Atoris Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Atoris - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Atoris to preparat stosowany w celu obniżenia stężenia cholesterolu i w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Najczęściej służy jako uzupełnienie leczenia dietetycznego. Substancją czynną leku jest atorwastatyna - lek z grupy statyn.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Atoris
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Atoris - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Atoris
Substancje czynne Atorvastatinum Atorvastatinum calcicum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki powlekane)
 • 40 mg (Tabletki powlekane)
 • 30 mg (Tabletki powlekane)
 • 60 mg (Tabletki powlekane)
 • 80 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Atoris

Substancja czynna: atorwastatyna, w postaci soli wapniowej atorwastatyny.

Wskazania: pierwotna hipercholesterolemia, mieszana hiperlipidemia, heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna, homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna; zapobieganie chorobom sercowo naczyniowym.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę - od 10 mg do 80 mg na dobę.

Główne przeciwwskazania: czynna choroba wątroby, nadwrażliwość na substancje zawarte w leku, ciąża, okres karmienie piersią, przyjmowanie preparatów zawierających glekaprewir z pibrentaswirem.

Główne działania niepożądane: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, wysypka skórna, miopatia, zmęczenie mięśni, zwiększenie masy ciała, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, hiperglikemia, zaburzenia widzenia.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Atoris?

Lek Atoris jest dostępny w aptekach w wielu wariantach. W przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek w dawce 20g lek kosztuje ok 14 zł. Preparat znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Atoris?

Lek Atoris to lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi (głównie stężenie cholesterolu ). Jego celem jest też zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.

Lek Atoris jest przeznaczony do obniżania podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, apolipoproteiny B i triglicerydów, kiedy stosowanie diety ubogocholesterolowej i i innych niefarmakologicznych metod leczenia jest niewystarczające.

Preparaty z atorwastatyną mają też na celu zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym, u pacjentów, u których ryzyko pierwszego oraz kolejnego zdarzenia sercowo-naczyniowego oceniane jest jako duże.

Lek Atoris występuje w formie tabletek powlekanych i jest dostępny w wielu dawkach - od 10 mg do 80 mg. Opakowania mogą zawierać również różną ilość tabletek leku Atoris - 30, 60 i 90 tabletek powlekanych.

Jaki jest mechanizm działania?

Atorwastatyna selektywnie, w sposób kompetycyjny, hamuje enzym - reduktazę HMG-CoA. W ten sposób zmniejsza stężenie lipidów (głównie cholesterolu) i lipoprotein w surowicy. Atorwastatyna hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie oraz zwiększa wychwyt i katabolizm cholesterolu LDL w tym narządzie.

Dowiedziono, że lek Atoris zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-C, apolipoproteiny B i triglicerydów, a zwiększa stężenie HDL-C i apolipoproteiny A1.

Badania potwierdziły, że zmniejszenie poziomu ogólnego cholesterolu, LDL-C oraz apolipoproteiny B redukuje ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych oraz umieralność związane z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Jaki jest skład leku?

W każdej formie leku Atoris , substancją czynną jest atorwastatyna w postaci soli wapniowej atorwastatyny. Jedyną różnicą jest ilość zawartej substancji czynnej w różnych wariantach leku - istnieje Atoris 10 mg, Atoris 20 mg, Atoris 30 mg, Atoris 40 mg, Atoris 60 mg i Atoris 80 mg.

Substancje pomocnicze zawarte w tabletkach powlekanych leku Atoris 20 mg i Atoris 10 mg są takie same. Są to powidon, sodu laurylosiarczan, wapnia węglan, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna,
sól sodowa kroskarmelozy, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3000, talk.

W leku Atoris 40 mg substancje pomocnicze to powidon, sodu laurylosiarczan, wapnia węglan, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 400.

W tabletkach leku Atoris 30 mg, 60 mg i 80 mg substancje pomocnicze tworzące rdzeń tabletki to sodu wodorotlenek, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krospowidon, polisorbat 80, magnezu stearynian. Otoczka tych tabletek powlekanych jest tworzona przez alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3000 i talk.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Atoris jest przeznaczony do stosowania doustnego. Dawkę dobową należy przyjmować w całości, jednorazowo o dowolnej porze. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Jako, że atorwastatyna ma służyć jako uzupełnienie leczenia dietetycznego, pacjent przed rozpoczęciem terapii jak i w trakcie przyjmowania leku powinien powinien stosować standardową dietę ubogocholesterolową.

Dawka dobowa leku powinna być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stężenia cholesterolu LDL, celu terapeutycznego i reakcji pacjenta na lek. Zazwyczaj zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Należy dostosowywać dawki co 4 tygodnie lub rzadziej. Maksymalna dawka to 80 mg na dobę.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W chorobach takich jak hipercholesterolemia pierwotna i mieszana hiperlipidemia dobowa dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę i jest zazwyczaj wystarczająca. Maksymalną odpowiedź osiąga się po 4 tygodniach terapii.

Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna również wymaga leczenia atorwastatyną w dawce początkowej 10 mg na dobę, ale można ją zmodyfikować po 4 tygodniach do 40 mg na dobę. W przypadku niewystarczającej odpowiedzi na takie dawkowanie, można zwiększyć dawkę dobową do 80 mg lub lek Atoris w dawce 40 mg skojarzyć z lekami wiążącymi kwasy żółciowe.

U pacjentów z homozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii atrowastatynę można stosować w dawce od 10 mg do 80 mg na dobę, ale tylko jako leczenie wspomagające inne sposoby terapii hipolipemizującej lub wtedy, gdy takie sposoby leczenia są niedostępne.

W ramach prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych zazwyczaj stosuje się 10 mg na dobę. Jednak, gdy stężenie LDL-C w osoczu nie obniża się do docelowych wartości, może być konieczne użycie wyższych dawek atorwastatyny.

U pacjentów z chorobami i niewydolnością nerek oraz u osób w wieku podeszłym nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Atoris nie jest wskazany do leczenia pacjentów w wieku poniżej 10 lat.

U dzieci i młodzieży w wieku ponad 10 lat dawkowanie jest podobne do dawkowania u pacjentów dorosłych - zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Można zwiększyć dawkę dobową stopniowo do maksymalnie 80 mg na dobę. Modyfikacja dawki dobowej powinna odbywać się co 4 tygodnie lub rzadziej.

Zastosowanie produktu leczniczego u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem doświadczonych lekarzy specjalistów w dziedzinie leczenia hiperlipidemii u dzieci. Konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów w celu oceny efektywności leczenia.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Maksymalna dobowa dawka leku Atoris wynosi 80 mg. Jednak jednoczesne stosowanie innych leków może wymagać zmniejszania dawki maksymalnej atorwastatyny.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Atorwastatyna zawarta w leku Atoris może powodować działania niepożądane podczas terapii tym lekiem. Skutki uboczne, których częstość występowania jest najwyższa to:

 • zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, ból gardła i krtani, krwawienia z nosa

 • reakcje alergiczne;

 • hiperglikemia;

 • bóle głowy;

 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, biegunka, dyspepsja;

 • bóle mięśni, bóle stawów, bóle kończyn, kurcze mięśni, obrzęk stawów, ból pleców;

 • nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby - zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej i aminotransferaz.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej zgłaszane działania niepożądane leku Atoris, ale mogące stanowić poważny problem zdrowotny, to małopłytkowość, reakcje anafilaktyczne, hipoglikemia, jadłowstręt, zwiększenie masy ciała, bezsenność , koszmary senne, zawroty głowy, zaburzenia czucia, neuropatia obwodowa, zaburzenia widzenia, szumy uszne, utrata słuchu, wymioty, bóle brzucha, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, wysypka skórna, świąd, obrzęk naczynioruchowy, zmęczenie mięśni, miopatia, zapalenie mięśni, zespół toczniopodobny, ginekomastia, osłabienie, ból w klatce piersiowej, obrzęki obwodowe, gorączka i obecność białych krwinek w moczu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Nie ma ustalonego specyficznego leczenia w przypadku przedawkowania atorwastatyny. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki zaleca się stosowanie leczenia objawowego i w razie potrzeby środków podtrzymujących funkcje życiowe. Należy monitorować funkcję wątroby oraz poziom kinazy kreatynowej (CK). Przez to, że atorwastatyna silnie łączy się z białkami osocza, hemodializa może nie być skuteczna w leczeniu przedawkowania.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Istnieją przeciwwskazania do leczenia atorwastatyną. Sytuacje, w których nie należy przyjmować leku Atoris to:

 • nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie leczniczym;

 • czynna lub niewyjaśniona choroba wątroby, przy której aktywność aminotransferaz w surowicy trwale przekracza 3-krotnie górną granicę normy;

 • ciąża, okres karmienia piersią oraz niestosowanie skutecznej metody zapobiegania ciąży u kobiet w wieku rozrodczym;

 • jednocześnie przyjmowane leki przeciwwirusowe stosowane w terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C zawierające glekaprewir z pibrentaswirem.

Atoris zawiera laktozę. Nie zaleca się stosowania tego produktu leczniczego u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Zaburzenia czynności wątroby

Przed rozpoczęciem leczenia, jak również okresowo podczas podawania atorwastatyny, należy wykonać okresowe badanie kontrolne czynności wątroby. Pacjentów, u których pojawią się objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, powinno się poddać badaniom czynności wątroby. Osoby, u których stwierdzono zwiększoną aktywność aminotransferaz, powinny być monitorowane aż do ustąpienia zaburzeń. Jeśli utrzymuje się podwyższona aktywność aminotransferaz, przekraczająca trzykrotność wartości normy, zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu leczniczego Atoris.

Wpływ na mięśnie szkieletowe

Atorwastatyna i inne substancje z grupy statyn, mogą powodować bóle mięśniowe i miopatię, które mogą prowadzić do rabdomiolizy, która może zagrażać życiu. Występuje zwiększenie stężenia kinazy kreatynowej, mioglobinemia i mioglobinuria, które mogą prowadzić do niewydolności nerek. Z tego powodu przed wdrożeniem leczenia atorwastatyną, należy zbadać stężenie kinazy kreatynowej u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpienia miopatii i rabdomiolizy. Te czynniki ryzyka to między innymi zaburzenia czynności nerek, niedoczynność tarczycy, stosowanie leków zwiększających stężenie atorwastatyny lub jej czynnych metabolitów, choroby wątroby i choroby mięśni. Nie należy rozpoczynać leczenia atorwastatyną, jeśli aktywność CK jest znacznie podwyższona. Podczas stosowania leku Atoris należy zwracać uwagę na wystąpienie bólu, osłabienia lub kurczów mięśni i w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza. Jeśli zmierzona wówczas aktywność CK jest istotnie podwyższona - należy przerwać przyjmowanie atorwastatyny i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

"Zapobieganie Udarom Poprzez Agresywne Obniżenie Stężenia Cholesterolu"

U pacjentów bez choroby niedokrwiennej serca, którzy przebyli udar mózgowy lub epizod TIA, u których zastosowano wysokie (80 mg) dawki atorwastatyny, stwierdzono częstsze występowanie udarów krwotocznych. Przed wdrożeniem leku Atoris u takich pacjentów należy rozważyć rozważyć potencjalne ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego i korzyści z leczenia atorwastatyną.

Śródmiąższowa choroba płuc

Z uwagi na pojedyncze zgłoszenia śródmiąższowej choroby płuc w trakcie leczenia niektórymi statynami, w razie wystąpienia objawów takich jak duszność, nieproduktywny kaszel i ogólne pogorszenie stanu zdrowia, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz może podjąć decyzję o przerwaniu leczenia statyną.

Cukrzyca

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów chorujących na cukrzycę - stosowanie atorwastatyny może wpływać na wartości glikemii - może występować hipoglikemia jak i hiperglikemia.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Jednoczesne stosowanie atorwastatyny z lekami wpływającymi na cytochrom CYP3A4 oraz na białka transportujące atorwastatynę mogą zaburzać działanie leku Atoris.

 • Inhibitory CYP3A4- leki takie jak np. cyklosporyna, ketokonazol, itrakonazol, amiodaron, werapamil, niektóre leki stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C i niektóre inhibitory proteazy HIV - mogą spowalniać metabolizm atorwastatyny, przez co może dochodzić do zwiększenia stężenia atorwastatyny w osoczu. Jeśli konieczne jest stosowanie jednocześnie tych leków, należy rozważyć zastosowanie mniejszych dawek leku Atoris. Podczas równoczesnego stosowania atorwastatyny i erytromycyny zaobserwowano zwiększone ryzyko miopatii.

 • Induktory CYP3A4 - np. ryfampicyna i ziele dziurawca - mogą powodować zmniejszenie stężenia atorwastatyny w osoczu.

 • Inhibitory białek transportujących - np. cyklosporyna i letermowir - mogą zwiększać ekspozycję organizmu na atorwastatynę. Gdy nie można uniknąć ich jednoczesnego stosowania, zaleca się zmniejszenie dawki i regularne monitorowanie kliniczne pod kątem skuteczności.

Fibraty i ezetymib są to leki zmniejszające stężenie lipidów we krwi. Ich działaniem niepożądanym może być miopatia, więc jednoczesne stosowanie atorwastatyny z fibratami może znacznie zwiększać ryzyko tego działania niepożądanego. Gdy konieczne jest jednoczesne stosowanie tych leków, należy zastosować jak najmniejszą dawkę leku Atoris.

Ryzyko wystąpienia miopatii, w tym rabdomiolizy, jest zwiększone podczas jednoczesnego przyjmowania atorwastatyny i kwasu fusydowego. Jeśli terapia kwasem fusydowym, u pacjenta przewlekle przyjmującego atorwastatynę, jest konieczna, należy przerwać przyjmowanie leku Atoris na czas leczenia kwasem fusydowym.

Należy monitorować pacjentów stosujących jednocześnie digoksynę i atorwastatynę. U takich pacjentów, atorwastatyna może zwiększać stężenie digoksyny we krwi.

Jednoczesne przyjmowanie atorwastatyny i doustnych środków antykoncepcyjnych może powodować wzrost poziomu noretysteronu i etynyloestradiolu we krwi.

Na początku jednoczesnego przyjmowania atorwastatyny i warfaryny, zauważono skrócenie czasu protrombinowego. Czas ten powraca do wartości wyjściowej po około 15 dniach leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia atorwastatyną u pacjentów przyjmujących kumarynę, należy zbadać czas protrombinowy i regularnie monitorować go w początkowym okresie terapii, aby upewnić się, że nie nastąpi istotna zmiana tego czasu.

Atoris a alkohol

Nie należy pić alkoholu w dużych ilościach podczas stosowania leku Atoris. Alkohol może dodatkowo obciążać wątrobę i zwiększać ryzyko wystąpienia miopatii.

Podczas podawania leku Atoris pacjentom, którzy spożywają dużo alkoholu i/lub mają choroby wątroby w wywiadzie, należy zachować szczególną ostrożność.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Atoris w ci─ů┼╝y?

Stosowanie atorwastatyny w ciąży jest przeciwwskazane. Odnotowano rzadkie przypadki wad wrodzonych po wewnątrzmacicznym narażeniu na statyny. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ statyn na ich reprodukcje.

Leczenie atorwastatyną u kobiet w ciąży może zmniejszyć poziom mewalonianu, który jest substancją potrzebną do produkcji cholesterolu u płodu. Proces miażdżycy jest przewlekły, więc przerwanie przyjmowania leków obniżających poziom lipidów podczas ciąży powinno mieć minimalny wpływ na długoterminowe ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu.

Leki z grupy statyn są również przeciwwskazane u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują one skutecznych metod zapobiegania ciąży.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Atoris w okresie karmienia piersi─ů?

Nie wiadomo czy atorwastatyna i jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Mimo to, stosowanie atorwastatyny w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane, ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.

Czy lek Atoris wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Lek Atoris nie wywiera istotnego wpływu na zdolność i bezpieczeństwo obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, dostępna w internecie, https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11340/characteristicInne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝