Euthyrox N 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Euthyrox N 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 100 to preparat leczniczy stosowany w celu leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy, które przebiegają z niedoborem hormonów tarczycy. Jego głównym składnikiem aktywnym jest lewotyroksyna, która jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnego hormonu tarczycy i działa w taki sam sposób jak hormony tarczycy występujące naturalnie.

Rozpocznij konsultacj臋 z Euthyrox N 100

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Euthyrox N 100
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
Dawki
 • 100 mcg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 100

Substancja czynna: 100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Wskazania: leczenie niedoczynności tarczycy, leczenie wola obojętnego z prawidłową czynnością tarczycy, w celu zapobiegania nawrotom wola po jego usunięciu, supresja w raku tarczycy, pomocniczo w trakcie leczenia nadczynności tarczycy.

Zastosowanie: do stosowania doustnego.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, 30 minut przed posiłkiem.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki.

Główne działania niepożądane: niepoprawnie stosowana lewotyroksyna może wywołać nadczynność tarczycy i objawy dla niej typowe.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Euthyrox N 100?

Lek Euthyrox N 100 kosztuje ok 17 zł w przypadku opakowania zawierającego 100 tabletek, lub ok 9 zł za opakowanie zawierajace 50 sztuk tabletek.


Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Euthyrox N 100?

Substancją czynną leku Euthyrox N 100 jest lewotyroksyna sodowa. Jest to syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do uzupełniania niedoboru naturalnych hormonów tarczycy w przypadku chorób tego narządu.

Euthyrox N jest lekiem najczęściej stosowanym do uzupełniania niedoboru hormonu tarczycy w leczeniu niedoczynności tarczycy. Oprócz tego, znajduje on zastosowanie w terapii wola obojętnego tarczycy oraz w profilaktyce nawrotów wola po zabiegu chirurgicznym (w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy), w celu zahamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy oraz wyrównywania poziomu hormonów u pacjentów przyjmujących leki przeciwtarczycowe w trakcie leczenia nadczynności tarczycy. Czasami Euthyrox jest również używany w testach zahamowania czynności tarczycy.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania?

Lewotyroksyna sodowa, obecna w preparacie Euthyrox N, ma takie samo działanie jak naturalnie występujące hormony tarczycy. Organizm nie rozróżnia lewotyroksyny pochodzącej z zewnątrz od tej, którą sam wytwarza. W tkankach obwodowych lewotyroksyna sodowa jest przekształcana w trójjodotyroninę (T3) i wywiera tam swoje specyficzne działanie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu na co dzień.

Jaki jest sk艂ad leku?

Substancja czynna leku Euthyrox N 100 to lewotyroksyna sodowa. W jednej tabletce znajduje się 100 mikrogramów lewotyroksyny. Istnieją też inne warianty leku Euthyrox N - z innymi dawkami lewotyroksyny- Euthyrox N 25 ; Euthyrox N 50; Euthyrox N 75; Euthyrox N 125 itd.

Składniki pomocnicze zawarte w tabletce leku Euthyrox N to skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, żelatyna, laktoza jednowodna i magnezu stearynian.

Jak stosowa膰 lek?

Euthyrox N jest wskazany do stosowania doustnego. Należy zażywać jedną dawkę leku dziennie, najlepiej w godzinach porannych, na czczo. Lek powinien być stosowany co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Tabletkę można popić niewielką ilością wody.

Dzięki rowkowi dzielącemu znajdującym się na każdej tabletce leku Euthyrox N, tabletki można dzielić na dwie równe dawki.

Lek Euthyrox jest dostępny w różnych wariantach, zawierających różne dawki lewotyroksyny- od 25 μg do 200 μg, co pozwala na dobranie takiej dawki, by pacjent mógł przyjmować jedną tabletkę na dobę.

Podczas leczenia lewotyroksyną, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia, konieczne jest regularne monitorowanie czynności tarczycy poprzez częste badanie stężenia hormonów oraz śledzenie objawów związanych z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Przyjmowanie leku Euthyrox N powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę lewotyroksyny należy dostosować indywidualnie, opierając się na wynikach badań laboratoryjnych oraz ocenie klinicznej pacjenta. Ważnym czynnikiem przy określaniu optymalnej dawki lewotyroksyny jest poziom hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi.

Terapię hormonem tarczycy u dorosłych, rozpoczyna się od niewielkich dawek lewotyroksyny, które są stopniowo zwiększane co 2-4 tygodnie, przy jednoczesnej kontroli poziomu hormonów tarczycy. W początkowych tygodniach leczenia konieczne jest częste kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy, a wyniki tych pomiarów pozwolą lekarzowi na dobranie odpowiedniej dawki. Osiągnięcie pełnej docelowej dawki może zająć kilka miesięcy.

W przypadku osób w podeszłym wieku lub osób z chorobą niedokrwienną serca lub ciężką, długotrwałą niedoczynnością tarczycy, należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia niedoczynności tarczycy. Początkowe dawki lewotyroksyny powinny być jak najniższe, a zwiększenie dawki leku powinno nastąpić po dłuższym monitorowaniu stanu klinicznego i wyników badań laboratoryjnych.

W przypadku niedoczynności tarczycy, po całkowitym lub częściowym usunięciu tarczycy lub w celu profilaktyki nawrotu wola po zabiegu chirurgicznym, substytucja hormonów tarczycy jest zazwyczaj konieczna przez całe życie. Jeśli pacjent wymaga leczenia nadczynności tarczycy terapią skojarzoną (hormony tarczycy i leki przeciwtarczycowe), lewotyroksyna powinna być stosowana jedynie przez okres lekami przeciwtarczycowymi.

Podczas leczenia łagodnego wola obojętnego tarczycy lewotyroksyną, zaleca się przyjmowanie hormonów tarczycy przez okres od 6 miesięcy do 2 lat. Aby zapobiec nawrotowi wola, zaleca się również stosowanie niskich dawek jodu . Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, sugeruje się rozważenie leczenia operacyjnego lub terapii jodem radioaktywnym.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

U dzieci również konieczne jest indywidualne dostosowywanie dawki dobowej leku Euthyrox N. Dawkowanie przypomina to stosowane u dorosłych, z wyjątkiem noworodków, gdzie istotne jest szybkie uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycy. W przypadku noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy, zalecana dawka początkowa wynosi od 10 μg do 15 μg na kilogram masy ciała na dobę.

W przypadku leczenia noworodków i niemowląt, tabletki leku Euthyrox N powinny być rozpuszczone w niewielkiej ilości wody, a otrzymaną zawiesinę należy podać dziecku co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu. Za każdym razem należy przygotować świeżą zawiesinę.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane?

Jeśli lek Euthyrox N jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, skutki uboczne nie powinny występować. Jednak wysokie, niefizjologiczne dawki lewotyroksyny mogą powodować działania niepożądane, które są charakterystyczne dla nadczynności tarczycy. Są to między innymi tachykardia, uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, bóle dławicowe, bóle głowy, osłabienie i kurcze mięśni, zaburzenia miesiączkowania, utrata masy ciała, biegunka, drżenia, niepokój i zaburzenia snu.

W sytuacji, gdy dana osoba nie toleruje zalecanej dawki lewotyroksyny lub doświadcza działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zmniejszenie dawki lewotyroksyny lub tymczasowe jej odstawienie.

Rzadko mogą wystąpić rzadkie objawy nadwrażliwości na składniki preparatu Euthyrox N. Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać stosowanie leku.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania?

Przy zażyciu nadmiernych ilości lewotyroksyny mogą pojawić się objawy, takie jak przyspieszone bicie serca (tachykardia), uczucie niepokoju, pobudzenie oraz nadmierna aktywność ruchowa (hiperkineza). Osoby wrażliwe na lewotyroksynę mogą doświadczać również napadów drgawek. W przypadku osób, które wcześniej nadużywały lewotyroksyny, zgłaszano przypadki nagłej śmierci sercowej.

Stężenie hormonu T3 w krwi jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem przedawkowania hormonów tarczycy. Objawy przedawkowania można łagodzić przy użyciu leków beta-adrenolitycznych. W przypadku poważniejszych przypadków przedawkowania, może być wskazana plazmafereza.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Mimo powszechnego stosowania preparatów z lewotyroksyną, istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox N. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na składniki leku Euthyrox N, nieleczoną nadczynność tarczycy, nieleczoną niedoczynność kory nadnerczy lub nieleczoną niedoczynność przysadki.

Nie powinno się rozpoczynać terapii preparatem Euthyrox N bezpośrednio po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego, w przypadku zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia innych warstw serca.

Osoby z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny przyjmować leku Euthyrox N 100 ze względu na obecność laktozy w tabletkach.

W jakich sytuacjach nale偶y zachowa膰 szczeg贸ln膮聽ostro偶no艣膰?

Istnieją choroby, które należy wykluczyć albo rozpocząć leczenie, zanim rozpocznie się terapię lewotyroksyną. Są to:

 • niewydolność wieńcowa,

 • dławica piersiowa,

 • miażdżyca naczyń,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • niedoczynność przysadki,

 • niedoczynność kory nadnerczy,

 • autonomiczna czynność tarczycy.

Podczas leczenia lekiem Euthyrox N należy zachować szczególną ostrożność u osób z niewydolnością serca, chorobą wieńcową lub zaburzeniami rytmu serca przebiegającymi z tachykardią. W przypadku tych pacjentów należy szczególnie uważać na możliwość wystąpienia nadczynności tarczycy jako wyniku terapii lewotyroksyną.

W przypadku kobiet po menopauzie, chorujących na niedoczynność tarczycy, konieczne jest regularne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy we krwi. Ważne jest unikanie nadmiernie wysokich stężeń lewotyroksyny, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy u tych pacjentek.

Jakie s膮 interakcje z innymi lekami?

Istnieje możliwość, że niektóre leki stosowane jednocześnie z lewotyroksyną mogą wpływać na jej działanie i sprawić, że niedoczynność tarczycy będzie trudniejsza w leczeniu. W przypadku niektórych chorób i stanów, takich jak cukrzyca i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, hormony tarczycy mogą utrudniać kontrolę tych schorzeń. Przed rozpoczęciem leczenia lewotyroksyną, należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych na stałe.

Lek Euthyrox N może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych. Na początku terapii, w trakcie dostosowywania dawki dobowej lewotyroksyny, należy często kontrolować stężenie cukru we krwi i ewentualnie stosować leki zmniejszające stężenie cukru w zmodyfikowanych dawkach.

Hormony tarczycy mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny, ponieważ lewotyroksyna wypiera te leki z połączeń białkowych. Jeżeli pacjent przewlekle przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, na początku terapii lewotyroksyną należy regularnie sprawdzać parametry krzepnięcia.

Preparaty zawierające cholestyraminę lub kolestypol, mogą utrudniać wchłanianie leku Euthyrox N w przewodzie pokarmowym. Przyjmowanie leku Euthyrox N powinno się odbyć około 4-5 godzin przed preparatami zawierającymi leki wiążące kwasy żółciowe. Wchłanianie leku może być też hamowane przez produkty zawierające soję.

Inhibitory proteazy mogą mieć wpływ na działanie lewotyroksyny i utrudniać skuteczną suplementację hormonu tarczycy. Regularne monitorowanie stężeń hormonów tarczycy we krwi jest konieczne, aby w razie potrzeby dostosować dawkę lewotyroksyny.

Osłabienie działania leku Euthyrox N może wystąpić podczas równoczesnego stosowania lewotyroksyny i preparatów zawierających glin, żelazo, węglan wapnia, barbiturany i sertralinę.

Leki stosowane w leczeniu chorób serca - m.in. beta-blokery i amiodaron mogą zmniejszać obwodową konwersję T4 do T3 i zmniejszać działanie leku Euthyrox N 100. Podobnie mogą działać preparaty z propylotiouracylem i glikokortykosteroidami. W przypadku przyjmowania leku amiodaron, należy też zwrócić uwagę na jego zawartość jodu.

Przed wykonaniem badań diagnostycznych z użyciem środka kontrastowego zawierającego jod, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Euthyrox N, ponieważ te procedury mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy.

Leki zawierające estrogeny (hormonalna terapia zastępcza lub antykoncepcja hormonalna) mogą zwiększać zapotrzebowanie organizmu na lewotyroksynę.

Czy mo偶na stosowa膰 Euthyrox N 100 w ci膮偶y?

W okresie ciąży należy kontynuować leczenie hormonami tarczycy, jednak wymaga to szczególnej ostrożności i regularnego monitorowania poziomu hormonów tarczycy. Kobiety w ciąży mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę.

Regularne stosowanie zaleconych dawek leku Euthyrox N 100 nie powinno mieć negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Niemniej jednak, nadmiernie wysokie dawki lewotyroksyny mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu oraz po rozwój urodzeniu.

Podczas ciąży nie zaleca się jednoczesnego stosowania leku Euthyrox N 100 z lekami przeciwtarczycowymi podczas leczenia nadczynności tarczycy. Dodatkowa dawka lewotyroksyny może prowadzić do konieczności zwiększenia dawki leków przeciwtarczycowych, które mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

Czy mo偶na stosowa膰 Euthyrox N 100 w okresie karmienia piersi膮?

Podczas karmienia piersią nie należy przerywać leczenia lewotyroksyną. Lewotyroksyna przenika do mleka matki, jednak przy stosowaniu zalecanych dawek leku Euthyrox N, stężenia w mleku są na tyle niskie, że nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Terapeutyczne dawki leku Euthyrox N stosowane przez matkę nie powinny powodować nadczynności tarczycy u dziecka.

Czy lek Euthyrox N 100 wp艂ywa na prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu lewotyroksyny zawartej w preparacie Euthyrox N na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Jednak ze względu na podobieństwo tej substancji do naturalnych hormonów tarczycy, nie ma oczekiwań co do istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Euthyrox N 100 - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Lekami z tą samą substancją czynną co Euthyrox N 100 są:
- Althyxin, 
- Eferox, 
- Eltroxin, 
- Tirosint sol.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Euthyrox N 100; dostępna w internecie;
http://chpl.com.pl/data_files/Euthyrox_N_100.pdf

Portal Medycyna Praktyczna [dostęp online luty 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/58289,Euthyrox-N-100-tabletki

Inni czytali r贸wnie偶

Insulinooporno艣膰 a dieta Co je艣膰?
Insulinooporno艣膰 a dieta. Co je艣膰?

Insulinooporno艣膰 to zaburzenie metaboliczne przebiegaj膮ce ze zmniejszeniem wra偶liwo艣ci kom贸rek na dzia艂anie insuliny i w konsekwencji nadmiernej produkcji tego hormonu. Przyczyn poszukuje si臋 w predyspozycjach genetycznych, ale te偶 w czynnikach 艣rodowiskowych, takich jak nieodpowiednia dieta i siedz膮cy tryb 偶ycia.Objawy insulinooporno艣ci s膮 niespecyficzne, a najcz臋艣ciej obserwowane to zwi臋kszenie masy cia艂a, nadmierna ospa艂o艣膰 czy tak zwany wilczy apetyt. W walce z insulinooporno艣ci膮 znalaz艂o zastosowanie podej艣cie dietetyczne, kt贸re w g艂贸wnej mierze opiera si臋 na ograniczeniu kalorii, 艂atwo przyswajalnych cukr贸w i t艂uszczu.

Artyku艂
28.02.2024
Choroba Hashimoto  przyczyny objawy leczenie
Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby autoimmunologiczne powoduj膮 nieprawid艂ow膮 reakcj臋 uk艂adu odporno艣ciowego na tkanki w艂asne organizmu. Do chor贸b autoimmunologicznych zaliczamy m.in. przewlek艂e limfocytowe zapalenie tarczycy, zwane聽chorob膮 Hashimoto.聽Objawy niedoczynno艣ci tarczycy narastaj膮 wraz z post臋pem choroby i nale偶膮 do nich m.in. b贸le mi臋艣ni, nadmierne wypadanie w艂os贸w, 艂amliwe paznokcie, nadmierna pobudliwo艣膰, b贸le brzucha oraz uczucie zm臋czenia.W ostatnich latach liczba zachorowa艅 na choroby tarczycy wzrasta i stanowi globalny problem, dlatego zalicza si臋 je do聽chor贸b cywilizacyjnych.

Artyku艂
16.01.2024
Metformax 500 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Metformax 500 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metformax 500 to lek w postaci tabletek podawanych doustnie g艂贸wnie wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
13.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!