Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?

Opublikowano 04.05.2023

Tabletki antykoncepcyjne   kto może wypisać receptę?

Doustna antykoncepcja hormonalna, jaką są tabletki antykoncepcyjne, jest jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Choć kobiety w celu ich uzyskania, zgłaszają się zazwyczaj do lekarza ginekologa, to nie tylko ten lekarz może wystawić receptę .


Spis treści

Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty, które zaliczane są do grupy antykoncepcji hormonalnej (preparatów antykoncepcyjnych zawierających hormony). Ich mechanizm działania opiera się na wpływie hormonów na organizm kobiety.

Z uwagi na zawartość substancji czynnych tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla zdrowia pacjentki - mogą wywoływać działania niepożądane. Dlatego do wykupienia tabletek antykoncepcyjnych niezbędna jest recepta. Recepta na antykoncepcję hormonalną może być wydana w formie papierowej lub elektronicznej.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Lekarz ginekolog a recepta na leki antykoncepcyjne

Przed rozpoczęciem terapii antykoncepcyjnej, w pierwszej kolejności zaleca się umówienie wizyty u lekarza ginekologa . Ważne jest również odpowiednie przygotowanie się przed konsultacją. Należy zanotować daty ostatniej miesiączki oraz informacje na temat jej charakteru. Na wizytę warto zabrać swoją dokumentację medyczną, w tym informacje o chorobach przewlekłych i stale przyjmowanych lekach. Trzeba również przypomnieć sobie informacje dotyczące alergii i nietolerancji na składniki leków.

Innym ważnym czynnikiem, który może okazać się istotny dla lekarza, jest wywiad rodzinny. Warto zapytać członków rodziny o reakcje na środki antykoncepcyjne oraz choroby występujące w rodzinie takie jak choroba zakrzepowo-zatorowa lub rak piersi.

Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej należy również wykluczyć ewentualną ciążę, ponieważ stan ten jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania środków antykoncepcyjnych. Choć ginekolog może sprawdzić, czy pacjentka jest w ciąży, warto oszczędzić sobie czasu i wykonać test ciążowy samodzielnie w domu.

Od kogo możesz otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Aby uzyskać pierwszą receptę na tabletki antykoncepcyjne należy udać się do lekarza ginekologa. Jednak nie tylko ten specjalista ma prawo przepisać antykoncepcję.

W przypadku długotrwale przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny może przedłużyć receptę na dotychczas stosowane tabletki antykoncepcyjne. Receptę na tabletki antykoncepcyjne może przedłużyć lekarz każdej specjalizacji oraz lekarz bez specjalizacji.

Mimo wizyt u lekarza rodzinnego, należy pamiętać o konieczności wykonania regularnych badań kontrolnych i konsultacjach u ginekologa.

Ile masz czasu na realizację recepty?

Czas realizacji każdej recepty i e-recepty zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju leku znajdującego się na receptach.

W przypadku standardowych recept, czas na ich realizację wynosi zazwyczaj miesiąc (30 dni) od daty wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji "od dnia", jeśli taka data została określona na recepcie. W przypadku antybiotyków , czas realizacji skrócony jest do tygodnia (7 dni).

Jeśli pacjent choruje przewlekle lub na stałe przyjmuje określone leki, lekarz może wystawić e-receptę ważną przez cały rok (365 dni). Jeśli chodzi o leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy, czas, w którym należy zrealizować receptę, wynosi 4 miesiące (120 dni). To samo dotyczy leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta. Jeśli na recepcie znajduje się więcej niż jeden preparat, termin realizacji recepty jest liczony oddzielnie dla każdego z nich.

Podsumowując, receptę na tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj należy zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia recepty. Czas jej realizacji może być wydłużony, jeżeli preparat będzie sprowadzany z zagranicy.

Czy można uzyskać receptę bez spotykania się z lekarzem?

Aby uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy umówić się na teleporadę (rozmowa telefoniczna lekarza z pacjentką). Jeśli przed wypisaniem recepty doktor wykluczy ewentualne przeciwwskazania, pacjentka może online uzyskać receptę na dotychczas stosowaną antykoncepcję.

Rozpoczęcie terapii lekiem antykoncepcyjnym musi odbyć się jednak po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, co możliwe jest tylko podczas tradycyjnej, stacjonarnej konsultacji.


Ile leków możesz mieć przepisanych na jednej recepcie?

Na jednej recepcie można umieścić do pięciu różnych produktów takich jak gotowe leki, środki spożywcze, wyroby medyczne lub podwójną ilość leku recepturowego.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli lek zawiera substancje odurzające lub psychotropowe, to na jednej recepcji może znaleźć się tylko jeden taki produkt.


Kto poza lekarzem może wypisać receptę?

W Polsce recepty wystawiać mogą jedynie uprawnione do tego osoby. W przypadku niektórych leków, uprawnienia te należą do szerszej grupy jednostek. Recepty na wszystkie leki mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy.

W przypadku niektórych z góry określonych leków i wyrobów medycznych, recepty mogą być również wystawione przez pielęgniarki i położne. Niezależnie od osoby wystawiającej receptę oraz tego, czy recepta jest realizowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każda apteka powinna przyjąć dokument.

Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę?

Tabletki antykoncepcyjne są wydawane wyłącznie na receptę. Na polskim rynku dostępne są jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wśród nich znajdziemy takie preparaty jak:

Inni czytali również

Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.
Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.

Gąbka antykoncepcyjna (inaczej gąbka dopochwowa) jest jedną z wielu metod antykoncepcji. W Polsce nie jest ona jednak bardzo popularna. Warto wiedzieć jakie są jej wady i zalety, by zdecydować czy jest to metoda warta uwagi.

Artykuł
23.02.2023
Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Microgynon to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.09.2022
Harmonet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Harmonet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Harmonet jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden.

Charakterystyka produktów leczniczych
05.11.2021
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!