Letrox 75 mikrogram├│w Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Letrox 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Letrox 75 jest to powszechnie stosowany lek, służący jako terapia zastępcza i uzupełniająca w leczeniu niedoczynności tarczycy o różnej etiologii. Zawiera on lewotyroksynę, która jest odpowiednikiem tyroksyny, czyli hormonu produkowanego naturalnie przez tarczycę. Zaleca się go zarówno dorosłym pacjentom, jak i dzieciom.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Letrox 75 mikrogram├│w
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Letrox 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Letrox 75 mikrogram├│w
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 75 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o Letrox 75

Substancja czynna: lewotyroksyna sodowa

Wskazania: niedoczynność tarczycy, zapobieganie wznowie wole tarczycy szczególnie po operacji, terapia zastępcza i supresyjna nowotworów złośliwych tarczycy, leczenie nadczynności tarczycy w skojarzeniu z tyreostatykami

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka rano, około 30 minut przed posiłkiem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nieleczona niedoczynność nadnerczy, nieleczona niedoczynność przysadki, ostry zawał mięśnia sercowego, ostre zapalenie mięśnia sercowego

Główne działania niepożądane: objawy typowe dla nadczynności tarczycy tj. uczucie kołatania serca, niepokój, pobudzenie, bezsenność, tachykardia, ból głowy reakcje nadwrażliwości,

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Letrox?

Lek Letrox kosztuje ok 7 zł w przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 4 zł. Preparat może być darmowy dla seniorów, dzieci i kobiet w ciąży.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Letrox 75?

Letrox 75

jest to lek przeznaczony do leczenia pacjentów znajdujących się w różnych grupach wiekowych. Głównie stosowany w terapii zastępczej i uzupełniającej w niedoczynność tarczycy o różnej etiologii. Zapobiega wznowie wola tarczycy po leczeniu operacyjnym u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy. Używany jest także jako terapia zastępcza i supresyjna nowotworów złośliwych tarczycy oraz pomocniczo w leczeniu nadczynności tarczycy w skojarzeniu z tyreostatykami po uzyskaniu eutyreozy.

Mechanizm działania

Lewotyroksyna sodowa jest syntetycznym zamiennikiem naturalnie występującego hormonu wytwarzanego w tarczycy- tyroksyny (fT4). W organizmie jest częściowo konwertowana do liotyroniny (T3) i działa poprzez aktywację receptorów T3.

Skład leku Letrox 75

W opakowaniu znajduje się 50 tabletek. Substancją czynną Letrox 75 jest 79,8 - 85,2 mikrogramów lewotyroksyny sodowej (Levothyroxinum natricum) x H2O (co odpowiada 75 μg lewotyroksyny sodowej). Jako substancji pomocniczej użyto:

 • cysteiny

 • chlorowodorku jednowodnego (częściowo obecnego w tabletce jako cystyna)

 • celulozy mikrokrystalicznej

 • skrobi kukurydzianej

 • skrobi żelowanej

 • tleneku magnezu

 • lekkiego talku

Jak stosowa─ç Letrox?

Letrox 75 mikrogramów

zażywa się doustnie, raz dziennie. Dawkę dobową należy przyjmować rano, na czczo, 30 minut przed śniadaniem, popijając wodą. W przypadku dzieci tabletki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody ok.10-15 ml, a następnie podać powstałą w ten sposób zawiesinę.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawka leku Letrox 75 mcg powinna być ustalana indywidualnie na podstawie badania lekarskiego i wyników. Dawkowanie należy rozpocząć od 25 do 50 μg na dobę, a następnie zwiększać dawkę co 2-4 tygodnie dążąc do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej 100 μg do 200 μg na dobę. Może być ona wyższa w przypadku pacjentów po operacji usunięcia tarczycy z powodu nowotworów złośliwych. Leczenie powinno być prowadzone ze szczególną ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami rytmu serca oraz chorobą wieńcową. Należy rozpocząć od małej dawki, a następnie powoli ją zwiększać, jednocześnie częściej kontrolować czynność tarczycy. Czas trwania leczenia zależy od choroby podstawowej. Po leczeniu operacyjnym u pacjentów, u których usunięto tarczycę, leczenie trwa całe życie. W przypadku wola o charakterze łagodnym i profilaktyki nawrotu wola leczenie trwa kilka miesięcy lub lat, czasami nawet do końca życia. W przypadku terapii wspomagającej leczenie nadczynności tarczycy czas trwania leczenia zależy od długości leczenia tyreostatycznego. W przypadku niedoczynności tarczycy terapia może trwać całe życie lub czasami zostaje odstawiona po osiągnięciu prawidłowej czynności tarczycy.

Jak dawkowa─ç produkt Letrox u dzieci?

Dawkowanie lewotyroksyny u dzieci, zależne jest od przyczyny jej stosowania oraz stężenia hormonów tarczycy w surowicy. W przypadku nabytej niedoczynności tarczycy leczenie należy zacząć od małej dawki początkowej, takiej jak 12,5 do 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na dobę, a następnie zwiększać ją stopniowo w zależności od oceny klinicznej oraz stężenia hormonów tarczycy i wartości TSH. U noworodków oraz niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy potrzebujących natychmiastowej substytucji, zalecana dawka początkowa wynosi 10 do 15 mikrogramów na kg masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące. Następnie należy dostosować dawkę indywidualnie i jednocześnie kontrolować czynność tarczycy.

Specjalne ostrze┼╝enia i ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci dotycz─ůce stosowania produktu leczniczego Letrox

Leczenie hormonami tarczycy należy rozpocząć po uprzednim wprowadzeniu odpowiedniej terapii w poniżej wymienionych chorobach:

 • choroba wieńcowa
 • dusznica bolesna
 • nadciśnienie tętnicze
 • niedoczynność przysadki lub kory nadnerczy
 • guzek autonomiczny tarczycy

Stany te należy wykluczyć przed wykonaniem testu supresyjnego tarczycy, pomijając guzek autonomiczny tarczycy, ponieważ może on być przyczyną, dla której należy wykonać ten test. U osób z chorobą wieńcową serca i pacjentów z zaburzeniami rytmu, tachykardią, niewydolnością serca, w szczególności trzeba unikać nawet łagodnej nadczynności tarczycy wywołanej przyjmowaniem zbyt dużych stężeń lewotyroksyny.

Dawka maksymalna preparatu Letrox

Nie ustalono maksymalnej dawki leku Letrox. Dawki są dobierane indywidualnie na podstawie stężeń TSH, FT3 i FT4 w surowicy krwi. Należy ją więc przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

U niektórych pacjentów w trakcie leczenia dużymi dawkami lewotyroksyny lub w przypadku zbyt szybkiego zwiększania dawki na początku leczenia, mogą pojawić się objawy typowe dla nadczynności tarczycy. W takim przypadku należy zmniejszyć dobową dawkę produktu lub przerwać jego podawanie na kilka dni. Zdarza się,że w przypadku nadwrażliwości na lewotyroksynę może wystąpić reakcja alergiczna na skórze oraz związana z układem oddechowym. Do najczęstszych działań niepożądanych należą także bezsenność, nerwowość, kołatanie serca, tachykardia oraz ból głowy.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Stosowanie lewotyroksyny powoduje także inne działania niepożądane, które występują rzadziej lub ich częstość nie jest znana. Zalicza się do nich arytmię, dusznicę bolesną, niepokój, osłabienie mięśni, osteoporoza, uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania biegunka, wymioty i nudności, zmniejszenie masy ciała. U dzieci rzadko zdarza się rzekomy guz mózgu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przy przedawkowaniu Letrox 75 pojawiają się objawy umiarkowanego lub poważnego zwiększenia szybkości przemian metabolicznych. W przypadkach przedawkowania w celach samobójczych dawki lewotyroksyny do 10mg były tolerowane bez powikłań. Do zagrożenia czynności życiowych dochodzi rzadko i jest to mało prawdopodobne, chyba, że dotyczy to pacjentów z chorobą wieńcową serca. Zgłaszano przypadki wystąpienia przełomu tarczycowego, napadu drgawek, niewydolności serca i śpiączki. Przy nagłym przedawkowaniu, w celu zmniejszenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, można podać węgiel aktywny. Jeżeli pojawią się takie objawy jak tachykardia, pobudzenie, niepokój i hiperkinezy, możliwe jest ich załagodzenie poprzez podanie leków beta-adrenolitycznych. Należy bacznie obserwować pacjentów po przedawkowaniu lewotyroksyny, gdyż objawy mogą opóźnić się nawet o 6 dni.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównym przeciwwskazaniami do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na lewotyroksynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład, nieleczona nadczynność tarczycy w chorobie Gravesa-Basedowa, nieleczona niedoczynność nadnerczy, nieleczona niedoczynność przysadki (w niewydolności kory nadnerczy wymagającej leczenia), ostry zawał mięśnia sercowego oraz ostre zapalenie mięśnia sercowego. W takim przypadku należy rozważyć inne sposoby leczenia.

Interakcje z innymi lekami

Letrox może wchodzić w reakcje z wieloma innymi lekami. Skuteczność leków przeciwcukrzycowych tj. metforminy, glimepirydu, glibenklamidu i insuliny może być osłabiona przez przyjmowanie lewotyroksyny, dlatego u diebetycy powinno się regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi i w razie potrzeby zmodyfikować dawki leków. Lewotyroksyna może także nasilać działanie pochodnych kumaryny. Do tej grupy leków zaliczają się m.in. leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna oraz acenokumarol, dlatego należy regularnie kontrolować parametry krzepnięcia krwi. Preparaty zawierające żywice jonowymienne hamują wchłanianie lewotyroksyny, w związku z tym należy podawać je od 4 do 5 godzin po przyjęciu leku Letrox. Inhibitory pompy protonowej, leki zobojętniające sok żołądkowy oraz produkty sojowe także zmniejszają wchłanialność. Stosowanie dużych dawek furosemidu (250 mg) może wypierać lewotyroksynę z połączeń z białkami surowicy krwi prowadząc początkowo do przemijającego zwiększenia stężenia wolnych hormonów tarczycowych w osoczu a następnie ich całkowitego spadku. Jednoczesne przyjmowanie lewotyroksyny i leku antykoncepcyjnego zawierającego estrogeny lub hormonalnej terapii zastępczej zwiększa zapotrzebowanie na lewotyroksynę. Sertralina zmniejsza skuteczność leku Letrox i zwiększa stężenie TSH w surowicy. Trzeba również zachować ostrożność w trakcie stosowania ryfampicyny, karbamazepiny, fenytoiny, barbituranów oraz leków zawierających ziele dziurawca zwyczajnego ponieważ zwiększają one wątrobowy klirens lewotyroksyny, zmniejszając stężenie hormonu tarczycy w surowicy.

Letrox 75 w okresie ci─ů┼╝y

U kobiet w ciąży nie należy przerywać terapii hormonami tarczycy. Lewotyroksyna przenika przez łożysko w niewielkich ilościach, jednakże mimo częstego stosowania tego leku przez ciężarne kobiety, jej negatywny wpływ na przebieg ciąży lub na zdrowie płodu/noworodka aktualnie nie jest znany. W okresie ciąży zapotrzebowanie na lewotyroksynę może być zwiększone z powodu estrogenów krążących we krwi, dlatego należy częściej kontrolować czynność tarczycy, poprzez badanie stężenia TSH.

Letrox 75 a karmienie piersi─ů

W okresie karmienia piersią ilość hormonów tarczycy wydzielana do mleka kobiecego, nawet w przypadku przyjmowanie dużych dawek lewotyroksyny, nie stanowi dawki wystarczającej dla rozwinięcia nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania TSH u niemowlęcia. W związku z tym nie należy przerywać terapii.

Letrox 75 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝