Controloc 20 E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Controloc 20 E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Preparat leczniczy Controloc 20 stosowany jest w przypadku występowania objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Innym wskazaniem jest zapobieganie owrzodzeniom przewodu pokarmowego związanym z długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Controloc 20 jest dostępny wyłącznie na receptę, dlatego przed rozpoczęciem stosowania leku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Rozpocznij konsultacj臋 z Controloc 20

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Controloc 20
Substancje czynne Pantoprazol sodowy p贸艂torawodny Pantoprazolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki dojelitowe
Dawki
 • 20 mg (Tabletki dojelitowe)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Controloc 20

Substancja czynna: Pantoprazol.

Wskazania: Objawowa choroba refluksowa przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom. Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy spowodowanym długotrwałym przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grupy zwiększonego ryzyka.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Zalecana dawka to 20 mg (jedna tabletka) raz na dobę. W przypadku nawrotu choroby refluksowej przełyku dawkę można zwiększyć do 40 mg dziennie.

Główne przeciwwskazania: Reakcja nadwrażliwości na pantoprazol, podstawione benzoimidazole lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w składzie preparatu.

Główne działania niepożądane: Łagodne polipy żołądka, zaburzenia snu, ból i zawroty głowy, biegunka, nudności i wymioty, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w nadbrzuszu, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wysypka skórna, świąd, złamania kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa, osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Controloc 20?

Lek Controloc 20 kosztuje około 10 złotych za opakowanie zawierające 28 tabletek. Preparat jest dostępny wyłącznie po okazaniu recepty, w tym również recepty online.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania refundacji w zależności od schorzeń, w jakich zalecane jest stosowanie leku.

Należy również podkreślić, iż Controloc 20, który jest wydawany wyłącznie na podstawie recepty, różni się od produktu Controloc Control 20 mg, dostępnego bez recepty w aptekach.

Zobacz także: Czy recepty online są bezpieczne?

Jak dzia艂a lek Controloc 20?

Pantoprazol, będący substancją czynną leku Controloc 20, jest częścią grupy leków znanych jako inhibitory pompy protonowej (IPP), które są powszechnie używane do leczenia schorzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu w żołądku.

Jego działanie polega na hamowaniu ostatniej fazy syntezowania kwasu żołądkowego, co sprawia, że jest on skuteczny w łagodzeniu objawów nadkwasoty oraz wspiera leczenie różnych schorzeń, w tym zgagi, choroby refluksowej przełyku (GERD), wrzodów żołądka i dwunastnicy, jak również w eliminacji infekcji Helicobacter pylori przy użyciu antybiotyków.

Pantoprazol oddziałuje bezpośrednio na pompę protonową (H+/K+-ATPaza) umiejscowioną w błonie komórkowej komórek okładzinowych żołądka, które są odpowiedzialne za produkcję kwasu solnego (HCl). Jako inhibitor pompy protonowej, pantoprazol jest prolekiem, co oznacza, że stanowi substancję nieaktywną farmakologicznie, a jego aktywacja zachodzi dopiero w kwaśnym środowisku żołądka.

Poprzez trwałe zablokowanie pompy protonowej, pantoprazol efektywnie zmniejsza wydzielanie kwasu solnego, co przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z nadmierną kwasowością, takimi jak pieczenie żołądka, zgaga, czy ból. To również sprzyja gojeniu uszkodzeń w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku.

Ponadto, pantoprazol poprawia efektywność antybiotyków w zwalczaniu infekcji Helicobacter pylori, bakterii często stojącej za chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, poprzez stworzenie korzystniejszego środowiska do ich działania.

Czy Controloc 20 upośledza wchłanianie witamin i składników odżywczych?

Preparat Controloc 20, zawierający pantoprazol jako substancję czynną, jest inhibitorem pompy protonowej (IPP) i jak większość leków z tej grupy, może mieć wpływ na wchłanianie niektórych witamin i składników odżywczych w obrębie przewodu pokarmowego. Wynika to z mechanizmu działania IPP, które przez obniżenie kwasowości żołądka mogą wpływać na procesy trawienia i wchłaniania.

W przypadku konieczności długotrwałego przyjmowania leku może dojść do upośledzenia wchłaniania witaminy B12 (kobalaminy). Witamina B12 naturalnie wymaga kwaśnego środowiska do uwolnienia z pożywienia i wiązania się z czynnikiem wewnętrznym, co jest niezbędne dla jej absorpcji w jelicie krętym.

Długotrwałe stosowanie IPP może więc prowadzić do niedoborów witaminy B12 u niektórych osób, szczególnie u starszych pacjentów i osób z istniejącymi problemami z wchłanianiem składników odżywczych.

Zobacz także: Niedobory witamin z grupy B

Możliwe jest również zmniejszenie stężenia magnezu i żelaza w organizmie, ponieważ IPP zmniejszając kwasowość żołądka, mogą upośledzać rozpuszczalność i wchłanianie tych składników, co w rzadkich przypadkach może prowadzić do ich niedoborów.

Istnieją również doniesienia mówiące o tym, że długotrwałe przyjmowanie leku może wpływać na metabolizm wapnia, a co za tym idzie na gęstość mineralną kości. W efekcie może to podwyższać ryzyko osteoporozy oraz patologicznych złamań, choć opinie naukowe na ten temat są podzielone.

Należy zauważyć, że ryzyko pojawienia się opisanych powyżej niepożądanych efektów zwykle wiąże się z długotrwałym stosowaniem leków z grupy IPP w dużych dawkach. Dla większości pacjentów zalety płynące z terapii znacząco przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami.

Jednakże, przy długookresowym używaniu takich leków, rekomenduje się monitorowanie poziomu witamin i minerałów, szczególnie wśród osób narażonych na ryzyko ich deficytu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojów, zawsze powinno się zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Sk艂ad leku Controloc 20 mg

Lek Controloc 20 można znaleźć w sprzedaży w postaci żółtych, owalnych tabletek dojelitowych, które są wypukłe z obu stron i posiadają na jednej z nich brązowy napis „P20”.

Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego.

Poza substancją czynną, lek zawiera również szereg składników pomocniczych, do których należą: sodu węglan bezwodny, mannitol (E421), krospowidon, powidon K90, wapnia stearynian, hypromeloza, powidon K25, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty e172, glikol propylenowy (E1520), kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), polisorbat 80, laurylosiarczan sodu, cytrynian trietylu.

Pozostałe składniki dodatkowe to: szelak, żelaza tlenek czerwony (E171), żelaza tlenek czarny (E172), amonowy wodorotlenek stężony.

Należy zwrócić uwagę, że wcześniejsze reakcje alergiczne na pantoprazol lub inne składniki leku Controloc 20 są przesłanką do niepodejmowania leczenia tym preparatem. Z kolei pojawienie się uczulenia po raz pierwszy podczas stosowania terapii jest powodem do niezwłocznego zaprzestania przyjmowania Controloc 20.

Należy również poinformować lekarza, jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiła wysypka skórna w wyniku stosowania leku podobnego do Controloc 20, również zmniejszającego wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Skutki uboczne leku Controloc 20

Jak każdy preparat dostępny na rynku farmakologicznym, Controloc 20 również może powodować działania niepożądane. Jednakże nie każdy pacjent przyjmujący ten lek doświadczy skutków ubocznych terapii.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku Controloc 20?

Do najczęstszych skutków ubocznych, pojawiających się u więcej niż 1 na 100 osób zaliczamy jedynie łagodne polipy dna żołądka.

Działania niepożądane określane jako "niezbyt częste" obejmują:

 • zaburzenia snu;

 • ból i zawroty głowy;

 • biegunkę, nudności, wymioty, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w nadbrzuszu;

 • zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych;

 • wysypkę skórną, wyprysk, świąd;

 • złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa;

 • osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie.

Jakie inne działania niepożądane mogą wystąpić w trakcie leczenia?

Do rzadko występujących skutków ubocznych należą:

 • agranulocytoza, czyli zbyt niski poziom neutrofilów we krwi;

 • reakcje nadwrażliwości, również anafilaktyczne, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy;

 • zwiększone stężenie lipidów, zmiany masy ciała;

 • depresja;

 • zaburzenia widzenia;

 • zwiększone stężenie bilirubiny;

 • bóle stawów i mięśni;

 • ginekomastia, czyli przerost gruczołów piersiowych;

 • podwyższona temperatura ciała i obrzęki obwodowe.

Jeśli w trakcie leczenia pantoprazolem u pacjenta wystąpią działania niepożądane lub objawy budzące niepokój, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, zwłaszcza wśród osób jednocześnie przyjmujących inne leki lub zmagających się z dodatkowymi problemami zdrowotnymi, kluczowe jest zapoznanie się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania leku oraz ścisłe stosowanie się do instrukcji zaleconych przez lekarza prowadzącego.

U niektórych pacjentów zaobserwowano, że jednoczesne przyjmowanie metotreksatu w dużych dawkach (np. w przebiegu nowotworów lub łuszczycy) oraz inhibitorów pompy protonowej może istotnie zwiększać stężenie metotreksatu. Dlatego w przypadku stosowania metotreksatu lekarz może tymczasowo zalecić odstawienie pantoprazolu.

Co więcej, również preparaty stosowane w leczeniu zakażenia HIV nie powinny być przyjmowane równocześnie z pantoprazolem, ponieważ wchłanianie związków wykorzystywanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV zależy w dużej mierze od kwaśnego środowiska w żołądku.

Należy być świadomym, że przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej może maskować objawy rozwijającego się nowotworu w żołądku i przez to opóźniać rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak niezamierzona utrata masy ciała, uporczywe lub krwiste wymioty, problemy z połykaniem pokarmu, niedokrwistość, smoliste stolce, należy wykluczyć ich podłoże nowotworowe.

Ponadto, u osób obciążonych ciężką niewydolnością wątroby nie należy zażywać dawki większej niż 20 mg pantoprazolu dziennie. Konieczne jest również monitorowanie parametrów wątrobowych w przypadku długotrwałego stosowania leku.

Przyjmowanie leku Controloc 20 może przyczyniać się do niewielkiego wzrostu ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego związanego z bakteriami Salmonella, Campylobacter i Clositridum difficile.

W jakich sytuacjach stosowanie leku jest przeciwwskazane?

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu Controloc 20 jest stwierdzona nadwrażliwość na substancję czynną, czyli pantoprazol, podstawione benzoimidazole lub na jakikolwiek składnik pomocniczy zawarty w składzie leku.

Dla kogo jest lek Controloc 20?

Lek Controloc 20 przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w przypadku choroby refluksowej przełyku. Preparat zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego i dzięki temu powoduje nie tylko złagodzenie objawów refluksu, ale również leczy i zapobiega nawrotom choroby.

Co więcej, Controloc 20 jest wskazany również do stosowania u dorosłych, którzy przyjmują przez długi okres nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, i znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia owrzodzeń przewodu pokarmowego.

Preparat nie jest rekomendowany dla pacjentów poniżej 12. roku życia ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku Controloc 20 wynosi 20 mg raz na dobę, czyli 1 tabletka dziennie. Objawy choroby refluksowej przełyku ustępują zazwyczaj po 2-4 tygodniach stosowania, jednak możliwe jest przedłużenie terapii o dodatkowe 4 tygodnie, jeśli efekty dotychczasowego leczenia nie są wystarczające.

Gdy objawy ustąpiły, istnieje możliwość stosowania leku okazjonalnie, przyjmując jedną tabletkę dziennie w momencie powrotu dolegliwości. Jednakże preparat nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów, więc w sytuacji, gdy sporadyczne użycie nie przynosi kontroli nad objawami, warto zastanowić się nad wznowieniem regularnego leczenia.

Tabletek nie powinno się żuć ani rozgryzać. Lek należy przyjmować przynajmniej 1 godzinę przed posiłkiem, połykając w całości i popijając odpowiednią ilością wody.

Controloc 20 a ci膮偶a

Podczas ciąży nie powinno się stosować żadnych produktów leczniczych, w tym tych dostępnych bez recepty, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kluczowe jest, by omówić potencjalne ryzyka, rozwiać wszelkie niejasności i wspólnie z lekarzem rozważyć potrzebę zastosowania konkretnego leku.

Mając na względzie bezpieczeństwo zarówno matki, jak i jej rozwijającego się dziecka, zaleca się, aby nie stosować leku Controloc 20 w okresie ciąży.

Co więcej, na podstawie badań na zwierzętach wykazano, że pantoprazol może przenikać do mleka matki, co może narażać karmione piersią noworodki lub niemowlęta na potencjalne skutki uboczne leczenia.

Biorąc pod uwagę zalety karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści wynikające z terapii inhibitorem pompy protonowej dla matki, niezbędne jest podjęcie decyzji o przerwaniu bądź odłożeniu w czasie przyjmowania Controloc 20 w okresie laktacji.

Controloc 20 a prowadzenie pojazd贸w

Pantoprazol zazwyczaj nie wpływa lub ma minimalny wpływ na umiejętność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania maszyn.

Niemniej jednak osoby zażywające Controloc 20 powinny być świadome, że mogą wystąpić skutki uboczne takie jak zawroty głowy czy problemy z widzeniem. W przypadku pojawienia się tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Controloc 20 a alkohol

Z powodu braku przeprowadzonych badań, nie są dostępne specyficzne informacje na temat wpływu picia alkoholu na bezpieczeństwo i efektywność działania leku Controloc 20. Jednakże zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek preparatów medycznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Controloc 20, [online], [dost臋p 7.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9330/leaflet

Inni czytali r贸wnie偶

Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Choroby w膮troby dotycz膮 bardzo du偶ej cz臋艣ci populacji. Cz臋艣膰 z nich to 艂agodne schorzenia, jednak inne mog膮 doprowadza膰 do znacznego pogorszenia jako艣ci 偶ycia, a nawet 艣mierci. Sk膮d bior膮 si臋 choroby w膮troby? Jakie s膮 objawy chorej w膮troby?

Artyku艂
04.01.2024
Controloc 40 E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Controloc 40 E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Controloc 40 jest preparatem, wyst臋puj膮cym na rynku w postaci tabletek dojelitowych i dost臋pnym wy艂膮cznie na recept臋. Stosowany jest w leczeniu wielu schorze艅 uk艂adu pokarmowego.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
12.02.2024
Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Prokit jest produktem leczniczym zaliczanym do grupy lek贸w prokinetycznych, stosowanych w przypadku wyst臋powania objaw贸w powolnego opr贸偶niania 偶o艂膮dka. Wp艂ywa on na szybko艣膰 przej艣cia tre艣ci pokarmowej przez przew贸d pokarmowy poprzez pobudzanie ruch贸w perystaltycznych. Jak nale偶y stosowa膰 Prokit? Dla kogo jest on lekiem bezpiecznym? Z jakimi objawami niepo偶膮danymi mo偶na spotka膰 si臋 podczas jego stosowania?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
12.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!