Siofor 1000 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Siofor 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Siofor 1000 to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2. Jego aktywnym składnikiem jest metformina, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę oraz zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie. Siofor 1000 należy do grupy leków zwanych biguanidami.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Siofor 1000
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Siofor 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Siofor 1000
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 1000 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest Siofor 1000?

Siofor 1000 to nazwa handlowa leku zawierającego substancję czynną - chlorowodorek metforminy w dawce 1000 mg. Jest to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2 w celu obniżenia stężenia glukozy we krwi. Chlorowodorek metforminy, będący pochodną biguanidu, działa na organizm w sposób, który redukuje produkcję glukozy w wątrobie oraz poprawia wchłanianie i wykorzystanie glukozy przez tkanki obwodowe. Siofor 1000 jest często przepisywany pacjentom z cukrzycą typu 2 w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Przed zastosowaniem leku zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę i dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Siofor 1000?

Lek Siofor 1000 kosztuje 30,60 zł w przypadku opakowania zawierającego 120 tabletek w dawcę 1g lub 6,40 zł w przypadku refundacji.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania leku?

Mechanizm działania leku Siofor 1000 opiera się na jego głównej substancji czynnej, czyli chlorowodorku metforminy. Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych biguanidów, który działa na organizm w sposób wielokierunkowy, przyczyniając się do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Oto główne mechanizmy działania metforminy:

 • Redukcja produkcji glukozy w wątrobie: Metformina zmniejsza wytwarzanie glukozy przez wątrobę. To istotne, ponieważ w cukrzycy typu 2 organizm może wytwarzać nadmiar glukozy, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi. Metformina wpływa na procesy biochemiczne w wątrobie, zmniejszając produkcję glukozy.

 • Poprawa wrażliwości na insulinę: Metformina zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę, co oznacza, że komórki organizmu lepiej reagują na ten hormon. Dzięki temu glukoza może skuteczniej przenikać z krwi do komórek, gdzie jest wykorzystywana jako źródło energii.

 • Zmiana wchłaniania glukozy w jelitach: Metformina wpływa na proces wchłaniania glukozy w jelitach. Sprzyja zwiększonemu wychwytowi glukozy z krwiobiegu, a jednocześnie zmniejsza wchłanianie glukozy z pożywienia. To pomaga utrzymać stabilne stężenie glukozy we krwi po posiłkach.

 • Dodatkowe efekty na układ pokarmowy i mikrobiom jelitowy: Metformina może wpływać na uwalnianie pewnych substancji z jelit, takich jak peptyd glukagonopodobny 1 (GLP-1), który reguluje wydzielanie insuliny. Ponadto, wpływa na mikrobiom jelitowy, co może mieć korzystny wpływ na metabolizm glukozy.

W skrócie, Siofor 1000, zawierający chlorowodorek metforminy, działa na wiele sposobów, by pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem terapii lekiem Siofor 1000 zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie i monitorować efekty terapeutyczne.

Jaki jest skład leku Siofor 1000?

Lek Siofor 1000 zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze. Oto skład leku:

Substancja czynna:

 • Chlorowodorek metforminy (w ilości odpowiadającej 780 mg metforminy)

Substancje pomocnicze w rdzeniu tabletki:

 • Hypromeloza

 • Powidon K 25

 • Magnezu stearynian

Substancje pomocnicze w otoczce tabletki:

 • Hypromeloza

 • Makrogol 6000

 • Dwutlenek tytanu (E 171)

To skład leku Siofor 1000, który zawiera chlorowodorek metforminy w dawce 1000 mg, oraz inne substancje, które wspomagają proces produkcji i stabilności tabletki.

Jak stosowa─ç lek Siofor 1000?

Siofor 1000 jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody, podczas lub po posiłku. Dawkowanie i schemat przyjmowania leku ustala lekarz, zazwyczaj bazując na indywidualnych potrzebach pacjenta.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Siofor 1000?

Siofor 1000 jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, w szczególności u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi.

 • U osób dorosłych, Siofor 1000 jest zastosowaniem pojedynczym lub w połączeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

 • U dzieci w wieku powyżej 10 lat i młodzieży, Siofor 1000 może być stosowany jako monoterapia lub w połączeniu z insuliną.

Wykazano zmniejszenie powikłań cukrzycy u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadwagą, leczonych chlorowodorkiem metforminy jako lekiem pierwszego rzutu, po niepowodzeniu leczenia dietą.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie leku Siofor 1000 u dorosłych zwykle jest dostosowane indywidualnie przez lekarza i oparte na potrzebach pacjenta oraz reakcji organizmu na leczenie. Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne dotyczące dawkowania tego leku u dorosłych:

 • Początkowa dawka: Zazwyczaj dawka początkowa to 500 mg lub 850 mg chlorowodorku metforminy podawana 2 lub 3 razy na dobę w czasie lub po posiłkach.

 • Stopniowe zwiększanie dawki: Po upływie około 10 do 15 dni, dawkę leku można dostosowywać na podstawie pomiaru stężenia glukozy. Stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanego leku może przyczynić się do zwiększenia tolerancji organizmu na lek oraz zminimalizowania ewentualnych reakcji ze strony przewodu pokarmowego.

 • Zalecana dawka podtrzymująca: Zazwyczaj dawka podtrzymująca Sioforu 1000 dla dorosłych wynosi od 1 do 3 tabletek dziennie. Jednak dokładna dawka będzie zależała od stanu pacjenta i innych czynników medycznych.

 • Dawka maksymalna: Maksymalna dawka Sioforu 1000 dla dorosłych wynosi zazwyczaj 3 tabletki dziennie, co daje łączną dawkę 3000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Siofor 1000 może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 10 lat i u młodzieży.

Zazwyczaj dawka początkowa to 500 mg lub 850 mg chlorowodorku metforminy raz na dobę w czasie lub po posiłku. Po 10 - 15 dniach dawkę należy zmodyfikować w oparciu o pomiar stężenia glukozy we krwi. Powolne zwiększanie dawki może poprawić tolerancję ze strony przewodu pokarmowego. Maksymalna zalecana dawka chlorowodorku metforminy wynosi 2000 mg na dobę, podawana w 2 do 3 podzielonych dawkach

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane. Działania niepożądane zgłaszane bardzo często to:

 • Zaburzenia smaku.

 • Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. Te objawy często występują na początku leczenia i zazwyczaj ustępują samoistnie. Aby zapobiec wystąpieniu powyższych objawów zaleca się przyjmowanie metforminy w 2 lub 3 dawkach, w czasie lub po posiłku. Powolne zwiększanie dawki może także poprawić tolerancję ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej występujące działania niepożądane leku Siofor 1000 to:

 • Zaburzenia czynności wątroby lub zapalenie wątroby, które mogą ustąpić po zaprzestaniu stosowania leku.

 • Reakcje skórne, takie jak rumień, swędzenie oraz pokrzywka, choć zdarzają się one rzadko.

Warto zauważyć, że powyższa lista zawiera tylko wybrane rzadziej występujące działania niepożądane. Jeśli po zażyciu leku wystąpią jakiekolwiek nieoczekiwane objawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Głównym objawem przedawkowania jest kwasica mleczanowa, która jest ostrym stanem zagrożenia życia. Objawy kwasicy mleczanowej to m.in. nudności, wymioty, ból brzucha, zaburzenia oddychania, senność, uczucie zmęczenia, niepokój oraz zaburzenia rytmu serca.

W przypadku podejrzenia przedawkowania lub wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy medycznej.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Siofor 1000 obejmują:

 • Nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub jakikolwiek inny składnik leku.

 • Kwasica ketonowa lub kwasica mleczanowa.

 • Ciężka niewydolność nerek (GFR

 • Ciężka niewydolność nerek jakikolwiek stan, w przebiegu którego mogą wystąpić zaburzenia czynności nerek.

 • Ciężka niewydolność serca.

 • Zaburzenia oddychania, które mogą prowadzić do niedotlenienia tkanek.

 • Niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm

Przed rozpoczęciem stosowania leku Siofor 1000 zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny, czy nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania oraz w celu ustalenia odpowiedniego dawkowania i monitorowania potencjalnych działań niepożądanych.

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Kwasica mleczanowa

Kwasica mleczanowa to rzadkie, ale poważne powikłanie metaboliczne, które może występować w sytuacjach takich jak ostre pogorszenie funkcji nerek , choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego lub posocznica. Jeżeli nagle dochodzi do pogorszenia funkcji nerek, metformina może gromadzić się w organizmie, co zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

W przypadku odwodnienia, takiego jak znaczna biegunka, wymioty, gorączka lub ograniczone spożycie płynów, rekomendowane jest tymczasowe zaprzestanie przyjmowania metforminy.

Przy rozpoczynaniu leczenia metforminą u pacjentów, którzy są również leczeni lekami mogącymi poważnie upośledzić funkcję nerek (takimi jak leki przeciwnadciśnieniowe, leki zwiększające wytwarzanie moczu lub niesteroidowe leki przeciwzapalne), należy być ostrożnym. Istnieją również inne czynniki ryzyka związane z wystąpieniem kwasicy mleczanowej, takie jak nadmierne spożycie alkoholu, niewydolność wątroby, niekontrolowana cukrzyca, stan ketozy, długotrwałe głodzenie i sytuacje prowadzące do niedotlenienia. Również jednoczesne stosowanie innych leków może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej.

Czynność nerek

U pacjentów z zaburzoną funkcją nerek, zwłaszcza w przypadku ciężkiego upośledzenia, może dochodzić do gromadzenia się metforminy w organizmie, co zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Dlatego ważne jest, aby osoby z obniżoną funkcją nerek były regularnie monitorowane pod kątem stężenia kreatyniny i klaransem kreatyniny, co pozwoli ocenić stan ich nerek i dostosować dawkowanie metforminy.

Ze względu na to, że metformina jest wydalana przez nerki, ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia ocenić wartość wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR), a następnie regularnie monitorować ten wskaźnik w określonych odstępach czasu:

 • Nie rzadziej niż raz w ciągu roku u pacjentów z prawidłową funkcją nerek.

 • Nie rzadziej niż dwa do czterech razy w ciągu roku u pacjentów, u których klirens kreatyniny znajduje się na dolnej granicy normy lub u pacjentów w podeszłym wieku.

Metformina jest przeciwwskazana u pacjentów, których wartość GFR wynosi mniej niż 30 ml/min.

Czynność mięśnia sercowego

Osoby cierpiące na niewydolność serca są bardziej podatne na niedotlenienie i osłabienie czynności nerek. Metformina może być stosowana u pacjentów z ustabilizowaną, przewlekłą niewydolnością serca, pod warunkiem regularnego monitorowania funkcji serca oraz nerek. Niemniej jednak, przyjmowanie leku jest przeciwwskazane u pacjentów z ostrą i niestabilną niewydolnością serca.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Metformina może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy pamiętać o tym podczas stosowania wielu różnych produktów leczniczych. Przykłady interakcji z innymi lekami obejmują:

 1. Leki przeciwcukrzycowe: Stosowanie metforminy z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak insulina lub sulfonamidy, może zwiększać ryzyko hipoglikemii.

 2. Leki moczopędne (diuretyki): Diuretyki mogą wpływać na równowagę elektrolitową organizmu, co może wpłynąć na ryzyko kwasicy mleczanowej u pacjentów stosujących metforminę.

 3. Leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi: Niektóre leki przeciwnadciśnieniowe, zwłaszcza inhibitory ACE i blokery receptora angiotensyny II, mogą wpływać na funkcję nerek. Stosowanie ich razem z metforminą wymaga ostrożności.

 4. Leki przeciwzapalne niesteroidowe (NLPZ): NLPZ mogą wpływać na funkcję nerek oraz zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej.

 5. Leki kontrastujące zawierające jod: Stosowanie środków kontrastujących zawierających jod do badań radiologicznych może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej u pacjentów przyjmujących metforminę.

 6. Leki wpływające na wchłanianie: Niektóre leki, takie jak leki hamujące wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, mogą wpływać na działanie metforminy.

Wszystkie interakcje lekowe powinny być omówione z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia metforminą. Ważne jest również regularne informowanie opiekunów medycznych o wszystkich stosowanych produktach leczniczych, aby uniknąć potencjalnych ryzyk związanych z interakcjami.

Czy mo┼╝na ┼é─ůczy─ç lek Siofor 1000 z alkoholem?

Stosowanie alkoholu w trakcie przyjmowania leku Siofor 1000 może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, szczególnie u osób narażonych na jej rozwinięcie. Dlatego zaleca się ostrożność i unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu podczas stosowania tego leku.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Siofor 1000 w czasie ci─ů┼╝y?

Istnieją ograniczone informacje dotyczące stosowania metforminy u kobiet w ciąży, które nie sugerują zwiększonego ryzyka wad wrodzonych. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu metforminy na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, poród ani rozwój po urodzeniu. W przypadku planowania ciąży lub gdy kobieta jest już w ciąży, zaleca się unikanie leczenia cukrzycy metforminą i skupienie się na stosowaniu insuliny w celu utrzymania prawidłowych poziomów glukozy we krwi. To pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu gdyż niekontrolowana cukrzyca w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych i zwiększoną śmiertelnością okołoporodową.

Zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku planowania ciąży lub gdy pacjentka dowiaduje się, że jest w ciąży, aby uzyskać odpowiednie zalecenia dotyczące terapii.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Siofor 1000 w okresie karmienia piersi─ů?

Metformina przenika do mleka matki. Dotychczasowe badania nie wykazały negatywnego wpływu metforminy na noworodki i niemowlęta karmione piersią przez matki przyjmujące ten lek. Niemniej jednak ze względu na ograniczone dostępne dane, zaleca się ostrożność i rozważenie korzyści płynących z karmienia piersią w stosunku do potencjalnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u dziecka. Decyzję o kontynuowaniu karmienia piersią podczas leczenia metforminą powinno się podjąć po dokładnym zastanowieniu się nad tymi aspektami. W celu uzyskania najlepszych porad i wskazówek, warto skonsultować się z lekarzem.

Czy lek Siofor 1000 wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Metformina stosowana samodzielnie w monoterapii nie prowadzi do hipoglikemii i dlatego ma minimalny lub żaden wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Jednak należy poinformować pacjentów, że przy jednoczesnym stosowaniu metforminy z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika, insulina lub meglitynidy), istnieje ryzyko hipoglikemii. Dlatego ważne jest, aby pacjenci byli świadomi tej możliwości i zachowali ostrożność, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku

Substancja czynna: chlorowodorek metforminy

Wskazania: leczenie cukrzycy typu 2

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 500 mg lub 850 mg chlorowodorku metforminy podawana 2 lub 3 razy na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie, ciężka niewydolność nerek, każdy rodzaj ostrej kwasicy metabolicznej

Główne działania niepożądane: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Siofor 1000, dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13705/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝