Tabletki antykoncepcyjne - co obniża skuteczność?

Opublikowano 30.03.2023

Tabletki antykoncepcyjne   co obniża skuteczność?

Tabletki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, jeśli tylko stosuje się je odpowiednio. Jak zwiększyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i jakich zachowań unikać?

Spis treści

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza preparaty dwuskładnikowe, należą do jednych z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Świadczy o tym niski wskaźnik Pearla - uniwersalny wskaźnik oceniający ilość ciąż, do których doszło w ciągu roku na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej uzależniona jest od co najmniej kilku czynników. O podstawowych błędach podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej przeczytasz tutaj.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Wpływ leków na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych może dojść w trakcie równoczesnego stosowania innych wyrobów medycznych. Niekiedy zdarza się, że wpływ innych leków na działanie tabletek antykoncepcyjnych jest tak duży, że konieczne jest użycie dodatkowych środków ostrożności, aby zachować wysoką skuteczność antykoncepcji.

Przyjmowanie leków tj. antybiotyki, leki przeciwgruźlicze czy leki przeciwgrzybicze, przede wszystkim ryfampicyna i gryzeofulwina, może powodować, że będzie potrzebne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być również obniżona w skutek stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych , leków używanych w terapii migreny czy narkolepsji.

Do leków, które mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych należą także leki przeciwpadaczkowe czy leki przeciwwirusowe (stosowane w terapii HIV). Nawet tak popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak ibuprofen czy naproksen mogą osłabiać działanie niektórych pigułek antykoncepcyjnych!

Warto też pamiętać, że interakcje tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami mogą wzmagać występowanie działań niepożądanych każdego z leków.

Informacje dotyczące interakcji międzylekowych uwzględnione są w ulotkach danych preparatów. Podczas każdej wizyty u lekarza poinformuj go o stosowanej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z drugiej strony lista leków przyjmowanych na stałe powinna być przedstawiona ginekologowi, zanim ten przepisze antykoncepcję hormonalną.

W przypadku możliwych interakcji warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Przykładem dodatkowej formy ochrony jest mechaniczna metoda antykoncepcji (prezerwatywa).

Od czego zależy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność antykoncepcji zależna jest również od tego, czy substancja aktywna pigułki antykoncepcyjnej miała możliwość się wchłonąć. Wchłanianie hormonów zaburzone jest w przypadku wymiotów (co jest dość intuicyjne), ale i podczas biegunki (kiedy pasaż w przewodzie pokarmowym jest przyspieszony i tabletki antykoncepcyjne nie przebywają w nim wystarczająco długo). Ze względu na przyspieszoną perystaltykę jelit także leki przeczyszczające mogą obniżać skuteczność antykoncepcji.

Na wchłanianie substancji wpływają negatywnie także niektóre leki. Takim przykładem jest węgiel leczniczy, który dzięki swoim właściwościom wiążącym może zmniejszyć wchłanianie antykoncepcji hormonalnej. Z tego powodu przed użyciem jakiegokolwiek wyrobu medycznego należy zapoznać się z jego charakterystyką produktu leczniczego, która zawiera informacje o interakcjach z innymi lekami tj. antykoncepcja hormonalna.

Nieobojętne dla naszego organizmu i skuteczności antykoncepcji hormonalnej są także suplementy diety i niektóre składniki pokarmowe, takie jak siemię lniane. Przypuszczalnie na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wpływa także witamina C, a także nagłe odstawienie witaminy C, wcześniej stosowanej w dużych dawkach. Należy pamiętać, że najważniejszym sposobem na dostarczenie do organizmu wystarczającej ilości składników mineralnych i witamin jest zbilansowana i zróżnicowana dieta, a suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Więcej o wpływie diety na działanie tabletek antykoncepcyjnych możesz przeczytać tutaj - w tym artykule dowiesz się, czy sok grejpfrutowy faktycznie może mieć wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Wchłanianie substancji pokarmowych i leków obniżone jest także w niektórych chorobach, na przykład w zapaleniach jelit - działanie tabletek antykoncepcyjnych może być niewystarczające u osób z takimi schorzeniami. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w standardowych dawkach może być niższa u kobiet z otyłością lub przyspieszonym metabolizmem (dużą rolę odgrywa tu metabolizm wątrobowy) ze względu na zbyt szybki rozkład substancji czynnych tabletek antykoncepcyjnych.

Przechowywanie i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Co jeszcze osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

W celu zapewnienia skuteczności antykoncepcji hormonalnej należy pamiętać o stałej porze przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza w przypadku tabletek jednoskładnikowych (tabletki zawierające tylko pochodną progesteronu). Ulotka dołączona do każdego preparatu antykoncepcyjnego tłumaczy, co zrobić w przypadku opóźnienia w przyjęciu tabletki lub całkowitym jej pominięciu. Ulotka zawiera także informacje o konieczności zastosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Niewłaściwe przechowywanie tabletek antykoncepcyjnych również osłabia ich działanie - preparaty z reguły wymagają suchego miejsca i temperatury pokojowej. Z tego powodu przetrzymywanie tabletek antykoncepcyjnych w łazience (zwiększona wilgotność) czy w samochodzie (duża różnica temperatur) niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Ponadto tabletki antykoncepcyjne powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu.

Recepta online za darmo na NFZ

Inni czytali również

Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność
Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność

Jedną z obaw kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest jej wpływ na płodność. Czy antykoncepcja hormonalna odbiera płodność kobiety? Czy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej płodność jest taka sama jak przed przyjmowaniem pigułek?

Artykuł
29.03.2023
Nebbud – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Nebbud – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Nebbud to lek sterydowy w postaci zawiesiny do nebulizacji, stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, zaostrzeniu POChP oraz ciężkim zapaleniu krtani. Substancją czynną jest tu budezonid.    

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Axia Conti – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Axia Conti – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Axia Conti to doustny lek antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie są: etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Charakterystyka produktów leczniczych
02.11.2021
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!