Cena tabletek antykoncepcyjnych - ile kosztują jednoskładnikowe i dwuskładnikowe pigułki?

Opublikowano 19.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Cena tabletek antykoncepcyjnych - ile kosztują jednoskładnikowe i dwuskładnikowe pigułki?

Wybór tabletek hormonalnych jako formy antykoncepcji jest bardzo popularne. Można się jednak zastanawiać, na ile "opłacalna" jest taka metoda zapobiegania ciąży. Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne? Jaka jest cena tabletek jednoskładnikowych? Czy tabletki dwuskładnikowe są droższe? Czy cena zależy od dawki hormonów? To sprawdzimy w tym artykule.

Spis treści

Skąd biorą się ceny tabletek antykoncepcyjnych?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega przede wszystkim na zahamowaniu owulacji, czyli procesu uwolnienia komórki jajowej. Nie może wtedy dojść do zapłodnienia. Co więcej, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęsty i lepki. Stanowi to dodatkową barierę dla plemników i utrudnia im wniknięcie do dróg rodnych kobiety.

Ceny leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych, są wypadkową wielu czynników.

Firmy farmaceutyczne muszą opłacić wiele kosztów jeszcze zanim tabletki trafią do aptek. Badania kliniczne, testy, rejestracja leku są procesami, które muszą zaistnieć, aby dany preparat mógł zostać bezpiecznie wypuszczony na rynek. Warto wiedzieć, że bardzo wiele badanych substancji i produktów nie trafia do sprzedaży ze względu na zatrzymanie na jednym z wymienionych szczebli - czasami po kilku czy nawet kilkunastu latach im poświęconych.

Ponadto producent ponosi koszty patentów i praw własności intelektualnej, co ma szczególnie duże znaczenie przy nowych lekach. Część produktów leczniczych może też być reklamowana, a koszty marketingowe ponosi oczywiście firma farmaceutyczna.

Produkcja leków również nie jest prosta. Poza specjalistycznymi substancjami, do stworzenia danego leku niezbędna jest odpowiednia technologia, która umożliwia bezpieczną produkcję. Do kosztów samego wytworzenia można dodać także opłacenie odpowiedniego pakowania i przechowywania gotowych leków.

Bardzo rzadko kupujemy leki od samego producenta, a przecież pośrednik (a często kilku) również mierzy się z wieloma kosztami.

W określonych przypadkach możliwe jest kupienie leków z refundacją, co oznacza, że w przypadku rozpoznania u pacjenta określonej choroby będącej wskazaniem do stosowania danego leku, może on otrzymać lek w niższej cenie. Dotyczy to jednak tylko niektórych tabletek antykoncepcyjnych .

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne? Czy droższe są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe czy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Cena tabletek antykoncepcyjnych na 28 dni stosowania (zwykle w schemacie 21+7, tzn. 21 dni tabletek hormonalnych i 7 dni tabletek placebo lub przerwy) zwykle nie przekracza 50 zł.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek. Za pojedyncze opakowanie 21 tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zapłacimy:

 • dienogest + etynyloestradiol: ok. 21-41 zł

 • lewonorgestrel + etynyloestradiol: ok. 8-20 zł

 • dezogestrel + etynyloestradiol: ok. 12-30 zł

 • chlormadynon + etynyloestradiol: ok. 32-42 zł

 • drospirenon + etynyloestradiol: ok. 20-50 zł

Tabletki jednoskładnikowe od tabletek dwuskładnikowych wyróżnia przede wszystkim to, że nie zawierają estrogenu (co wyklucza część przeciwwskazań, przy których nie można stosować tabletek dwuskładnikowych). Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne kosztują około 20-37 złotych za 28 dni kuracji dezogestrelem (progestagenem).

Czy tabletki antykoncepcyjne są droższe niż inne metody antykoncepcji hormonalnej?

Jak widać, cena tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych może być zarówno wyższa, jak i niższa od jednoskładnikowych.

Dla porównania, w przypadku implantów koszt samego produktu wynosi około 500 zł. Należy jednak pamiętać o kosztach założenia (zwykle implantuje się je pod skórę wewnętrznej części ramienia) oraz o usunięciu implantu. Implanty hormonalne mogą być zakładane na około 3 lata.

Popularne są także wkładki wewnątrzmaciczne, które kosztują około 550-750 zł w przypadku wkładki hormonalnej. Wkładka miedziana może kosztować mniej niż 100 zł.

Cena opakowania 3 plastrów hormonalnych (systemów transdermalnych) wynosi około 65 zł. Wystarczają one na ten czas, co 21 tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Choć dla niektórych plastry antykoncepcyjne mogą być lepszą metodą zapobiegania niechcianej ciąży, nie są one aż tak popularne.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest drogie? Jak tanio kupić tabletki antykoncepcyjne?

Ceny antykoncepcji hormonalnej będą się różnić w zależności od rodzaju tabletek, producenta czy nawet konkretnej apteki, w której będziemy kupować lek.

Warto pamiętać o możliwości zastępowania leków tzw. generykami, które mają te same substancje czynne w takiej samej ilości.

Często leki oryginalne, które jako pierwsze pojawiły się na rynku, są najdroższe, a później powstające odpowiedniki są już tańsze.

Tabletki antykoncepcyjne występują w różnych opakowaniach - mogą zawierać jeden, ale i trzy blistry, z tabletkami placebo lub bez. W związku z tym ich cena za miesiąc stosowania może się różnić.

Wreszcie warto rozważyć, czy - pod względem kosztów - to najkorzystniejsza dla nas forma antykoncepcji. Działanie tabletek antykoncepcyjnych i ich skuteczność (dwuskładnikowe przede wszystkim hamują owulację) w dużej mierze zależy od regularności przyjmowania. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie, co gwarantuje wysoką skuteczność.

Z drugiej strony, jeśli nie jest wymagana ochrona przed zajściem w ciążę na stałe, można skorzystać z innych, bardziej doraźnych metod antykoncepcji, np. szeroko dostępnych i tanich prezerwatyw i innych metod antykoncepcji mechanicznej.

Możliwe jest również wybranie innej hormonalnej metody zapobiegania ciąży, np. implantu antykoncepcyjnego czy wkładki domacicznej (hormonalnej lub miedzianej) - wiąże się to z jednorazowym wyższym kosztem, jednak w ostatecznym rozrachunku może okazać się to korzystniejsze dla naszego portfela. Możliwe, że najkorzystniejsza będzie dla nas cena zastrzyków hormonalnych. To kwestia indywidualna.

Jak dobrać antykoncepcję?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod przed zajściem w ciążę. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej metody zapobiegania ciąży, poza kosztami, powinien uwzględniać przede wszystkim możliwe przeciwwskazania do stosowania. Dla przykładu, pacjentki cierpiące na nadciśnienie tętnicze, lub takie, u których wystąpiła żylna choroba zakrzepowo-zatorowa nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej. Kobiety karmiące piersią również nie powinny sięgać po tabletki dwuskładnikowe.

Należy wziąć pod uwagę także ewentualne dodatkowe korzyści - np. jeśli pacjentka ma bolesne miesiączki, potwierdzono występowanie torbieli czynnościowych jajnika, zespół policystycznych jajników, to od stosowania antykoncepcji hormonalnej może zależeć złagodzenie pewnych dolegliwości.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej i innych metod zapobiegania ciąży (wyrażona np. wskaźnikiem Pearla) jest kolejnym istotnym czynnikiem. Warto wziąć pod uwagę potencjalne skutki uboczne różnych metod, konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia oraz inne aspekty i omówić je z lekarzem ginekologiem. Specjalista pomoże nam wybrać najkorzystniejszą metodę antykoncepcji. Na takiej wizycie zostanie przeprowadzone badanie fizykalne czy wywiad medyczny.

Poza kosztem samej antykoncepcji hormonalnej należy pamiętać o innych aspektach życia seksualnego: profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, regularnych badaniach i kosztach wizyt kontrolnych u lekarza ginekologa (jeśli korzysta się z prywatnego systemu ochrony zdrowia). Nie zwalnia to także z obowiązku dbania o swoje ogólne zdrowie, w tym choroby współistniejące.

Materiał ten nie może zastąpić bezpośredniej konsultacji ze specjalistą.

Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę w Polsce?

Tabletki antykoncepcyjne są wydawane wyłącznie na receptę . Na polskim rynku dostępne są jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wśród nich znajdziemy takie preparaty jak:

 • Vibin,

 • Vibin mini,

 • Vines,

 • Atywia,

 • Atywia Daily,

 • Evra,

 • Belara,

 • Novynette,

 • Microgynon 21.

Bibliografia

Medycyna praktyczna, [aplikacja] eMPendium mobilne, [dostęp 28.05.2023]

Inni czytali również

Tabletka dzień po - poradnik dotyczący konsultacji lekarskiej online z e-receptą
Tabletka dzień po - poradnik dotyczący konsultacji lekarskiej online z e-receptą

Aby zastosować tabletkę "dzień po" w Polsce, należy wcześniej otrzymać receptę od lekarza. O co może zapytać lekarz w trakcie konsultacji? Co warto wiedzieć przed zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej? Jakie są rodzaje antykoncepcji?  Jaka jest jej skuteczność? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Preparaty dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
21.12.2023
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - co to oznacza?
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - co to oznacza?

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub podczas przyjmowania tabletek placebo, wiele kobiet zaczyna obserwować nieregularne krwawienia. Czasami po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych występuje całkowity brak krwawienia. W tym artykule omówimy, co może być przyczyną braku krwawienia oraz jakie ma to znaczenie dla zdrowia pacjentki.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
08.12.2023
Novynette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Novynette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Novynette  jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w produkcie są: etynyloestradiol oraz dezogestrel.

Charakterystyka produktów leczniczych
21.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!