Contraseton Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Contraseton - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Contraseton należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego. Metoda ta uważana jest za jedną z najbardziej niezawodnych antykoncepcji. Jak stosować system terapeutyczny dopochwowy? Jakie ma on działania niepożądane?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Contraseton
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Contraseton - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.02.2024
Nazwa preparatu Contraseton
Substancje czynne Ethinylestradiolum Etonogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • system terapeutyczny dopochwowy
Dawki
 • (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h (system terapeutyczny dopochwowy)

Podstawowe informacje o leku Contraseton

Substancja czynna: etonogestrel, etynyloestradiol

Wskazania: antykoncepcja

Zastosowanie: system terapeutyczny dopochwowy

Dawkowanie: 1 system terapeutyczny dopochwowy na 3 tygodnie - 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na 24 godziny

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne, zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, zapalenie trzustki, ciężka choroba wątroby, krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii

Główne działania niepożądane: bóle brzucha, mdłości, bóle piersi, bóle głowy, zwiększenie masy ciała, trądzik

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Contraseton?

Lek Contraseton jest niedostępny w aptekach.

Inne leki z tymi samymi substancjami czynnymi, w tej samej dawce Adaring, Ginoring, PolaRing, Mirgi.

Czym jest Contraseton?

Contraseton jest innowacyjnym, nisko dawkowanym, złożonym środkiem antykoncepcyjnym, który działa poprzez stopniowe uwalnianie dwóch rodzajów hormonów płciowych do krwioobiegu, oferując skuteczną ochronę przed ciążą. W Polsce jest on dostępny na receptę.

Jest to elastyczny, przezroczysty pierścień o średnicy zewnętrznej 54 mm, zapakowany w saszetkę.

Lek Contraseton jest to system terapeutyczny dopochwowy, co oznacza, że jest aplikowany i funkcjonuje wewnątrz pochwy.

Wskaźnik Pearla dla krążków dopochwowych, czyli m.in. wskaźnik skuteczności leku Contraseton wynosi 0,65. Jest to standardowy sposób mierzenia skuteczności środków antykoncepcyjnych. Wskaźnik ten określa liczbę nieplanowanych ciąż, które wystąpią u 100 kobiet stosujących dany środek antykoncepcyjny przez jeden rok.

Jak założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy Contraseton?

Aby rozpocząć przyjmowanie leku Contraseton najpierw należy ostrożnie wyjąć system terapeutyczny dopochwowy Contraseton z opakowania. Następnie trzeba delikatnie ścisnąć system terapeutyczny, przygotowując go do aplikacji. Przed założeniem systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton należy wybrać najwygodniejszą pozycję, która ułatwi jego aplikację. Może to być pozycja leżąca, klęcząca, stojąca czy podparta.

Używając jednej ręki, należy wprowadzić system terapeutyczny do pochwy. Drugą ręką można rozchylić wargi sromowe, jeśli jest to potrzebne, aby ułatwić wprowadzenie systemu. Należy upewnić się, że system terapeutyczny jest umieszczony wewnątrz pochwy w taki sposób, aby był komfortowy i nie przeszkadzał w codziennych aktywnościach.

System terapeutyczny dopochwowy Contraseton pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie i powinien być usunięty tego samego dnia tygodnia o podobnej porze.

Aby usunąć system, można zaczepić palcem wskazującym o brzeg systemu terapeutycznego lub chwycić go palcem wskazującym i środkowym, a następnie delikatnie pociągnąć w dół, aby go wyjąć.

Po użyciu, zamknięte saszetki z systemem terapeutycznym dopochwowym Contraseton powinny być wyrzucane z innymi odpadami domowymi lub saszetki można również odnieść do apteki, gdzie zostaną zutylizowane w odpowiedni sposób, zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi utylizacji odpadów medycznych.

Nie należy wyrzucać leku Contraseton do toalety ani do systemów usuwania ciekłych odpadów, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na środowisko i lokalne systemy wodne.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Contraseton?

Jeśli w poprzednim miesiącu nie stosowano hormonalnego środka antykoncepcyjnego , należy założyć system terapeutyczny dopochwowy Contraseton pierwszego dnia naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszym dniu miesiączki. To zapewnia natychmiastową ochronę antykoncepcyjną.

Można również rozpocząć stosowanie leku Contraseton między 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego, ale w takim przypadku wymagane są dodatkowe środki ostrożności.

Jeśli rozpoczęcie stosowania leku Contraseton następuje po 1. dniu cyklu, zaleca się jednoczesne stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania systemu. Jest to konieczne, aby zapewnić pełną ochronę antykoncepcyjną, ponieważ natychmiastowa skuteczność Contraseton nie jest w tym przypadku zagwarantowana.

W przypadku poprzedniego stosowania hormonów płciowych, system terapeutyczny dopochwowy Contraseton należy założyć najpóźniej w dniu następującym po zakończeniu cyklu stosowania poprzednich tabletek antykoncepcyjnych lub systemu transdermalnego.

Można również rozpocząć stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton bezpośrednio po zakończeniu okresu stosowania tabletek placebo (tzw. tabletek bez hormonów, stosowanych w niektórych schematach antykoncepcji).

Jeśli pacjentka regularnie i prawidłowo stosowała poprzednią metodę antykoncepcji i jest pewna, że nie jest w ciąży, może przejść na Contraseton w dowolnym dniu cyklu.

Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanego czasu przerwy w stosowaniu dotychczasowego środka antykoncepcyjnego. Oznacza to, że przerwa pomiędzy zakończeniem stosowania starej metody a rozpoczęciem Contraseton powinna być jak najkrótsza i nie powinna przekraczać standardowego czasu przerwy stosowanego w danym schemacie antykoncepcji.

Podczas zmiany metod antykoncepcji należy pamiętać o ciągłości ochrony. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko przerwy w ochronie antykoncepcyjnej, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (takiej jak np. prezerwatywy) do czasu zapewnienia pełnej skuteczności nowej metody.

Jeśli w poprzednim miesiącu pacjentka stosowała antykoncepcję zawierającą tylko progestagen ( np. minitabletkę), stosowanie leku Contraseton można rozpocząć w dowolnym dniu. Nie ma konieczności czekania na zakończenie obecnego cyklu.

W przypadku zmiany z implantu antykoncepcyjnego lub innego systemu terapeutycznego, Contraseton należy założyć w dniu usunięcia implantu lub poprzedniego systemu.

W przypadku zmiany z metody antykoncepcji za pomocą iniekcji, Contraseton należy założyć w dniu, w którym planowane jest następne wstrzyknięcie.

We wszystkich wymienionych przypadkach, przez pierwsze 7 dni stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton, konieczne jest stosowanie dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywy. Jest to ważne, aby zapewnić ciągłość ochrony antykoncepcyjnej podczas przejścia na nową metodę.

Można rozpocząć stosowanie leku Contraseton natychmiast po poronieniu, które miało miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. W takim przypadku nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji wraz z Contraseton.

Jeżeli pacjentka nie stosowała hormonalnej antykoncepcji w poprzednim cyklu (lub przed poronieniem), powinna zaczekać do rozpoczęcia pierwszej miesiączki po poronieniu przed rozpoczęciem stosowania Contraseton.

Zaleca się rozpoczęcie stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton w czwartym tygodniu po porodzie lub po poronieniu w drugim trymestrze ciąży.

Jeśli rozpoczęcie stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton następuje później niż w czwartym tygodniu po porodzie lub poronieniu, zaleca się dodatkowe stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji (np. prezerwatyw) przez pierwsze 7 dni stosowania systemu.

Jeśli w okresie przed rozpoczęciem stosowania leku Contraseton doszło do stosunku płciowego, konieczne jest wykluczenie ciąży przed rozpoczęciem stosowania systemu.

Alternatywnie, pacjentka powinna poczekać na wystąpienie pierwszej miesiączki po porodzie lub poronieniu, zanim rozpocznie stosowanie Contraseton.

Pamiętajmy, aby przed stosowaniem leku Contraseton omówić z lekarzem dolegliwości takie jak np.:

 • padaczka,

 • choroba Leśniowskiego-Crohna lub inne przewlekłe zapalne choroby jelit,

 • choroby wątroby,

 • zaparcia,

 • dyspareunia,

 • żylaki.

Te dolegliwości utrudniają stosowanie leku Contraseton i należy rozważyć odpowiedniejszą metodę antykoncepcji.

Jaki jest mechanizm działania Contraseton?

Działanie antykoncepcyjne systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton, który zawiera etonogestrel i etynyloestradiol, opiera się na kilku mechanizmach, z których głównym jest hamowanie owulacji.

Najważniejszym mechanizmem działania Contraseton jest zapobieganie uwolnieniu jajeczka z jajnika (owulacji). Etonogestrel i etynyloestradiol, działając synergistycznie, hamują uwalnianie komórek jajowych oraz utrudniają ich dojrzewanie, co jest kluczowym elementem w zapobieganiu ciąży.

Niektóre badania mówią, że w okresie stosowania leku Contraseton endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest mniej przyjazna dla zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. To ogranicza możliwość implantacji, nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia.

Hormony zawarte w Contraseton powodują także zagęszczenie śluzu szyjkowego. Gęsty śluz utrudnia przejście plemników przez szyjkę macicy do macicy i jajowodów, co dodatkowo zwiększa skuteczność antykoncepcji.

Jaki jest skład leku Contraseton?

Lek Contraseton zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu jako główne składniki aktywne. Do substancji pomocniczych zaliczamy kopolimer etylenu i octanu winylu oraz poliuretan.

Jak dawkować lek Contraseton u dorosłych?

W przypadku leku Contraseton należy założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy i pozostawić go w pochwie przez 3 tygodnie. Zaleca się sprawdzać obecność systemu w pochwie regularnie szczególnie po odbyciu stosunku i przed nim.

Stosowanie leku Contraseton należy zakończyć po równo 3 tygodniach od założenia systemu terapeutycznego dopochwowego. Po usunięciu należy zrobić tygodniową przerwę przed założeniem nowego systemu terapeutycznego.

Przy stosowaniu leku Contraseton uwalniane jest 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na 24 godziny przez 3 tygodnie.

Stosowanie leku Contraseton dłużej niż 4 tygodnie może zmniejszać skuteczność leku Contraseton, w takim przypadku przed założeniem nowego systemu terapeutycznego dopochwowego należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.

Jeśli system wypadnie, należy go umyć w zimnej lub letniej wodzie (nie gorącej) i ponownie założyć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 3 godzin.

Jeżeli system był poza pochwą przez mniej niż 3 godziny, jego skuteczność antykoncepcyjna pozostaje niezmieniona.

Jeśli krążek dopochwowy był poza pochwą ponad 3 godziny w 1. lub 2. tygodniu stosowania, jego skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona. W takim przypadku, należy ponownie założyć system i dodatkowo stosować mechaniczną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez kolejne 7 dni.

Jeśli system znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny w 3. tygodniu stosowania, należy go wyrzucić i jak najszybciej założyć nowy system, rozpoczynając kolejny trzytygodniowy cykl, albo odczekać na krwawienie z odstawienia i założyć nowy system nie później niż 7 dni po usunięciu poprzedniego.

Jak dawkowa─ç lek Contraseton u dzieci?

Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności tego leku u osób w wieku poniżej 18 lat, przez co nie zaleca się stosowania leku Contraseton u dzieci.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Działania niepożądane związane ze stosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego Contraseton, który zawiera etonogestrel i etynyloestradiol, mogą występować u niektórych kobiet.

Najczęściej przy stosowaniu leku pojawia się:

 • ból brzucha,

 • zakażenie pochwy przez drożdżaki,

 • ból piersi,

 • ból głowy,

 • zwiększenie masy ciała,

 • trądzik.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W okresie stosowania leku Contraseton rzadziej występujące działania niepożądane to między innymi:

 • bóle i krwawienia podczas stosunku,

 • obrzęki,

 • bóle pleców,

 • zakażenia pęcherza moczowego,

 • uczucie zmęczenia,

 • zapalenie szyjki macicy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Contraseton?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Contraseton?

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak system terapeutyczny dopochwowy Contraseton, nie powinny być stosowane w pewnych sytuacjach ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia.

Są to między innymi :

 • ryzyko lub występowanie żylnej lub tętniczej choroby zatorowo-zakrzepowej;

 • nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze w produkcie;

 • nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe);

 • krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii;

 • zapalenie trzustki z ciężką hipertriglicerydemią;

 • przeciwskazane jest jednoczesne stosowanie z produktami leczniczymi zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir;

 • gdy pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego i nie będzie chodziła dłuższy czas.

Nie należy stosować leku Contraseton, jeśli u pacjentki występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Pamiętaj, aby przed stosowaniem leku skontaktować się z lekarzem w celu omówienia przeciwwskazań oraz wybrania najlepszego środka antykoncepcyjnego.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania leku Contraseton należy pamiętać, że może on wpływać na metabolizm innych leków, zwiększając lub zmniejszając ich stężenie. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy porozmawiać z lekarzem, czy jest potrzebna modyfikacja stosowania innego leku.

Produkty lecznicze lub ziołowe indukujące enzymy cytochromu P450 (CYP) mogą zwiększać klirens hormonów płciowych w osoczu, co może skutkować zmniejszeniem skuteczności antykoncepcji.

Do tych produktów należą: fenytoina, fenobarbital, prymidon, bosentan, karbamazepina, ryfampicyna, okskarbazepina, topiramat, felbamat, gryzeofulwina, niektóre inhibitory proteazy HIV (np. rytonawir) i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (np. efawirenz), a także produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Niektóre połączenia leków, w tym inhibitorów proteazy HIV i leków na HCV, mogą zwiększać lub zmniejszać stężenia hormonów, co może mieć znaczenie kliniczne.

Silne lub umiarkowane inhibitory CYP3A4, takie jak ketokonazol, itrakonazol, klarytromycyna, flukonazol, diltiazem, erytromycyna, mogą zwiększać stężenia hormonów.

Zgłaszano przypadki uszkodzenia systemu terapeutycznego podczas stosowania produktów dopochwowych, w tym dopochwowych leków przeciwgrzybiczych, antybiotyków, środków nawilżających.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zmieniać metabolizm innych leków, np. zwiększać stężenie cyklosporyny, a zmniejszać lamotryginy.

Leki zawierające ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir mogą zwiększać ryzyko zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej. W takich przypadkach zaleca się przejście na inne metody antykoncepcji.

Przed rozpoczęciem terapii zawierającej ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir należy przestawić się na alternatywną metodę antykoncepcji, a Contraseton można wznowić 2 tygodnie po zakończeniu takiej terapii.

Contraseton a ci─ů┼╝a

W czasie ciąży stosowanie leku Contraseton nie jest zalecane. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania tego produktu, zaleca się usunięcie systemu terapeutycznego.

Contraseton a karmienie piersi─ů

Stosowanie leku Contraseton może mieć wpływ na ilość pokarmu wytwarzanego przez matkę. Estrogeny zawarte w leku mogą zmniejszyć jego ilość oraz wpływać na jego skład, co może mieć konsekwencje dla odżywienia dziecka.

Niewielka ilość steroidów antykoncepcyjnych lub ich metabolitów może być wydzielana z mlekiem matki. Chociaż obecnie nie ma dowodów na to, że przenikanie tych substancji do mleka matki ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka, istnieje pewna niepewność co do długoterminowych skutków.

Jeśli kobieta wyraża chęci stosowania leku Contraseton w czasie karmienia dziecka piersią zalecane jest skonsultować się z lekarzem.

Contraseton a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Przy stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego można zazwyczaj bezpiecznie prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny, ale zawsze należy zachować ostrożność i uwzględnić indywidualne reakcje na lek.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Viatris, [online], [listopad 2023], dost─Öpny w Internecie: https://www.viatris.pl/-/media/project/common/viatrispl/pdf/product/wyrob-medyczny/chplcontrasetonsystemterapeutyczny.pdf
 • Portal Rejestry medyczne, [online], [listopad 2023], dost─Öpny w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36632/leaflet
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝