Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 23.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nystatyna VP

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Nystatyna VP
Substancje czynne Nystatinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dopochwowe
Dawki
  • 100 000 j.m. (Tabletki dopochwowe)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Nystatyna VP?

Nystatyna VP to lek przeznaczony do stosowania dopochwowego w przypadku grzybicy pochwy i sromu. Preparat zawiera nystatynę będącą antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym, który jest skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez liczne grzyby i drożdżaki, m. in. Candida spp., Cryptococcus spp., Coccidioides spp., Histoplasma spp., Blastomyces spp. oraz Aspergillus spp.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania leku Nystatyna VP

Lek nystatyna, w zależności od stężenia i wrażliwości organizmu, działa grzybostatycznie lub grzybobójczo.

Nystatyna łączy się z ergosterolem, który wchodzi w skład błony komórkowej grzybów, powodując zaburzenie przepuszczalności owej błony. W rezultacie komórka grzybowa traci istotne dla swojego funkcjonowania składniki co zaburza funkcjonowanie komórki grzyba.

Produkt działa przede wszystkim miejscowo, ponieważ praktycznie nie wchłania się z pochwy.

Skład leku Nystatyna VP

Substancja czynna leku Nystatyna VP to nystatyna (Nystatinum ). W jednej tabletce znajduje się 100 000 j.m. substancji czynnej. Opakowanie zawiera 10 tabletek. Do pozostałych składników leku należą substancje pomocnicze: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, etyloceluloza, stearynian magnezu.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Nystatyna VP podaje się dopochwowo . Należy założyć tabletkę głęboko do pochwy. Nie należy stosować leku Nystatyna VP doustnie.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy stosować 1-2 tabletki na dobę wprowadzając je głęboko do pochwy. Długość terapii powinna być zgodna z zaleceniami lekarza, zazwyczaj jest to 14 dni.

Nie ma potrzeby modyfikacji dawki u pacjentek w podeszłym wieku ani z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Nystatyna VP może być stosowany jedynie u pacjentek od 12 roku życia. Podobnie jak u dorosłych należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę głęboko dopochwowo, zwykle przez 14 dni.

Nie należy stosować preparatu u pacjentek poniżej 12 roku życia.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Nystatyna VP stosowany dopochwowo jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Czasami podczas stosowania preparatu mogą pojawić się miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Gdzie zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dzięki zgłaszaniu podejrzewanych objawów niepożądanych możliwe jest stałe monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.

Przedawkowanie preparatu Nystatyna VP

Jak dotąd nie został odnotowany żaden przypadek objawowego przedawkowania nystatyny stosowanej dopochwowo. W związku z tym, że Nystatyna VP stosowana miejscowo praktycznie nie przenika do krążenia ogólnoustrojowego, lek nie powoduje objawów ogólnych.

Pomimo stosunkowego bezpieczeństwa preparatu nie należy przyjmować preparatu bez wskazań do stosowania leku Nystatyna VP, wyraźnego zalecenia lekarza, ani przekraczać zaleconych dawek.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Nie należy stosować leku jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub inny rodzaj nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie odnotowano interakcji nystatyny z innymi lekami.

Nystatyna VP a ci─ů┼╝a

Lek Nystatyna VP nie powinien być stosowany w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Obecnie brakuje danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego produktu w okresie ciąży. Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ nystatyny na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, przebieg porodu i rozwój po urodzeniu.

O wskazaniach do stosowania Nystatyny VP u kobiet ciężarnych decyduje lekarz.

Nystatyna VP a karmienie piersi─ů

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nystatyna VP w okresie karmienia piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu nystatyny na dzieci karmione piersią przez kobiety stosujące ten preparat.

Zaleca się konsultację z lekarzem przed włączeniem leku w okresie karmienia piersią.

Przechowywanie produktu leczniczego

Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2 st.C - 8 st.C, w oryginalnym opakowaniu. Okres ważności preparatu wynosi 2 lata.

Nystatyna VP a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Preparat leczniczy Nystatyna VP nie wykazuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Nystatyna VP

Substancja czynna: nystatyna

Wskazania: grzybica pochwy i sromu

Zastosowanie: głęboko dopochwowo

Dawkowanie: 1-2 tabletki na dobę (100 000-200 000 j.m. nystatyny na dobę)

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych

Działania niepożądane: miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego Nystatyna VP https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4866/characteristic

Inni czytali r├│wnie┼╝

Jakie s─ů przeciwwskazania do zastosowania tabletki ÔÇ×dzie┼ä poÔÇŁ?
Jakie s─ů przeciwwskazania do zastosowania tabletki ÔÇ×dzie┼ä poÔÇŁ?

Tabletki "dzie┼ä po" to antykoncepcja stosowana po niezabezpieczonym stosunku p┼éciowym lub gdy dane zabezpieczenie nie by┼éo wystarczaj─ůce. Jednak jak przy ka┼╝dej substancji istniej─ů przeciwwskazania do ich stosowania. Sprawd┼║, czy mo┼╝esz przyj─ů─ç tabletk─Ö┬á"dzie┼ä po".

Artykuł
21.12.2023
Antyandrogenne tabletki antykoncepcyjne   jak dzia┼éaj─ů? Dla kogo?
Antyandrogenne tabletki antykoncepcyjne - jak dzia┼éaj─ů? Dla kogo?

Antyandrogenne tabletki antykoncepcyjne, opr├│cz zapobiegania nieplanowanej ci─ů┼╝y, przeciwdzia┼éaj─ů nadmiarowi hormon├│w androgen├│w. Z tego powodu s─ů wskazane u kobiet zmagaj─ůcych si─Ö z tr─ůdzikiem, nadmiernym ow┼éosieniem i ┼éysieniem androgenowym.Za efekt antyandrogenny odpowiada sk┼éadowa progestagenna. Istnieje kilka zwi─ůzk├│w chemicznych o takim dzia┼éaniu, najcz─Ö┼Ťciej stosowanym jest octan cyproteronu.

Artykuł
22.03.2024
Acnelec - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Acnelec - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Problem tr─ůdziku dotyka ludzi w ka┼╝dym wieku. Jest to dolegliwo┼Ť─ç┬áuci─ů┼╝liwa zar├│wno pod wzgl─Ödem medycznym, jak i estetycznym, co cz─Östo stanowi ogromne obci─ů┼╝enie dla pacjent├│w. Z tego powodu ┼Ťwiat farmaceutyczny d─ů┼╝y do wprowadzenia jak najlepszych preparat├│w do piel─Ögnacji sk├│ry tr─ůdzikowej. Jednym z nich jest lek Acnelec 1 mg g ┼╝el, b─Öd─ůcy polecanym rozwi─ůzaniem dla ludzi borykaj─ůcych si─Ö┬áz problemami sk├│rnymi.Lek przeznaczony jest do podania na sk├│r─Ö. Preparat ten jest dost─Öpny tylko i wy┼é─ůcznie na recept─Ö.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
18.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!