Czy można przyjąć razem tabletkę dzień po i pigułkę antykoncepcyjną?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy można przyjąć razem tabletkę dzień po i pigułkę antykoncepcyjną?

Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z  niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.

Antykoncepcja awaryjna i antykoncepcja hormonalna dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Spis treści

Antykoncepcja awaryjna - czym różni się od tabletek antykoncepcyjnych?

Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i tzw. antykoncepcja awaryjna to metody antykoncepcji hormonalnej. Ich działanie znacznie różni się jednak między sobą. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, tabletka dzień po to antykoncepcyjna "awaryjna".

Nie jest przeznaczona do regularnego stosowania, a można sięgnąć po nią wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, np. sytuacji pęknięcia prezerwatywy.

Co więcej, w przypadku gdy w danym cyklu choć raz nastąpiło już przyjęcie tabletki po, z ponownym jej zażyciem najlepiej zaczekać do kolejnego cyklu miesiączkowego.

Antykoncepcja postkoitalna zawiera bowiem większą dawkę hormonów niż tradycyjna antykoncepcja hormonalna, a także inne substancje czynne. Ma więc większy wpływ na organizm kobiety i może wywołać silniejsze skutki uboczne oraz zaburzać cykl menstruacyjny.


@erecept.pl Korzystaliście kiedyś z „tabletki po”? Jeśli nie, a jest obawa o niechcianą ciążę, to w łatwy sposób możecie ją zdobyć! Wejdź na www.erecept.pl #antykoncepcja #tabletkapo #zabezpieczamysie #niechcianaciąża #erecept ♬ Intentions (Instrumental Version) [Originally Performed by Justin Bieber & Quavo] - Elliot Van Coup

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zapobieganie uwolnieniu komórki jajowej po stosunku - jaką tabletkę wybrać?

Zanim pacjentka sięgnie po antykoncepcję awaryjną , warto, aby dokładnie rozumiała, jak działa tabletka dzień po. Działanie tabletki po polega przede wszystkim na zapobieganiu zapłodnienia.

Antykoncepcja awaryjna hamuje owulację (uwolnienie komórki jajowej), zagęszcza śluz szyjkowy (co służy niedopuszczeniu plemników w przedostaniu się głębiej w drogach rodnych kobiety), a niektóre preparaty mogą wywołać też zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.

Nie są to więc tabletki wczesnoporonne, a środek ochrony przed nieplanowaną ciążą. Inne metody antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletki dwuskładnikowe i jednoskładnikowe, mają podobny mechanizm działania.

Stopniowo uwalniają jednak do organizmu kobiety syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych, estrogenu i progesteronu, podczas gdy antykoncepcja awaryjna zawiera w sobie skoncentrowaną dawkę zupełnie innych substancji, którymi są lewonorgestrel lub octan uliprystalu.

Ich skuteczność jest więc możliwa nawet już po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia i to właśnie w takiej sytuacji można sięgnąć po tabletkę dzień po.

Czy antykoncepcji awaryjnej można używać jako zamiennik pigułek antykoncepcyjnych?

Tabletkę awaryjną należy traktować jedynie jako wyjście z wyjątkowej sytuacji. Skutki uboczne tabletki dzień po, zarówno w przypadku octanu uliprystalu, jak i lewonorgestrelu, to nie tylko tkliwość piersi, bóle i zawroty głowy czy wahania nastrojów, ale również możliwe zmiany cyklu miesiączkowego, m.in. poprzez opóźnienie okresu. 

Nadużywanie antykoncepcji awaryjnej może spotęgować działania niepożądane i mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Tylko stosowanie preparatów z octanem uliprystalu i lewonorgestrelem zgodnie z zaleceniami gwarantuje ich bezpieczeństwo. 

Nie można traktować tabletki dzień po jako zamiennik pigułek antykoncepcyjnych, a należy sięgać po nią tylko w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub gdy użyta metoda antykoncepcji zawiedzie.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna ma chronić przed ciążą wtedy, gdy doszło do współżycia bez zabezpieczenia lub zastosowane środki antykoncepcyjne zawiodły. Do takich sytuacji zdecydowanie zalicza się przypadek, gdy kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek, pominie jedną z pigułek z blistra.

Czy powinna wtedy zastosować antykoncepcję awaryjną? Tak naprawdę zależy, ile godzin upłynęło od pominięcia tabletki. W ulotce większości tabletek znajdziemy informację, że jeśli minęło mniej niż 12 godzin, ochrona przed niechcianą ciążą jest zachowana. 

Należy wtedy po prostu jak najszybciej przyjąć pigułkę. Jeśli jednak minął dłuższy czas od pominięcia tabletki, jej stosowanie może być mniej skuteczne i warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie. 

Może ono mieć różną postać, w tym także antykoncepcji awaryjnej. Należy jednak pamiętać, że każdy preparat jest inny i każdorazowo trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do stosowanego preparatu.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej a tabletek antykoncepcyjnych

Zarówno korzystanie z tradycyjnej antykoncepcji opartej na działaniu hormonów, jak i zażycie antykoncepcyjne awaryjnej w wysokim stopniu chroni przed niechcianą ciążą. 

Skuteczność tabletek przeznaczonych do regularnego stosowania to aż 99%, natomiast tabletki dzień po są skuteczne w 84%, jeżeli zostaną przyjęte do 12 godzin po stosunku. 

Oczywiście w przypadku tabletki po jej skuteczność będzie też zależeć od dnia cyklu, najlepiej więc, gdy jest przyjęta przed owulacją, a najpóźniej w dniu owulacji, jednak oba rodzaje tabletek po przyjąć można w dowolnym momencie cyklu.

Ważną informacją jest też fakt, że zaobserwowano, iż octan uliprystalu może zmniejszać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji, jeśli doszło do przyjęcia tabletki dzień po, a kobieta na co dzień zabezpiecza się za pomocą tabletek, warto, by do końca cyklu miesiączkowego korzystała dodatkowo z innej formy antykoncepcji, np. prezerwatyw.

Tabletki antykoncepcyjne i antykoncepcja awaryjna - czy jedno i drugie jest na receptę?

Wiedząc, jak działa antykoncepcja awaryjna i jakie skutki uboczne może wywołać, łatwiej zrozumieć, dlaczego jest to metoda zapobiegania niechcianej ciąży, która wymaga posiadania recepty

Podobnie będzie jednak również w przypadku wkładki domacicznej oraz wszystkich preparatów z grona antykoncepcji zawierającej hormony, w tym tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych.

Z pewnością cenna będzie jednak dla Ciebie informacja, że aby taką receptę uzyskać, wcale nie musisz każdorazowo odwiedzać lekarza ginekologa. Oprócz lekarzy położników również inni specjaliści mogą wypisywać recepty na środki antykoncepcyjne, a co więcej, mogą to robić również zdalnie. 

Jeśli więc znalazłaś się w sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie tabletki dzień po lub kończy Ci się opakowanie pigułek antykoncepcyjnych, sprawdź w praktyce możliwość uzyskania recepty online przez Internet.


Inni czytali również

Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?
Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?

Plastry antykoncepcyjne mikroigłowe to jeden z najnowszych rodzajów antykoncepcji hormonalnej. To metoda, która będzie długodziałająca - około miesiąca i będzie można ją zakładać samodzielnie w domu. Łatwy w użytkowaniu plaster wielkości monety, zawierający setki mikroigieł, może być rewolucją na rynku antykoncepcyjnym.Czym różnią się plastry mikroigłowe od innych rodzajów antykoncepcji? W jaki sposób działają na organizm kobiety? Czy są tak samo skuteczne jak inne środki antykoncepcyjne np. tabletki antykoncepcyjne?

Artykuł
19.12.2023
Adaring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Adaring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Adaring to system terapeutyczny dopochwowy stosowany w celu antykoncepcji u kobiet. Wydziela on dwie substancje czynne przez okres 3 tygodni. Zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yasmin jest jednofazowym, dwuskładnikowym doustnym środkiem antykoncepcyjnym zawierającym dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol. Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian (E470b), hypromeloza (E464), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171) i barwnik: żelaza tlenek czerwony (E172). Na platformie Erecept recepta online  nawet w 10 minut!

Charakterystyka produktów leczniczych
16.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!