Co zrobić w przypadku zgubienia recepty?

Opublikowano 29.05.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Co zrobić w przypadku zgubienia recepty?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zgubić receptę? To może być frustrujące, ale na szczęście dostępne są rozwiązania, które mogą pomóc Ci odzyskać dokument uprawniający do zakupu potrzebnych leków. Postępowanie różni się w zależności czy zgubiono papierową receptę, czy może recepty elektroniczne. Poniżej znajduje się poradnik, co zrobić w takim przypadku.

Spis treści

Skontaktuj się z lekarzem

Pierwszym i najważniejszym krokiem po zgubieniu recepty powinno być skontaktowanie się z lekarzem, który ją wystawił lub rejestracją przychodni. Wiele klinik i gabinetów lekarskich ma procedury dotyczące zgubionych recept, a wiele z nich może wystawić nową receptę bez konieczności wizyty kontrolnej.

W przypadku recepty elektronicznej, lekarz posiada 4-cyfrowy kod recepty oraz ma możliwość pobrania jej w formie PDF i wydrukowania. Na wydruku znajduje się kod kreskowy. Pamiętaj, że mogą wystąpić pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli recepta dotyczyła leków kontrolowanych.

W przypadku zgubienia recepty refundowanej, proces jest podobny do tego, który obowiązuje w sytuacji gdy zgubisz zwykłą receptę.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Apteka - skontaktuj się z nią

Jeśli masz trudności w skontaktowaniu się z lekarzem lub jeśli oczekujesz na nową receptę, podejdź do apteki. Jeśli w przeszłości korzystałeś z tej samej apteki do realizacji swoich recept, mogą oni mieć zapis Twojej ostatniej recepty i być w stanie zrealizować ją ponownie.

Jeżeli zgubiłeś kod e-recepty, ale pamiętasz swój numer PESEL, farmaceuta powinien być w stanie odnaleźć Twoje recepty elektroniczne w systemie.

Wykorzystaj e-receptę

W Polsce od 2020 roku obowiązują e-recepty, które są przechowywane w centralnej bazie danych. Jeżeli Twoja zgubiona recepta została wystawiona w formie e-recepty, nie musisz się martwić. Wystarczy, że podasz farmaceucie swój numer PESEL lub specjalny, 4-cyfrowy kod recepty, który otrzymałeś od lekarza lub za pomocą wiadomości SMS, a aptekarz będzie mógł odnaleźć Twoją receptę w systemie i wydać Ci wyrób medyczny.

Ponadto pacjent może okazać papierowy wydruk informacyjny od lekarza, na którym znajduje się kod kreskowy.

Zgubiony kod e-recepty? Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta (IKP)

W przypadku zgubienia kodu e-recepty , możesz go sprawdzić zakładając Internetowe Konto Pacjenta. IKP to portal, który umożliwia kontrolę Twoich danych medycznych, w tym e-recepty. Jeżeli jesteś zarejestrowany, możesz zalogować się na swoje konto i odzyskać zagubiony kod elektronicznej recepty. Jest to platforma dostępna dla wszystkich obywateli Polski. Aby założyć IKP, potrzebne będzie:

 • numer PESEL: to podstawowa informacja, która będzie potrzebna do utworzenia konta;

 • adres e-mail: używany jest do komunikacji związanej z kontem, w tym do otrzymywania powiadomień o nowych dokumentach medycznych, przypomnień o wizytach itp.;

 • numer telefonu komórkowego: numer telefonu jest używany do dodatkowej weryfikacji tożsamości, a także do otrzymywania powiadomień SMS;

 • dane do logowania: musisz wybrać swoje dane do logowania, w tym nazwę użytkownika i hasło. Pamiętaj, aby wybrać silne hasło, które będzie trudne do odgadnięcia;

 • profil zaufany lub podpis kwalifikowany: aby założyć IKP, konieczne jest potwierdzenie tożsamości za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.

Na Internetowym Koncie Pacjenta można zaleźć takie informacje jak: kod recepty oraz czas jej realizacji, historię leczenia, zaplanowane wizyty, e-skierowania, odbyte szczepienia.

Aplikacja ,,mojeIKP"

Aplikacja "mojeIKP" to mobilna wersja Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jest to bezpłatna aplikacja, dostępna do pobrania na urządzenia z systemem Android lub iOS. Pozwala na łatwy dostęp do danych medycznych za pośrednictwem telefonu lub tabletu. Podobnie jak w przypadku IKP dostępnego przez przeglądarkę internetową, "mojeIKP" umożliwia użytkownikom dostęp do szerokiego zakresu informacji medycznych, w tym:

 • e-recepty i e-skierowania: możesz przeglądać swoje aktualne e-recepty i e-skierowania, sprawdzić ich status oraz odnaleźć 4-cyfrowy kod potrzebny do realizacji e-recepty w aptece;

 • historia leczenia: aplikacja umożliwia przeglądanie historii swoich wizyt lekarskich, hospitalizacji, badań diagnostycznych, a także dostęp do wyników badań;

 • zaplanowane wizyty: możesz sprawdzić swoje nadchodzące wizyty lekarskie i inne zaplanowane usługi medyczne;

 • szczepienia: aplikacja pozwala na dostęp do informacji o wykonanych szczepieniach.

 • Aplikacja "mojeIKP" jest chroniona hasłem, a dostęp do niej można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą biometrycznej blokady ekranu, takiej jak odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy, jeżeli Twoje urządzenie posiada takie funkcje. To zapewnia dodatkowe zabezpieczenie dla Twoich danych medycznych.

Podsumowując, aplikacja "mojeIKP" to wygodne narzędzie, które pozwala na łatwy dostęp do Twoich danych medycznych, gdziekolwiek jesteś.

Rozważ telemedycynę

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w sytuacjach gdy kontakt z lekarzem na żywo jest utrudniony , możesz skorzystać z pomocy telemedycyny. Niektóre platformy telemedyczne dają możliwość konsultacji z lekarzem telefonicznie lub online.

W takcie takich wizyt, lekarz będzie mógł wystawić Tobie e-receptę na lek, który możesz wykupić w aptece poprzez podanie swojego numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu otrzymanego na telefon w formie wiadomości SMS lub znajdującego się w aplikacji "mojeIKP".

Podsumowanie

Zgubienie recepty może być stresujące, ale ważne jest, aby nie panikować. Istnieje kilka opcji, dzięki którym możesz odzyskać dokument niezbędny do zakupienia potrzebnego leku. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zapobieganie - staraj się zawsze przechowywać swoje recepty w bezpiecznym miejscu i rozważ przechowywanie kopii dla własnej pewności.

Bibliografia

1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 26. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/


2. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 26. maja 2023], dostępny w internecie:
https://pacjent.gov.pl/

Inni czytali również

Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny
Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

Telemedycyna odgrywa kluczową rolę w realnym zwiększeniu dostępności do usług medycznych dla pacjentów spoza dużych ośrodków miejskich. Niska dostępność do usług medycznych jest istotnym problemem społecznym w Polsce. Dotyczy on zarówno obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast. 

Artykuł
23.11.2023
Jak sprawdzić szczegóły e recepty?
Jak sprawdzić szczegóły e-recepty?

W dobie powszechnej digitalizacji, elektroniczne recepty (recepta online) wypierają klasyczne recepty papierowe. E-receptę można otrzymać zarówno na stacjonarnej wizycie w gabinecie lekarskim, jak i poprzez teleporadę. W jaki sposób można sprawdzić e-receptę i kto ma do niej dostęp?

Artykuł
11.02.2024
Recepta farmaceutyczna na tabletkę dzień po  od kiedy?
Recepta farmaceutyczna na tabletkę dzień po - od kiedy?

Antykoncepcja awaryjna w Polsce jest dostępna wyłącznie na podstawie ważnej recepty wystawionej przez lekarza (stan na kwiecień 2024). Utrudnia to dostęp do antykoncepcji awaryjnej w sytuacjach nagłych, istotnie wydłuża czas pozyskania leku, a w konsekwencji obniża jego skuteczność. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada zmianę prawa, która będzie formą obejścia prezydenckiego weta- od maja pigułka ''dzień po'' ma być dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej.Serwis erecept.pl  oferuje konsultacje z e-receptą na tabletkę dzień po.

Artykuł
12.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!