Escitalopram Actavis – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 31.01.2023

Escitalopram Actavis – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Escitalopram Actavis

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Escitalopram Actavis jest lekiem stosowanym m.in w leczeniu depresji. Jakie są inne wskazania do przyjmowania leku Escitalopram Actavis? Jakie może powodować działania niepożądane?

Spis treści

Czym jest Escitalopram Actavis?

Lek ten jest dostępny w kilku wersjach, zależnie od ilości substancji czynnej: Escitalopram Actavis 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg. W razie potrzeby tabletkę 10 mg i więcej można dzielić na równe dawki zgodnie z podziałką na tabletce.

Escitalopram należy do grupy leków będących inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (tzw. SSRI), co skutkuje działaniem przeciwdepresyjnym leku. To stosunkowo nowa substancja o wybiórczym działaniu.

Skład leku

Poza escitalopramem w postaci szczawianu tabletki Escitalopram Actavis zawierają celulozę mikrokrystaliczną, koloidalną krzemionkę bezwodną, kroskarmelozę sodową, talk, stearynian magnezu, hypromelozę, dwutlenek tytanu i makrogol.

Jak stosować lek?

Lek stosuje się doustnie w pojedynczej dawce w ciągu dnia, niezależnie od posiłków. Głównymi wskazaniami do stosowania leku escitalopram Actavis są ciężkie epizody depresji, lęk napadowy, lęk społeczny, zaburzenia obsesyjno-komulsywne.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Leczenie dużych epizodów depresji: zwykle 10 do 20 mg na dobę. Efekt stosowania leku Escitalopram actavis uzyskuje się zwykle po 2-4 tygodniach regularnego stosowania, terapia trwa minimum pół roku.

Zespół lęku napadowego: 5 mg w pierwszym tygodniu leczenia i 10 w kolejnych, możliwe zwiększenie dawki do 20 mg na dobę w zależności od potrzeb pacjenta. Najlepszy efekt osiąga się po 3 miesiącach stosowania, leczenie trwa kilka miesięcy.

Fobia społeczna - zwykle 10 mg na dobę (od 5 do 2o mg), zwykle terapia trwa co najmniej 12 tygodni.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - początkowo 10 mg na dobę, później możliwe zwiększenie dawki do 20 mg.

Lek należy odstawiać ostrożnie, stopniowo zmniejszając dawkę.

Jak dawkować lek u dzieci?

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż.

Dawka maksymalna produktu

Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania leku Escitalopram Actavis przy stosowaniu dawki powyżej 20 mg na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą: zwiększenie masy ciała, zwiększenie łaknienia, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, zapalenie zatok, ziewanie, nudności, bóle mięśni (związane z zapaleniem), zapalenie stawów, nasilone pocenie, zaburzenia seksualne (np. zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu płciowego), uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, zawroty głowy.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą: zmniejszenie masy ciała, agresja, zaburzenia smaku, mania, zaburzenia ruchowe, szybkie lub wolne bicie serca, szumy uszne, wymioty, suchość w jamie ustnej, zatrzymanie moczu i inne.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy odstawienia

W przypadku nagłego odstawienia leku może dojść do wystąpienia objawów takich jak: zaburzenia snu, zawroty głowy, niepokój psychoruchowy, zaburzenia widzenia, biegunka, drażliwość i inne. Zwykle objawy ustępują po kilku dniach-tygodniach. Aby ich uniknąć należy stopniowo zmniejszać dawkę przyjmowanego leku zależnie od zaleceń lekarza prowadzącego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku (w tym jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu), przyjmowanie leków z grupy inhibitorów MAO, wydłużenie odstępu QT, przyjmowanie innych leków wpływających na wydłużenie odstępu QT. Należy poinformować lekarza o jakichkolwiek zaburzeniach rytmu serca jakie do tej pory wystąpiły u pacjenta lub jeśli wystąpi nowy epizod nieprawidłowego rytmu serca - może to stanowić podstawę do odstawienia leku.

Szczególną ostrożność powinni wykazać pacjenci z objawami manii lub hipomanii. Stosowanie leku Escitalopram actavis może wywołać napady drgawkowe lub zwiększyć ich częstość, co jest podstawą do odstawienia leku.

U niektórych pacjentów może dojść do nasilenia objawów lęku (np. napady lęku panicznego). W początkowej fazie stosowania leku może dojść do nasilenia myśli samobójczych, stąd często łączenie leku z innymi preparatami na początku leczenia.

Możliwy jest również niepokój psychoruchowy, zmniejszone stężenie sodu we krwi (co zwłaszcza u starszych pacjentów może się wyrażać jako stany splątania, zawroty głowy), wybroczyny czy plamica.

Należy zachować ostrożność w stosowaniu escitalopramu w chorobach układu krążenia i jaskrze.

Interakcje z innymi lekami

Nie należy przyjmować leku Escitalopram Actavis jeśli jednocześnie są stosowane leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów MAO (stosowane także w leczeniu choroby Parkinsona) ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Pacjenci chorujący na cukrzycę mogą wymagać zmiany dawkowania leków przeciwcukrzycowych ze względu na wpływ escitalopramu na gospodarkę cukrową.

W trakcie leczenia escitalopramem nie należy przyjmować preparatów z dziurawcem zwyczajnym, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu z lekami o działaniu serotoninergicznym (np. leki stosowane przeciwbólowo - tramadol), obniżającymi próg drgawkowy, lekami przeciwzakrzepowymi (stosowanymi m.in. w celu zmniejszenia ryzyka udaru niedokrwiennego), wpływającymi na poziom elektrolitów. Na poziom escitalopramu we krwi mogą wpływać inhibitory pompy protonowej stosowane w leczeniu wrzodów żołądka oraz inne leki wpływające na CYP2C19 lub CYP2D6.

Escitalopram Actavis a alkohol

Tak jak w przypadku innych leków psychotropowych należy unikać przyjmowania alkoholu w trakcie terapii escitalopramem.

Escitalopram Actavis a ciąża i karmienie piersią

Zaobserwowano działanie toksyczne na płód w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. Należy rozważyć potencjalne szkody i korzyści i zastosować leczenie escitalopramem tylko jeśli to bezwzględnie konieczne.

Przypuszczalnie escitalopram przenika do mleka kobiecego, stąd nie należy go stosować w okresie karmienia piersią.

Escitalopram a zdolność prowadzenia pojazdów

Escitalopram nie wpływa na sprawność intelektualną, natomiast jak każdy lek psychoaktywny może wpływać na zdolności przewidywania, osądu, stąd lek może mieć wpływ na ogólną zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Escitalopram actavis

Substancja czynna: escitalopram

Wskazania: leczenie dużych epizodów depresji, leczenie zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1x dziennie, 5-20 mg w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku, przyjmowanie leków z grupy inhibitorów MAO, wydłużenie odstępu QT, przyjmowanie innych leków wpływających na wydłużenie odstępu QT.

Główne działania niepożądane: zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu, niepokój, zaburzenia seksualne

Escitalopram Actavis

Inni czytali również

Depresja - najczęstsze zaburzenie nastroju
Depresja - najczęstsze zaburzenie nastroju

Zaburzenia depresyjne to grupa zaburzeń psychiatrycznych, które objawiają się głównie obniżeniem nastroju. Najczęściej diagnozuje się je między 20 a 40 r.ż., jednak choroba ta dotyka również dzieci.

Artykuł
06.07.2022
Dicortineff – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dicortineff – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dicortineff to krople do oczu i uszu, stosowane w stanach zapalnych i po urazach tych narządów. Lek zawiera neomycynę i gramicydynę, które mają działanie przeciwbakteryjne oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.10.2022
Euthyrox – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Euthyrox – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Euthyrox N jest popularnym lekiem stosowanym m.in. w niedoczynności tarczycy. Zawiera odpowiednik tyroksyny, hormonu wydzielanego przez tarczycę – lewotyroksynę. 

Charakterystyka produktów leczniczych
21.10.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!