Wegovy jako spos贸b na skuteczne odchudzanie. Jak dzia艂a nowy lek?

Opublikowano 20.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Wegovy jako spos贸b na skuteczne odchudzanie. Jak dzia艂a nowy lek?

Preparat leczniczy Wegovy, który zdobywa uznanie jako skuteczny lek odchudzający, jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na otyłość. W jego skład wchodzi semaglutyd - substancja aktywna działająca jako agonista receptora GLP-1. Wegovy wspomaga redukcję masy ciała poprzez zmniejszenie uczucia głodu i zwiększenie poziomu sytości. Lek dostępny jest na receptę online.

Rozpocznij konsultacj臋 z Wegovy

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Wegovy
Substancje czynne Semaglutidum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu
Dawki
 • 0,25 mg (Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu)
 • 0,5 mg (Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu)
 • 1 mg (Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu)

Spis tre艣ci

Czy oty艂o艣膰 to choroba?

Preparat leczniczy Wegovy, który zdobywa uznanie jako skuteczny lek odchudzający, jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na otyłość. W jego skład wchodzi semaglutyd - substancja aktywna działająca jako agonista receptora GLP-1.

Wegovy wspomaga redukcję masy ciała poprzez zmniejszenie uczucia głodu i zwiększenie poziomu sytości.

Otyłość w Polsce

Ocenia się, że w Polsce blisko 8 milionów dorosłych odpowiada kryteriom rozpoznania otyłości według definicji WHO, a około 19 milionów osób zmaga się z nadwagą.

Z informacji opublikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wynika, że nadwagę posiada trzech na pięciu dorosłych mieszkańców Polski, a jeden na czterech cierpi na otyłość. Dodatkowo, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku na świecie umiera ponad 2,5 miliona osób z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością.

Niestety brak jest precyzyjnych danych badawczych określających, jaki odsetek tych pacjentów boryka się z komplikacjami związanymi z nadmierną masą ciała.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak wygl膮da leczenie oty艂o艣ci?

Z uwagi na fakt, że otyłość jest chorobą postępującą, leczenie powinno zostać wdrożone na jak najwcześniejszym etapie, aby uniknąć rozwoju poważnych powikłań. W dzisiejszych czasach przemysł farmaceutyczny oferuje coraz więcej możliwości nowoczesnego leczenia nadwagi oraz otyłości.

Dostępne są nie tylko tabletki na odchudzanie na receptę, takie jak m.in. preparat Mysimba, zawierający dwie substancje aktywne - bupropion i naltrekson, ale również zastosowanie w leczeniu otyłości mają zastrzyki na odchudzanie, do których należy przede wszystkim agonista GLP-1 liraglutyd (Saxenda) oraz semaglutyd (Ozempic, Wegovy).

Leczenie otyłości wymaga podejścia całościowego i dostosowanego do konkretnego pacjenta. Kluczem do zdrowszego ciała u osób otyłych jest właściwie zbilansowana dieta i regularna, codzienna aktywność fizyczna.

@erecept.pl Chcesz schudnąć? Preparaty wspomagajace odchudzanie dostepne na stronie i aplikacji ERECEPT.PL #skuteczneodchudzanie #jakschudnąć #formanalata #utratawagi ♬ Paris - Else

Jak dzia艂a lek na odchudzanie Wegovy?

Preparat leczniczy Wegovy zawiera w swoim składzie semaglutyd - substancję, która wiąże się specyficznie z receptorem GLP-1, aktywując go i dzięki temu wpływa na regulację apetytu, stężenie glukozy we krwi oraz czynność układu sercowo-naczyniowego.

Innym wskazaniem do stosowania agonistów GLP-1 jest cukrzyca typu 2, ponieważ modyfikuje wydzielanie zarówno insuliny, jak i glukagonu przez trzustkę, a także zmniejsza poziom glukozy we krwi na czczo i po posiłkach oraz opóźnia proces opróżniania żołądka.

Semaglutyd przyczynia się do utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej poprzez zmniejszenie podaży kalorii i obniżenie apetytu, szczególnie na produkty o dużej zawartości tłuszczów.

W badaniach klinicznych wykazano, że wpływa korzystnie na stężenie lipidów w osoczu, obniża skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejsza nasilenie stanów zapalnych.

Ile kosztuje lek?

Wegovy to nowy lek na odchudzanie produkowany przez firmę Novo Nordisk, który jest dostępny w formie fabrycznie napełnionego wstrzykiwacza z odpowiednio podzielonymi dawkami. Dawka początkowa wynosi 0,25mg na tydzień i jest ona stopniowo zwiększana przez okres 16 tygodni, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, czyli 2,4mg.

Lek ten został wprowadzony na rynek medyczny w Polsce dopiero w 2023 r., natomiast w 2021 r. zatwierdziła go Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i od tego czasu zarejestrowany jest w leczeniu otyłości oraz powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych w celu utraty wagi.

Produkt zaczyna stopniowo pojawiać się w aptekach w Polsce, a jego cena waha się od około 1100 do 2300 zł.

Początkowa dawka leku - 0,25 mg semaglutydu - dostępna jest w formie wstrzykiwacza FlexTouch, który zawiera 4 kolejne dawki stosowane raz w tygodniu. Oznacza to, że jedno opakowanie wystarczy pacjentowi na jeden miesiąc i kosztuje od około 1200 do 1700 zł.

Należy podkreślić, że Wegovy dostępny jest wyłącznie na receptę i nie można go kupić samodzielnie bez konsultacji z lekarzem.

Do tej pory z tego popularnego leku przeznaczonego dla osób z nadwagą lub otyłością mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale też wielu europejskich państw. W Danii koszt miesięcznej terapii po osiągnięciu najwyższej dawki Wegovy to w przybliżeniu 302 euro.

Z kolei w Niemczech ilość leku wystarczająca na 4 tygodnie kosztuje od 170 do 300 euro.

Natomiast pacjenci w Stanach Zjednoczonych, chcąc kupić opakowanie Wegovy zawierające 4 wstrzykiwacze, muszą zapłacić 1350 dolarów, co oznacza, że roczny koszt leczenia to nieco ponad 16 tys. dolarów.

Czy nowy lek Wegovy jest 艂atwo dost臋pny w Polsce?

Należy podkreślić, że preparat leczniczy Wegovy dostępny jest na polskim rynku medycznym wyłącznie na receptę. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy jesteś odpowiednim kandydatem do przyjmowania tego leku, zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jego stosowania oraz omówić możliwe skutki uboczne.

Ze względu na niedawne wprowadzenie leku Wegovy w Polsce, a także niepokojące dane dotyczące częstości występowania nadwagi i otyłości wśród Polaków, widoczne jest rosnące zainteresowanie tym produktem zarówno w gabinetach lekarskich, jak i w aptekach.

Obecnie występuje problem z dostępnością leków z grupy agonistów GLP-1 w aptekach, co dotyka również pacjentów używających ich w leczeniu cukrzycy typu 2.

Wynika to nie tylko z coraz większej popularności leku produkowanego przez koncern Novo Nordisk, ale również z konieczności sprowadzania go do kraju w ramach importu interwencyjnego.

Według danych z portalu GdziePoLek, Wegovy można na ten moment kupić w 1-4 proc. aptek w Polsce, w zależności od dawki produktu. Prawdopodobnie wkrótce więcej aptek rozpocznie sprzedaż semaglutydu, co może przyczynić się do poprawy obecnej sytuacji z ograniczoną dostępnością tego leku odgrywającego ważną rolę w procesie odchudzania.

Czym wyr贸偶nia si臋 Wegovy spo艣r贸d innych lek贸w na recept臋?

Wegovy nie jest jedynym dostępnym aktualnie lekiem na receptę przeznaczonym dla pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy i otyłości. Niemniej jednak przed rozpoczęciem terapii jakimkolwiek lekiem pomagającym schudnąć ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i przyjmować go zgodnie z zaleceniami uzyskanymi podczas wizyty.

Na terenie Unii Europejskiej zarejestrowane są aktualnie 4 leki przeznaczone do leczenia farmakologicznego otyłości:

 1. Orlistat - nazwa handlowa to Xenical.
 2. Preparat złożony z chlorowodorku naltreksonu i chlorowodorku bupropionu - Mysimba.
 3. Liraglutyd - Saxenda.
 4. Semaglutyd - Wegovy.

Każdy z powyższych leków działa w nieco różnym mechanizmie, przy czym najwięcej podobieństw można znaleźć pomiędzy liraglutydem a semaglutydem, ponieważ oba należą do grupy agonistów GLP-1.

Wegovy nie jest jedynym preparatem zawierającym semaglutyd. Na rynku dostępny jest również preparat Ozempic, jednak nie powinien on być traktowany jako zamiennik, ze względu na inne wskazania do stosowania preparatu.

Wegovy a Saxenda

Oba te produkty to popularne zastrzyki na odchudzanie, zarejestrowane do leczenia farmakologicznego otyłości. Chociaż Wegovy i Saxenda zawierają różne substancje aktywne, odpowiednio semaglutyd i liraglutyd, to oba są analogami hormonu inkretynowego GLP-1.

Preparaty te dostępne są na rynku medycznym w postaci wstrzykiwaczy z dokładnie określoną jednorazową dawką.

Mechanizm ich działania jest podobny - oba leki opóźniają opróżnianie żołądka, a także hamują apetyt i spożycie energii, dzięki czemu zmniejszają masę ciała i ilość nadmiarowej tkanki tłuszczowej.

Ponadto regulują poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2 przez wpływ na obniżenie glikemii na czczo i po posiłku.

Charakterystyczną właściwością leku Saxenda jest potrzeba jego codziennego przyjmowania. Dawka początkowa wynosi 0,3 mg dziennie, a następnie stopniowo zwiększa się ją aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, która wynosi 3 mg na dobę.

W jednym opakowaniu preparatu Saxenda znajdują się trzy wstrzykiwacze z liraglutydem, każdy o pojemności 18 mg, a cena tego zestawu obecnie oscyluje w granicach 400-500 złotych.

Wegovy a Ozempic

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku porównywania tych dwóch produktów. Ozempic i Wegovy zawierają tę samą substancję czynną - semaglutyd, jednak charakteryzują je odmienne wskazania do ich przyjmowania.

Ozempic to nowoczesny lek przeciwcukrzycowy, który może być skutecznie stosowany w celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii u chorych na cukrzycę. Natomiast Wegovy wskazany jest w celu wspomagania spadku masy ciała u osób otyłych.

Mechanizm działania Ozempicu, znajdujący zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2, polega przede wszystkim na zwiększonym uwalnianiu insuliny z trzustki w zależności od stężenia glukozy we krwi.

Co więcej, wspomniany lek wykazuje wiele właściwości, które przyczyniają się do redukcji wagi - reguluje ilość spożywanego pokarmu oraz wpływa na odczuwanie sytości.

Z uwagi na działanie wspomagające odchudzanie, Ozempic jest coraz częściej przepisywany przez lekarzy, poza wskazaniami, jako lek kontrolujący masę ciała u pacjentów zmagających się z nadwagą i otyłością.

W opakowaniu Ozempic zawarty jest jeden wstrzykiwacz przeznaczony do aplikacji czterech dawek, każda podawana raz w tygodniu. Oznacza to, że opakowanie wystarcza na miesięczną terapię, a jego cena obecnie wynosi około 350-400 złotych.

Dla pacjentów przyjmujących lek z powodu cukrzycy przewidziano refundację, co oznacza niższą cenę pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Kolejnym nowoczesnym preparatem dostępnym od niedawna dla osób z cukrzycą jest Trulicity, który zawiera dulaglutyd.

Wskazaniem do refundacji obu leków jest cukrzyca typu 2 u pacjentów:

 • leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi;
 • z wynikiem hemoglobiny glikowanej powyżej 7,5%;
 • z otyłością I, II i III stopnia;
 • z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

W jaki spos贸b mo偶na leczy膰 oty艂o艣膰 brzuszn膮?

Otyłość jest schorzeniem przewlekłym, które nie ustępuje samoistnie i wiąże się z wieloma powikłaniami zdrowotnymi. Z tego powodu kluczowe jest, aby pacjenci jak najszybciej otrzymali spersonalizowany plan działania, który opiera się na kompleksowym podejściu.

Otyłość brzuszna stanowi specyficzną formę tej choroby, charakteryzującą się nagromadzeniem tłuszczu wokół narządów wewnętrznych oraz podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych.

Aktualne podejście do leczenia otyłości opiera się na dostosowaniu planu terapeutycznego do pacjenta, przyczyny i stopnia zaawansowania jego dolegliwości oraz obecności ewentualnych powikłań.

Kluczowym elementem leczenia jest zaangażowanie pacjenta w modyfikację swojego trybu życia, co obejmuje dietoterapię oraz zwiększenie codziennej aktywności fizycznej.

W przypadkach, gdy pacjent ma wysoki wskaźnik BMI lub występują u niego powikłania otyłości (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia lub zaburzenia sercowo-naczyniowe), inne metody leczenia, takie jak stosowanie specjalistycznych leków (np. Wegovy) lub operacje bariatryczne, nabierają większego znaczenia.

Jakie s膮 najcz臋stsze skutki uboczne i przeciwwskazania?

Jak w przypadku każdego leku, Wegovy również może powodować działania niepożądane. Nie oznacza to jednak, że wystąpią one u każdej osoby stosującej ten preparat.

Do najczęstszych skutków ubocznych, które mogą wystąpić w trakcie stosowania Wegovy należą:

 • bóle i zawroty głowy;
 • wymioty, biegunka, zaparcia, nudności, ból brzucha;
 • zapalenie żołądka, choroba refluksowa przełyku, odbijanie się, wzdęcia;
 • zmęczenie;
 • może zwiększać ryzyko hipoglikemii u pacjentów chorujących na cukrzycę;
 • kamica żółciowa;
 • wypadanie włosów;
 • reakcje w miejscu wstrzyknięcia, reakcja anafilaktyczna i obrzęk naczynioruchowy;
 • niedociśnienie, przyspieszenie częstości akcji serca.

Wśród przeciwwskazań do włączenia leczenia wymieniana jest tylko nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w składzie produktu.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Wegovy, [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pna pod adresem:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/wegovy-epar-product-information_pl.pdf

Portal Medycyna Praktyczna, [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5893

Portal Medycyna Praktyczna, "Rozpoznawanie i leczenie oty艂o艣ci. Om贸wienie zasad post臋powania zgodnie z aktualnymi wytycznymi", [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/258838,rozpoznawanie-i-leczenie-otylosci-omowienie-zasad-postepowania-zgodnie-z-aktualnymi-wytycznymi

"Zalecenia kliniczne dotycz膮ce post臋powania u chorych na oty艂o艣膰 2022. Stanowisko PTLO", [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pne pod adresem:

https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/303522,zalecenia-kliniczne-dotyczace-postepowania-u-chorych-na-otylosc-2022

Portal Reuters, [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/novo-nordisk-says-german-4-week-wegovy-highest-dose-cost-302-euros-2023-07-14/

Portal CNBC, "Weight loss drug Wegovy has launched in Germany 鈥 but users across Europe face a long and costly wait", [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.cnbc.com/2023/07/26/obesity-drug-wegovy-launches-in-germany-but-costs-waits-weigh-heavy.html

Portal GdziePoLek, [online], [dost臋p 10.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/115667/wegovy-iniekcja/apteki?pvid=284630#stacjonarne

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dost臋p 13.11.2023r.], dost臋pny pod adresem:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.htm

Inni czytali r贸wnie偶

Oty艂o艣膰 olbrzymia - jak schudn膮膰? Jaki zakres kg?
Oty艂o艣膰 olbrzymia - jak schudn膮膰? Jaki zakres kg?

艢wiatowa Organizacja Zdrowia definiuje oty艂o艣膰 i nadwag臋 jako nieprawid艂owe gromadzenie i nadmiar tkanki t艂uszczowej w organizmie, co stanowi zagro偶enie dla zdrowia cz艂owieka. Jak wygl膮da leczenie oty艂o艣ci? Czy oty艂o艣膰 olbrzymia jest dziedziczna?

Artyku艂
27.03.2024
Co je艣膰 偶eby schudn膮膰? Zdrowe nawyki 偶ywieniowe na smuk艂膮 sylwetk臋
Co je艣膰, 偶eby schudn膮膰? Zdrowe nawyki 偶ywieniowe na smuk艂膮 sylwetk臋

W 艣rodkach masowego przekazu co chwil臋 mo偶na spotka膰 reklamy nowych sposob贸w na odchudzanie. Cudowne diety odchudzaj膮ce, magiczne preparaty - wszystko to ma pom贸c ludziom schudn膮膰 szybko i efektywnie. Takie metody mog膮 si臋 okaza膰 szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego powinni艣my zdawa膰 sobie spraw臋, 偶e najwa偶niejsze w procesie odchudzania jest wykszta艂cenie zdrowych nawyk贸w 偶ywieniowych.Zdrowe od偶ywianie jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie powinno s艂u偶y膰 tylko do zgubienia zb臋dnych kilogram贸w, ale sta膰 si臋 zdrowszym sposobem na 偶ycie. Tylko co dok艂adnie kryje si臋 pod terminem "zdrowe od偶ywianie"? W jaki spos贸b powinni艣my si臋 od偶ywia膰, aby schudn膮膰 i sobie nie zaszkodzi膰?

Artyku艂
21.02.2024
Ozempic - dlaczego znikn膮艂 z aptek?
Ozempic - dlaczego znikn膮艂 z aptek?

Ozempic to inkretynowy lek przeciwcukrzycowy, poza wskazaniami u偶ywany te偶 jako lek odchudzaj膮cy. Dost臋pny jest wy艂膮cznie na recept臋. W ostatnim czasie obserwuje si臋 wzrost zainteresowania produktem, a tym samym jego trudn膮 dost臋pno艣膰. Substancj膮 czynn膮 produktu Ozempic jest semaglutyd. Pozosta艂e sk艂adniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwa艅, kwas solny/sodu wodorotlenek.

Artyku艂
07.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!