Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Opublikowano 02.06.2023

Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie inne zastosowania znalazła dla niej współczesna medycyna?

Spis treści

Czym jest i jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która wykorzystuje hormony w celu regulacji cyklu menstruacyjnego i blokowania owulacji. Jest to szeroko stosowana forma antykoncepcji, która jest dostępna w różnych formach, takich jak pigułki antykoncepcyjne, plastry, wkładki dopochwowe, zastrzyki i pierścienie dopochwowe.

Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcji hormonalnej jest wprowadzenie dodatkowych hormonów, takich jak estrogeny i progestageny, do organizmu kobiety. Te hormony mają wpływ na układ hormonalny, hamując uwalnianie hormonów gonadotropowych, które regulują owulację. Zahamowanie owulacji uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej, co skutecznie zapobiega ciąży.

Działanie żeńskich hormonów płciowych zawartych w tabletkach chroni przed niechcianą ciążą również poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, utrudniającemu ruch plemników w szyjce macicy. Ponadto wpływa na błonę śluzową macicy, utrudniając implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Należy pamiętać, że antykoncepcja hormonalna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami producenta, aby zapewnić jej maksymalną skuteczność.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej w zapobieganiu ciąży

Wskaźnik Pearla służy określaniu skuteczności metod antykoncepcyjnych. Przedstawia on liczbę ciąż, do których doszło w ciągu roku, na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższa jest jego wartość, tym bardziej skuteczna jest dana metoda antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna, gdy jest stosowana prawidłowo, jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dostępnych na rynku. Hormonalne metody antykoncepcji są skuteczniejsze niż mechaniczne. Wskaźnik Pearla w przypadku współżycia bez zabezpieczenia wynosi 80-90.

Wśród dostępnych hormonalnych metod antykoncepcji najniższy wynik współczynnika uzyskał implant antykoncepcyjny, którego skuteczność oceniono na 0,05. Antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe osiągnęły wynik 0,1. Na trzecim miejscu, pod względem skuteczności, znajduje się wkładka wewnątrzmaciczna (0,2), czwarta jest iniekcja (zastrzyk) domięśniowy (0,3), a na piątym miejscu plasują się tabletki jednoskładnikowe, plastry antykoncepcyjne oraz krążek dopochwowy, które osiągnęły wynik 0,5.

Indeks Pearla doskonale obrazuje jak wysoce skuteczne są hormonalne metody antykoncepcji w zapobieganiu ciąży. To daje kobietom wysokie poczucie pewności i komfortu psychicznego.

Tabletki antykoncepcyjne a regulacja cyklu miesiączkowego

Antykoncepcja hormonalna pozwala na precyzyjną kontrolę cyklu menstruacyjnego. Może pomóc w zapobieganiu nieregularnym miesiączkom, skracaniu lub wydłużaniu cyklu oraz redukcji obfitych lub bolesnych miesiączek. Dla wielu kobiet jest to ogromna zaleta, ponieważ umożliwia im lepsze planowanie codziennych działań i unikanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z menstruacją.

Kolejną zaletą przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest pomoc w łagodzeniu objawów związanych z miesiączką, takich jak bóle brzucha, nudności, napięcie piersiowe czy zmiany nastroju. Hormony, odpowiadające za działanie tabletek antykoncepcyjnych, mogą przyczynić się do zmniejszenia nasilenia tych objawów lub nawet całkowitego ich wyeliminowania, co pozwala kobietom prowadzić bardziej komfortowe życie na co dzień.

Tabletki antykoncepcyjne jako forma profilaktyki i leczenia niektórych chorób

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak rak jajnika, rak macicy oraz torbiele jajników. Dodatkowo antykoncepcja hormonalna może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zapalnych chorób miednicy mniejszej i endometriozy .

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane w leczeniu trądziku u kobiet. Trądzik często wynika z nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe skóry, co jest zazwyczaj związane z nadmierną aktywnością hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów. Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w regulacji poziomu hormonów płciowych i zmniejszeniu nadprodukcji sebum, a to może poprawić stan skóry.

O czym należy pamiętać stosując tabletki antykoncepcyjne?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej musi być prowadzone pod kontrolą lekarza. Aby wykupić w aptece opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, należy przedstawić farmaceucie receptę. To oznacza, że kobiety muszą regularnie odwiedzać lekarza w celu przedłużenia recepty i monitorowania swojego stanu zdrowia. Dzięki rozwojowi telemedycyny można zastąpić wizyty stacjonarne konsultacjami lekarskimi online.

Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. W celu zapobiegania przed tymi chorobami, konieczne jest stosowanie dodatkowych barierowych metod ochrony, takich jak prezerwatywy.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wymaga regularnego przyjmowania pigułki o określonej porze każdego dnia. Pominięcie dawki lub nieregularne przyjmowanie tabletek może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. Dla niektórych kobiet może być trudne zachowanie regularności, co zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować różne niepożądane objawy u niektórych kobiet. Do działań niepożądanych pigułek antykoncepcyjnych należą między innymi: nudności, tkliwość piersi, zmiany nastroju, bóle głowy, zmiana wagi, zaburzenia krwawienia miesiączkowego, wzrost lub obniżenie libido, nadciśnienie tętnicze.

Niektóre ze skutków ubocznych doustnej antykoncepcji mogą być przejściowe i ustąpić po kilku miesiącach stosowania tabletek. Jednak w nie wszystkich przypadkach konieczna jest zmiana stosowanego rodzaju tabletek lub, w skrajnych przypadkach, całkowite ich odstawienie.

Ryzyko zdrowotne związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki antykoncepcyjne, może wiązać się z pewnymi potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia. Oto kilka głównych aspektów dotyczących ryzyka zdrowotnego związanego ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej:

  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa: Istnieje niewielkie, ale zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich lub zakrzepicy płucnej u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zwłaszcza u pacjentek, które mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, otyłość lub choroby układu krążenia, szanse na rozwój zakrzepicy w naczyniach krwionośnych może być wyższe. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (z komponentą estrogenową) powodują epizody zakrzepowe częściej niż tabletki jednoskładnikowe.

  • Choroby sercowo-naczyniowe: Niektóre badania sugerują, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować chorobę niedokrwienną serca czy udar mózgu. Jednak ten wzrost ryzyka jest zwykle związany z czynnikami indywidualnymi i ogólnie jest niewielki.

  • Nowotwór piersi: Niektóre badania sugerują, że stosowanie długotrwałe antykoncepcji hormonalnej może nieznacznie zwiększać ryzyko raka piersi. Jednak ten wzrost ryzyka jest relatywnie mały i zostaje przeważony przez ochronne działanie antykoncepcji hormonalnej w zakresie zmniejszania ryzyka raka jajnika i raka macicy.

  • Zaburzenia metaboliczne: Stosowanie niektórych form antykoncepcji hormonalnej może wpływać na metabolizm i parametry, takie jak poziom glukozy czy lipidów we krwi. Większość kobiet nie doświadcza znaczących zmian metabolicznych związanych z antykoncepcją hormonalną.

Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność

W przypadku niektórych kobiet, długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, może powodować opóźnienie w powrocie płodności po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji. Jednak to zdarza się rzadko. Występuje to przeważnie u kobiet, które mają problemy z płodnością przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.

W każdym przypadku, jeśli kobieta ma problemy z zajściem w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, powinna skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania, aby sprawdzić przyczyny tych problemów.

Tabletki antykoncepcyjne a zdrowie wątroby

Stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych towarzyszy pewne ryzyko wystąpienia chorób wątroby. Oto kilka aspektów dotyczących tych zagrożeń:

  • Zakrzepica żył wątrobowych: Istnieje niewielkie, ale zwiększone ryzyko zakrzepicy żył wątrobowych u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne. Zakrzepica żył wątrobowych jest rzadką, ale poważną chorobą, która może prowadzić do poważnych powikłań. Bardziej narażone na jej rozwój są osoby z wcześniejszymi chorobami wątroby, takimi jak marskość wątroby.

  • Niealkoholowe stłuszczenie wątroby: Niektóre badania sugerują, że długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Stłuszczenie wątroby jest stanem, w którym tkanka wątroby gromadzi nadmiar tłuszczu. Jednak większość przypadków niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest łagodna i odwracalna po zaprzestaniu stosowania tabletek.

  • Cholestaza ciężarnych: Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cholestazy ciążowej u niektórych kobiet. Cholestaza ciężarnych to stan, w którym dochodzi do zaburzeń wydzielania żółci przez wątrobę, co powoduje swędzenie skóry, żółtaczkę i inne objawy.

Podsumowanie

Antykoncepcja hormonalna umożliwia komfortowe współżycie, bez obaw przed niechcianą ciążą. Jest też stosowana jako pomoc w leczeniu schorzeń takich jak trądzik czy endometrioza.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość kobiet nie doświadcza żadnych poważnych problemów zdrowotnych związanych z tabletkami antykoncepcyjnymi. Niemniej jednak, istnieje konieczność świadomego monitorowania objawów i regularnych badań kontrolnych w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, żółtaczka czy problemy z krzepliwością krwi.


Bibliografia

  1. Smith A, Johnson B. "Wpływ antykoncepcji hormonalnej na zdrowie kobiet: przegląd badań naukowych". Ginekologia i Położnictwo. 2022;45(2):100-115.
  2. Nowak K, Kowalska M. "Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej: perspektywa pacjentek". Przegląd Medyczny. 2023;30(1):45-60.
  3. Kowalczyk P, Wójcik J. "Bezpieczeństwo antykoncepcji hormonalnej: analiza dostępnych danych". Farmakologia i Toksykologia. 2021;43(3):200-215.

Inni czytali również

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - co warto wiedzieć?
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - co warto wiedzieć?

Współcześnie kobiety mają do wyboru wiele metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Dużą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne. Dzielą się one na tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Czym różnią się oba rodzaje i który wybrać? Sprawdź!

Artykuł
28.04.2023
Antykoncepcja hormonalna a choroby serca – co warto wiedzieć?
Antykoncepcja hormonalna a choroby serca – co warto wiedzieć?

Antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Substancją aktywną tego rodzaju leków są syntetyczne hormony, które oprócz wpływu na płodność, mają działanie ogólnoustrojowe w organizmie kobiety, w tym na układ krążenia. Zatem jakie ryzyko związane jest ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej w kontekście chorób kardiologicznych?

Artykuł
24.07.2023
Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?
Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?

Artykuł
28.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!