Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 02.11.2021

Axia Conti   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Axia Conti

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Axia Conti to doustny lek antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie są: etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Axia Conti

Czym jest Axia Conti?

Lek Axia Conti 0,02 mg + 3mg to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Przeznaczony jest on dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Należy pamiętać iż stosowanie leku Axia Conti, podobnie jak innych doustnych środków antykoncepcyjnych, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Mechanizm działania

Działanie antykoncepcyjne leku Axia Conti opiera się na współdziałaniu substancji czynnych z grupy estrogenów i gestagenów. Najważniejszym mechanizmem, który chroni przed zajściem w ciążę jest zahamowanie jajeczkowania - komórka jajowa nie dojrzewa i tym samym nie może połączyć się z plemnikiem,

Dodatkowo preparat stymuluje wystąpienie zmian w obrębie endometrium (błony śluzowej macicy), dzięki którym macica nie jest przygotowana do ewentualnego zagnieżdżenia zapłodnionego zarodka.

Skład leku

Opakowanie leku Axia Conti zawiera 24 różowe tabletki zawierające substancje czynne oraz 4 białe tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnej.
Cena preparatu może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 23 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek powlekanych. Produkt jest lekiem wydawanym na receptę lub ereceptę .

Każda tabletka leku Axia Conti w kolorze różowym zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Pozostałe składniki tabletek to m.in: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian oraz powidon.

Jak przyjmować Axia Conti?

Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu - przez 24 dni tabletki różowe, później przez 4 dni tabletki białe. Kolejne opakowanie rozpoczyna się dzień po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania, nie przewiduje się tu przerwy. Podczas stosowania tabletek placebo pacjentka wciąż ma zapewnioną ochronę antykoncepcyjną.

Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania białych tabletek placebo. Jeśli krwawienie nie ustąpiło do dnia planowanej daty rozpoczęcia nowego opakowania, nie należy się martwić i przyjąć tabletkę zgodnie z harmonogramem.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 4 dni.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć stosowanie leku Axia Conti?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Axia Conti należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki).

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć terapię w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć przyjmowanie preparatu Axia Conti w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

W przypadku poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, tabletki leku Axia Conti można zacząć przyjmować natychmiast. Nie ma tu konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie, lek można zacząć przyjmować po przerwie trwające od 21 do 28 dni.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych sytuacjach, by opóźnić moment wystąpienia krwawienia z odstawienia, można zmodyfikować sposób przyjmowania tabletek Axia Conti.

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu stosowania różowych tabletek z jednego opakowania należy rozpocząć stosowanie różowych tabletek z drugiego blistra, z pominięciem białych tabletek placebo. Dalej terapię należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. W trakcie wydłużonego cyklu miesięcznego istnieje ryzyko wystąpienia śródcyklicznego krwawienia i plamienia.

By przesunąć krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle, należy skrócić najbliższą przerwę w stosowaniu tabletek o dowolną liczbę dni. Im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień w czasie stosowania kolejnego opakowania tabletek.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Axia Conti - Cena, refundacja

Axia Conti nie jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

  • Axia Conti (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 39 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Pominięcie dawki preparatu Axia Conti

Co zrobić w razie pominięcia dawki leku Axia Conti?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć różową tabletkę, a od planowanego terminu minęło mniej niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Jeśli od planowanego terminu przyjęcia różowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek naraz. W takiej sytuacji działanie antykoncepcyjne może ulec zmniejszeniu, konieczne jest stosowanie dodatkowej, mechanicznej metody antykoncepcji np. prezerwatyw przez kolejne 7 dni.

W przypadku pominięcia tabletki placebo skuteczność antykoncepcyjna nie zmienia się.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie produktu Axia Conti może zostać zmniejszone, wiąże się to z ryzykiem osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia różowej, czynnej tabletki, należy jak najszybciej zastosować nową tabletkę zawierającą substancje czynne.

Możliwe działania niepożądane preparatu Axia Conti

Najczęstsze działania niepożądane

U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne Axia Conti, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisuje się następujące działania niepożądane: ból głowy lub migrena, zawroty głowy, osłabienie, obniżenie nastroju (a nawet depresja ) oraz libido, zwiększony apetyt, a tym samym zwiększenie masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe m.in.: ból brzucha, nudności, niestrawność i wymioty, biegunka.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych leku Axia Conti wyróżniamy: ból piersi, tłuszczaki piersi, stany zapalne narządów płciowych np. bakteryjne zapalenie pochwy, zakażenia grzybicze pochwy, zapalenie sromu, suchość pochwy, zapalenie pęcherza moczowego, nieprawidłowe krwawienie z macicy, torbiele jajników, zapalenie jajników i jajowodów.

Podczas terapii istnieje także ryzyko pojawienia się nowych zmian skórnych: wysypka, pokrzywka często występująca ze świądem, alergiczne zapalenie skóry, reakcje nadwrażliwości m.in objawy obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywka, łuszczyca, nadmierne pocenie się, łysienie lub wirylizacja (rozwój cech typowo męskich u kobiet pod wpływem dużego stężenia androgenów, najczęstszym objawem wirylizacji jest hirsutyzm - nadmierne owłosienie w typowo męskich lokalizacjach).

Wśród rzadziej występujących objawów niepożądanych obserwuje się także zakażenie grzybicze jamy ustnej, zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, niedokrwistość, zaburzenia snu, napady agresji i rozdrażnienia, zaburzenia ostrości wzroku, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, bóle pleców, dysplazję lub zapalenie szyjki macicy, torbiele piesi, mlekotok, choroby grypopodobne, zatrzymanie płynów, objaw ??skórki pomarańczowej??.

Axia Conti a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, szczególnie u kobiet >35r.ż palących papierosy niosą za sobą również niebezpieczeństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych m.in. zaburzenia krążenia mózgowego - udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny, zawał mięśnia sercowego.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest żylna choroba zatorowo-zakrzepowa czyli zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. Może przybierać ona formę zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

Axia Conti a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone tabletki antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustne hormonalne środki antykoncepcyjne obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej lek Axia Conti wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Przedawkowanie leku Axia Conti

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania środków antykoncepcyjnych, w tym preparatu Axia Conti. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, ból brzucha, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Axia Conti, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe. W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek preparatu, pamiętaj by skontaktować się z lekarzem!

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności leku Axia Conti

Przeciwskazania do stosowania leku Axia Conti?

Produktu Axia Conti nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań, w przypadku których nie należy stosować złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należą: ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, złośliwe guzy piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, przewlekłe zapalne choroby jelit, aktualne lub występujące w przeszłości incydenty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepu (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca), aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia)

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia palących papierosy. Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych tym paniom polecane są inne sposoby antykoncepcji hormonalnej np. tabletki jednoskładnikowe lub wkładka wewnątrzmaciczna.

Lek Axia Conti zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do przyjmowania przez pacjentki z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Axia Conti może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Produkt leczniczy Axia Conti można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Axia Conti a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Axia Conti a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Axia Conti a ciąża

Produkt nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu Axia Conti należy go jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji dotyczących kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania leków antykoncepcyjnych w ciąży.

Axia Conti a karmienie piersią

Farmaceutyk Axia Conti może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Axia Conti a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Axia Conti na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących preparatu Axia Conti

Substancja czynna: Etynyloestradiol i drospirenon

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Należy stosować 1 tabletkę raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty zakrzepowo- zatorowe i ich czynniki ryzyka (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, nerwowość, podrażnienie oczu, nudności, trądzik, migrena , zwiększenie masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, suchość pochwy, zapalenie pochwy, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, podwyższone ciśnienie krwi, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego

Inne popularne leki:

Axia Conti - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?
Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?

Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z  niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.

Artykuł
26.05.2023
Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ginoring jest hormonalnym, złożonym środkiem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych zawartych w produkcie należą: etonogestrel i etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Niehormonalny żel antykoncepcyjny – czy jest skuteczny i jak działa?
Niehormonalny żel antykoncepcyjny – czy jest skuteczny i jak działa?

Obecnie istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, a wybór odpowiedniej może stanowić wyzwanie. Poniższe opracowanie pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki sposób najlepiej wybrać. Główny podział obejmuje metody hormonalne i niehormonalne. Środki hormonalne mają wysoką skuteczność (niski wskaźnik Pearla), ale z ich stosowaniem mogą wiązać się powikłania. Efektów ubocznych można uniknąć stosując metody niehormonalne, takie jak prezerwatywa, kapturek antykoncepcyjny na szyjkę macicy czy wspomniany niehormonalny żel antykoncepcyjny.

Artykuł
31.07.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!