Slinda – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.01.2022

Slinda – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Slinda jest doustnym, jednoskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancją aktywną zawartą w tym wyrobie medycznym jest drospirenon (progestagen). Z tego względu, preparat ten może być przyjmowany przez kobiety, które nie chcą oraz u których niewskazane jest stosowanie estrogenów. Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z hamowaniem owulacji, zwiększaniem gęstości śluzu szyjkowego i wpływie na endometrium. Decyzję o rozpoczęciu terapii antykoncepcyjnej powinien podjąć lekarz, który ustali indywidulane potrzeby oraz bezpieczeństwo stosowania leku u każdej pacjentki. 

Należy pamiętać, iż preparat Slinda, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Slinda

Lek Slinda przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Cena preparatu Slinda może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 39 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. 

Każda tabletka leku Slinda zawiera 4 mg drospirenonu (progestagen), będącego pochodną spironolaktonu. W opakowaniu znajdują się białe tabletki ( z wytłoczonymi literami ‘’E’’ i ‘’D’’ po przeciwnych stronach tabletki) zawierające substancję aktywną oraz zielone tabletki ( z wytłoczoną literą ‘’E’’ i cyfrą ‘’4’’ po przeciwnych stronach tabletki) placebo. Przez kolejne 24 dni powinno przyjmować się jedną tabletkę aktywną a następnie przez kolejne 4 dni jedną tabletkę placebo. Pigułki należy przyjmować o podobnej porze każdego dnia. Tabletkę należy popijać wodą, przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami. Dawkowanie powinno się zacząć od białej tabletki znajdującej się w lewym górnym rogu blistra i kontynuować przyjmowanie w kierunku oznaczonym strzałką. Czas odstępu między dwoma tabletkami powinien zawsze wynosić 24 godziny. Jeśli w poprzednim cyklu pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie tabletek Slinda należy rozpocząć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. W tym przypadku pacjentka nie musi stosować dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli pacjentka zmienia metodę antykoncepcji z produktu złożonego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego,  powinna rozpocząć stosowanie leku Slinda następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego. Gdy dochodzi do zmiany produktu zawierającego wyłącznie progestagen na preparat Slinda, pacjentka może zacząć stosowanie leku w dowolnym dniu cyklu. Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży zaleca się rozpoczęcie przyjmowania preparatu Slinda natychmiast po poronieniu. Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży zaleca się rozpoczęcie stosowania produktu między 21 a 28 dniem po porodzie lub poronieniu. 

Pominięcie dawki preparatu Slinda

Pominięcie dawki preparatu Slinda może spowodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnego działania leku. W tym przypadku, przez kolejnych 7 dni, należy stosować dodatkowe, mechaniczne metody antykoncepcji. Pacjentka powinna przyjąć pominiętą tabletkę produktu tak szybko, jak sobie o tym przypomni, nawet jeśli oznaczałoby to równoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Jeśli pominięto dawkę leku Slinda w trzecim tygodniu przyjmowania tabletek, ryzyko zmniejszenia działania antykoncepcyjnego jest znaczne. Należy wtedy pominąć tabletki placebo i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z substancją aktywną z nowego opakowania. 

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie oraz działanie leku Slinda może być osłabione i konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych np. prezerwatywy. Jeśli wymioty wystąpią po ok 3-4 godzinach od zażycia leku, należy przyjąć nową, dodatkową tabletkę. 

Możliwe działania niepożądane preparatu Slinda

Jak każdy lek preparat Slinda może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi z przyjmowaniem preparatu Slinda są: zaburzenia miesiączkowania, trądzik, bóle głowy oraz piersi. Innymi działaniami niepożądanymi są: zakażenia pochwy, niedokrwistość, zaburzenia apetytu, depresja, obniżony nastrój, objawy lękowe, hiperkaliemia, zawroty głowy, uderzenia gorąca, nadciśnienie, wymioty, biegunka, zaparcia, łysienie, nadmierna potliwość, wysypka, łojotok, świąd, zapalenie skóry, ból w miednicy mniejszej, torbiel jajnika, wielomocz, torbiele piersi, suchość sromu, zmęczenie, mlekotok, obrzęki obwodowe.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Stosowanie leku Slinda jest niewskazane, gdy u pacjentki występuje którykolwiek z poniższych stanów: czynna choroba zakrzepowo-zatorowa, występująca obecnie lub w przeszłości ciężka choroba wątroby, ciążka lub ostra niewydolność nerek, obecność lub podejrzenie występowania choroby nowotworowej zależnej od hormonów płciowych, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą. Jeśli któraś z powyższych dolegliwości pojawi się po raz pierwszy w czasie stosowania preparatu Slinda, należy jak najszybciej zakończyć przyjmowanie tego leku. 

Ze względu na mechanizm działania drospirenon, w trakcie leczenia należy monitorować poziom potasu w surowicy krwi, szczególnie podczas pierwszego cyklu stosowania preparatu. Pacjentki z cukrzycą należy starannie monitorować w pierwszych miesiącach stosowania preparatu Slinda. Jeśli po zastosowaniu leku pojawi się utrzymujące się nadciśnienie tętnicze niereagujące na leki przeciwnadciśnieniowe, należy rozważyć odstawienie preparatu. Kolejnym dobrze poznanym działaniem niepożądanym jest depresja, która może mieć ciężki przebieg. Gdy pojawią się pierwsze objawy tej choroby, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nie zaobserwowano zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu po zastosowaniu tabletek zawierających jedynie progestageny. Rak piersi występuje nieco częściej u kobiet stosujących złożone leki antykoncepcyjne, dlatego w razie odnalezienia jakiegokolwiek guzka w piersi podczas samodzielnego badania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.  Zapobieganie ciążom pozamacicznym za pomocą dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest skuteczniejsze niż podczas stosowania preparatów jednoskładnikowych, dlatego w razie wystąpienia silnego bólu w jamie brzusznej lub zatrzymania miesiączki należy wziąć pod uwagę ciążę pozamaciczną podczas rozpoznania różnicowego. 


Podczas stosowania leku Slinda może dojść do nieregularnych krwawień oraz plamień. Jeśli będą one nasilone, należy wykluczyć chorobową przyczynę wystąpienia tych objawów oraz  rozważyć zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej. Ważne by wykonać także test ciążowy. 


Preparat Slinda, podobnie jak i inne tabletki antykoncepcyjne, może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak: parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy, nerek, stężenie niektórych białek w surowicy krwi, parametry metabolizmu węglowodanów, krzepnięcia oraz fibrynolizy. 


W każdej białej oraz zielone tabletce znajduje się laktoza, dlatego lek nie powinien być stosowany przez kobiety z dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.


Między preparatem Slinda a innymi produktami może dochodzić do interakcji, mogących zmniejszać skuteczność działania antykoncepcyjnego leku. Opisano następujące interakcje z lekami zawierającymi: barbiturany, karbamazepinę, fenytoinę, ryfampicynę, produkty lecznicze stosowane w leczeniu zakażenia HIV, topiramat, produkty z zielem dziurawca zwyczajnego,  flukonazol, ketokonazol, werapamil, klarytromycynę, erytromycynę, cyklosporynę, lamotryginę. Leku nie należy popijać sokiem grapefruitowym. 


Stosowanie leku Slinda jest przeciwskazane w ciąży. Badania naukowe nie wykazały zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych oraz wystąpienia nowotworów u dzieci urodzone przez kobiety, które w czasie ciąży nieświadomie przyjmowały preparaty z drospirenonem. Tylko niewielkie ilości substancji aktywnej występującej w preparacie Slinda przenikają do mleka kobiecego, dlatego nie przewiduje się wpływu na noworodki i lek ten może być stosowany podczas laktacji. 


Dotychczas nie pojawiły się doniesienia na temat ciężkich działań po przedawkowaniu leku Slinda. Objawami mogą być nudności, wymioty oraz krwawienie z dróg rodnych. Nie istnieje swoiste antidotum i leczenie przedawkowania może być jedynie objawowe. Należy także monitorować stężenie potasu, sodu oraz parametry wątrobowe. 


Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Okres ważności preparatu to 18 miesięcy. Nie zaobserwowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn u kobiet zażywających hormonalne środki antykoncepcyjne. Brak jest jakichkolwiek danych dotyczących bezpieczeństwa picia alkoholu podczas stosowania wyrobu medycznego Slinda


Należy pamiętać , by przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu Slinda

Inni czytali również