Infectoscab – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 10.03.2022

Infectoscab – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Infectoscab 5% krem

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Infectoscab 5% krem jest to preparat do stosowania na skórę, przeznaczony do walki ze świerzbem. Substancją czynną leku Infectoscab jest permetryna w stężeniu 50 mg/g.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Infectoscab

Infectoscab 5% krem to produkt wskazany w leczeniu świerzbu wywołanego przez Sarcoptes scabiei. Permetryna zawarta w preparacie to syntetyczny środek insektobójczy, który porażając układ nerwowy pasożyta, doprowadza do jego śmierci.    

Dla kogo wskazany jest lek Infectoscab?

Infectoscab wskazany jest dla pacjentów od 2 roku życia. Dzieci od 2 miesiąca życia do 2 roku życia w wyjątkowych przypadkach mogą być leczone wyłącznie pod nadzorem lekarza. 

Dawkowanie i czas trwania kuracji

Dawkę leku Infectoscab ustala się indywidualnie, jednak u osób >12 r.ż stosuje się do 30 g kremu, u dzieci w wieku 6-12 lat do 15 g kremu, a u dzieci pomiędzy 2 miesiącem a 5 rokiem życia do 7,5 g kremu. 

Terapia powinna trwać 14 dni. W przypadku utrzymywania się lub nawrotu infekcji konieczne może okazać się ponowienie kuracji. 

W jaki sposób stosować Infectoscab?

Preparat Infectoscab 5% krem można stosować wyłącznie na skórę, należy uważać, by krem nie dostał się do oczu, na błony śluzowe np. gardła lub narządów płciowych oraz do otwartych ran. 

Cienką warstwę kremu pokrywa się całe ciało, w tym przednią powierzchnię szyi, kark, dłonie i podeszwy stóp. Na szczególną uwagę zasługują okolice między palcami rąk i stóp, nadgarstków, dołów łokciowych i pachowych oraz szpary pośladkowej i narządów płciowych zewnętrznych. 

U dzieci Infectoscab pokrywa się także twarz z wyłączeniem okolicy oczu i ust, uszy i skórę owłosioną głowy. 

Krem powinno się pozostawić na skórze przez co najmniej 8 godzin, w tym czasie nie można myć okolic pokrytych lekiem. Po 8 godzinach należy usunąć nadmiar preparatu za pomocą wody z mydłem.

Czy osoby z otoczenia również powinny się leczyć?

Świerzb jest wysoce zaraźliwą chorobą. Osoby mające kontakt z chorym na świerzb jak najszybciej powinny zostać poddane badaniu przez lekarza oraz w razie konieczności leczeniu za pomocą Infectoscab 5% krem. 

Dodatkowe zalecenia podczas terapii świerzbu

Podczas terapii świerzbu, oprócz stosowania Infectoscab 5% krem, pacjent powinien zadbać równocześnie o higienę osobistą i własnego otoczenia

Zaleca się skrócenie paznokci i ich regularne czyszczenie, częste odkurzanie dywanów i mebli tapicerowanych, codzienne zmienianie pościeli i ręczników oraz pranie ich w temperaturze 60 stopni (jeśli ubrania nie są przeznaczone do prania, należy przechowywać je przez kilka dni w plastikowej torbie).

Możliwe działania niepożądane preparatu Infectoscab

Najczęstsze działania niepożądane

Do najczęściej występujących działań niepożądanych podczas stosowania Infectoscab 5% krem zalicza się: świąd, rumieniowatą wysypkę, suchość skóry i parestezje (uczucie pieczenia lub mrowienia na skórze). 

Takie niedogodności mogą utrzymywać się nawet przez 4 tygodnie od zakończenia leczenia. 

Rzadziej obserwowane działania niepożądane

Wśród rzadszych działań niepożądanych obserwujemy: bóle głowy, nudności, duszność, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, otarcia naskórka, reakcje alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry. 

Wpływ leku stosowanego miejscowo na mechaniczne środki antykoncepcyjne

Substancje pomocnicze zawarte w preparacie (wazelina biała, parafina ciekła) mogą spowodować uszkodzenie lateksu i tym samym zmniejszać skuteczność środków antykoncepcyjnych np. prezerwatyw. Podczas terapii zaleca się skorzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji. 

Czy istnieje ryzyko zatrucia lekiem Infectoscab?

Nie ma ryzyka przedawkowania produktu Infectoscab 5% krem przy stosowaniu miejscowym. 

W razie przypadkowego spożycia produktu należy pilnie skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko ostrego zatrucia. Objawia się ono jako nudności, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, a w ciężkich przypadkach cierpnięcie lub mrowienie skóry, drętwienie, nadpobudliwość oraz drgawki. 

Nie istnieje swoista odtrutka. Przy spożyciu dużej ilości produktu korzystne może być płukanie żołądka, należy je wykonać w czasie 2 godzin od przyjęcia leku. 

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Produktu Infectoscab 5% krem nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: permetryna, alkohol cetostearylowy, emulgujący (typ A), parafina ciekła, wazelina biała, kwas sorbinowy, woda oczyszczona. 

Produkt przeciwwskazany jest także przy nadwrażliwości na chryzantemy lub inne kwiaty z gatunku Compositae.

Leku Infectoscab 5% krem nie należy stosować u dzieci poniżej 2 miesiąca życia

Infectoscab a ciąża i okres karmienia piersią

Z uwagi na zbyt skąpe dane dotyczące bezpieczeństwa, leku nie należy stosować w trakcie ciąży oraz karmienia piersią, chyba że jest to konieczne. 

Infectoscab a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie wykazano negatywnego wpływu leku Infectoscab na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. 

Infectoscab a alkohol

Nie wykazano, że równoczesne stosowanie preparatu Infectoscab i alkoholu w wyższym stopniu pogarsza zdolności psychomotoryczne niż przy stosowaniu samego alkoholu. Zaleca się jednak unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Infectoscab

Substancja czynna: Permetryna

Wskazania: Świerzb

Stosowanie: Miejscowo na skórę

Dawkowanie: U osób >12 r.ż do 30 g, u dzieci w wieku 6-12 lat do 15 g, pomiędzy 2 mies. a 5 r.ż do 7,5 g kremu

Przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; nadwrażliwość na chryzantemy  lub inne kwiaty z gatunku Compositae 

Główne działania niepożądane:  Świąd, rumieniowata wysypka, suchość skóry, parestezje (uczucie pieczenia lub mrowienia na skórze)


Infectoscab 5% krem

Inni czytali również

Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne
Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne

Metod antykoncepji dla par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, jest wiele. Zastrzyk antykoncepcyjny jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą martwić się antykoncepcją na co dzień. Warto jednak znać zalety i wady tej metody.

Artykuł
22.01.2023
Clemastinum – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Clemastinum – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Clemastinum WZF, Clemastinum Hasco i Clemastinum Aflofarm to produkty lecznicze stosowane celem zwalczania objawów alergii. Substancją czynną wspomnianych preparatów jest klemastyna o działaniu przeciwhistaminowym. Leki te dostępne są w różnych formach.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.12.2022
Trądzik - rodzaje trądziku, charakterystyka i leczenie
Trądzik - rodzaje trądziku, charakterystyka i leczenie

Trądzik to choroba dermatologiczna, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn, zwłaszcza podczas okresu dojrzewania. Ma uciążliwy i przewlekły charakter, a patogeneza tego schorzenia jest wieloczynnikowa. Leczenie trądziku powinno mieć charakter holistyczny i obejmować zarówno odpowiednią farmakoterapię, zdrowy styl życia, jak i dobraną indywidualnie pielęgnację skóry.

Artykuł
08.12.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!