Avamina E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 22.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Avamina E recepta   recepta online z konsultacj膮 | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Preparat leczniczy Avamina jest stosowany w przebiegu cukrzycy typu 2 jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lub insuliną. Substancją czynną produktu jest metformina, która nie tylko zmniejsza stężenie glukozy we krwi, ale również wpływa korzystnie na wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Ponadto, preparat nie wywołuje hipoglikemii.

Dawkowanie leku ustala się na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi, stopniowo zwiększając początkową dawkę. Zwłaszcza na początku leczenia mogą wystąpić działania niepożądane, przede wszystkim zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jednak w większości przypadków ustępują samoistnie w miarę przyjmowania leku.

Rozpocznij konsultacj臋 z Avamina

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Avamina
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 500 mg (Tabletki powlekane)
  • 850 mg (Tabletki powlekane)
  • 1000 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Avamina

Substancja czynna: Metformina

Wskazania: Cukrzyca typu 2, szczególnie u pacjentów z otyłością, gdy po wprowadzeniu diety oraz regularnej aktywności fizycznej nie udało się uzyskać właściwego stężenia glukozy. Stosowanie w monoterapii lub z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną, również u dzieci powyżej 10. roku życia.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Dawka początkowa to zazwyczaj 500 mg lub 850 mg 2-3 razy na dobę. Po około dwóch tygodniach zaleca się dostosowanie dawkowania do wartości glukozy we krwi oraz stopniowe zwiększanie dawki, aby zmniejszyć nietolerancję ze strony przewodu pokarmowego. U dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży rekomendowana początkowa dawka dobowa wynosi 500 mg lub 850 mg raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: Reakcje nadwrażliwości na składniki preparatu, ostra kwasica metaboliczna, ciężka niewydolność nerek i choroby związane z ryzykiem pogorszenia czynności nerek (np. odwodnienie, zakażenie, wstrząs), niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawny zawał serca, niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, uzależnienie od alkoholu.

Główne działania niepożądane: Zaburzenia smaku, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zmniejszenie apetytu.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Avamina?

Lek Avamina dostępny jest na rynku farmaceutycznym w trzech wariantach dawkowania: 500 mg, 850 mg i 1g. Z kolei każdy z tych wariantów można zakupić w opakowaniu zawierającym 30, 60 lub 90 tabletek powlekanych.

Opakowanie leku zawierające 30 tabletek Avamina 500 mg kosztuje niecałe 5 złotych, podczas gdy za 90 tabletek zapłacimy około 10-11 złotych. Avamina 850 mg w zależności od ilości sztuk w kartoniku to koszt od 7 do 17 złotych. Z kolei cena opakowania 30 tabletek powlekanych Avamina 1 g wynosi około 8 złotych, a opakowania 90 tabletek niecałe 20 złotych.

Co więcej, istnieje możliwość uzyskania refundacji ceny leku w przypadku chorych na cukrzycę oraz w innych zespołach insulinooporności. Wówczas produkt wydawany jest za odpłatnością ryczałtową, czyli za kwotę 3,20 zł do osiągnięcia limitu finansowania. W tym wypadku pacjent, któremu przysługuje refundacja, zapłaci za lek około 3-4 złote.

Lek Avamina jest dostępny wyłącznie na receptę, w tym również e-receptę.

Jak dzia艂a lek Avamina?

Metformina należy do leków przeciwcukrzycowych z grupy biguanidów. Substancję tę wyróżnia wielokierunkowe działanie na ludzki organizm, ponieważ nie tylko obniża stężenie glukozy, ale również wpływa korzystnie na metabolizm lipidów, zmniejsza masę ciała, redukuje ryzyko powikłań cukrzycy oraz w niewielkim stopniu obniża wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym efektem leczniczym metforminy jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (czyli glikemii) na czczo oraz po jedzeniu, które osiągane jest dzięki współdziałaniu kilku mechanizmów.

Warto wiedzieć, że preparat Avamina nie pobudza wydzielania insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych, dlatego nie powoduje stwarzających niebezpieczeństwo epizodów hipoglikemii (niedocukrzenia).

Metformina poprawia obwodowy wychwyt glukozy poprzez hamowanie wytwarzania cukru w obrębie wątroby, zwiększenie wrażliwości mięśni szkieletowych na glukozę i zwiększenie wychwytu tego związku przez tkanki organizmu.

Ponadto, metformina wpływa również na opóźnienie wchłaniania glukozy przyjętej z pokarmem w jelicie cienkim. Zwiększa także magazynowanie glukozy w komórkach pod postacią glikogenu.

Dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania metforminy

Avamina odgrywa również ważną rolę w utrzymywaniu równowagi gospodarki lipidowej, obniżając wytwarzanie wolnych kwasów tłuszczowych w obrębie tkanki tłuszczowej. W efekcie metformina m.in. zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu (określanego jako "zły cholesterol"), oraz triglicerydów.

Dowiedziono, że metformina ma także wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu prozakrzepowego (np. trombofilii) w przebiegu cukrzycy, nieznacznie obniża wartości ciśnienia tętniczego oraz może prawdopodobnie przeciwdziałać procesom nowotworowym, hamując przemiany komórek.

Zobacz także: Ozempic - dlaczego zniknął z aptek?

Sk艂ad leku Avamina

Preparat leczniczy Avamina, niezależnie od dawki, występuje pod postacią białych, okrągłych tabletek powlekanych. Każda z nich oznaczona jest literą A na jednej stronie, a po drugiej liczbą "60" (Avamina 500 mg), "61" (850 mg) lub "62" (1000 mg). Warto podkreślić, że linia widoczna na tabletce nie powinna służyć do podziału dawki.

Substancją czynną leku jest należąca do grupy biguanidów metformina, występująca w tym przypadku w formie chlorowodorku metforminy. Lek w zależności od wariantu dawkowania zawiera 500 mg, 850 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Poza składnikiem aktywnym Avamina zawiera również substancje pomocnicze, do których należą: powidon K-90, stearynian magnezu, hypromeloza 5cP, makrogol 400 i makrogol 6000.

Warto podkreślić, że stwierdzona reakcja nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku stanowi przeciwwskazanie do rozpoczęcia leczenia preparatem Avamina. Z kolei wystąpienie niepokojących objawów sugerujących alergię lub nadwrażliwość stanowi wskazanie do przerwania leczenia i skontaktowania się z lekarzem.

Skutki uboczne leku Avamina

Jak każdy produkt dostępny na rynku farmaceutycznym, Avamina również może powodować działania niepożądane. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest największe na początku stosowania leku Avamina, dlatego rekomendowane jest stopniowe zwiększanie dawki aż do osiągnięcia docelowej. Objawy niepożądane zwykle ustępują samoistnie z czasem przyjmowania tabletek.

Działania niepożądane metforminy, które występują częściej niż u 1 na 100 osób obejmują:

  • zaburzenia smaku;

  • problemy żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, utrata apetytu.

Z kolei do rzadziej zgłaszanych skutków ubocznych należą: kwasica mleczanowa, zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i spadek jej stężenia we krwi, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, reakcje skórne (m.in. rumień, świąd, pokrzywka).

Jeżeli u pacjenta przyjmującego preparat Avamina wystąpią niepokojące objawy niepożądane, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego. Specjalista może przeprowadzić konieczną diagnostykę oraz w razie potrzeby rozważyć zmniejszenie dawki. W sytuacji, gdy podejrzane objawy nie ustępują, należy przerwać stosowanie leku Avamina.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej, która stanowi bardzo rzadkie, ale ciężkie i niebezpieczne działanie niepożądane preparatu Avamina. Co więcej, u pacjentów mających rozpocząć stosowanie leku Avamina powinien zostać oznaczony wyjściowy wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR).

Do kwasicy mleczanowej w przebiegu leczenia metforminą dochodzi zwykle w przypadku ostrego pogorszenia czynności nerek, schorzeń układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, a także podczas sepsy. Co więcej, u osób stosujących lek należy unikać stanu odwodnienia, spowodowanego np. uciążliwą biegunką, wymiotami, gorączką, nieprzyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów.

Do innych czynników ryzyka kwasicy mleczanowej zaliczamy przyjmowanie leków nefrotoksycznych, picie alkoholu w nadmiarze, zaburzenia czynności wątroby, niekontrolowaną cukrzycę, ketozę, długotrwałe nieprzyjmowanie pokarmów, stany związane z niedotlenieniem organizmu.

Również przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Avamina może zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Ze względu na fakt, że kwasica mleczanowa może spowodować stan zagrożenia życia, warto być świadomym ryzyka jej wystąpienia. Objawy, na które należy zwrócić uwagę to m.in. duszność, silny ból brzucha, skurcze mięśni, obniżenie temperatury ciała. Jeżeli występują u ciebie wymienione niepokojące objawy, natychmiastowo zgłoś się po pomoc medyczną.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Źródła wyszczególniają stany zdrowotne, w których nie należy prowadzić terapii preparatem Avamina. Zaliczamy do nich:

  • nadwrażliwość na metforminę lub jeden z pozostałych składników leku Avamina;

  • ostrą kwasicę metaboliczną (m.in. mleczanowa, cukrzycowa kwasica ketonowa);

  • ciężką niewydolność nerek;

  • stany ostre, które mogą upośledzać funkcję nerek, np. odwodnienie, poważne zakażenie, wstrząs;

  • stany, w których przebiegu może dojść do niedotlenienia tkanek, w tym niekontrolowana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawny zawał serca;

  • niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, przewlekłe nadużywanie alkoholu.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Z jakimi lekami mogą wystąpić interakcje?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy mleczanowej w trakcie leczenia metforminą, należy zachować szczególną ostrożność, stosując leki upośledzające funkcję nerek. Do tej grupy należą:

  • leki wykorzystywane w nadciśnieniu tętniczym, np. antagoniści receptora angiotensyny II (sartany, ARB), inhibitory konwertazy angiotensynogenu (ACEI);

  • diuretyki (leki moczopędne);

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, ketoprofen, nimesulid.

Dla kogo jest lek Avamina?

Preparat Avamina przeznaczony jest dla pacjentów obciążonych cukrzycą typu 2 (dawniej określana jako cukrzyca insulinoniezależna), szczególnie w przypadku osób otyłych, u których nie udaje się utrzymać prawidłowych wartości cukru we krwi za pomocą diety i aktywności fizycznej.

Lek może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci powyżej 10. roku życia jako jedyna metoda postępowania w cukrzycy lub jako leczenie skojarzone z insuliną. Ponadto, u pacjentów dorosłych można włączyć terapię metforminą w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Warto podkreślić, że w badaniach randomizowanych wykazano zmniejszenie powikłań cukrzycy u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 oraz nadwagę, leczonych metforminą w ramach kolejnego kroku postępowania po niepowodzeniu leczenia dietą.

Zobacz także: Analogi GLP-1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i otyłości

Dawkowanie

Zasady odnośnie zalecanego dawkowania leku zależą m.in. od wieku pacjenta, wartości stężenia glukozy we krwi oraz funkcji nerek. Co więcej, powolne zwiększanie dawki leku może pozwolić uniknąć działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

Dorośli z prawidłową czynnością nerek powinni rozpocząć terapię od przyjmowania 500 mg lub 850 mg preparatu Avamina 2-3 razy na dobę w trakcie posiłku lub po zjedzeniu. Po upływie około 2 tygodni należy dostosować dawkę w zależności od wartości stężenia glukozy we krwi.

W przypadku konieczności prowadzenia leczenia skojarzonego cukrzycy zalecenia dotyczące dawkowania leku Avamina pozostają bez zmian, natomiast dawkę insuliny dostosowuje się w zależności od stężenia glukozy we krwi.

Maksymalna dawka dobowa chlorowodorku metforminy wynosi 3 g na dobę, podane w trzech dawkach podzielonych. W sytuacji występowania u pacjenta zaburzeń czynności nerek, maksymalna zalecana dawka ustalana jest przez lekarza na podstawie wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR).

Dawka początkowa Avaminy u dzieci powyżej 10 lat i młodzieży powinna wynosić 500 mg lub 850 mg raz na dobę. Podobnie jak w przypadku pacjentów dorosłych, dawkę należy dostosować po około 2 tygodniach w zależności od wartości glikemii.

Avamina a ci膮偶a

Warto zwrócić uwagę, że niekontrolowana cukrzyca w trakcie ciąży stanowi poważny stan zdrowotny i może wiązać się z podwyższonym ryzykiem wad wrodzonych oraz powikłań położniczych.

Ze względu na brak wystarczającej ilości badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania metforminy u kobiet planujących ciążę lub ciężarnych, nie należy stosować u nich tego leku. Wówczas należy dokonać zmiany z doustnych leków przeciwcukrzycowych na insulinę, która pozwoli na kontrolę wartości glukozy we krwi, unikając zwiększonego ryzyka wad wrodzonych.

Co więcej, wykazano, że metformina przenika do mleka kobiecego. Mimo że u dzieci karmionych piersią nie zaobserwowano działań niepożądanych, ze względu na ograniczoną ilość dowodów naukowych nie należy stosować leku w okresie laktacji.

Zobacz także: Antykoncepcja a cukrzyca typu 2 - jakie są dostępne opcje?

Avamina a prowadzenie pojazd贸w

Ponieważ stosowanie metforminy nie zwiększa ryzyka wystąpienia epizodu hipoglikemii, lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn mechanicznych.

Jednakże w sytuacji przyjmowania preparatu Avamina z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną, może dojść do obniżonego stężenia glukozy we krwi. W przypadku stwierdzenia objawów hipoglikemii, takich jak zawroty głowy, przyspieszona akcja serca, zaburzenia widzenia, należy przerwać prowadzenie auta.

Avamina a alkohol

Spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania metforminy zwiększa ryzyko kwasicy mleczanowej, zwłaszcza jeśli występują również inne czynniki ryzyka tego stanu, takie jak niedożywienie, głodzenie, zaburzenia czynności wątroby. W związku z tym nie należy pić alkoholu, stosując preparat Avamina.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Avamina, [online], [dost臋p 22.03.2024], dost臋pna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22300/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Antykoncepcja a choroby autoimmunologiczne. Jakie metody mog膮 stosowa膰 obarczone chorob膮 pacjentki?
Antykoncepcja a choroby autoimmunologiczne. Jakie metody mog膮 stosowa膰 obarczone chorob膮 pacjentki?

Problem chor贸b autoimmunologicznych staje si臋 przedmiotem coraz wi臋kszego zainteresowania. Do najcz臋stszych z nich mo偶na zaliczy膰 m.in. chorob臋 Hashimoto, tocze艅 rumieniowaty uk艂adowy, cukrzyc臋 typu 1, czy choroby zapalne jelit. Dotykaj膮 one cz臋sto聽m艂odych kobiet聽w okresie rozrodczym, szukaj膮cych bezpiecznych i skutecznych metod zapobiegania ci膮偶y. W przeciwie艅stwie do populacji zdrowych kobiet, pacjentki z chorobami autoimmunologicznymi maj膮 mniejszy wyb贸r metod antykoncepcyjnych m.in ze wzgl臋du na zwi臋kszone ryzyko powik艂a艅 zakrzepowo-zatorowych.聽Jak dobra膰 odpowiedni膮 metod臋 antykoncepcji w przypadku tych jednostek chorobowych? Antykoncepcja hormonalna dost臋pna jest tylko na recept臋 (recepta online).

Artyku艂
23.01.2024
Victoza - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Victoza - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Victoza jest to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2, wyst臋puj膮cy w postaci roztworu do wstrzykiwa艅 podsk贸rnych. Substancj膮 czynn膮 preparatu jest liraglutyd, czyli analog ludzkiego hormonu z grupy inkretyn - GLP -1, wzmacniaj膮cy zale偶ne od poziomu cukru we krwi, wydzielanie insuliny przez kom贸rki beta trzustki. Opr贸cz doskona艂ych efekt贸w terapeutycznych w leczeniu cukrzycy typu 2, dodatkowo przyczynia si臋 do spadku masy t艂uszczowej oraz masy cia艂a w wyniku zmniejszenia 艂aknienia. Lek Victoza jest dost臋pny wy艂膮cznie na recept臋.Zapoznaj si臋 z artyku艂em, aby dowiedzie膰 si臋 wi臋cej na temat leku Victoza.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.04.2024
Saxenda czy Ozempic   jak dzia艂aj膮 te leki? Po jakim czasie wida膰 efekty?
Saxenda czy Ozempic - jak dzia艂aj膮 te leki? Po jakim czasie wida膰 efekty?

Oty艂o艣膰 i cukrzyca typu 2 s膮 w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Szacuje si臋, 偶e w 2022 roku a偶 890 milion贸w ludzi na 艣wiecie zmaga艂o si臋聽z oty艂o艣ci膮, a liczba ta sukcesywnie ro艣nie. Zar贸wno oty艂o艣膰, jak i cukrzyca wi膮偶膮 si臋聽z ryzykiem wyst膮pienia licznych powik艂a艅 i obie te choroby zwi臋kszaj膮 ryzyko przedwczesnego zgonu.Na rynku pojawiaj膮 si臋 coraz to nowsze leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz oty艂o艣ci - mi臋dzy innymi analogi GLP-1.

Artyku艂
22.04.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!