Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Opublikowano 31.05.2023

Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Dzięki systemowi e-zdrowia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiada pewne informacje na temat pacjenta. Gdy pacjent wybiera swojego lekarza rodzinnego, wgląd do tych informacji umożliwia mu lepszą ocenę zdrowia. W tym artykule omówimy, jaki dostęp do twojej dokumentacji medycznej ma lekarz rodzinny.

Spis treści

Czy lekarz rodzinny może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty?

Lekarz POZ widzi, czy pacjent wykupił receptę na przepisane leki. Wystawione recepty to niezbędna wiedza do kuracji chorego. Dzięki temu lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie ocenić, z czego wynika niekiedy brak skuteczności leczenia - czy problemem jest nieodpowiednie dobranie preparatu, czy też brak jego przyjmowania.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy lekarz ma dostęp do recepty wystawionej przez innego lekarza?

Lekarz rodzinny ma dostęp do informacji dotyczących przepisanych dla Ciebie recept, nawet jeśli to nie on sam wystawił te recepty. Ponadto ma również wgląd w e-skierowania na specjalistyczne wizyty, badania czy hospitalizację. Dodatkowo może sprawdzić informacje dotyczące szczepień zarówno Twoich, jak i Twojego dziecka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Czy lekarz widzi daty wystawienia e-recepty?

Tak, lekarz widzi datę wystawionych recept. Dzięki systemowi e-zdrowia jest w stanie sprawdzić, czy recepty wystawione straciły ważność i czy może wystawić receptę ponownie.

To rozwiązanie zapobiega dublowaniu recept i zabezpiecza przed wykupieniem zbyt dużej ilości leku. W przypadku, gdy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona, ale dalej jest ważna, ma możliwość wglądu do kodu e-recepty , który może ponownie podać pacjentowi. To udogodnienie, jeśli chory zapomniał 4-cyfrowego kodu, który jest niezbędny do realizacji recepty w aptece.

Do jakich innych informacji ma dostęp Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają także dostęp do innych informacji. Są to informacje, które są udostępnione lekarzowi przez Internetowe Konto Pacjenta, czyli wynik testu w kierunku wirusa COVID-19 oraz fakt objęcia kwarantanną.

Czy każdy lekarz ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?

Aktualnie wszyscy lekarze mają dostęp w systemie e-zdrowie do e-recept i e-skierowań, które sami wystawili w swoim systemie.

Natomiast wybrany przez pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może uzyskać dostęp do danych zawartych w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki czemu jest w stanie sprawdzić e-recepty i e-skierowania wystawione przez innych specjalistów.

Czy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona? Czy może na to zareagować?

Tak samo jak pacjent, przy użyciu swojego Internetowego Konta Pacjenta, może sprawdzić, czy recepty są zrealizowane, czy częściowo zrealizowane, tak i lekarz rodzinny może skontrolować, czy leki przepisane zostały wykupione. Może wówczas podjąć próbę rozmowy z pacjentem i zapytać, jaki jest powód niekupowania leków.

Czasami pacjenci próbują leczyć się na własną rękę, zdarza się, że nie umieją zrealizować recepty w postaci elektronicznej, a czasami po prostu nie stać ich na przepisane leki. W takiej sytuacji lekarz wraz z pacjentem może wyjaśnić problem i zaproponować inne leczenie lub pomóc pokonać napotkane problemy.

Dlaczego tak ważny jest fakt, że lekarz ma możliwość wglądu do dokumentacji medycznej?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma możliwość monitorowania, jakie leki są Ci przepisywane oraz czy zostały wykupione. Dzięki tej wiedzy może sprawdzić, czy przestrzegasz właściwego schematu leczenia:

  • Jeżeli nie zrealizujesz recepty na leki, które powinieneś regularnie przyjmować, Twój stan zdrowia może się pogorszyć.

  • Jeśli zażywasz zbyt wiele leków i suplementów jednocześnie, istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków związanych z przyjmowaniem wielu preparatów równocześnie.

Problem może pojawić się szczególnie wtedy, gdy przyjmujesz jednocześnie więcej niż 5 leków, zwłaszcza jeśli nie zostały one przepisane przez tego samego lekarza. Lekarz specjalista potrafi dobrać leki w taki sposób, aby ich wspólne działanie było korzystne dla Twojego zdrowia (np. jeśli chorujesz na choroby przewlekłe). Jednakże, jeśli korzystasz z usług wielu lekarzy, efekt brania kilku różnych leków naraz może być szkodliwy dla Twojego organizmu.

Czy farmaceuta widzi historię e-recept?

Farmaceuta pracujący w aptece nie ma dostępu do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i nie ma wglądu do informacji zawartych w tej aplikacji.

Farmaceuta ma dostęp jedynie do tych e-recept, których kod identyfikacyjny został wprowadzony do systemu apteki oraz do recept, które wcześniej zostały częściowo lub w całości zrealizowane w tej konkretnej aptece.

To oznacza, że farmaceuta może sprawdzić historię realizacji recept w swojej aptece, ale nie ma pełnego wglądu do wszystkich recept pacjenta, które przechowywane są w IKP.

Bibliografia

1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/

2. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://pacjent.gov.pl/

Inni czytali również

Sposoby na kaca i jak go uniknąć?
Sposoby na kaca i jak go uniknąć?

Kac jest to złe samopoczucie pojawiające się w ciągu kilku godzin po spożyciu alkoholu. Nie jest groźny, jednak może zepsuć wrażenie po niejednym udanym przyjęciu.

Artykuł
06.01.2022
Cholesterol - jakie są normy wiekowe i jak go obniżyć?
Cholesterol - jakie są normy wiekowe i jak go obniżyć?

Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z częściej wykonywanych w gabinecie, często bywa też przyczyną zmiany lub wprowadzenia nowych leków. Czy badanie cholesterolu we krwi jest faktycznie potrzebne? Czym jest zły cholesterol? Jakie są normy cholesterolu? Czy wysoki cholesterol może doprowadzić do udaru mózgu?

Artykuł
25.01.2023
Czy recepty online są bezpieczne?
Czy recepty online są bezpieczne?

E-recepty wypierają recepty wystawiane na papierze. E-recepta wystawiona może być zarówno w gabinecie lekarskim, jak i online. Aby zrealizować e-receptę, należy podać kod recepty oraz swój numer PESEL. W tym artykule omówimy kwestie bezpieczeństwa korzystania z recept elektronicznych.

Artykuł
04.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!