Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Opublikowano 11.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Dzięki systemowi e-zdrowia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiada pewne informacje na temat pacjenta. Gdy pacjent wybiera swojego lekarza rodzinnego, wgląd do tych informacji umożliwia mu lepszą ocenę zdrowia. W tym artykule omówimy, jaki dostęp do twojej dokumentacji medycznej ma lekarz rodzinny.

Spis treści

Czy lekarz rodzinny może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty?

Lekarz POZ widzi, czy pacjent wykupił receptę (recepta online) na przepisane leki. Wystawione recepty to niezbędna wiedza do kuracji chorego. Dzięki temu lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie ocenić, z czego wynika niekiedy brak skuteczności leczenia - czy problemem jest nieodpowiednie dobranie preparatu, czy też brak jego przyjmowania.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy lekarz ma dostęp do recepty wystawionej przez innego lekarza?

Lekarz rodzinny ma dostęp do informacji dotyczących przepisanych dla Ciebie recept, nawet jeśli to nie on sam wystawił te recepty. Ponadto ma również wgląd w e-skierowania na specjalistyczne wizyty, badania czy hospitalizację. Dodatkowo może sprawdzić informacje dotyczące szczepień zarówno Twoich, jak i Twojego dziecka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Czy lekarz widzi daty wystawienia e-recepty?

Tak, lekarz widzi datę wystawionych recept. Dzięki systemowi e-zdrowia jest w stanie sprawdzić, czy recepty wystawione straciły ważność i czy może wystawić receptę ponownie.

To rozwiązanie zapobiega dublowaniu recept i zabezpiecza przed wykupieniem zbyt dużej ilości leku. W przypadku, gdy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona, ale dalej jest ważna, ma możliwość wglądu do kodu e-recepty , który może ponownie podać pacjentowi. To udogodnienie, jeśli chory zapomniał 4-cyfrowego kodu, który jest niezbędny do realizacji recepty w aptece.

Do jakich innych informacji ma dostęp Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają także dostęp do innych informacji. Są to informacje, które są udostępnione lekarzowi przez Internetowe Konto Pacjenta, czyli wynik testu w kierunku wirusa COVID-19 oraz fakt objęcia kwarantanną.

Czy każdy lekarz ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?

Aktualnie wszyscy lekarze mają dostęp w systemie e-zdrowie do e-recept i e-skierowań, które sami wystawili w swoim systemie.

Natomiast wybrany przez pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może uzyskać dostęp do danych zawartych w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki czemu jest w stanie sprawdzić e-recepty i e-skierowania wystawione przez innych specjalistów.

Czy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona? Czy może na to zareagować?

Tak samo jak pacjent, przy użyciu swojego Internetowego Konta Pacjenta, może sprawdzić, czy recepty są zrealizowane, czy częściowo zrealizowane, tak i lekarz rodzinny może skontrolować, czy leki przepisane zostały wykupione. Może wówczas podjąć próbę rozmowy z pacjentem i zapytać, jaki jest powód niekupowania leków.

Czasami pacjenci próbują leczyć się na własną rękę, zdarza się, że nie umieją zrealizować recepty w postaci elektronicznej, a czasami po prostu nie stać ich na przepisane leki. W takiej sytuacji lekarz wraz z pacjentem może wyjaśnić problem i zaproponować inne leczenie lub pomóc pokonać napotkane problemy.

Dlaczego tak ważny jest fakt, że lekarz ma możliwość wglądu do dokumentacji medycznej?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma możliwość monitorowania, jakie leki są Ci przepisywane oraz czy zostały wykupione. Dzięki tej wiedzy może sprawdzić, czy przestrzegasz właściwego schematu leczenia:

  • Jeżeli nie zrealizujesz recepty na leki, które powinieneś regularnie przyjmować, Twój stan zdrowia może się pogorszyć.

  • Jeśli zażywasz zbyt wiele leków i suplementów jednocześnie, istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków związanych z przyjmowaniem wielu preparatów równocześnie.

Problem może pojawić się szczególnie wtedy, gdy przyjmujesz jednocześnie więcej niż 5 leków, zwłaszcza jeśli nie zostały one przepisane przez tego samego lekarza. Lekarz specjalista potrafi dobrać leki w taki sposób, aby ich wspólne działanie było korzystne dla Twojego zdrowia (np. jeśli chorujesz na choroby przewlekłe). Jednakże, jeśli korzystasz z usług wielu lekarzy, efekt brania kilku różnych leków naraz może być szkodliwy dla Twojego organizmu.

Czy farmaceuta widzi historię e-recept?

Farmaceuta pracujący w aptece nie ma dostępu do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i nie ma wglądu do informacji zawartych w tej aplikacji.

Farmaceuta ma dostęp jedynie do tych e-recept, których kod identyfikacyjny został wprowadzony do systemu apteki oraz do recept, które wcześniej zostały częściowo lub w całości zrealizowane w tej konkretnej aptece.

To oznacza, że farmaceuta może sprawdzić historię realizacji recept w swojej aptece, ale nie ma pełnego wglądu do wszystkich recept pacjenta, które przechowywane są w IKP.

Bibliografia

1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/

2. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://pacjent.gov.pl/

Inni czytali również

Jak zdobyć receptę na antybiotyk?
Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

W przypadku choroby wiele osób nie ma możliwości udania się na wizytę lekarską do przychodni. W takiej sytuacji e-recepta (recepta online) na antybiotyk uzyskana podczas teleporady może być pomocna, szczególnie jeśli chodzi o choroby wstydliwe, kiedy pacjenci nie chcą opowiadać o swoim problemie osobiście.Dzięki konsultacji online zwiększa się bezpieczeństwo pacjenta, który nie musi narażać się na ekspozycję na inne czynniki zakaźne w zatłoczonej poczekalni.

Artykuł
14.12.2023
Jodek potasu - kiedy i po co go stosować? Jak wygląda dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem?
Jodek potasu - kiedy i po co go stosować? Jak wygląda dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem?

Jodek potasu, który wraz z jodem i wodą tworzy płyn Lugola, jest pamiętany przez pryzmat katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy aktualna sytuacja polityczna, w tym działania w rejonie zaporoskiej elektrowni atomowej, oznacza jego wielki powrót? Jakie działanie ma jodek potasu? Czy jest sens go przyjmować?

Artykuł
28.03.2024
Glimbax E recepta  recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Glimbax E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Glimbax to preparat przeznaczony do leczenia objawowego stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Substancję czynną leku stanowi diklofenak w postaci kwasu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Produkt leczniczy Glimbax dostępny jest w formie płynu do płukania. 

Charakterystyka produktów leczniczych
19.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!