Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to często wybierana metoda antykoncepcji. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, gdyż faktycznie pigułki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. 

Czy jednak, aby otrzymać w aptece hormonalne leki antykoncepcyjne, zawsze trzeba odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem ginekologiem i otrzymać stosowną receptę (recepta online)? 


Spis treści

Pigułki antykoncepcyjne bez recepty - czy można takie kupić?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej przewyższa w sporym stopniu tę, na jaką można liczyć, sięgając do innych metod zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy, globulki antykoncepcyjne).

Nic więc dziwnego, że to właśnie na tabletki antykoncepcyjne decyduje się tak wiele kobiet. Dla części z nich uzyskanie recepty może być uciążliwe, dlatego zastanawiają się one, czy można zakupić jakiekolwiek pigułki antykoncepcyjne bez recepty.

Odpowiedź na to pytanie może jednak zawodzić, gdyż w Polsce nie ma możliwości nabycia tabletek antykoncepcyjnych inaczej niż z przepisu lekarza.

Co więcej, sytuacja ta obejmuje całą antykoncepcję hormonalną. Dotyczy więc również innych środków antykoncepcyjnych zawierających syntetyczne hormony, do których zaliczamy m.in. plastry antykoncepcyjne, implanty, krążki dopochwowe czy też hormonalne wkładki domaciczne.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Środki antykoncepcyjne bez recepty

Wśród środków antykoncepcyjnych znajdują się jednak nie tylko pigułki antykoncepcyjne. Na rynku dostępne są różne metody zapobiegania niechcianej ciąży, które można kupić bez recepty.

Jeśli z jakiegoś powodu kobieta nie chce lub nie może korzystać z tabletki antykoncepcyjnej, może sięgnąć do alternatyw w postaci chemicznych środków antykoncepcyjnych zawierających środki plemnikobójcze (np. globulki antykoncepcyjne) lub metod mechanicznych w postaci prezerwatywy lub kapturka.

W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej nie wpływają one na funkcjonowanie całego organizmu kobiety, a ich działanie opiera się na tworzeniu mechanicznej bariery dla plemników lub też ich zabijanie. Ich stosowanie jest co do zasady bardzo proste, a dostępność szeroka.

Prezerwatywy można nawet nabyć poza aptekami: w drogeriach, kioskach, a nawet stacjach benzynowych, co bywa wymieniane jako spora zaleta tej metody antykoncepcji.


Czy środki antykoncepcyjne bez recepty są skuteczne?

Stosowanie mechanicznych lub chemicznych środków antykoncepcyjnych w celu zapobiegania ciąży ma pewne plusy.

Tego typu metody antykoncepcji nie mają takiego wpływu na funkcjonowanie organizmu kobiety, jak tabletki antykoncepcyjne i inne preparaty zawierające syntetyczne hormony, a co więcej, można zakupić je bez konieczności wizyty u lekarza.

Należy jednak zadać sobie zasadnicze pytanie o ich skuteczność. Jeśli decydujemy się sięgnąć po środki plemnikobójcze czy też kapturki lub prezerwatywy, trzeba zdawać sobie sprawę, że nigdy nie będą one chronić przed niechcianą ciążą w tak wysokim stopniu jak antykoncepcja hormonalna.

Preparaty zawierające syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych hamują bowiem dojrzewanie pęcherzyka i uwalnianie komórki jajowej, co uniemożliwia zapłodnienie. Co więcej, zagęszczają śluz szyjki macicy, co dodatkowo utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, gdyby nawet doszło do jej uwolnienia.

Metody chemiczne i mechaniczne mają natomiast mniejszą skuteczność i wyższy wskaźnik Pearla.

Warto również wspomnieć o osobnej grupie metod antykoncepcji, jaką są metody naturalne, np. metoda Billingsa, metoda termiczna. Polegają one na określaniu dni płodnych i powstrzymywaniu się wtedy od stosunków płciowych.

Nie mają one wpływu na organizm kobiety i praktycznie nie wymagają ponoszenia żadnych kosztów, jednak stosowanie ich wymaga bardzo dobrej znajomości swojego ciała i dużo częściej traktuje się je jako metody planowania rodziny, a nie metody antykoncepcji w ścisłym tego określenia znaczeniu.


Środki antykoncepcyjne bez recepty a ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Środki hormonalne są chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność. Plastry antykoncepcyjne, wkładki hormonalne czy też implanty i zastrzyki w wysokim stopniu chronią przed zapłodnieniem oraz nie wymagają podejmowania żadnego działania bezpośrednio przed stosunkiem.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli nie masz pewności co do stanu zdrowia swojego partnera, zaleca się zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.


Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych - dlaczego konieczna jest recepta od lekarza?

Antykoncepcja hormonalna swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim temu, że zawiera syntetyczne hormony - syntetyczny estrogen oraz progesteron.

Tabletki antykoncepcyjne i inne środki z tej grupy wywołują pewne zmiany w organizmie kobiety. Dlatego właśnie, aby kupić tabletki antykoncepcyjne, konieczne jest posiadanie recepty od lekarza. Ocenia on stan zdrowia pacjentki i na tej podstawie stwierdza, jaka metoda antykoncepcji będzie dla niej odpowiednia i czy może ona bezpiecznie skorzystać z antykoncepcji hormonalnej.

Nie każda kobieta może bowiem stosować tabletki antykoncepcyjne. Istnieje szereg przeciwwskazań dla tego rodzaju metod zapobiegania ciąży, m.in. niektóre choroby nowotworowe.

W takim wypadku lekarz może pomóc w doborze innych środków antykoncepcyjnych, wśród których znajdują się np. wkładki domaciczne, które nie zawierają hormonów, ale miejscowo uwalniają związki miedzi.

Niektóre panie ze względu na specjalne okoliczności, takie jak karmienie piersią, nie muszą wprawdzie całkowicie rezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, ale też nie będą mogły wziąć wszystkich ich rodzajów.

Pomoc lekarza jest tu nieoceniona, gdyż często będzie on w stanie wskazać im wyjście z sytuacji, jakim są jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, czyli tabletki zawierające jedynie progesteron.


Antykoncepcja awaryjna a recepta online

Antykoncepcja awaryjna, inaczej tabletki antykoncepcyjne "dzień po", to hormonalne środki antykoncepcyjne, które można zażyć już po odbyciu stosunku.

Nie należą do metod codziennej antykoncepcji, a są przeznaczone wyłącznie do stosowania doraźnego, jeżeli nie zastosowano zabezpieczenia lub zastosowane środki antykoncepcyjne zawiodły. Ich działanie polega na hamowaniu owulacji, a także zmianie błony śluzowej macicy, co utrudnia ewentualne zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Tabletka antykoncepcyjna "dzień po" zawiera jednak inne hormony niż "zwykłe" tabletki antykoncepcyjne, a także w tym wypadku w jednej małej tabletce zamknięta jest duża ilość hormonów.

Antykoncepcji awaryjnej również nie da się kupić w Polsce bez recepty, jednak możliwe jest uzyskanie na tego typu środki antykoncepcyjne recepty online. Warto pamiętać o tej możliwości w przypadku, gdy zajdzie konieczność sięgnięcia po pigułki "dzień po", ponieważ na ich skuteczność ogromny wpływ ma to, w ile godzin po stosunku zostaną one przyjęte.


Jak uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej sprawia, że tego rodzaju środki antykoncepcyjne są niezwykle popularną metodą zabezpieczenia przed ciążą.

Jej stosowanie, choć zawiera szereg przeciwwskazań i może wiązać się ze skutkami ubocznymi takimi jak tkliwość piersi czy wahania nastrojów, u dużej ilości kobiet odbywa się bez szkody dla zdrowia i samopoczucia, za to stopień ochrony przed zapłodnieniem jest nieporównywalnie większy niż ten, jaki zapewnia antykoncepcja bez recepty.

Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie korzystania z tabletek antykoncepcyjnych lub innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, wybierz się do ginekologa, który oceni Twój stan zdrowia i pomoże dobrać konkretny preparat.

Jeżeli natomiast potrzebujesz jedynie przedłużenia recepty na tabletki antykoncepcyjne lub któryś z innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, możesz skorzystać z możliwości uzyskania recepty online poprzez formularz konsultacji.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie na miarę współczesnych czasów i pozwala uniknąć częstych wizyt w przychodni, stania w kolejkach i szukania otwartego gabinetu w sytuacji, gdy kończy Ci się opakowanie i potrzebujesz zaopatrzyć się w nowe.


Inni czytali również

Gynazol - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Gynazol - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gynazol to preparat leczniczy do stosowania dopochwowego u kobiet cierpiących na grzybicze zakażenia pochwy lub sromu. Jest to krem dopochwowy, zawierający butokonazol jako substancję czynną. Lek Gynazol jest dostępny jedynie na receptę. 

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Jak działa tabletka
Jak działa tabletka "dzień po" w dni płodne?

Tabletka "dzień po" to preparat antykoncepcyjny, który jest stosowany jako metoda awaryjna w celu zapobiegania niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub po niepowodzeniu innej metody antykoncepcji. Należy ją przyjąć jak najszybciej po ryzykownym akcie seksualnym.W cyklu menstruacyjnym kobiety wyróżnia się dni płodne, gdy szansa na zapłodnienie jest najwyższa oraz dni niepłodne, gdy zajście w ciążę jest mniej prawdopodobne. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób tabletka "dzień po" działa w dni płodne.

Artykuł
02.01.2024
Witamina C a antykoncepcja   czy można je łączyć?
Witamina C a antykoncepcja - czy można je łączyć?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, to niezbędny składnik odżywczy, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Witamina ta należy do grupy witamin nierozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że nie jest ona magazynowana w naszym ciele, tylko musi być dostarczana z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Bardzo wiele kobiet stosuje regularnie którąś z metod antykoncepcji hormonalnej w celu zapobiegania zajściu w niechcianą ciążę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że składniki aktywne zawarte w antykoncepcji hormonalnej mogą wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami. Pojawia się pytanie - czy suplementowanie witaminy C wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej? Okazuje się, że tak - zbyt wysoka dawka kwasu askorbinowego może wpłynąć na wchłanianie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych, za czym idzie możliwe obniżenie ich skuteczności.

Artykuł
10.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!