Opublikowano 20.08.2021
Doreta to dwuskładnikowy lek przeciwbólowy, działający na ośrodkowy układ nerwowy. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie są paracetamol oraz tramadol - substancja z grupy opioidów.
Produkt leczniczy Doreta to lek przeciwbólowy, przeznaczony do objawowego łagodzenia bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Wskazany jest dla pacjentów, którzy nie odczuwają poprawy stanu po zastosowaniu leków z niższego szczebla drabiny analgetycznej.
Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę. W związku z zawartością substancji opioidowej terapia powinna odbywać się wyłącznie na decyzję i pod kontrolą lekarza. Należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących przyjmowania leku, nieprawidłowe stosowanie może skutkować przedawkowaniem lub uzależnieniem od opioidu.
Doreta ma postać żółto-brązowych, owalnych, obustronnie wypukłych tabletek powlekanych. Preparat dostępny jest w dwóch dawkach - 37,5 mg tramadolu chlorowodorku (Tramadoli hydrochloridum) co jest odpowiednikiem 2,94 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu (Paracetamolum) oraz 75 mg chlorowodorku tramadolu (odpowiednik 65,88 mg tramadolu) i 650 mg paracetamolu. Substancjami pomocniczymi zawartymi w produkcie są m.in.: skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol, polisorbat.
Doreta jest lekiem dwuskładnikowym, połączeniem paracetamolu oraz tramadolu. Skuteczność leku opiera się na synergistycznym działaniu obu substancji czynnych o zróżnicowanych mechanizmach. Znaczy to, że łączne zastosowanie substancji daje większy efekt przeciwbólowy niż stosowanie ich pojedynczo. Połączenie umożliwia także redukcję dawek oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Paracetamol jest organicznym związkiem chemicznym, hydroksylową pochodną acetanilidu. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak nie udowodniono w jakim mechanizmie. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofenu nie działa przeciwzapalnie, nie ma też wpływu na proces krzepnięcia krwi. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemal całkowicie, maksymalne stężenie we krwi osiąga po upływie godziny.
Tramadol to substancja działająca na ośrodkowy układ nerwowy, należąca do grupy nieselektywnych agonistów receptorów opioidowych. Lek hamuje także neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny i zwiększa uwalnianie serotoniny. Ma silny efekt przeciwbólowy, a także niewielki efekt uspokajający, nasenny i przeciwkaszlowy. Siła działania tramadolu szacowana jest na 10-20% siły działania morfiny. W przeciwieństwie do morfiny nie upośledza funkcji układu oddechowego, nie zmienia perystaltyki przewodu pokarmowego, wywiera tylko nieznaczny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ma niewielki potencjał wywoływania tolerancji i lekozależności. Jego wchłanianie i okres półtrwania są dłuższe niż paracetamolu, to znaczy, że zaczyna działać z pewnym opóźnieniem.
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Zarówno paracetamol, jak i tramadol wykazują działanie toksyczne po przekroczeniu dobowej dawki maksymalnej.
Objawy związane z przedawkowaniem paracetamolu to: bladość, nudności i wymioty, jadłowstręt, bóle brzucha, zaburzenia metabolizmu glukozy oraz kwasica metaboliczna. Ciężkie zatrucie może prowadzić do encefalopatii, śpiączki a nawet śmierci. Nadmiar substancji w organizmie prowadzi do uszkodzeń tkanki wątrobowej.
Objawami związanymi z przedawkowaniem tramadolu są: zwężenie źrenic, wymioty, zaburzenia świadomości, zapaść krążeniowa i zaburzenia oddychania.
W przypadku przedawkowania leku Doreta, należy niezwłocznie przetransportować pacjenta do szpitala oraz podtrzymywać podstawowe funkcje życiowe - czynność oddechową i krążenie. Niezbędne jest pobranie próbki krwi w celu oznaczenia stężenia substancji czynnych w osoczu oraz wykonanie testów wątrobowych. By pozbyć się nadmiaru substancji z organizmu zaleca się wykonanie płukania żołądka, można także zachęcić pacjenta do sprowokowania wymiotów.
Doreta przeciwwskazana jest także w ostrym zatruciu alkoholem, lekami nasennymi, lekami przeciwbólowymi, opioidami czy lekami psychotropowymi.
Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów we wstrząsie, po urazie głowy, z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, ze skłonnością do występowania drgawek, z zaburzeniami świadomości, z ciężkimi zaburzeniami funkcji oddechowych, z zaburzeniami dróg żółciowych.
Pacjenci uzależnieni od opioidów lub nadużywający leki w przeszłości powinni być leczeni najkrócej jak to możliwe, pod ścisłym nadzorem lekarza.
Farmaceutyku Doreta nie należy stosować równocześnie z lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI) np. moklobemid, selegilina. Należy zachować dwutygodniowy odstęp między zakończeniem terapii inhibitorami MAO, a rozpoczęciem terapii lekiem Doreta. Jednoczesne przyjmowanie tych grup lekowych grozi wystąpieniem zespołu serotoninowego, charakteryzującego się między innymi: wzrostem temperatury ciała, spontanicznymi drgawkami, oczopląsem oraz drżeniami mięśni.
Jednoczesna terapia za pomocą leków przeciwdepresyjnych obniżających próg drgawkowy z grupy SSRI, SNRI, MAOI oraz TLPD zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek. Nasileniu ulega także toksyczne działanie serotoniny, co może skutkować wystąpieniem objawów zespołu serotoninowego.
Ze względu na ryzyko zmniejszenia efektu przeciwbólowego Dorety nie należy stosować równocześnie z karbamazepiną i opioidowymi lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym (buprenorfina, nalbufina, pentazocyna).
Stosowanie Dorety wraz z innymi pochodnymi opioidowymi, benzodiazepinami i barbituranami może powodować nasilenie depresji ośrodkowego układu nerwowego oraz depresji oddechowej.
Produkt leczniczy Doreta nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne. Przeprowadzone badania nie wykazały działania teratogennego leku, obserwowano jednak tendencję do występowania zaburzeń oddechu u noworodków. Długotrwała terapia w trakcie ciąży może także skutkować pojawieniem się objawów odstawiennych u noworodka.
Tramadol i jego metabolity potrafią przenikać do mleka kobiecego. Z tego powodu terapia preparatem Doreta przeciwwskazana jest w okresie karmienia piersią.
Komponenta opioidowa leku może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, powodować senność oraz zawroty głowy. Ze względów bezpieczeństwa w trakcie terapii przeciwwskazane jest wykonywania czynności tj. prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: Paracetamol oraz chlorowodorek tramadolu Wskazania: Leczenie przeciwbólowe Zastosowanie: Doustne Dawkowanie: Tabletka 75 mg + 650 mg raz dziennie. Dobowa dawka maksymalna to 300 mg tramadolu i 2600 mg paracetamolu (4 tabletki produktu 75 mg + 650 mg) Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężkie zaburzenia funkcji nerek lub wątroby, padaczka nieodpowiednio kontrolowana lekami, ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi, psychotropowymi lub opioidami, jednoczesne stosowanie leków z grupy MAOI Główne działania niepożądane: Nudności, zawroty głowy oraz senność.
Escapelle (tzw. ‘’tabletka dzień po’’) to lek antykoncepcyjny, wskazany do przyjęcia do 72 godzin od stosunku bez zastosowania skutecznej metody zapobiegania ciąży lub gdy dana metoda zawiodła. Preparat leczniczy dostępny jest tylko na receptę, nie jest refundowany. Produkt składa się z 1 tabletki zawierającej lewonorgestrel, która zapobiega owulacji i chroni przed zapłodnieniem (o ile do stosunku doszło przed owulacją) oraz utrudnia implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium. Preparat stosuję się doustnie, wchłaniany jest niemal całkowicie, a następnie wydalany z organizmu w postaci metabolitów. Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku są: bóle głowy i podbrzusza, nudności i krwawienie niezwiązane z miesiączką. Mogą pojawić się również wymioty, biegunki, zawroty głowy, nieregularne krwawienia, opóźnienia miesiączki do 5 dni oraz tkliwość piersi. Lek escapelle 1500 nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, ponieważ lewonorgestrel może być wydalany wraz z mlekiem matki. Escapelle nie powoduje przerwania ciąży. Produkt nie powinien być stosowany dwukrotnie podczas jednego cyklu, ponieważ może wystąpić ryzyko zaburzeń cyklu miesiączkowego. Istnieje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej u osób, u których wcześniej ją zdiagnozowano lub mają schorzenia zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Nie zaleca się podawania preparatu osobom z zaburzeniami czynności wątroby lub z zespołem złego wchłaniania. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.
Charakterystyka produktów leczniczych