Wpływ leków na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych może dojść w trakcie równoczesnego stosowania innych wyrobów medycznych. Niekiedy zdarza się, że wpływ innych leków na działanie tabletek antykoncepcyjnych jest tak duży, że konieczne jest użycie dodatkowych środków ostrożności, aby zachować wysoką skuteczność antykoncepcji.
Przyjmowanie leków tj. antybiotyki, leki przeciwgruźlicze czy leki przeciwgrzybicze, przede wszystkim ryfampicyna i gryzeofulwina, może powodować, że będzie potrzebne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być również obniżona w skutek stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych, leków używanych w terapii migreny czy narkolepsji.
Do leków, które mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych należą także leki przeciwpadaczkowe czy leki przeciwwirusowe (stosowane w terapii HIV). Nawet tak popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak ibuprofen czy naproksen mogą osłabiać działanie niektórych pigułek antykoncepcyjnych!
Warto też pamiętać, że interakcje tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami mogą wzmagać występowanie działań niepożądanych każdego z leków.
Informacje dotyczące interakcji międzylekowych uwzględnione są w ulotkach danych preparatów. Podczas każdej wizyty u lekarza poinformuj go o stosowanej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z drugiej strony lista leków przyjmowanych na stałe powinna być przedstawiona ginekologowi, zanim ten przepisze antykoncepcję hormonalną.
W przypadku możliwych interakcji warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Przykładem dodatkowej formy ochrony jest mechaniczna metoda antykoncepcji (prezerwatywa).