Levothyroxinum-natricum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań dla różnorodnych schorzeń. Jednym z kluczowych osiągnięć farmakologii jest substancja aktywna znana jako lewotyroksyna sodowa (łac. levothyroxinum natricum), powszechnie znana jako lek stosowany w leczeniu zaburzeń tarczycy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej substancji, jej zastosowaniu, interakcjom, działaniom niepożądanym, mechanizmowi działania oraz aspektom bezpieczeństwa jej stosowania.

Zastosowanie

Lewotyroksyna to syntetyczna forma hormonu tarczycy - tyroksyny. Głównym zastosowaniem tego leku jest leczenie niedoczynności tarczycy , czyli hipotyreozy. Hipotyreoza jest stanem, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy, co może prowadzić do szeregu objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, depresja, bradykardia, zaparcia oraz zaburzenia koncentracji. Wskazania do leczenia lewotyroksyną to niedoczynność tarczycy o różnej etiologii, niektóre zapalenia tarczycy, leczenie supresyjne w przypadku raka tarczycy, profilaktyka nawrotu wola po leczeniu operacyjnym oraz leczenie wspomagające w długoterminowej terapii tyreostatycznej. Lewotyroksyna uzupełnia braki hormonów tarczycy, pomagając pacjentom w powrocie do zdrowego funkcjonowania organizmu.

Interakcje między innymi substancjami

Należy pamiętać, że leki zawierające lewotyroksynę mogą mieć wpływ na inne leki oraz na odwrotnie.Ważne jest, aby pacjenci informowali swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych przewlekle lekach oraz suplementach, aby uniknąć potencjalnych interakcji. Substancje takie jak wapń, żelazo, soja, IPP, orlistat, estrogeny, salicylany, dikumarol, klofibrat i furosemid oraz niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na wchłanianie i poziom lewotyroksyny w osoczu, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności i konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Lewotyroksyna może mieć również wpływ na działanie innych leków takich jak: insulina i doustne leki przeciwcukrzycowe, kumaryna oraz glikozydy nasercowe,. 

Działania niepożądane

Podobnie jak większość leków, również lewotyroksyna może wywołać pewne działania niepożądane. Do najczęstszych z nich należą bóle głowy, biegunka, zaburzenia rytmu serca, przyspieszone bicie serca, zmiany nastroju, niepokój, ból głowy, drżenia, duszność, uderzenia gorąca, bezsenność, nerwowośćzwiększenie łaknienia, zmniejszenie masy ciała, wymioty, nudności oraz trudności w zasypianiu . Niemniej jednak, większość pacjentów toleruje ten lek bez większych problemów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania 

Podstawowym mechanizmem działania lewotyroksyny jest dostarczanie organizmowi syntetycznej formy hormonu tarczycy. Mimo że lewotyroksyna sodowa nie jest wytwarzana w organizmie, jej mechanizm działania jest identyczny jak naturalnej tyroksyny - wywiera swoje działanie poprzez receptory T3. Hormon ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulując takie procesy jak przemiana materii, funkcje serca czy układu nerwowego. Działanie leku polega na kompensowaniu braków hormonów tarczycy, co pomaga w przywróceniu równowagi metabolicznej.

Bezpieczeństwo stosowania

Lewotyroksyna jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Oznacza to, że jego stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który dokładnie oceni odpowiednią dawkę w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Właściwa dawka jest kluczowa, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar hormonów tarczycy może wpłynąć negatywnie na zdrowie pacjenta.

Podsumowanie 

Lewotyroksyna to substancja, która ma kluczowe znaczenie w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jej stosowanie ma pomagać pacjentom w powrocie do zdrowego funkcjonowania organizmu w stanach niedoboru hormonów tarczycy. Jednakże, ze względu na potencjalne interakcje z innymi substancjami oraz możliwe działania niepożądane, niezbędne są regularne wizyty lekarskie oraz monitorowanie stężeń hormonów we krwi. Współpraca z profesjonalistą medycznym pozwoli uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych oraz dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Lewotyroksyna zawarta jest między innymi w preparatach: Euthyrox N25Euthyrox N50Euthyrox N75 oraz Euthyrox N100 

Bibliografia

mp.pl, INDEKS, Lewotyroksyna (levothyroxine); https://indeks.mp.pl/desc.php?id=499

Charakterystyka Produktu Leczniczego Euthyrox N75, dostępna w internecie, http://chpl.com.pl/data_files/Euthyrox_N_75.pdf

Inni czytali również

escitaloprami-oxalas

prilocainum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!