Nystatyna Teva Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Nystatyna Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna Teva to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej stosowany w leczeniu i zapobieganiu zakażeń wywołanych przez grzyby.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nystatyna Teva
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Nystatyna Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Nystatyna Teva
Substancje czynne Nystatinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dojelitowe
  • granulat do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej
Dawki
  • 500 000 j.m. (Tabletki dojelitowe)
  • 2 400 000 j.m./5 g (granulat do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej)

Podstawowe informacje o leku Nystatyna Teva

Substancja czynna: nystatyna

Wskazania: leczenie i profilaktyka grzybic przewodu pokarmowego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: w leczeniu grzybicy jamy ustnej 100 000 j.m. nystatyny 4 razy dziennie, w innych grzybicach przewodu pokarmowego 500 000-1 000 000 j.m. co 6 godzin, w profilaktyce 500 000 j.m. co 8 godzin, u dzieci 200 000-2 000 000 j.m. na dobę w 4 dawkach podzielonych.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję zawartą w preparacie, nietolerancję fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, leczenie grzybicy układowej.

Główne działania niepożądane: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, zespół Stevensa-Johnsona.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Nystatyna Teva?

Cena tabletek dojelitowych leku Nystatyna Teva wynosi 19,30 złotych za 16 tabletek, a granulat kosztuje 24,90 złotych za 5,8 g granulatu.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Nystatyna Teva?

Nystatyna Teva to skuteczny lek o działaniu przeciwgrzybiczym, który znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji wywołanych przez drożdżaki, szczególnie z rodzaju Candida oraz grzyby drożdżopodobne. Nie oddziałuje na dermatofity i nie wykazuje działania przeciwbakteryjnego.

Preparat zawiera nystatynę, która jest antybiotykiem polienowym produkowanym przez promieniowce z rodzaju Streptomyces.

Lek ten jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Mechanizm działania

Nystatyna wykazuje działanie grzybostatyczne i grzybobójcze.

Główny mechanizm działania leku polega na wiązaniu się cząsteczek nystatyny ze sterolami błony komórkowej grzybów. Prowadzi to do powstania w niej porów i kanalików, co zaburza funkcję ochronną błony, powodując przerwanie procesów metabolicznych i obumarcie komórki grzyba.

Preparat nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego wykazuje działanie jedynie miejscowe. Nystatyna jest wydalana w postaci niezmienionej wraz z kałem.

Po podaniu, działanie terapeutyczne występuje po upływie 24-72 godzin od podania.

Skład leku

Każde opakowanie zawiera 5.8 g granulatu, czyli 2 784 000 j.m. nystatyny.

Do substancji pomocniczych zaliczymy: propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), kwas benzoesowy (E 210), sodu cytrynian, pektyna, wanilina, sacharyna sodowa, sacharoza.

Produkt leczniczy Nystatyna Teva uznaje się za "wolny od sodu", ponieważ zawiera mniej niż 23 mg sodu w 1 ml zawiesiny.

Jak stosowa─ç lek?

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Opakowanie produktu leczniczego zawiera butelkę z 5.8 g granulatu z substancją czynną oraz strzykawkę o pojemności 1 ml do nabrania leku.

Do butelki należy wlać przegotowaną, chłodną wodę do poziomu wyznaczonej kreski. Następnie wymieszać do uzyskania zawiesiny. Produkt jest ważny przez 7 dni. Przed każdym użyciem preparatu zaleca się dokładnie wstrząsnąć buteleczką.

Należy pamiętać, by przed połknięciem jak najdłużej trzymać zawiesinę nystatyny w ustach. Dłuższy bezpośredni kontakt preparatu z ogniskiem infekcji przyspieszy i zwiększy skuteczność leku.

Podanie nystatyny dzieciom w ten sposób może być trudne. Dlatego, alternatywnym sposobem jest miejscowa aplikacja nystatyny za pomocą specjalnego małego pędzelka.

Wskazania do stosowania

Preparat jest odpowiedni do leczenia grzybic przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej (np. pleśniawki błon śluzowych, dziąseł, języka, czerwieni wagowej) oraz przełyku.

Ponadto, Nystatyna Teva jest skuteczna w profilaktyce grzybicy u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zawiesina o objętości 1 ml zawiera 100 000 jednostek międzynarodowych (j.m.) nystatyny.

W leczeniu grzybicy jamy ustnej należy przyjmować 100 000 j.m. nystatyny 4 razy dziennie.

W przypadku innych grzybic przewodu pokarmowego, zaleca się stosowanie dawki nystatyny w przedziale od 500 000 do 1 000 000 j.m. co 6 godzin.

Aby zapobiec wystąpieniu grzybicy podczas antybiotykoterapii, wskazane jest przyjmowanie 500 000 j.m. nystatyny co 8 godzin.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

W leczeniu pleśniawek jamy ustnej dawka dobowa leku jest taka sama jak u dorosłych, czyli 100 000 jednostek międzynarodowych nystatyny 4 razy na dobę.

W przypadku leczenia grzybic przewodu pokarmowego zaleca się stosowanie większej dawki nystatyny wynoszącej od 200 000 do 2 000 000 j.m. na dobę w 4 dawkach podzielonych.

Lek może być również stosowany do pędzlowania jamy ustnej od 2 do 3 razy na dobę.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Nystatyna jest zazwyczaj dobrze tolerowana, nawet gdy jest podawana przez dłuższy okres rzadko wywołuje skutki uboczne.

Czasem mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe pod postacią nudności, wymiotów i biegunki oraz reakcje alergiczne tj. wysypka, pokrzywka czy zespół Stevensa-Johnsona.

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie preparatu Nystatyna Teva

Nystatyna nie jest praktycznie wchłaniana z przewodu pokarmowego, co oznacza, że przedawkowanie lub przypadkowe przyjęcie leku nie wywoła szkodliwego działania na organizm.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazane jest stosowanie produktu leczniczego, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Lek Nystatyna Teva zawiera sacharozę, zatem pacjenci cierpiący na nietolerancję fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedobór sacharazy-izomaltazy nie powinni go stosować.

Nie należy również przyjmować leku w leczeniu grzybic układowych.

Nystatyna Teva a ci─ů┼╝a

Pomimo minimalnego wchłaniania nystatyny z przewodu pokarmowego, nie ma pewności, czy lek nie ma szkodliwego wpływu na płód. Z tego powodu nystatyna powinna być stosowana u ciężarnych tylko w sytuacjach, gdy korzyści terapeutyczne przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu kobiet ciężarnych nystatyną, zaleca się konsultację z lekarzem.

Nystatyna Teva a karmienie piersi─ů

Nie jest jasne, czy nystatyna przenika do mleka matki, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w okresie laktacji.

Nystatyna Teva a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie jest znany wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Inni czytali r├│wnie┼╝