Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
*dotyczy zgłoszeń w godzinach: Pn-Pt 7:00 -21:00, Sb-Nd 9:00 -20:00.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 12 godzin roboczych*
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Skierowanie na tomografię komputerową i rentgen
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Wypełnij ankietę, aby otrzymać konsultację medyczną przez telefon z możliwościa uzyskania L4 online.
Czas realizacji do 2 godzin roboczych*
*dotyczy zgłoszeń w godzinach: Pn-Pt 7:00 -21:00, Sb-Nd 9:00 -20:00.
Życie jest pełne nieprzewidywalnych sytuacji. Jedną z nich może być stosunek bez zabezpieczenia lub przy użyciu antykoncepcji, która zawiodła. W takim wypadku, aby zapobiec nieplanowanej ciąży, liczy się czas. Szybkość działania jest tu priorytetem, a jednak nie zawsze możliwe jest umówienie się na wizytę w gabinecie ginekologicznym, a antykoncepcja awaryjna nie jest dostępna bez recepty. Co wtedy? Rozwiązanie jest bardzo proste – szybka konsultacja online, po której zostaje wystawiona e-recepta. Zobacz, jak szybko, bezpiecznie i wygodnie uzyskać online receptę na tabletkę po w serwisie Erecept.pl!
Tabletka dzień po będąca antykoncepcją awaryjną to jedna z metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. To, co ją wyróżnia, to fakt, że zażywa się ją już po odbytym stosunku seksualnym. Stąd też jej inne nazwy, często stosowane zamiennie (tabletka po, tabletka dzień po, antykoncepcja ratunkowa lub kryzysowa).
Stosowanie antykoncepcji awaryjnej to a jedynie forma zabezpieczenia przed powstaniem ciąży wtedy, gdy tradycyjna antykoncepcja zawiodła lub nie została użyta - nie powinna być stosowana zamiast tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej - jak sama nazwa wskazuje, powinna być używana w sytuacjach awaryjnych i nie jest wskazana do regularnego stosowania. Skuteczność tabletki dzień po sięga do 98%.
Na rynku dostępne są różne tabletki antykoncepcyjne takie jak Escapelle (z lewonorgestrelem) oraz EllaOne (zawiera octan uliprystalu). Pierwszy preparat należy zażyć do 3 dni (72 godzin) po stosunku, drugi do 5 dni (120 godzin) po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. To bardzo ważne, gdyż działanie antykoncepcji awaryjnej zawierającej octan uliprystalu opiera się na hamowaniu owulacji (uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa), a co za tym idzie – również zapłodnieniu komórki jajowej i zagnieżdżeniu w błonie śluzowej macicy. Octan uliprystalu może też zadziałać poprzez opóźnienie owulacji. Z kolei antykoncepcja awaryjna lewonorgestrelem uniemożliwia zagnieżdżenie uwolnionej komórki jajowej poprzez spowodowanie zmian w błonie śluzowej macicy. Uniemożliwienie zapłodnienia odbywa się ze względu na wpływ na śluz szyjkowy (uniemożliwia dotarcie plemników do komórki jajowej) i hamuje uwalnianie komórki jajowej.
Wielotorowe działanie tabletki dzień po jest jedną z przyczyn, dla których skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Do 2017 roku środek EllaOne można było nabyć bez recepty. Obecnie jednak jest ona konieczna do zakupu obu preparatów, dlatego warto pamiętać, jak bardzo istotna jest tu szybkość działania. Erecept.pl wychodzi naprzeciw wszystkim pacjentkom, dla których dostęp do ginekologa może być utrudniony – oferujemy szybkie konsultacje online poprzez formularz z e-receptą, również na antykoncepcję awaryjną!
Każdy stosunek bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Z różnych powodów nie zawsze jest to jednak miła myśl i w takich sytuacjach z pomocą przychodzi właśnie antykoncepcja awaryjna Escapelle lub EllaOne. Może być ona bezpiecznie stosowana jako doraźna, awaryjna metoda antykoncepcji u pacjentek, które ukończyły 15 rok życia oraz nie występują u nich przeciwwskazania zdrowotne.
Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej - kiedy tabletka dzień po może pomóc?
Pamiętaj też, że stosunek przerywany nie jest uznawany za metodę antykoncepcji i nie chroni przed niechcianą ciążą! W preejakulacie wydzielanym przez mężczyznę podczas silnego pobudzenia seksualnego również mogą znajdować się plemniki. Jeśli więc para zastosowała stosunek przerywany, to można mówić o odbyciu niezabezpieczonego stosunku.
W sytuacji gdy twoja miesiączka się spóźnia, przed wzięciem preparatu wykonaj test ciążowy, aby wykluczyć już istniejącą ciążę - w tym momencie nie działa antykoncepcja awaryjna. Najbardziej wiarygodny test ciążowy wykonuje się w laboratorium z krwi pobranej od pacjentki.
Co istotne, tabletka dzień po nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!
Najczęstsze działania niepożądane po zażyciu tabletki to bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, bóle miednicy. Rzadsze skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej to zaburzenia miesiączkowania (w tym nasilone krwawienie miesiączkowe).
Lewonorgestrel może mieć wpływ na wystąpienie żółtaczki, z kolei octan uliprystalu może wywoływać mniej typowe działania niepożądane, zaburzenia wzrokowe i zaburzenia przewodu pokarmowego. Warto więc zadbać o odpoczynek po przyjęciu tabletki dzień po.
Wszystkie skutki uboczne wymienia charakterystyka produktu leczniczego.
Na antykoncepcję awaryjną, podobnie jak na każdy inny lek dostępny wyłącznie ze wskazania lekarza, musi obecnie zostać wystawiona recepta online. Jednak nie tylko ginekolog może to zrobić – o czym nie każdy wie. E-receptę na tabletkę dzień po może być wystawiona lekarz dowolnej specjalności.
Antykoncepcja awaryjna to preparaty przyjmowane doustnie w postaci tabletek. Ich działanie oparte jest na zawartych w nich hormonach. Nabyć je można więc wyłącznie w aptekach stacjonarnych. Dotyczy to zarówno EllaOne, jak i Escapelle. Cena różni się w zależności od wybranej placówki.
Nie trzeba natomiast wychodzić z domu i osobiście udawać się do przychodni, by dostać receptę na tabletkę dzień po. Od stycznia 2020 roku obowiązkowe stały się e-recepty, a tę lekarz może wystawić również po konsultacji przeprowadzonej zdalnie. Jeśli więc potrzebna Ci antykoncepcja awaryjna, skorzystaj z naszego formularza – szybko, wygodnie i bezdotykowo
Zapotrzebowanie na tabletkę po może być wynikiem różnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w różnym czasie. Również w weekendy i święta, kiedy tradycyjne przychodnie bywają zamknięte. Nie trać cennego czasu, który jest w takim wypadku kluczową kwestią i skorzystaj z szybkich konsultacji z e-receptą! Aby otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną, wystarczy wykonać 3 proste kroki:
*w niektórych przypadkach czas realizacji może wydłużyć się do 12 godzin.
Realizacja recepty również jest banalnie prosta. Wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz otrzymany SMS-em lub mailem specjalny kod. E-recepty nie można więc zgubić ani zniszczyć, a każda apteka w Polsce ma obowiązek jej realizacji.
Nawet wtedy, gdy zapomnisz kodu, a nie będziesz mieć dostępu do wiadomości go zawierającej, będziesz mieć wgląd do wszystkich swoich recept na Internetowym Koncie Pacjenta.