Ból podczas miesiączki. Jak go zwalczyć? Jak złagodzić objawy okresu?

Opublikowano 26.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Ból podczas miesiączki Jak go zwalczyć? Jak złagodzić objawy okresu?

Większość kobiet doświadcza skurczowego bólu w okolicy podbrzusza w trakcie miesiączki. Zdarza się jednak, że dolegliwości są tak silne, że wpływają na codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia.

Bolesnemu miesiączkowaniu mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak wymioty, biegunka czy bóle głowy. Warto wówczas udać się do lekarza i próbować odnaleźć przyczynę tych problemów, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może być włączenie odpowiedniego leczenia

Spis treści

Czym jest i jak często występuje bolesne miesiączkowanie?

Ból w trakcie miesiączki jest bardzo częstym zjawiskiem i pojawia się u większości kobiet w okresie prokreacyjnym. Źródła podają różne statystyki, jednak można przyjąć, że patologicznie bolesne miesiączkowanie dotyczy nawet 30% kobiet, szczególnie w młodym wieku.

Nie wszystkie dolegliwości podczas miesiączki są objawem choroby czy problemów zdrowotnych, jednak istnieją różne rodzaje nieprawidłowych krwawień macicznych, w tym zaburzenia związane z nadmiernym bólem. Zaliczamy do nich:

 • dysmenorrhoea, czyli nadmierne dolegliwości bólowe podbrzusza występujące zarówno okołomiesiączkowo, jak i w trakcie krwawienia. Dzielą się na pierwotne i wtórne, spowodowane zmianami w okolicy miednicy mniejszej;

 • algomenorrhoea - podczas miesiączki pojawia się nie tylko uciążliwy ból, ale również objawy wegetatywne (np. omdlenia, nudności, wymioty, bóle głowy, tkliwość piersi).

Warto podkreślić, że nadmierny ból podczas miesiączki pogarsza jakość życia i może mieć przykre konsekwencje w postaci rezygnacji z planowanych aktywności, nieobecności w szkole czy pracy. W związku z tym niezmiernie ważne jest, aby próbować znaleźć przyczynę dolegliwości oraz wprowadzić skuteczne metody zwalczania bólu.

@erecept.pl A Wy jak sobie radzicie w czasie miesiączki? #edukacjaseksualna #miesiączki #bolesnamiesiączka ♬ Epic News - DM Production

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są przyczyny bólu podczas miesiączki?

W trakcie miesiączki dochodzi do skurczów macicy, które mają pomóc w usuwaniu złuszczającego się endometrium. Czynność skurczowa mięśni gładkich jest stymulowana prostaglandynami uwalnianymi przez błonę śluzową. Badania sugerują, że zbyt wysoki poziom wydzielanych prostaglandyn powoduje silniejsze dolegliwości bólowe w trakcie miesiączki.

Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia bolesnych miesiączek wzrasta u kobiet palących papierosy, nieposiadających dzieci, które wcześnie przeszły proces dojrzewania lub jeśli wśród najbliższych krewnych stwierdzono podobne dolegliwości.

Ból podczas miesiączki może być spowodowany procesem pierwotnym lub innymi zmianami, do których należą m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, choroby jelit czy zwężenie ujścia szyjki macicy.

Zobacz także: Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie

Jakie mogą być objawy bolesnego miesiączkowania?

Pacjentka zaczyna zwykle odczuwać dolegliwości bólowe w dniu pojawienia się krwawienia menstruacyjnego lub kilka godzin przed jego wystąpieniem. W większości przypadków objawy ustępują w miarę trwania miesiączki, a ból ma charakter skurczowy.

Zespołowi bolesnego miesiączkowania mogą towarzyszyć również inne, mniej charakterystyczne objawy:

Zobacz także: Skrzepy podczas okresu. Czy ich obecność jest powodem do niepokoju?

Kiedy zgłosić się do lekarza z bolesnymi miesiączkami?

Poza regularnymi wizytami profilaktycznymi u ginekologa warto zwrócić uwagę na objawy, które powinny skłonić do wcześniejszego kontaktu z lekarzem.

Bolesne miesiączkowanie pogarsza jakość życia, dlatego jeśli czujesz, że objawy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, skorzystaj z porady ginekologa. W serwisie Erecept istnieje możliwość odbycia konsultacji ze specjalistą ginekologii i położnictwa online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Co więcej, warto szukać pomocy medycznej, jeśli nasilenie dolegliwości zwiększa się wraz z kolejnymi miesiączkami. Niepokojące jest również pojawienie się silnego bólu w trakcie krwawienia menstruacyjnego u kobiet po 25. roku życia, które do tej pory nie zgłaszały takich problemów.

Zobacz także: Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować? Kiedy udać się do lekarza?

Jakie są metody leczenia bolesnego miesiączkowania?

Jeśli doświadczasz nadmiernie bolesnych miesiączek, warto zgłosić się do lekarza w celu postawienia rozpoznania, odnalezienia potencjalnej przyczyny i oceny wskazań do leczenia. Specjalista dobierze plan postępowania indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. dokuczliwość objawów, występowanie innych symptomów niż ból, ewentualne plany posiadania dzieci oraz aktualny stan zdrowia.

Pierwszy wybór w przebiegu zespołu bolesnego miesiączkowania stanowią niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Niektóre z nich dostępne są bez recepty (np. ibuprofen), podczas gdy niektóre preparaty zawierające takie składniki jak nimesulid (Nimesil , Aulin), ketoprofen (Ketonal) czy naproksen (Apo-Napro, Naproxen) można kupić w aptece dopiero po uzyskaniu recepty, w tym również e-recepty.

Leczenie włącza się zwykle w pierwszych dniach miesiączki lub tuż przed jej wystąpieniem w przypadku kobiet, które doświadczają symptomów przed pojawieniem się krwawienia.

Inne rodzaje leków stosowanych w bolesnym miesiączkowaniu to przede wszystkim działająca rozkurczowo drotaweryna (substancja czynna preparatu No-Spa) lub metamizol (np. Pyralgina). U kobiet, które dodatkowo chciałyby zapobiegać ciąży, warto rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która również złagodzi dolegliwości bólowe.

W zespole bolesnego miesiączkowania pomóc mogą także ćwiczenia relaksacyjne, masaże, aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu, przezskórna stymulacja nerwów (TENS) oraz stosowanie ciepłych okładów w okolicy podbrzusza. Dodatkowo warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Metody te mogą być wystarczające samodzielnie lub wspomagać leczenie farmakologiczne.

Ponadto, jeśli uda się odnaleźć przyczynę nadmiernego bólu w trakcie miesiączki, należy dążyć do jej usunięcia. W przypadku niektórych chorób narządu rodnego, np. endometriozy lub mięśniaków macicy, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Jakie metody radzenia sobie z bólem podczas miesiączki warto wypróbować?

W przypadku bolesnych miesiączek warto również spróbować złagodzić dolegliwości domowymi sposobami lub niewielką zmianą codziennych nawyków. Co więcej, metody te mogą stanowić zarówno profilaktykę, jak i wsparcie leczenia zaleconego przez lekarza.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zminimalizować dyskomfort i bolesność podczas menstruacji:

 • uważaj na spożywanie zbyt dużej ilości cukru w diecie;

 • ogranicz ilość przyjmowanej kofeiny;

 • wykonuj regularne ćwiczenia fizyczne - mogą to być lekkie aktywności, np. spacery;

 • dbaj o ruch w ciągu dnia;

 • w miarę możliwości unikaj stresu, który może wyzwalać ból w trakcie miesiączki;

 • utrzymuj odpowiednie nawodnienie, pamiętając o piciu wody w ciągu dnia;

 • ogranicz spożywanie alkoholu, najlepiej całkowicie go unikaj;

 • staraj się zachować zbilansowaną dietę i unikać wysokoprzetworzonych produktów, m.in. fast foodów.

Wiele kobiet doświadcza bolesnych miesiączek, które ograniczają możliwości wykonywania codziennych obowiązków i obniżają jakość życia. W niektórych przypadkach wystarczy zmienić kilka nawyków, aby uzyskać poprawę dolegliwości. Natomiast, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, warto zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Kalendarzyk miesiączki - dlaczego warto prowadzić? Czy jest skuteczny jako antykoncepcja?

Bibliografia

“Bolesne miesiączkowanie”, lek. Ewelina Stefanowicz, Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 18.03.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/263497,bolesne-miesiaczkowanie

“Menstrual cramps”, Mayo Clinic, [online], [dostęp 18.03.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menstrual-cramps/symptoms-causes/syc-20374938

“Położnictwo i Ginekologia”, Grzegorz Bręborowicz, wydawnictwo PZWL, wydanie III, Warszawa 2021

Inni czytali również

Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?
Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna (dostępna tylko na receptę, w tym na receptę online) to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Wśród wielu swoich zalet tabletki antykoncepcyjne zapewniają regularność cyklu miesiączkowego, dzięki czemu miesiączki są mniej uciążliwe. Jednak część kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, doświadcza dyskomfortu spowodowanego przez krwawienia śródcykliczne. Plamienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem dosyć powszechnym i przeważnie zupełnie normalnym, jednakże mogącym budzić niepokój.Czy każde krwawienie międzymiesiączkowe jest groźne? Na to oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Artykuł
14.02.2024
Elin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Elin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Elin jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: norgestymat oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
PolaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
PolaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

PolaRing jest to hormonalny środek antykoncepcyjny działający na zasadzie dopochwowego systemu terapeutycznego. W składzie preparatu znajdują się dwa hormony płciowe: progesteron i estrogen, które w niewielkiej dawce uwalniane są do krwiobiegu.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!