerancji leczenia i metabolizmu pacjenta.

Bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Największa dobowa dawka leku stosowana jest w raku tarczycy i wynosi 300 µg na dobę.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Euthyrox N 200?

Nie jest zalecane podwajanie dawki leku, jeżeli nawet została pominięta dawka. Następną tabletkę pacjent powinien przyjąć kolejnego dnia rano w takie dawce, jaką zazwyczaj stosuje.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Należy pamiętać, że lewotyroksyna ma działanie hormonów tarczycy, które są fizjologicznie wytwarzane przez tarczycę. Dlatego stosowanie preparatu Euthyrox w odpowiednio dobranej do stanu pacjenta dawce zwykle nie wywołuje działań niepożądanych.

Jeżeli jednak dojdzie do przyjęcia zbyt dużej dawki preparatu lub dawkowanie na początku terapii było zbyt szybkie, pacjent może doświadczyć objawów nadczynności tarczycy, którymi są: bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, kołatanie serca, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, biegunka, zmniejszenie masy ciała, osłabienie mięśni, kurcze mięśni.

Wystąpienie powyższych objawów wymaga zmniejszenia dawki lub odstawienia leku na kilka dni. Po ich ustąpieniu można rozpocząć ostrożne wznawianie terapii.

W trakcie leczenia mogą pojawić się także reakcje nadwrażliwości na preparat, szczególnie dotyczące skóry (wysypka, pokrzywka), układu oddechowego, jak również w postaci obrzęku naczynioruchowego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Objawy świadczące o przedawkowaniu preparatu Euthyrox są bardzo podobne do tych występujących w nadczynności tarczycy. Polegają one na szybkim przyspieszeniu metabolizmu i są to takie objawy jak: zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśni, uczucie kołatania serca, wymioty, gorączka, uderzenia gorąca, zmniejszenie masy ciała, nadmierne pocenie się, niepokój, bezsenność, biegunka.

W sytuacji, gdy u pacjenta wystąpią powyższe objawy, należy przerwać podawanie leku, wykonać badania laboratoryjne i skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli pojawią się objawy świadczące o silnym działaniu beta-sympatykomimetycznym, można je złagodzić dzięki podaniu beta-adrenolityków, a przy znacznym przedawkowaniu zastosować plazmaferezę.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Leczenie lewotyroksyną jest przeciwwskazane w niektórych grupach pacjentów i wybranych sytuacjach. Główne przeciwwskazania to:

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą;

 • nieleczona nadczynność tarczycy (niewyrównana lub niewłaściwie leczona),

 • nieleczona niedoczynność przysadki;

 • nieleczona niedoczynność kory nadnerczy;

 • stan po świeżo przebytym zawale serca;

 • zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie wszystkich warstw serca (pancarditis);

 • leczenie nadczynności tarczycy lekami przeciwtarczycowymi w trakcie ciąży.

Interakcje preparatu z innymi lekami

Lewotyroksyna może spowodować, że leki przeciwcukrzycowe, które obniżają poziom glukozy we krwi, mają osłabione działanie. Dlatego na początku leczenia hormonami tarczycy wymagana jest częsta kontrola poziomu glukozy we krwi i jeżeli to konieczne modyfikacja dawek leków przeciwcukrzycowych.

Preparat Euthyrox może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych należących do grupy pochodnych kumaryny z uwagi na działanie lewotyroksyny, która wypiera leki przeciwzakrzepowe z połączeń z białkami i przez zwiększa ryzyko krwawień (szczególnie do ośrodkowego układu nerwowego czy przewodu pokarmowego). Dlatego niezbędna jest kontrola parametrów krzepnięcia na początku leczenia hormonami tarczycy i w razie konieczności modyfikacja dawki leku przeciwzakrzepowego.

Inhibitory proteazy (np. rytonawir czy lopinawir) stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV mogą wpływać na działanie lewotyroksyny. Zalecana jest ścisła kontrola parametrów funkcjonowania tarczycy i jeżeli jest taka konieczność dostosowanie dawki lewotyroksyny.

Leki zawierające glin (leki zobojętniające sok żołądkowy, sukralfat) mogą osłabiać działanie lewotyroksyny. Z tego powodu pacjenci powinni przyjmować preparaty z lewotyroksyną na co najmniej 2 godziny przed lekami zawierającymi glin.

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym podawaniu lewotyroksyny z orlistatem, gdyż może doprowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy, a także pogorszenia kontroli niedoczynności tarczycy. Może to być spowodowane zmniejszonym wchłanianiem soli jodu lub też lewotyroksyny.

Stosowanie w tym samym czasie preparatu Euthyrox oraz inhibitorów pompy protonowej (IPP) może skutkować zmniejszeniem wchłaniania lewotyroksyny z przewodu pokarmowego z uwagi na zwiększone pH w żołądku (efekt działania IPP).

Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli pacjent przyjmuje leki pobudzające aktywność enzymów wątrobowych takie jak np. barbiturany, karbamazepina czy te zawierające ziele dziurawca zwyczajnego. Mogą spowodować, że zmniejszone będzie stężenie hormonów tarczycy. Konieczne może być zatem podwyższenie dawki hormonu tarczycy.

Leki takie jak glikokortykosteroidy, propylotiouracyl, amiodaron, blokery receptorów beta-adrenergicznych czy jodowe środki kontrastowe hamują obwodową konwersję tyroksyny (T4) do trójjodotyroniny (T3)

Euthyrox N 200 a alkohol

Nie zostały opisane interakcje preparatu Euthyrox z alkoholem. Jednak należy pamiętać, że spożywanie alkoholu nie jest zalecane podczas przyjmowania jakiegokolwiek leku.

Euthyrox N 200 a ci─ů┼╝a

Badania naukowe nie wykazały, by stosowanie lewotyroksyny w odpowiednich dawkach przez kobiety w ciąży miało wpływ teratogenny czy toksyczny na płód. Zatem może być ona bezpiecznie stosowana w trakcie ciąży.

Zapotrzebowanie na hormony tarczycy u kobiet w ciąży często ulega zwiększeniu. Dlatego powinny one kontrolować stężenie TSH we krwi w każdym trymestrze ciąży. Wynika to z niekorzystnego wpływu na rozwój płodu zarówno niewyrównanej niedoczynności tarczycy jak i nadczynności tarczycy.

Ponadto nie należy stosować preparatu Euthyrox w skojarzeniu z lekami przeciwtarczycowymi. Jest to związane z możliwym zwiększeniem zapotrzebowania na wspomniane leki przez lewotyroksynę, a także z przechodzeniem leków przeciwtarczycowych przez łożysko, co może spowodować rozwój wrodzonej niedoczynności tarczycy u noworodka.

Euthyrox N 200 a karmienie piersi─ů

Lewotyroksyna przenika do mleka kobiecego w okresie karmienia piersią. Natomiast przyjmowanie odpowiednich zalecanych dawek leku przez matkę powoduje, że stężenie leku w mleku kobiety jest na tyle niskie, że nie może spowodować rozwoju nadczynności tarczycy lub zahamowania wydzielania TSH u dziecka.

Dlatego nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leku Euthyrox N 200 przez kobiety karmiące piersią.

Euthyrox N 200 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza prowadzącego i przyjmuje odpowiednią dawkę leku, to uzyskuje efekt zbliżony do działania fizjologicznych hormonów tarczycy.

Nie badano wpływu lewotyroksyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, zatem nie jest on spodziewany. Jednak z uwagi na brak takich badań należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Euthyrox N 200 [dost─Öp online stycze┼ä 2024], dost─Öpna pod adresem internetowym: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21347/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝