Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Obwisła skóra po odchudzaniu - jak się jej pozbyć?

Utrata elastyczności skóry to częsty problem występujący po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najbardziej podatne na zwiotczenie skóry lokalizacje to brzuch, uda oraz ramiona. Niegiętka, mało napięta skóra w tych miejscach może wydawać się nieestetyczna i być źródłem dyskomfortu, złego samopoczucia i kompleksów.

Aby uniknąć problemów związanych z nadmiarem skóry, warto jak najwcześniej wdrożyć metody zapobiegające utracie jej elastyczności. Natomiast, jeśli domowe sposoby nie są wystarczające, można skorzystać z oferty medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.
Obwisła skóra po odchudzaniu   jak się jej pozbyć?
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024

Jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie?

Proces odchudzania zawsze wymaga zaangażowania i wytrwałości w postanowieniach. Tendencja do przybierania na wadze zwykle zostaje z pacjentem do końca życia, dlatego właśnie już na początku drogi do wymarzonej sylwetki warto opracować plan, który pozwoli na wprowadzenie na stałe zdrowych nawyków do swojej codzienności.

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na zdrowe chudnięcie. Zalecenia powinny zostać dobrane z uwzględnieniem m.in. aktualnego stanu zdrowia, obciążenia chorobami przewlekłymi, przyjmowanych leków, dotychczasowego stylu życia oraz stopnia nadwagi lub otyłości .

Fundamentalne znaczenie dla procesu odchudzania ma sposób odżywiania i codzienny ruch. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, opierać się na różnorodności i sezonowości produktów spożywczych, a także należy ją dostosować pod względem kaloryczności jedzenia. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.

Z kolei regularna aktywność fizyczna powinna zostać dobrana indywidualnie - zależnie od wydolności i preferencji danej osoby. Można zacząć od codziennych spacerów i stopniowo zwiększać intensywność treningów.

Za zdrową utratę wagi uznaje się chudnięcie nie więcej niż 0,5-1,0 kilograma na tydzień. Oznacza to zwykle jedzenie około 500-1000 kilokalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, jednak deficyt kaloryczny należy zawsze oceniać indywidualnie w zależności od masy ciała i aktywności fizycznej.

Dla najlepszych efektów i korzyści zdrowotnych warto skorzystać z kompleksowej pomocy w procesie odchudzania. Jeśli chcesz omówić zasady zdrowego chudnięcia, umów się na teleporadę z lekarzem lub konsultację online w serwisie Erecept.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

W trakcie drogi do wymarzonej sylwetki nieustannie stawiamy czoła pokusom, które prowokują nas do kontynuacji dawnych nawyków. Choć odstępstwa i chwile słabości mogą się zdarzyć, to właśnie utrzymanie równowagi oraz konsekwentny powrót do zdrowszego stylu życia stanowią kluczową strategię w unikaniu efektu jo-jo.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, warto stworzyć zbilansowaną dietę, która nie tylko uwzględnia produkty, które lubisz, ale również dostarcza Ci niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu, niezdrowa, przetworzona żywność przestanie być jedynym źródłem przyjemności z jedzenia.

Niezwykle istotne jest także znalezienie aktywności fizycznej, która nie tylko przyniesie Ci radość, ale również stanie się naturalną częścią Twojego życia, eliminując potrzebę zmuszania się do wysiłku.

Zobacz także: Wegovy jako sposób na skuteczne odchudzanie. Jak działa nowy lek?

@erecept.pl Mieliście taką sytuacje przy odchudzaniu? #erecept #odchudzanie #utratawagi ♬ La foule - Remastered - Édith Piaf

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Dlaczego skóra po odchudzaniu traci swoją elastyczność?

Skóra stanowi największy narząd ludzkiego organizmu i pełni wiele ważnych funkcji, m.in. chroni przed niekorzystnymi bodźcami zewnętrznymi, bierze udział w dostosowywaniu temperatury ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Skóra podlega codziennym przemianom, dopasowując się do aktualnego stanu całego organizmu.

Również procesy tycia i chudnięcia wpływają na funkcjonowanie skóry, która wówczas rozciąga się lub obkurcza. Prawidłowe spadki wagi do 1 kilograma tygodniowo zwykle gwarantują, że powłoki będą miały czas się napiąć.

Jednakże skóra często potrzebuje czasu, aby zaadaptować się w nowych warunkach. Jeśli zmiany masy ciała są zbyt gwałtowne, np. podczas szybkiej utraty kilogramów, skóra nie zdąży się obkurczyć, traci swoją elastyczność i staje się wiotka. Wówczas możemy zauważyć pojawienie się fałdów, zwłaszcza w okolicy brzucha, ud i ramion.

Co więcej, przybieranie na wadze wiąże się z rozciągnięciem powłok skórnych i powstawaniem rozstępów, które uwidaczniają się często po utracie masy ciała. Rozstępy przypominają zwykle różowe lub białawe linijne pęknięcia i pojawiają się głównie w okolicy brzucha, piersi, ud oraz bioder.

Zobacz także: Jak schudnąć z brzucha? Dieta, ćwiczenia czy leki?

Kto jest bardziej narażony na obwisłą skórę?

Tempo obkurczenia skóry po schudnięciu nie jest jednakowe u każdego i zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa kondycja skóry, poziom jej nawilżenia i codzienna pielęgnacja. Co więcej, proces ten będzie trwał dłużej u osób z wyjściowo dużą nadwagą lub wysokim stopniem otyłości.

Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i w warunkach spadku masy ciała trudniej poddaje się procesom rozciągania i kurczenia się.

Domowe sposoby na obwisłą skórę

Najistotniejszą rolę w zapobieganiu utracie elastyczności skóry w trakcie odchudzania odgrywa odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka. Jeśli planujesz zrzucić zbędne kilogramy, zadbaj nie tylko o dietę i aktywność fizyczną, ale również pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jeśli chcesz zadbać o kondycję skóry, pij dużo wody, aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu. Ponadto skuteczne mogą okazać się preparaty o właściwościach ujędrniających skórę, takie jak kremy, balsamy i sera.

Regularna aktywność fizyczna pozwoli na rozwój tkanki mięśniowej, co z kolei sprawi, że powłoki będą bardziej napięte. Warto również nawilżać ciało - częste masowanie skóry naturalnymi olejkami, szczotkowanie czy peeling mogą korzystnie wpłynąć na jej elastyczność.

Jeśli domowe sposoby nie są wystarczająco skuteczne lub chcemy kompleksowo zadbać o stan skóry, warto skorzystać z konsultacji kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Do zabiegów poprawiających elastyczność skóry należą m.in. fale radiowe, ultradźwięki czy lasery. Niemniej jednak, kuracje należy dobierać indywidualnie pod okiem specjalisty.

Chirurgiczna korekcja nadmiaru skóry

Jeśli mimo wszystko po schudnięciu zostaje duży fałd skóry, można go usunąć operacyjnie. Chirurgia plastyczna oferuje różne rodzaje zabiegów, mających na celu pozbycie się nadmiaru powłok i poprawę wyglądu sylwetki.

Do chirurgicznych metod radzenia sobie z obwisłą skórą zaliczamy przede wszystkim usunięcie jej nadmiaru z okolicy twarzy i szyi, ramion, korekcję piersi, modelowanie skóry ud, usunięcie opadającego fałdu skóry brzucha oraz uniesienie pośladków.

Jednakże niewątpliwą wadę postępowania zabiegowego stanowią pozostające na powłokach blizny, które w zależności od zabiegu i jego metody są mniej lub bardziej widoczne.

Bibliografia

  • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/nutrition/loose-skin-after-weight-loss#TOC_TITLE_HDR_4
  • NBC News, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.nbcnews.com/health/health-news/after-huge-weight-loss-sagging-skin-remains-n44481
  • Inni czytali również