Pimafucort – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 06.03.2023

Pimafucort – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Pimafucort maść zawiera aż trzy substancje czynne. Kiedy stosować Pimafucort? Jak działa Pimafucort?

Spis treści

Czym jest Pimafucort maść?

Pimafucort zawiera trzy substancje czynne: natamycynę, hydrokortyzon oraz neomycynę w postaci siarczanu neomycyny (odpowiednio 10 mg, 10 mg i 3500 IU w 1g maści).

Pimafucort krem zawiera te same substancje aktywne w takiej samej ilości.

Mechanizm działania

Natamycyna jest lekiem silnie przeciwgrzybiczym, działa zwłaszcza wobec grzybów z rodzaju Candida (drożdżaki).

Hydrokortyzon należy do kortykosteroidów, wykazuje działanie przeciwzapalne i wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych.

Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, ma wpływ na wiele gatunków bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich.

Skład leku

Poza wyżej wymienionymi Pimafucort maść zawiera podłoże maściowe, które zawiera parafinę ciekłą oraz 5% polietylen.

Stosowanie preparatu Pimafucort maść

Lek powinien być stosowany w leczeniu chorób skóry (np. w łojotokowym zapaleniu skóry), które odpowiadają na leczenie sterydami, a ponadto skóra uległa nadkażeniu przez wrażliwe na substancje czynne drobnoustroje (bakterie i grzyby). Nie stosuje się Pimafucort w leczeniu chorób skóry które zostały pierwotnie wywołane przez drobnoustroje.

Hydrokortyzon w 1-3% wchłania się przez skórę i w przypadku stosowania na wyprysk czy inną zmienioną chorobowo skórę to wchłanianie się zwiększa. Natamycyna i neomycyna praktycznie nie wchłaniają się przez nieuszkodzoną skórę, neomycyna może wchłaniać się w niewielkim stopniu w przypadku uszkodzenia.

W przypadku nadkażenia należy przerwać stosowanie preparatu.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek nakłada się na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 4 razy dziennie. Maści nie powinno się stosować dłużej niż przez 14 dni. Długotrwałe stosowanie preparatu, stosowanie w fałdach skórnych, na dużej powierzchni skóry powinno być unikane, gdyż zwiększa to ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Nie powinno stosować się opatrunków okluzyjnych ani stosować Pimafucort na uszkodzoną skórę ze względu na możliwość wchłonięcia leku.

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak dawkować lek u dzieci?

U dzieci wchłanianie hydrokortyzonu przez skórę jest większe niż u dorosłych i może prowadzić nawet do zahamowania czynności kory nadnerczy. Należy zachować szczególną ostrożność i dawkować lek Pimafucort zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Najczęstsze działania niepożądane

Nie wymienia się często występujących działań niepożądanych. W przypadkach 1:1000-1:10 000 mogą wystąpić takie objawy jak: zahamowanie czynności nadnerczy, zanik skóry, rozstępy skórne, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, zapalenie skóry wokół ust, zapalenie skóry podobne do trądziku różowatego. Możliwe jest także nasilenie objawów choroby po odstawieniu leczenia, opóźnienie leczenia, odbarwienie skóry, nadmierne owłosienie. Ponadto są możliwe kontaktowe reakcje alergiczne na neomycynę.

Wyżej wymienione działania niepożądane są związane przede wszystkim z zawartością hydrokortyzonu, w przypadku stosowaniu silniej działających kortykosteroidów te skutki są dużo bardziej wyrażone.

Rzadziej występujące działania niepożądane

W trakcie stosowania leku Pimafucort wystąpić może (bardzo rzadko) zwiększenie ciśnienia śródgałkowego i zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania Pimafucort jest nadwrażliwość na substancje aktywne lub pomocnicze.

Do chorób, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania preparatu należą choroby skóry pierwotnie wywołane zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym, wirusowym lub pasożytniczym. Pimafucort nie powinien być także stosowany w chorobach wrzodowych skóry, owrzodzeniach, oparzeniach, ranach. Nie stosuje się Pimafucort w przypadku działań niepożądanych po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów (rozstępy skórne, posteroidowe zapalenie skóry wokół ust). Również trądzik pospolity , trądzik różowaty, rybia łuska stanowią przeciwwskazania. W przypadku kruchości naczyń krwionośnych, młodzieńczym wyprysku stóp także nie powinno się stosować preparatu Pimafucort.

Interakcje z innymi lekami

Nie zostały poznane.

Pimafucort a ciąża

Neomycyna stosowana miejscowo może teoretycznie wpływać negatywnie na rozwój narządów słuchu u płodu, w związku z czym kobiety w ciąży nie powinny stosować preparatu Pimafucort przez dłuższy czas, pod okluzją czy na dużej powierzchni skóry.

Pimafucort a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie badano wpływu Pimafucort maść na prowadzenie pojazdów, przypuszczalnie wpływu nie ma.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Pimafucort maść

Substancja czynna: hydrokortyzon, neomycyna, natamycyna

Wskazania: zmiany chorobowe skóry w chorobie skóry reagującej na sterydy ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi drobnoustrojami wrażliwymi na substancje aktywne

Zastosowanie: na powierzchnię skóry (do stosowania zewnętrznego, do stosowania miejscowego)

Dawkowanie: 2-4 razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę, przez max. 14 dni

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje aktywne lub pomocnicze, choroby skóry wywołane zakażeniem, niektóre choroby skóry (wymienione wyżej), objawy nadwrażliwości po uprzednim miejscowym stosowaniu kortykosteroidów

Główne działania niepożądane: nasilenie objawów choroby po odstawieniu leczenia, rozstępy skórne, odbarwienie skóry, zmiany zanikowe skóry, nadmierne owłosienie.

Inni czytali również

Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Charakterystyka produktów leczniczych
07.03.2023
Lesinelle - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Lesinelle - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Lesinelle to lek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz drospirenon. Występuje w formie tabletek i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
23.03.2023
Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie
Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w środku nocy czy też wstawanie o bardzo wczesnych godzinach porannych to rzeczywistość wielu osób borykających się z bezsennością. Wpływ na zaburzenia snu może mieć wiele czynników - czasem są to kłopoty zdrowotne, innym razem wystarczy niewłaściwa higiena snu albo przewlekły stres. Jeśli należysz do grona osób, które mają problem z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen, sprawdź domowe sposoby na bezsenność , które mogą Ci pomóc.

Artykuł
27.01.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!