Octeangin - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 18.01.2023

Octeangin   informacje o leku  cena  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Octeangin

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Octeangin jest preparatem dostępnym na receptę, w postaci twardych pastylek, zawiera oktenidynę jako substancję czynną. Na co działa preparat Octeangin i jak można go stosować?

Spis treści

Czym jest Octeangin?

Octeangin jest preparatem stosowanym w zapaleniu błony śluzowej gardła , jamy ustnej, tzn. przy występowaniu bólu, zaczerwienienia, opuchlizny.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Octeangin - Cena, refundacja

Preparat Octeangin nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Octeangin (2,6 mg pastylki twarde 24 szt.) - cena wynosi ok. 30 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania

Oktenidyna (konkretnie - dichlorowodorek oktenidyny) ma właściwości powierzchniowo czynne, co pozwala na wejście w reakcję z błoną lub ścianą komórkową drobnoustroju, które stanowią mikroorganizmy chorobotwórcze. Wpływa to na ich czynność komórkową. Działanie oktenidyny na skórę i błonę śluzową, także w jamie ustnej utrzymuje się przez dłuższy czas ze względu na to, że nie jest lotny oraz nie ulega wchłanianiu (na podstawie badań przedklinicznych).

Preparat jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skład leku Octeangin

Poza chlorowodorkiem oktenidyny Octeangin zawiera izomalt, kwas winowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukralozę oraz aromaty (m.in. zawiera glikol propylenowy).

Jak dawkować lek u dorosłych?

Octeangin powinien być stosowany u dorosłych co 2-3 godziny, lek należy powoli rozpuszczać tabletkę w jamie ustnej. Maksymalna dawka to 6 tabletek Octeangin na dobę. Octeangin powinien być stosowany przez maksymalnie 4 dni.

Jak dawkować lek u dzieci?

Octeangin może być stosowany tak jak u dorosłych i u dzieci od 12 roku życia. Nie powinien być podawany młodszym chorym.

Najczęstsze działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana. Octeangin może powodować działania niepożądane takie jak reakcje alergiczne , podrażnienia żołądka. Pastylki mogą działać podrażniająco także na błonę śluzową jamy ustnej. Ponadto może się pojawić uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, ból brzucha czy nudności. Mogą pojawić się także objawy związane z lekkim działaniem przeczyszczającym jednego ze składników preparatu Octeangin (izomaltu).

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lek należy odstawić. Mogą wystąpić inne działania niepożądane, niewymienione wyżej.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatu Octeangin. Również chorzy z ciężką nietolerancją fruktozy nie powinni stosować Octeangin ze względu na zawartość izomaltu.

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi lekami.

Octeangin a ciąża i karmienie piersią

Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin w okresie ciąży. Badania z użyciem oktenidyny przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu, natomiast ze względu na brak pewnych informacji nie należy stosować preparatu w okresie ciąży.

Nie ma dotychczas pewnych badań na temat bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin także w okresie karmienia piersią. Nie są zbadane także objawy mogące wystąpić u dziecka karmionego piersią. Na podstawie dostępnych danych nie należy stosować leku Octeangin podczas karmienia.

Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku względem prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcie stosowania preparatu Octeangin.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Octeangin

Substancja czynna: dichlorowodorek oktenidyny

Wskazania: zapalenie gardła, jamy ustnej do stosowania krótkotrwałego

Zastosowanie: doustne, pastylki powolnego rozpuszczenia w jamie ustnej

Głównie przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nietolerancja fruktozy

Główne działania niepożądane: podrażnienie jamy ustnej i żołądka, nudności, ból brzucha, uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne

Octeangin

Inni czytali również

Asertin 100 - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Asertin 100 - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Asertin 100 to preparat wykorzystywany w leczeniu psychiatrycznym, stosowany w terapii zaburzeń depresyjnych i lękowych . Jak działa lek Asertin? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności zachować i jakie skutki uboczne może wywołać?

Charakterystyka produktów leczniczych
27.02.2023
Jak skutecznie podniecić mężczyznę?
Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Jak obudzić pożądanie u mężczyzny i wywołać u niego podniecenie? Okazało się, że naukowcy, w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę, potrafią odpowiedzieć na to pytanie!

Artykuł
25.07.2022
Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.
Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.

Gąbka antykoncepcyjna (inaczej gąbka dopochwowa) jest jedną z wielu metod antykoncepcji. W Polsce nie jest ona jednak bardzo popularna. Warto wiedzieć jakie są jej wady i zalety, by zdecydować czy jest to metoda warta uwagi.

Artykuł
23.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!