Slinda Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Slinda - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Slinda to doustny, jednoskładnikowym, hormonalny lek antykoncepcyjny. Substancją aktywną w nim zawartą jest drospirenon należący do grupy hormonów gestagenowych. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Slinda
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Slinda - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Slinda
Substancje czynne Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 4 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Slinda

Substancja czynna: Drospirenon

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie - przez pierwsze 24 dni cyklu białe tabletki aktywne, przez kolejne 4 dni zielone tabletki placebo

Główne przeciwwskazania: Ciąża, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, choroby wątroby, ciężka lub ostra niewydolność nerek, nowotwory hormonozależne, zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, wahania nastroju, ;obniżenie nastroju, obniżenie popędu płciowego, wzrost masy ciała, nudności, ból brzucha

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Slinda - Cena, refundacja

Slinda nie jest lekiem refundowanym. Koszt preparatu zależny od opakowania.

  • Slinda (4 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 47 zł
  • Slinda (4 mg tabletki powlekane 3 x 28 szt.) - cena wynosi ok. 118 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Slinda?

Lek Slinda to doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny zawierający wyłącznie jedną substancję czynną - drospirenon, który należy do grupy hormonów gestagenowych. Z tego powodu może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów oraz karmiące piersią. Lek wskazany jest dla kobiet w wieku rozrodczym, które już miesiączkują.

Należy pamiętać, iż lek Slinda, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV. Taką zdolność ma jedynie prezerwatywa męska.

Żadna metoda antykoncepcji nie wykazuje stuprocentowej skuteczności. Ryzyko zawodności zwiększa się wraz z każdym odstępstwem od ustalonego schematu leczenia. Ciąża podczas stosowania jednoskładnikowej antykoncepcji wiąże się z większym ryzykiem pozamacicznego umiejscowienia zarodka.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Slinda skuteczność antykoncepcyjną zawdzięcza obecności jednej substancji czynnej o nazwie drospirenon. Jest to substancja hormonalna z grupy progestagenów, wykazująca działanie antyandrogenne oraz w niewielkim stopniu również przeciwmineralokortykosteroidowe.

Lek Slinda chroni przed zajściem w ciążę poprzez blokowanie dojrzewania komórki jajowej i uniemożliwienie wystąpienia owulacji. Zwiększa również gęstość śluzu szyjkowego, przez co jest on mniej przezierny dla plemników oraz ścieńcza błonę śluzową macicy, co utrudnia ewentualną implantację zapłodnionego zarodka.

Preparat wydawany jest tylko na receptę .

Jaki jest skład leku?

Opakowanie preparatu Slinda mieści 24 białe, okrągłe, dwuwypukłe, powlekane tabletki zawierające substancję czynną - drospirenon w dawce 4 mg oraz 4 zielone tabletki placebo. Jego cena może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest wysoka i wynosi około 40 zł. Jeden blister zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas całego 28-dniowego cyklu miesięcznego.

Wśród substancji pomocniczych użytych w produkcie Slinda wyróżniamy m.in.: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnez stearynian, skrobia kukurydziana, powidon K-30.

Slinda jak stosowa─ç?

Lek Slinda przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości, wraz z posiłkiem lub niezależnie od niego, popijając wodą.

Tabletki przyjmuje się codziennie, mniej więcej o tej samej porze 24 godzinnych odstępach, zgodnie z kolejnością na opakowaniu. Przez pierwsze 24 dni cyklu stosuje się białe tabletki aktywne, przez kolejne 4 dni zielone tabletki placebo. Po zakończeniu opakowania należy od razu rozpocząć kolejne, nie przewiduje się tu przerwy od antykoncepcji.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i bezpieczna dla pacjentki. Podczas terapii wymagana jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Slinda?

Decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej podejmuje ginekolog po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego, przezpochwowego USG, badania piersi i ewentualnych badań laboratoryjnych.

Jeśli w poprzednim cyklu pacjentka nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę leku Slinda należy przyjąć pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki). W tym przypadku nie ma konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Jeśli pacjentka do tej pory stosowała złożoną hormonalną antykoncepcję - tabletki, system dopochwowy lub system transdermalny, terapię za pomocą leku Slinda należy rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki dotychczasowego doustnego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego.

Gdy dochodzi do zmiany z produktu antykoncepcyjnego zawierającego wyłącznie progestagen - minitabletka, iniekcja, implant lub wkładka wewnątrzmaciczna, preparat Slinda można zacząć stosować w dowolnym dniu cyklu - w dniu usunięcia systemu, w dniu na który przypada kolejne wstrzyknięcie lub dzień po przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu.

Jak stosowa─ç lek po poronieniu?

Zaleca się natychmiastowe rozpoczęcie stosowania leku Slinda po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie, zaleca się rozpoczęcie terapii w okresie od 21. do 28. dnia od zakończeniu ciąży. Jeśli decyzja o rozpoczęciu antykoncepcji zostanie podjęta po tym okresie, przez pierwsze 7 dni konieczne będzie korzystanie z dodatkowych metod ochrony.

Jak zmienia si─Ö krwawienie miesi─Öczne podczas terapii?

Profil krwawień miesięcznych podczas terapii za pomocą jednoskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego Slinda różni się osobniczo, zależy także od czasu trwania leczenia. Szacuje się, że u około połowy kobiet na początku terapii pojawiać się będzie krwawienie z odstawienia (podczas stosowania tabletek placebo). Z czasem takie cykliczne krwawienia mogą zaniknąć całkowicie.

Podczas terapii pojawiać się mogą również nieregularne plamienia lub krwawienia z pochwy. Jeśli będą one nasilone, należy wykonać test ciążowy, wykluczyć organiczną przyczynę oraz rozważyć zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej.

Co zrobi─ç w razie pomini─Öcia dawki leku Slinda?

Kolejne tabletki produktu Slinda należy przyjmować co 24 godziny, każde opóźnienie może doprowadzić do zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej. W razie opóźnienia do 24 godzin należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznaczałoby to równoczesne przyjęcie dwóch tabletek. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

Jeśli opóźnienie wynosi ponad 24 godziny, skuteczność leku może być zmniejszona. W takim wypadku należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznaczałoby to równoczesne przyjęcie dwóch tabletek oraz dodatkowo zastosować mechaniczne metody antykoncepcyjne np. prezerwatywę przez kolejne 7 dni. Jeśli pominięto przyjęcie tabletek w pierwszym tygodniu stosowania preparatu i podczas tygodnia poprzedzającego pominięcie tabletek doszło do stosunku płciowego, należy wykluczyć ciążę.

Jeśli tabletka została pominięta w czasie trzeciego tygodnia cyklu ryzyko osłabienia działania antykoncepcyjnego jest znaczne. Należy wtedy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznaczałoby to równoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a po wyczerpaniu tabletek aktywnych pominąć zielone tabletki placebo i od razu rozpocząć nowy blister.

Jeśli pacjentka zapomniała o tabletce podczas pierwszego tygodnia stosowania leku Slinda, a w ciągu 7 dni przed rozpoczęciem terapii odbył się stosunek seksualny, istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Co zrobi─ç je┼Ťli dosz┼éo do wymiot├│w?

W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie leku Slinda może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej metody antykoncepcji barierowej. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od zażycia leku, należy zastosować nową dawkę tak szybko jak jest to możliwe.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jak każdy lek preparat Slinda może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Najczęściej pacjentki obserwują tu: ból głowy oraz piersi, krwotok maciczny oraz trądzik.

Często występują również: wahania nastroju i obniżenie nastroju, obniżenie popędu płciowego, wzrost masy ciała, nudności, bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania (nieregularne krwawienia z pochwy, bolesne miesiączki).

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadszymi działaniami niepożądanymi podczas terapii preparatem Slinda są: zakażenia pochwy, ból okolic miednicy, torbiel jajnika, mięśniaki macicy, suchość sromu i pochwy, wydzielina z pochwy, mlekotok, wielomocz, zawroty głowy, suchość pochwy, niedokrwistość, zmęczenie, obrzęki obwodowe, wzrost ciśnienia tętniczego, wymioty, biegunka, zaparcia, wypadanie włosów (łysienie), zmiany skórne (wysypka, łojotok, zapalenie skóry), nadmierna potliwość, uderzenia gorąca.

Slinda może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak: parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy, nerek, stężenie niektórych białek w surowicy krwi, parametry metabolizmu węglowodanów, krzepnięcia oraz fibrynolizy, a także poziom elektrolitów. Podczas terapii, zwłaszcza na jej początku, należy monitorować poziom potasu w surowicy krwi, gdyż lek predysponuje do hiperkaliemii.

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji może wywoływać objawy depresji, obniżenie nastroju, a nawet depresję.Może ona mieć ciężki przebieg i prowadzić do wystąpienia myśli lub zachowańsamobójczych.

Slinda a waga

Opierając się na charakterystyce produktu leczniczego można stwierdzić, że zwiększenie masy ciała występuje u 1 na 10 pacjentek stosujących lek Slinda. Preparat może również powodować zmniejszenie masy ciała, jednak tego typu działanie występuje rzadko, u nie więcej niż 1 na 1 000 pacjentek.

Czy po tabletkach Slinda się tyje?

Na skutek oddziaływania hormonu zawartego w preparacie Slinda możliwe jest zwiększenie wagi oraz apetytu. Jednak tego typu działanie niepożądane nie dotyka wszystkich pacjentek stosujących lek, według danych zawartych w charakterystyce produktu leczniczego zwiększenie wagi pojawia się u 1 na 10 kobiet.

Czy podczas stosowania tabletek Slinda można schudnąć?

Ze względu na możliwe działania niepożądane, takie jak zwiększenie masy ciała czy wzmożony apetyt, odchudzanie w trakcie terapii lekiem Slinda może być utrudnione. Jednak objawy te nie pojawiają się wszystkich pacjentek, lecz tylko u 1 na 10 kobiet. Przy utrzymywaniu prawidłowej diety oraz wysiłku fizycznego można schudnąć stosując tabletki.

Slinda a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Nie udowodniono, by jednoskładnikowe preparaty antykoncepcyjne tj. Slinda zwiększały ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Mimo to w przypadku zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych terapię należy przerwać.

Przerwę w leczeniu można rozważyć również u kobiet z współwystępującym dużym ryzykiem zakrzepowo-zatorowym np. długotrwałe unieruchomienie spowodowane operacją lub chorobą.

Nie wykazano również wzrostu ryzyka tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych (udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego ataku niedokrwiennego, zawału serca) podczas stosowania jednoskładnikowej antykoncepcji.

Slinda a nowotwory

U kobiet stosujących złożoną doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii. W przypadku jednoskładnikowych leków hormonalnych tj. Slinda ryzyko to jest prawdopodobnie porównywalne, jednak dane są mniej jednoznaczne.

U pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję częściej diagnozuje się również nowotwory wątroby - zazwyczaj łagodne, rzadko złośliwe.

Przedawkowanie preparatu Slinda

Do tej pory nie pojawiły się doniesienia na temat ciężkich działań niepożądanych po przedawkowaniu leku Slinda. Podejrzewa się, że mogą wtedy wystąpić objawy tj.: nudności, wymioty oraz krwawienie z dróg rodnych. Nie istnieje swoiste antidotum, leczenie podczas przedawkowania może być jedynie objawowe. Konieczne jest także monitorowanie stężenia potasu, sodu oraz parametrów wątrobowych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwskazania do stosowania leku Slinda?

Slinda przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Produkt w swoim składzie zawiera laktozę, w związku z czym nie powinny go stosować kobiety z dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Stosowania leku Slinda jest niewskazane, gdy u pacjentki występuje którykolwiek z poniższych stanów: ciąża, czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych), ciężka choroba wątroby (do czasu normalizacji parametrów wątrobowych), ciężka lub ostra niewydolność nerek, wysokie ciśnienie krwi, obecność lub podejrzenie występowania nowotworów zależnych od hormonów płciowych (rak piersi, trzonu macicy), krwawienie z pochwy o nieustalonej przyczynie.

Interakcje z innymi lekami

Równoczesne stosowanie leku Slinda i wyrobów medycznych tj. m.in.: barbiturany, karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna, produkty lecznicze stosowane w leczeniu zakażenia HIV, topiramat, produkty z zielem dziurawca zwyczajnego, flukonazol, ketokonazol, werapamil, klarytromycyna, erytromycyna, cyklosporyna czy lamotrygina może doprowadzić do interakcji predysponujących do osłabienia skuteczności antykoncepcji.

Leku nie należy popijać sokiem grapefruitowym.

Lek Slinda a alkohol

Nie udowodniono negatywnego wpływu alkoholu na skuteczność antykoncepcyjną leku Slinda. Stan upojenia alkoholowego zwiększa jednak ryzyko popełnienia błędu podczas terapii oraz wystąpienia wymiotów.

Lek Slinda a ci─ů┼╝a

Slinda przeciwwskazana jest w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii, produkt należy jak najszybciej odstawić.

Badania naukowe nie wykazały zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych oraz nowotworów u dzieci urodzonych przez kobiety, które stosowały antykoncepcję przed ciążą lub nieświadomie w trakcie wczesnych etapów ciąży.

Lek Slinda a karmienie piersi─ů

Drospirenon w tylko niewielkim stopniu przenika do mleka kobiecego. Uważa się, ze taka ilość jest bezpieczna dla dziecka, z tego względu karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leku Slinda.

Lek Slinda a prowadzenie pojazd├│w

Nie zaobserwowano negatywnego wpływu hormonalnych środków antykoncepcyjnych (tj. Slinda) na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Slinda, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/41023/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝