Skąd biorą się ceny tabletek antykoncepcyjnych?
Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega przede wszystkim na zahamowaniu owulacji, czyli procesu uwolnienia komórki jajowej. Nie może wtedy dojść do zapłodnienia. Co więcej, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęsty i lepki. Stanowi to dodatkową barierę dla plemników i utrudnia im wniknięcie do dróg rodnych kobiety.
Ceny leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych, są wypadkową wielu czynników.
Firmy farmaceutyczne muszą opłacić wiele kosztów jeszcze zanim tabletki trafią do aptek. Badania kliniczne, testy, rejestracja leku są procesami, które muszą zaistnieć, aby dany preparat mógł zostać bezpiecznie wypuszczony na rynek. Warto wiedzieć, że bardzo wiele badanych substancji i produktów nie trafia do sprzedaży ze względu na zatrzymanie na jednym z wymienionych szczebli - czasami po kilku czy nawet kilkunastu latach im poświęconych.
Ponadto producent ponosi koszty patentów i praw własności intelektualnej, co ma szczególnie duże znaczenie przy nowych lekach. Część produktów leczniczych może też być reklamowana, a koszty marketingowe ponosi oczywiście firma farmaceutyczna.
Produkcja leków również nie jest prosta. Poza specjalistycznymi substancjami, do stworzenia danego leku niezbędna jest odpowiednia technologia, która umożliwia bezpieczną produkcję. Do kosztów samego wytworzenia można dodać także opłacenie odpowiedniego pakowania i przechowywania gotowych leków.
Bardzo rzadko kupujemy leki od samego producenta, a przecież pośrednik (a często kilku) również mierzy się z wieloma kosztami.
W określonych przypadkach możliwe jest kupienie leków z refundacją, co oznacza, że w przypadku rozpoznania u pacjenta określonej choroby będącej wskazaniem do stosowania danego leku, może on otrzymać lek w niższej cenie. Dotyczy to jednak tylko niektórych tabletek antykoncepcyjnych.