Saxenda - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Saxenda - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Saxenda to wyrób leczniczy stosowany w celu redukcji masy ciała wykorzystywany w leczeniu otyłości oraz nadwagi. Substancją czynną leku jest liraglutyd będący analogiem naturalnie występującego hormonu w organizmie ludzkim GLP-1. Saxenda występuje pod postacią roztworu do wstrzykiwań i dostępna jest wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej.

Rozpocznij konsultację z Saxenda

Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Saxenda
Substancje czynne Liraglutidum
Dostępność Na receptę
Postać
  • roztwór do wstrzykiwań
Dawki
  • 6 mg/ml (roztwór do wstrzykiwań)

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Saxenda

Substancja czynna: liraglutyd

Wskazania: BMI >30kg/m2 lub 27-30 kg/m2 + choroba współistniejąca związana z nadmierną masą ciała

Zastosowanie: podskórnie w udo, ramię bądź brzuch

Dawkowanie: początkowo 0,6 mg 1 x dziennie, co tydzień należy zwiększać dawkę o 0,6 mg, aż do osiągnięcia 3 mg na dobę w piątym tygodniu kuracji i podtrzymanie tej dawki przez cały okres leczenia

Główne przeciwwskazania: uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu, ciąża, karmienie piersią

Główne działania niepożądane: biegunka, zaparcia, wymioty, dolegliwości żołądkowe

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Saxenda - Cena, refundacja

Saxenda nie jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

  • Saxenda (6 mg/ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 3 wstrzykiwacze 3 ml) - cena wynosi ok. 740 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest wyrób medyczny Saxenda?

Lek Saxenda to roztwór do wstrzykiwań zawierający substancję czynną liraglutyd, który jest analogiem ludzkiego hormonu GLP-1 . GLP-1, czyli peptyd glukagonopodobny-1, to substancja wydzielana w jelitach po spożyciu pokarmu. Działa na organizm poprzez obniżenie łaknienia oraz stymulacje wydzielania insuliny i redukcję uwalniania glukagonu.

Działanie leku Saxenda ułatwia redukcję masy ciała wśród osób z nadwagą i otyłością. Preparat stanowi uzupełnienie zdrowego odżywiania oraz regularnego wysiłku fizycznego.

Preparat nie jest refundowany i wydawany jest jedynie po okazaniu recepty. W każdym opakowaniu produktu zawarte są trzy wstrzykiwacze, a w każdym z nich znajdują się 3 ml leku.

Mechanizm działania leku

Saxenda zawiera w swoim składzie substancję czynną liraglutyd - analog glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Liraglutyd łączy się z receptorami GLP-1 znajdującymi się w mózgowiu prowadząc do ich aktywacji. W efekcie jego działania łaknienie ulega zmniejszeniu prowadząc do obniżenia podaży przyjmowanych kalorii, co prowadzi do redukcji masy ciała. Saxenda wpływa głównie na utratę trzewnej tkanki tłuszczowej, a w mniejszym stopniu redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Kontrola łaknienia pod wpływem liraglutydu odbywa się poprzez zwiększenie uczucia sytości i redukcję uczucia głodu. Liraglutyd zwiększa wydzielanie insuliny oraz hamuje uwalnianie glukagonu.

Receptory glukagonopodobnego peptydu-1 znajdują się także w tętnicach, żyłach, sercu, nerkach oraz w układzie immunologicznym. W badaniach przeprowadzonych na myszach wykazano, że liraglutyd korzystnie wpływa na profil lipidowy, zmniejsza stany zapalne oraz zapobiega tworzeniu blaszek miażdżycowych.

Wskazania do stosowania leku Saxenda

Lek Saxenda należy zastosować wśród osób których wskaźnik masy ciała BMI wynosi >30 kg/m2, czyli u osób z otyłością. Połączenie preparatu wraz z dietą i zwiększonym poziomem wysiłku fizycznego umożliwi odpowiednią kontrolę masy ciała oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.

U osób u których BMI mieści się w przedziale 27-30 kg/m2 i występuje schorzenie współistniejące związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej (cukrzyca typu II, dysplipidemia, nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy, bezdech senny) również można włączyć leczenie preparatem Saxenda.

Skład leku Saxenda

W 1 ml roztworu preparatu Saxenda zawarte jest 6 mg substancji czynnej - liraglutydu. W opakowaniu zawarte są 3 wstrzykiwacze, każdy z nich ma objętość 3 ml, a więc w jednym wstrzykiwaczu znajduje się 18 mg liraglutydu.

Substancjami pomocniczymi preparatu Saxenda jest: fosforan disodowy, fenol, woda do wstrzykiwań, wodorotlenek sodu, glikol propylenowy oraz kwas chlorowodorowy.

Dawkowanie leku Saxenda u dorosłych

Lek Saxenda powinien być podawany wyłącznie podskórnie w dawce początkowej 0,6 mg raz dziennie. W okresie pierwszych czterech tygodni należy zwiększyć dawkę preparatu o 0,6 mg na tydzień aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej wynoszącej 3 mg raz na dobę.

Nie zaleca się stosowania większej dawki dobowej niż 3 mg. W wypadku gdy po zwiększeniu ilości podawanego preparatu jest on źle tolerowany, powinno się zgłosić tę informację lekarzowi i rozważyć zakończenie podaży leku Saxenda.

U osób cierpiących na cukrzycę typu II nie należy łączyć wyrobu medycznego Saxenda z innym typem agonisty receptora GLP-1. U osób z cukrzycą stosujących insulinę bądź preparaty pobudzające sekrecję insuliny, przed dołączeniem preparatu Saxenda należy rozważyć obniżenie dawki leków przeciwcukrzycowych w celu prewencji stanu hipoglikemii.

Lek Saxenda powinien być stosowany raz na dobę, o wybranej porze i niezależnie od konsumowanych posiłków. Podskórna podaż leku Saxenda powinna być wykonana w udo, ramię bądź w okolice brzucha. Mimo że pora podania leku jest dowolna, najlepiej wybrać dogodną porę i mniej więcej każdego dnia podawać preparat o podobnej godzinie.

Jak dawkować preparat Saxenda u dzieci i osób starszych?

Osoby powyżej 65 roku życia powinny stosować preparat w taki sam sposób jak osoby młodsze. Osoby starsze które przekroczyły 75 rok życia nie powinny stosować preparatu, co jest spowodowane zbyt małą ilością dostępnych danych dotyczących działania leku Saxenda wśród tej grupy osób.

Niewielka ilość dostępnych informacji i badań na temat stosowania preparatu wśród osób poniżej 18 roku życia powoduje że preparat nie jest zalecany do stosowania wśród dzieci i młodzieży.

Pominięcie dawki preparatu Saxenda

Gdy doszło do pominięcia dawki leku i minęło mniej niż 12 godzin od zwykłej pory podaży preparatu, to należy zażyć wyrób medyczny Saxenda tak szybko jak to możliwe.

W wypadku gdy do pory podaży kolejnej dawki zostało mniej niż 12 godzin, to powinno się opuścić pominiętą dawkę leku i przyjąć kolejną dawkę o typowej dla danej osoby porze.

Nie jest zalecane podwojenie dawki w celu uzupełnienia zapomnianej podaży preparatu.

Możliwe działania niepożądane preparatu Saxenda

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Saxenda zalicza się dolegliwości ze strony układu przewodu pokarmowego: wymioty, nudności, mdłości, zaparcia oraz biegunki.

Innymi częstymi dolegliwościami podczas stosowania leku Saxenda są takie objawy jak: uczucie suchości w jamie ustnej, zaburzenia smaku, osłabienie, zmęczenie, bezsenność , hipoglikemia, zawroty głowy, kamienie żółciowe, objawy żołądkowo-jelitowe - zgaga, wzdęcia, odbijania, gazy, ból górnej części jamy brzusznej, zapalenie błony śluzowej żołądka, niestrawność.

W miejscu podaży leku może dojść do pojawienia się zmian w miejscu iniekcji takich jak : ból podrażnienie, zasinienie, wysypka i swędzenie tej okolicy.

Kolejnym częstym działaniem niepożądanym leku Saxenda jest hipoglikemia. Stan niedocukrzenia może objawiać się: zimnymi potami, bólem głowy, uczuciem kołatania serca, uczuciem głodu, sennością, osłabieniem, nerwowością, drżeniami, zaburzeniem widzenia i stanem splątania.

Do rzadszych działań niepożądanych preparatu Saxenda zalicza się takie objawy jak: zapalenie pęcherzyka żółciowego, odwodnienie, wysypki skórne, reakcje alergiczne, tachykardię, złe samopoczucie, metaliczny posmak w ustach, łatwe siniaczenie, obniżona ilość wydalanego moczu, ostra niewydolność nerek i upośledzenie ich czynności.

Objawy przedawkowania

Dotychczas zgłaszane objawy związane z przyjęciem większej niż dopuszczalna dawka leku były związane z wystąpieniem dolegliwości takich jak ciężkie wymioty i nudności. Nie zaobserwowano stanów hipoglikemii w okresie przedawkowania, jednakże u osób które spożyły preparat Saxenda w nadmiarze należy monitorować stężenie glukozy oraz poziom potencjalnego odwodnienia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do zastosowania preparatu jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję preparatu Saxenda.

Nie należy stosować leku Saxenda wśród dzieci, młodzieży oraz u osób które przekroczyły 75 rok życia a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Należy zachować ostrożność u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby , z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, z chorobami tarczycy, chorobami trzustki oraz wśród osób dializowanych przed zastosowaniem preparatu Saxenda. Najlepiej skonsultować się i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Zanim rozpocznie się stosowanie leku Saxenda należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o wszystkich stosowanych lekach.

Lek Saxenda może wejść w interakcję z preparatami stosowanymi w leczeniu cukrzycy takimi jak pochodne sulfonylomocznia czy insulina a także z warfaryną oraz innymi doustnymi preparatami przeciwzakrzepowymi.

Saxenda nie powinna być stosowana z innymi lekami wpływającymi na receptory GLP-1.

Saxenda a alkohol

Brak dostępnych danych na temat jednoczesnego spożywania alkoholu i przyjmowania wyrobu medycznego Saxenda. Mimo to zaleca się nie spożywanie alkoholu podczas kuracji lekiem, gdyż alkohol zwiększa ryzyko hipoglikemii.

Saxenda a ciąża

Saxenda nie powinna być stosowana w okresie ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży bądź planuje rozpoczęcie starań o dziecko, to należy przerwać leczenie preparatem Saxenda. Przeprowadzone badania wśród zwierząt ukazały szkodliwy wpływ na zdolności reprodukcyjne.

Saxenda karmienie piersią

Podczas badania na zwierzętach wykazano niewielkie przenikanie liraglutydu do mleka ssaków. Z uwagi na brak informacji o potencjalnym wpływie preparatu na jakość mleka kobiecego, nie zaleca się stosowania preparatu wśród kobiet karmiących piersią.

Saxenda a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Wyrób medyczny Saxenda nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Saxenda - leki z tą samą substancją czynną

Lekiem z tą samą substancją czynną co Saxenda jest Victoza.

Inne popularne leki:

Inni czytali również

Ile można schudnąć po Saxendzie? Cena, dawki i efekty
Ile można schudnąć po Saxendzie? Cena, dawki i efekty

Otyłość jest jednym z najpilniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Wzrost liczby osób dotkniętych nadmierną masą ciała i chorobami związanymi z nią (m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby sercowo-naczyniowe) stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego.Leczenie nadwagi i otyłości jest procesem trudnym i długotrwałym, który wymaga dokładnego zrozumienia przyczyn rozwoju tych schorzeń oraz odpowiednich metod dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta. Kluczowym elementem terapii jest wprowadzenie zmian w stylu życia, obejmujących odpowiednie nawyki żywieniowe i zwiększenie aktywności fizycznej w celu osiągnięcia ujemnego bilansu energetycznego. Niemniej jednak wielu pacjentów potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci leków lub psychoterapii, aby ułatwić wdrożenie zaleceń dotyczących zmiany stylu życia.Wśród licznych innowacyjnych rozwiązań medycznych, które przynoszą nadzieję na skuteczną walkę z otyłością, wyróżnia się Saxenda – postrzegany jest przez pacjentów jako lek na odchudzanie dostępny na receptę (recepta online). Dzięki temu preparatowi pacjenci nie tylko mogą skutecznie zredukować masę ciała, ale także utrzymać osiągnięte rezultaty na dłuższą metę.

Artykuł
27.03.2024
Otyłość olbrzymia - jak schudnąć? Jaki zakres kg?
Otyłość olbrzymia - jak schudnąć? Jaki zakres kg?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość i nadwagę jako nieprawidłowe gromadzenie i nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jak wygląda leczenie otyłości? Czy otyłość olbrzymia jest dziedziczna?

Artykuł
27.03.2024
Saxenda czy Ozempic   jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?
Saxenda czy Ozempic - jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Otyłość i cukrzyca typu 2 są w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Szacuje się, że w 2022 roku aż 890 milionów ludzi na świecie zmagało się z otyłością, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Zarówno otyłość, jak i cukrzyca wiążą się z ryzykiem wystąpienia licznych powikłań i obie te choroby zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu.Na rynku pojawiają się coraz to nowsze leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości - między innymi analogi GLP-1.

Artykuł
20.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!