Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych? Jak zwiększyć skuteczność tabletek?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych? Jak zwiększyć skuteczność tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne (dostępne na receptę, w tym recepta online) należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, jeśli tylko stosuje się je odpowiednio. Jak zwiększyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i jakich zachowań unikać?

Spis treści

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza preparaty dwuskładnikowe, należą do jednych z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Świadczy o tym niski wskaźnik Pearla - uniwersalny wskaźnik oceniający liczbę ciąż, do których doszło w ciągu roku na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej uzależniona jest od co najmniej kilku czynników.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Wpływ leków na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych może dojść w trakcie równoczesnego stosowania innych wyrobów medycznych.

Niekiedy zdarza się, że wpływ innych leków na działanie tabletek antykoncepcyjnych jest tak duży, że konieczne jest użycie dodatkowych środków ostrożności, aby zachować wysoką skuteczność antykoncepcji.

Przyjmowanie leków tj. antybiotyki, leki przeciwgruźlicze czy leki przeciwgrzybicze, przede wszystkim ryfampicyna i gryzeofulwina, może powodować, że będzie potrzebne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być również obniżona w skutek stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych, leków używanych w terapii migreny czy narkolepsji.

Do leków, które mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych należą także leki przeciwpadaczkowe czy leki przeciwwirusowe (stosowane w terapii HIV). Nawet tak popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak ibuprofen czy naproksen mogą osłabiać działanie niektórych pigułek antykoncepcyjnych!

Warto też pamiętać, że interakcje tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami mogą wzmagać występowanie działań niepożądanych każdego z leków.

Informacje dotyczące interakcji międzylekowych uwzględnione są w ulotkach danych preparatów. Podczas każdej wizyty u lekarza poinformuj go o stosowanej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z drugiej strony lista leków przyjmowanych na stałe powinna być przedstawiona ginekologowi, zanim ten przepisze antykoncepcję hormonalną.

W przypadku możliwych interakcji warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Przykładem dodatkowej formy ochrony jest mechaniczna metoda antykoncepcji (prezerwatywa).

Od czego zależy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność antykoncepcji zależna jest również od tego, czy substancja aktywna pigułki antykoncepcyjnej miała możliwość się wchłonąć.

Wchłanianie hormonów zaburzone jest w przypadku wymiotów (co jest dość intuicyjne), ale i podczas biegunki (kiedy pasaż w przewodzie pokarmowym jest przyspieszony i tabletki antykoncepcyjne nie przebywają w nim wystarczająco długo). Ze względu na przyspieszoną perystaltykę jelit także leki przeczyszczające mogą obniżać skuteczność antykoncepcji.

Na wchłanianie substancji wpływają negatywnie także niektóre leki. Takim przykładem jest węgiel leczniczy, który dzięki swoim właściwościom wiążącym może zmniejszyć wchłanianie antykoncepcji hormonalnej.

Z tego powodu przed użyciem jakiegokolwiek wyrobu medycznego, należy zapoznać się z jego charakterystyką produktu leczniczego, która zawiera informacje o interakcjach z innymi lekami tj. antykoncepcja hormonalna.

Nieobojętne dla naszego organizmu i skuteczności antykoncepcji hormonalnej są także suplementy diety i niektóre składniki pokarmowe, takie jak siemię lniane. Przypuszczalnie na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wpływa także witamina C, a także nagłe odstawienie witaminy C, wcześniej stosowanej w dużych dawkach.

Należy pamiętać, że najważniejszym sposobem na dostarczenie do organizmu wystarczającej ilości składników mineralnych i witamin jest zbilansowana i zróżnicowana dieta, a suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Wchłanianie substancji pokarmowych i leków obniżone jest także w niektórych chorobach, na przykład w zapaleniach jelit- działanie tabletek antykoncepcyjnych może być niewystarczające u osób z takimi schorzeniami.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w standardowych dawkach może być niższa u kobiet z otyłością lub przyspieszonym metabolizmem (dużą rolę odgrywa tu metabolizm wątrobowy) ze względu na zbyt szybki rozkład substancji czynnych tabletek antykoncepcyjnych.

Przechowywanie i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Co jeszcze osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

W celu zapewnienia skuteczności antykoncepcji hormonalnej należy pamiętać o stałej porze przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza w przypadku tabletek jednoskładnikowych (tabletki zawierające tylko pochodną progesteronu).

Ulotka dołączona do każdego preparatu antykoncepcyjnego tłumaczy, co zrobić w przypadku opóźnienia w przyjęciu tabletki lub całkowitym jej pominięciu. Ulotka zawiera także informacje o konieczności zastosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Niewłaściwe przechowywanie tabletek antykoncepcyjnych również osłabia ich działanie - preparaty z reguły wymagają suchego miejsca i temperatury pokojowej. Z tego powodu przetrzymywanie tabletek antykoncepcyjnych w łazience (zwiększona wilgotność) czy w samochodzie (duża różnica temperatur) niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Ponadto tabletki antykoncepcyjne powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu.

Inni czytali również

Atywia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atywia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Atywia to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Dodatkowe wskazanie to terapia umarkowanego trądziku. Substancje czynne zawarte w leku to: etynyloestradiol i dienogest.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.02.2024
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Ovulan są przykładem hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Lek charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli jest stosowany poprawnie i regularnie. Jedyną substancją czynną zawartą w leku Ovulan jest dezogestrel, co czyni go jednoskładnikową antykoncepcją hormonalną. 

Charakterystyka produktów leczniczych
12.02.2024
Czy antykoncepcja może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych?
Czy antykoncepcja może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych?

Antykoncepcja, stosowana przede wszystkim w celu zapobiegania niechcianym ciążom, zrewolucjonizowała zdrowie reprodukcyjne od czasu jej masowego wprowadzenia w XX wieku. Dostępna jest w różnych formach – od doustnych tabletek antykoncepcyjnych, przez wkładki domaciczne, implanty, plastry po zastrzyki. Oprócz oczywistego wpływu na płodność, hormonalne środki antykoncepcyjne mogą oddziaływać na różne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu. W tym artykule przyjrzymy się potencjalnemu wpływowi antykoncepcji na wyniki badań laboratoryjnych.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!