Jak sprawdzić szczegóły e-recepty?

Opublikowano 04.06.2023

Jak sprawdzić szczegóły e recepty?

W dobie powszechnej digitalizacji, elektroniczne recepty wypierają klasyczne recepty papierowe. E-receptę można otrzymać zarówno na stacjonarnej wizycie w gabinecie lekarskim, jak i poprzez teleporadę. W jaki sposób można sprawdzić e-receptę i kto ma do niej dostęp?

Spis treści

Czym są e-recepty i kto je wystawia?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty papierowej, która zawiera dane pacjenta, informacje na temat leku przepisanego przez medyka, dawkowania oraz informacje o wystawiającym.

Uprawnieni do przepisywania wszystkich leków są lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy. Na niektóre leki receptę mogą wystawić też pielęgniarki i położne. W rzadkich przypadkach farmaceuta może wystawić także receptę farmaceutyczną .

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Gdzie jest widoczna e-recepta?

E-recepty są widoczne w elektronicznym systemie e-zdrowie, do którego dostęp mają pacjenci, podmioty lecznicze i apteki. System e-zdrowie jest tworzony między innymi przez usługi cyfrowe, takie jak e-skierowania, e-recepty, aplikacje : Internetowe Konto Pacjenta (mojeIKP).

Jeżeli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), to otrzymuje powiadomienie w formie SMS zawierające 4-cyfrowy kod, e-mail z kodem e-recepty i kodem kreskowym lub powiadomienie w aplikacji mojeIKP, które można wykorzystać przy zakupie przepisanych leków w aptece. W innym przypadku pacjent może otrzymać papierowy wydruk informacyjny, zawierający wszystkie niezbędne dane do realizacji e-recepty.

Istnieje także możliwość wystawienia klasycznej recepty papierowej w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego.

Jak sprawdzić szczegóły e-recepty?

Szczegóły e-recepty można sprawdzić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub za pomocą aplikacji mobilnej. Aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta należy skorzystać z serwisu pacjent.gov.pl, stworzonego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Do zalogowania użyty może zostać profil zaufany, e-dowód lub konto internetowe w niektórych bankach. Na IKP wybierając zakładkę "Moje Konto", a następnie "Moje dane" można podać swój adres mailowy, numer telefonu oraz wybrać kanały powiadomień dotyczące wystawionych e-recept.

Papierowy wydruk informacyjny również zawiera wszystkie niezbędne dane e-recepty.

Jakie informacje zawiera e-recepta?

Na Internetowym Koncie Pacjenta można zobaczyć szczegółowe dane, takie jak nazwa leku, 4-cyfrowy kod, dawkowanie, liczba opakowań, dane lekarza wystawiającego, ważność i termin realizacji e-recepty. Widnieje także informacja o tym, czy recepta została już zrealizowana.

Jak wykupisz leki z e-recepty? Czy musisz podawać numer PESEL?

Aby wykupić leki z e-recepty, wystarczy w aptece udostępnić 4-cyfrowy kod e-recepty (np. z otrzymanej wiadomości SMS) i numer PESEL osoby, na którą została wystawiona recepta lub kod kreskowy. Personel apteki zrealizuje e-receptę, tak samo jak w przypadku tradycyjnej recepty papierowej.

Możesz mieć obiekcje do podawania numeru PESEL w aptece na głos, przy innych pacjentach. W takiej sytuacji nie musisz podawać numeru PESEL - można posłużyć się kodem kreskowym na wydruku informacyjnym lub ekranie telefonu, jeśli posiadasz receptę w formie PDF.

Kto może sprawdzić dane e-recepty?

Do szczegółów e-recepty ma dostęp przede wszystkim osoba, na którą została ona wystawiona. Większość lekarzy widzi szczegółowe informacje tylko tych recept, które sami wystawili, z wyjątkiem lekarza rodzinnego danego pacjenta, który widzi wszystkie recepty.

Jako pacjent możesz upoważnić medyka lub całą placówkę do wglądu do historii Twoich recept na Internetowym Koncie Pacjenta lub poprzez SMS.

Farmaceuta widzi dane na e-recepcie podczas jej realizacji, czyli zakupu leków w aptece. Podanie samego numeru PESEL nie umożliwia sprawdzenia, czy wystawiono jakąś receptę.

Bezpieczeństwo i prywatność danych e-recepty

Prywatność i bezpieczeństwo danych e-recepty są gwarantowane przez stosowanie zaawansowanych technologii ochrony danych, takich jak szyfrowanie i autoryzacja dostępu. Każda e-recepta jest chroniona unikalnym kodem, który jest potrzebny do jej realizacji. Dodatkowo, system e-zdrowie jest zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych (RODO).

Bibliografia

  1. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/

  2. Centrum e-Zdrowia https://www.cez.gov.pl/

Inni czytali również

Co grozi za fałszowanie recept?
Co grozi za fałszowanie recept?

Recepty elektroniczne spowodowały, że aktualnie można wykupić niezbędne produkty lecznicze (np. substancje przeciwbólowe) bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Pomimo to nadal dużym zagrożeniem są fałszywe recepty. W poniższym artykule omówione zostały podstawowe kwestie dotyczące sfałszowanych recept.

Artykuł
15.05.2023
Jak odzyskać utracony kod recepty?
Jak odzyskać utracony kod recepty?

Zgubienie kodu do e-recepty może być frustrującym doświadczeniem dla pacjenta, który pilnie potrzebuje leków przepisanych przez lekarza. Co zrobić, aby odzyskać utracony kod? Jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?

Artykuł
04.05.2023
Co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty?
Co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykładamy do naszego zdrowia i dbania o nie. Regularnie odwiedzamy lekarzy, aby uzyskać porady medyczne i recepty na potrzebne nam leki. Jednak zdarza się, że niektórzy pacjenci chcą uzyskać preparat na receptę bez ukazania tego dokumentu. W tym artykule przyjrzymy się, co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty.

Artykuł
25.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!