Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depresja to choroba objawiająca się przewlekłym obniżeniem nastroju oraz napędu psychoruchowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że należy ona do czołówki najczęściej występujących chorób na świecie. Escitalopram Bluefish to lek przeciwdepresyjny działający jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Obecnie na rynku dostępny jest w dawce 10 mg i 20 mg.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Escitalopram Bluefish

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Escitalopram Bluefish
Substancje czynne Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Escitalopram Bluefish

Substancja czynna: 10 mg escytalopramu pod postacią 12,775 mg escytalopramu szczawianu,

Wskazania: epizody dużej depresji, lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,

Zastosowanie: doustne,

Dawkowanie: epizody dużej depresji - standardowo 10 mg na dobę, lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii - początkowo zalecana dawka leku Escitalopram Bluefish to 5 mg na dobę, fobia społeczna - zwykła dawka leku to 10 mg na dobę, uogólnione zaburzenia lękowe - dawka początkowa to 10 mg preparatu, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - dawka początkowa 10 mg leku,

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na escitalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą, stosowane równocześnie selektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAO), w przypadku wrodzonego zespołu wydłużonego odstępu QT, równoczesne stosowanie leków wydłużających odstęp QT,

Główne działania niepożądane: zmniejszone lub zwiększone łaknienie, zwiększenie masy ciała, lęk, niepokój psychoruchowy, zmniejszenie popędu płciowego, bezsenność, senność, zawroty głowy, drżenie, parestezje, zapalenie zatok, biegunka, zaparcia, wymioty, wzmożona potliwość, bóle mięśni i stawów, zaburzenia seksualne, zmęczenie, gorączka.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Escitalopram Bluefish?

Lek Escitalopram Bluefish jest dostępny tylko na receptę, a jego cena różni się w zależności od dawki:

 • 10 mg (28 tabletek) — ok. 18 zł;
 • 20 mg (28 tabletek) — ok. 23 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Escitalopram Bluefish?

Escitalopram Bluefish jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji, zaburzenia lękowego uogólnionego, zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych oraz fobii społecznej. Lek Escitalopram Bluefish działa na zasadzie selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego, prowadząc do zwiększenia stężenia serotoniny w mózgu.

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Escitalopram Bluefish należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania?

Mechanizm działania leku Escitalopram Bluefish polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, przedłużając tym samym działanie tego neuroprzekaźnika w szczelinie synaptycznej. Prowadzi to do wzrostu pobudzania receptorów serotoninowych (receptorów 5-HT) w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jaki jest skład leku?

Escitalopram Bluefish występuje w gramaturze 10 mg i 20 mg.

Escitalopram Bluefish 10 mg 28 tabletek - każda tabletka zawiera 10 mg escytalopramu, co odpowiada 12,775 mg escytalopramu szczawianu.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, talk, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, hypromeloza, makrogol 400, polisorbat 80.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Escitalopram Bluefish należy podawać doustne, popijając tabletkę szklanką wody. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku, ponieważ jedzenie nie wpływa w tym przypadku na proces wchłaniania.

Produkt leczniczy przechowywać w temperaturze pokojowej w oryginalnym opakowaniu. Chronić przed dziećmi.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Epizody dużej depresji: standardowo 10 mg na dobę, jednak w przypadku braku poprawy można zwiększyć do 20 mg na dobę po konsultacji z lekarzem. Wyraźne działanie przeciwdepresyjne obserwowane jest po 2-4 tygodniach regularnego stosowania preparatu. W celu utrwalenia odpowiedzi na leczenie, lek zaleca się przyjmować przez minimum 6 miesięcy od ustąpienia objawów.

Lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii: początkowo zalecana dawka leku Escitalopram Bluefish to 5 mg na dobę. Po tygodniu należy zwiększyć dawkę do 10 mg. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta dawka maksymalna stosowana w terapii to 20 mg na dobę. Lek osiąga oczekiwaną skuteczność po około 3 miesiącach.

Fobia społeczna: Zwykła dawka leku Escitalopram Bluefish to 10 mg na dobę. Poprawa stanu klinicznego podobnie, jak w leczeniu depresji powinna nastąpić po 2-4 tygodniach leczenia. Dawka może zostać zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do 20 mg na dobę, w zależności od potrzeb.

Fobia społeczna to choroba przewlekła, dlatego leczenie należy podtrzymać przez 12 miesięcy, aby uzyskać trwałą odpowiedź na leczenie.

Uogólnione zaburzenia lękowe: dawka początkowa to 10 mg preparatu, można ją zwiększyć do maksymalnie 20 mg na dobę w razie potrzeb pacjenta. Korzyści terapeutyczne należy oceniać w regularnych odstępach czasu.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne: dawka początkowa to 10 mg leku Escitalopram Bluefish, można ją zwiększyć według zaleceń lekarza do dawki maksymalnej. Należy regularnie oceniać postęp terapii, pamiętając, że mamy w tym przypadku do czynienie z chorobą przewlekłą.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produktu leczniczego Escitalopram Bluefish nie należy stosować w leczeniu dzieci poniżej 18. roku życia z uwagi na zaobserwowany wzrost ryzyka zachowań samobójczych.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

W ciągu doby nie należy stosować dawki większej niż 20 mg preparatu.

Pomini─Öcie dawki preparatu Escitalopram Bluefish

W przypadku pominięcia dawki preparatu Escitalopram Bluefish należy przyjąć standardową dawkę kolejnego dnia o zwykłej porze.

Należy pamiętać, że lek ten należy do grupy leków przeciwdepresyjnych. Częste pomijanie dawki produktu leczniczego może osłabić działanie leku i tym samym spowolnić proces zdrowienia.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Escitalopram Bluefish, jak każdy preparat leczniczy, może powodować działania niepożądane.

Najczęstsze to: niepokój psychoruchowy, zaburzenie lękowe, zmniejszenie popędu płciowego, ból głowy, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia, nudności, zaburzenia wzwodu, zwiększenie masy ciała, zapalenie zatok, biegunka, zaparcia, wymioty, wzmożona potliwość, bóle stawów i mięśni, gorączka.

Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach leczenia. W razie jakichkolwiek niepokojących działań niepożądanych leków należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu optymalizacji dalszej terapii.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej występujący działań niepożądanych należą: reakcja anafilaktyczna, zmniejszenie masy ciała, trombocytopenia, nieprawidłowe wydzielanie ADH, obrzęki kończyn górnych, niedociśnienie ortostatyczne, wypadanie włosów, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, stany splątania, zachowania samobójcze, poczucie utraty własnej tożsamości, nieprawidłowe wyniki prób czynnościowych wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi), krwawienie z przewodu pokarmowego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do najczęstszych objawów przedawkowania leku Escitalopram Bluefish należą: zawroty głowy, pobudzenie, drgawki, śpiączka, zespół serotoninowy i inne związane z ośrodkowym układem nerwowym.

Mniej swoiste objawy z układu pokarmowego to między innymi nudności i wymioty, jak również zaburzenia wodno-elektrolitowe, częstoskurcz, wydłużenie odstępu QT, niedociśnienie.

Z racji, iż brak specyficznej odtrutki dla escitalopramu stosujemy leczenie objawowe oraz podtrzymujące.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na escitalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Stosowane równocześnie selektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAO) z powodu ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego z pobudzeniem.

W przypadku wrodzonego zespołu wydłużonego odstępu QT oraz stosowania innych leków wydłużających odstęp QT.

Podczas rozpoznania wydłużonego odstępu QT w EKG.

W jaki spos├│b odstawi─ç preparat Escitalopram Bluefish?

Nie należy odstawiać leku Escitalopram Bluefish w sposób nagły. Aby uniknąć objawów odstawiennych, należy stopniowo zmniejszać dawkę przez co najmniej 1-2 tygodnie. W razie wystąpienia objawów nietolerowanych przez pacjenta należy rozważyć powrót do wcześniej przepisanej dawki.

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach oraz lekach, które pacjent planuje stosować, ponieważ preparat Escitalopram Bluefish wykazuje szereg interakcji. Należą do nich między innymi:

 • lit stosowany w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego,

 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,

 • leki przeciwdepresyjne, takie jak dezypramina, klomipramina, nortryptylina,

 • leki przeciwpsychotyczne - rysperydon,tiorydazyna,haloperydol,

 • niektóre leki przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe -sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna podawana dożylnie, pentamidyna, leki przeciwmalaryczne,

 • niektóre leki przeciwhistaminowe - astemizol, mizolastyna,

 • leki przeciwarytmiczne klasy Ia i klasy III - stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca,

 • leki stosowane w leczeniu wrzodów żołądka,

 • leki stosowane w celu zmniejszenia ryzyka udaru,

 • leki o działaniu serotoninergicznym - tramadol, sumatryptan i inne tryptany( i podobne leki stosowane w leczeniu migreny),

 • neuroleptyki - leki stosowane między innymi w leczeniu schizofrenii i psychozy - pochodne fenotiazyny, tioksantenu, butyrofenonu,

 • doustne leki przeciwzakrzepowe - kwas acetylosalicylowy - należy kontrolować parametry krzepnięcia krwi,

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - częste leki stosowane przeciwbólowo - zwiększone ryzyko krwawień,

 • nieodwracalne inhibitory monoaminooksydazy B (MAO-B) - stosowane w leczeniu choroby Parkinsona,

 • produkty lecznicze wywołujące hipokaliemię i hipomagnezemię - może to zwiększyć ryzyko zaburzeń rytmu serca i w konsekwencji wywołać np. chorobę niedokrwienną serca.

Escitalopram Bluefish a alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia preparatem Escitalopram Bluefish, podobnie jak w przypadku stosowania innych leków o działaniu psychotropowym.

Escitalopram Bluefish a ci─ů┼╝a

Escitalopramu nie należy stosować u kobiet w ciąży z wyjątkiem przypadku, gdy stan matki bezwzględnie tego wymaga. Zaleca się konsultację lekarską, w celu dokładnego rozważenia korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem.

Podczas stosowania leku u ciężarnych należy poddać noworodka szczególnej obserwacji oraz unikać nagłego odstawiania preparatu.

Escitalopram Bluefish a karmienie piersi─ů

Podczas stosowania leku Escitalopram Bluefish niewskazane jest karmienie piersią z uwagi na fakt, że preparat ten przenika do mleka kobiecego.

Escitalopram Bluefish a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Escitalopram Bluefish nie wpływa na zdolność psychomotoryczną, jednak należy do leków psychoaktywnych, które mogą zaburzać zdolność osądu. Stanowi to potencjalne zagrożenie dla pacjenta związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Co zrobi─ç, je┼Ťli podejrzewam u siebie depresj─Ö?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora,

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Escitalopram Bluefish, [dost─Öp online listopad 2023], dost─Öpna w internecie:

http://chpl.com.pl/#detail=28375116!76644538

Serwis MP, [online] [dost─Öp 21.11.2023] dost─Öpny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/87402,Escitalopram-Bluefish-tabletki-powlekane

Serwis Indeks lek├│w mp.pl, [online] [dost─Öp 14.02.2024 r.], dost─Öpny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=14336

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Depresja sezonowa - czemu si─Ö pojawia, jak wygl─ůda i jak j─ů leczy─ç?
Depresja sezonowa - czemu si─Ö pojawia, jak wygl─ůda i jak j─ů leczy─ç?

Depresja stanowi zaburzenie afektywne, kt├│re przejawia si─Ö przede wszystkim poprzez obni┼╝enie nastroju utrudniaj─ůce codzienne funkcjonowanie. Cz─Östo┼Ť─ç wyst─Öpowania zaburze┼ä depresyjnych jest niedoszacowana na ca┼éym globie, a wed┼éug ┼Üwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi najcz─Ö┼Ťciej diagnozowane zaburzenie psychiczne.Sezonowa depresja (seasonal affective disorder - SAD) jest jednym z rodzaj├│w depresji, kt├│rego cech─ů charakterystyczn─ů jest cykliczny, nawrotowy przebieg choroby. Depresja sezonowa wyst─Öpuje najcz─Ö┼Ťciej w okresie jesienno-zimowym, a z jej patogenez─ů wi─ů┼╝e si─Ö mi─Ödzy innymi niedob├│r naturalnego ┼Ťwiat┼éa czy obni┼╝enie poziomu serotoniny.

Artykuł
12.02.2024
Oroes  E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Oroes - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, na zaburzenia depresyjne w Polsce cierpi ok. 1,2 miliona os├│b. W ich leczeniu najcz─Ö┼Ťciej stosujemy r├│┼╝ne grupy lek├│w przeciwdepresyjnych, dost─Öpnych wy┼é─ůcznie na┬árecept─Ö, ┬áa kt├│rych jednym z przedstawicieli jest preparat Oroes.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Zoloft to lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitor├│w zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Produkt dost─Öpny jest w postaci tabletek zawieraj─ůcych 50 mg lub 100 mg sertraliny chlorowodorku.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!