Recepta farmaceutyczna na tabletkę dzień po - od kiedy?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Recepta farmaceutyczna na tabletkę dzień po   od kiedy?

Antykoncepcja awaryjna w Polsce jest dostępna wyłącznie na podstawie ważnej recepty wystawionej przez lekarza (stan na kwiecień 2024). Utrudnia to dostęp do antykoncepcji awaryjnej w sytuacjach nagłych, istotnie wydłuża czas pozyskania leku, a w konsekwencji obniża jego skuteczność. 

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada zmianę prawa, która będzie formą obejścia prezydenckiego weta- od maja pigułka ''dzień po'' ma być dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej.

Serwis erecept.pl  oferuje konsultacje z e-receptą na tabletkę dzień po.

Spis treści

  • Pigułka ''dzień po'' dostępna jest obecnie wyłącznie na receptę.

  • Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla osób powyżej 15. roku życia bez recepty.

  • Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada próbę obejścia prezydenckiego weta.

  • Od 1 maja pigułka ''dzień po'' ma być dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Tabletka dzień po bez recepty w Polsce - czy zostanie wprowadzone nowe prawo?

Na początku marca br. Senat przyjął nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych awaryjnych dla osób powyżej 15. roku życia bez recepty.

Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji, ponieważ jego zdaniem tabletka dzień po to bomba hormonalna "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady" - mówił Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla telewizji Polsat News.

Zobacz także: Tabletka dzień po bez recepty - od kiedy?

Antykoncepcja awaryjna dostępna na receptę farmaceutyczną?

Antykoncepcja awaryjna dostępna obecnie w Polsce to tabletki EllaOne zawierające octan uliprystalu, a także Escapelle i Livopill, w których znajdziemy lewonorgestrel.

Czas, który mamy na przyjęcie antykoncepcji awaryjnej zależy od rodzaju preparatu i wynosi 72 godziny od stosunku w przypadku Escapelle i Livopillu oraz 120 godzin w przypadku EllaOne.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała już wcześniej, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy w sprawie tabletki "dzień po", będzie ona dostępna na receptę farmaceutyczną.

Szefowa resortu podkreśla, że ma to być forma obejścia prezydenckiego weta w oparciu o prawo farmaceutyczne. "Resort zdrowia opracowuje już wytyczne dla farmaceutów" - mówiła minister. Od 1 maja pigułka ''dzień po'' ma być dostępna na podstawie recepty wystawionej przez farmaceutę.

Zobacz też: Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Co przewiduje projekt rozporządzenia?

Proponowane rozporządzenie przewiduje uruchomienie programu pilotażowego, który umożliwi farmaceutom wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną zawierającą octan uliprystalu -EllaOne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjentki związanym z ryzykiem wystąpienia nieplanowanej ciąży. Na podstawie rozporządzenia osoby, które ukończyły 15. rok życia będą mogły skorzystać z antykoncepcji awaryjnej w oparciu o wywiad, nie częściej niż raz na 30 dni. Wywiad musi zostać przeprowadzony przez farmaceutę z tytułem magistra i co najmniej rocznym stażem zawodowym.

Skorzystanie z recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną będzie możliwe w aptekach, które podpiszą umowę z NFZ na realizację programu.

Kto może wystawić receptę farmaceutyczną?

Receptę w wyjątkowych sytuacjach może wystawić farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu. Technikfarmacji nie ma możliwości wystawienia recepty farmaceutycznej.

Na jakie leki farmaceuta może wystawić receptę?

Recepta farmaceutyczna może być wystawiona wyłącznie na leki o kategorii dostępności Rp. Prawo zabrania wystawienia recepty farmaceutycznej na leki zawierające substancje psychotropowe oraz odurzające (zgodnie z przepisem o przeciwdziałaniu narkomanii).

Bibliografia

gov.pl

www.gov.pl/web/zdrowie/recepta-farmaceutyczna

rmf24.pl

www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-tabletka-dzien-po-z-recepta-farmaceutyczna-leszczyna-musimy-,nId,7415919#naglowek-afera-funduszu-sprawiedliwosci-jesli-ktos-popelnil-przesteps

rmf24.pl

www.rmf24.pl/fakty/news-jest-decyzja-prezydenta-ws-pigulki-dzien-po,nId,7420299#crp_state=1

termedia.pl

https://www.termedia.pl/ginekologia/Prezydent-przekonuje-ze-tabletka-dzien-po-jest-bomba-hormonalna,55014.html

prawo.pl

www.prawo.pl/zdrowie/dostep-do-tabletki-dzien-po-w-aptekach,526081.html

rynekzdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Od-1-maja-pigulka-dzien-po-w-ramach-recepty-farmaceutycznej-Ministra-zdrowia-potwierdza-plan-B,256417,2.html

gov.pl

www.gov.pl/web/zdrowie/bezpieczna-antykoncepcja-awaryjna--projekt-rozporzadzenia

Inni czytali również

Zalety telemedycyny   dlaczego warto skorzystać?
Zalety telemedycyny - dlaczego warto skorzystać?

Telemedycyna w ostatnich latach rozpowszechnia się w zawrotnym tempie. Ludzie coraz chętniej korzystają z usług specjalistów online, zamiast udać się na wizytę do gabinetu lekarskiego. Z czego to wynika? Jakie korzyści daje nam opieka zdrowotna online? Czy telemedycyna wypiera tradycyjną medycynę?  @erecept.pl A ty co robisz gdy czujesz, że dopadła cie infekcja? Pamiętaj wtedy o stronie ERECEPT.PL [AUTOREKLAMA] [MARKA WŁASNA] #telemedycyna #konsultacjelekarskie #erecept ♬ Epic News - DM Production

Artykuł
12.04.2024
Zapalenie ucha - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie. Jak wygląda?
Zapalenie ucha - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie. Jak wygląda?

Zapalenie ucha to częsta choroba pediatryczna, jednak może ona dotyczyć również osób dorosłych. Zwykle mówiąc o zapaleniu ucha mamy na myśli zapalenie ucha środkowego, które od ucha zewnętrznego oddziela błona bębenkowa. Czym charakteryzuje się zapalenie ucha środkowego? Jak je leczyć?

Artykuł
27.03.2024
Jak chorują Polacy w sezonie infekcyjnym? Nowe badanie opinii Erecept.pl
Jak chorują Polacy w sezonie infekcyjnym? Nowe badanie opinii Erecept.pl

Jesień i zima to okres infekcyjny. W tym czasie więcej osób przechodzi przeziębienia czy grypę. Z nowych badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu Erecept.pl wynika, że co drugi Polak chodzi do pracy z infekcją i gorączką. Jedną z przyczyn takiej sytuacji są długie kolejki do lekarza.

Artykuł
08.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!