Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jak sprawdzić e-receptę?

Aby uzyskać receptę przez internet, należy w tym celu zarejestrować się na wizytę telefoniczną lub złożyć zapotrzebowanie na leki przez specjalny formularz, dostępny na stronie erecept.pl. E-receptę można sprawdzić m.in. na Internetowym Koncie Pacjenta.
Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Jak sprawdzić e receptę?
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.06.2024

Jak sprawdzić e-receptę?

Aby sprawdzić e-receptę, należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, a następnie kliknąć zakładkę “Recepty”. Pacjenci, którzy nie posiadają IKP muszą w tym celu skontaktować się z rejestracją lub lekarzem. W serwisie Erecept.pl pacjent otrzymuje kod do e-recepty w SMS-ie, natomiast zalecenia dotyczące leczenia - w wiadomości mailowej. 

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak sprawdzić e-receptę dziecka online?

Jeśli chcemy sprawdzić kod recepty wystawiony na lek dla dziecka, należy w tym celu zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, kolejno wybrać zakładkę “Uprawnienia” i “Konta Twoich dzieci”. 

Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Lekarz POZ może sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta, jakie leki przepisywał i kiedy zostały wykupione.

Zobacz także: Czy lekarz widzi wykupienie recepty?

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?]

W przypadku recept elektronicznych każdy lek odpowiada osobnej recepcie, nawet jeśli ich kod jest taki sam. Lek z e-recepty wystawiony w kilku opakowaniach należy zrealizować w tej samej aptece, natomiast jeśli lekarz wystawił dwa różne leki - można je wykupić w oddzielnych aptekach. 

Co się stanie, jak nie wykupię recepty?

Nie ponosisz żadnych konsekwencji, jeśli nie wykupisz recepty. Po okresie ważności recepty nie ma możliwości wykupienia leków. 

Jak odzyskać utracony kod recepty?

Aby uzyskać utracony lub zgubiony kod e-recepty, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, a następnie wybrać zakładkę “Recepty” lub skontaktować się z rejestracją przychodni. 

Czym są e-recepty i kto je wystawia?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty papierowej, która zawiera dane pacjenta, informacje na temat leku przepisanego przez medyka, dawkowania oraz informacje o wystawiającym.

Uprawnieni do przepisywania wszystkich leków są lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy. Na niektóre leki receptę mogą wystawić też pielęgniarki i położne. W rzadkich przypadkach farmaceuta może wystawić także receptę farmaceutyczną.

Gdzie jest widoczna e-recepta?

E-recepty są widoczne w elektronicznym systemie e-zdrowie, do którego dostęp mają pacjenci, podmioty lecznicze i apteki. System e-zdrowie jest tworzony między innymi przez usługi cyfrowe, takie jak e-skierowania, e-recepty, aplikacje: Internetowe Konto Pacjenta (mojeIKP).

Jeżeli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), to otrzymuje powiadomienie w formie SMS zawierające 4-cyfrowy kod, e-mail z kodem e-recepty i kodem kreskowym lub powiadomienie w aplikacji mojeIKP, które można wykorzystać przy zakupie przepisanych leków w aptece. W innym przypadku pacjent może otrzymać papierowy wydruk informacyjny, zawierający wszystkie niezbędne dane do realizacji e-recepty.

Istnieje także możliwość wystawienia klasycznej recepty papierowej w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego.

Jakie informacje zawiera e-recepta?

Na Internetowym Koncie Pacjenta można zobaczyć szczegółowe dane, takie jak nazwa leku, 4-cyfrowy kod, dawkowanie, liczba opakowań, dane lekarza wystawiającego, ważność i termin realizacji e-recepty. Widnieje także informacja o tym, czy recepta została już zrealizowana.

Jak wykupisz leki z e-recepty? Czy musisz podawać numer PESEL?

Aby wykupić leki z e-recepty, wystarczy w aptece udostępnić 4-cyfrowy kod e-recepty (np. z otrzymanej wiadomości SMS) i numer PESEL osoby, na którą została wystawiona recepta lub kod kreskowy. Personel apteki zrealizuje e-receptę, tak samo jak w przypadku tradycyjnej recepty papierowej.

Możesz mieć obiekcje do podawania numeru PESEL w aptece na głos, przy innych pacjentach. W takiej sytuacji nie musisz podawać numeru PESEL - można posłużyć się kodem kreskowym na wydruku informacyjnym lub ekranie telefonu, jeśli posiadasz receptę w formie PDF.

Kto może sprawdzić dane e-recepty?

Do szczegółów e-recepty ma dostęp przede wszystkim osoba, na którą została ona wystawiona. Większość lekarzy widzi szczegółowe informacje tylko tych recept, które sami wystawili, z wyjątkiem lekarza rodzinnego danego pacjenta, który widzi wszystkie recepty.

Jako pacjent możesz upoważnić medyka lub całą placówkę do wglądu do historii Twoich recept na Internetowym Koncie Pacjenta lub poprzez SMS.

Farmaceuta widzi dane na e-recepcie podczas jej realizacji, czyli zakupu leków w aptece. Podanie samego numeru PESEL nie umożliwia sprawdzenia, czy wystawiono jakąś receptę.

Bezpieczeństwo i prywatność danych e-recepty

Prywatność i bezpieczeństwo danych e-recepty są gwarantowane przez stosowanie zaawansowanych technologii ochrony danych, takich jak szyfrowanie i autoryzacja dostępu. Każda e-recepta jest chroniona unikalnym kodem, który jest potrzebny do jej realizacji. Dodatkowo, system e-zdrowie jest zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych (RODO).

Bibliografia

  1. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/

  2. Centrum e-Zdrowia https://www.cez.gov.pl/

Inni czytali również