Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.
Opublikowano 26.05.2023
Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.
Nystatyna VP to lek przeznaczony do stosowania dopochwowego w przypadku grzybicy pochwy i sromu. Preparat zawiera nystatynę będącą antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym, który jest skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez liczne grzyby i drożdżaki, m. in. Candida spp., Cryptococcus spp., Coccidioides spp., Histoplasma spp., Blastomyces spp. oraz Aspergillus spp.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Lek nystatyna, w zależności od stężenia i wrażliwości organizmu, działa grzybostatycznie lub grzybobójczo.
Nystatyna łączy się z ergosterolem, który wchodzi w skład błony komórkowej grzybów, powodując zaburzenie przepuszczalności owej błony. W rezultacie komórka grzybowa traci istotne dla swojego funkcjonowania składniki co zaburza funkcjonowanie komórki grzyba.
Produkt działa przede wszystkim miejscowo, ponieważ praktycznie nie wchłania się z pochwy.
Substancja czynna leku Nystatyna VP to nystatyna (Nystatinum ). W jednej tabletce znajduje się 100 000 j.m. substancji czynnej. Opakowanie zawiera 10 tabletek. Do pozostałych składników leku należą substancje pomocnicze: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, etyloceluloza, stearynian magnezu.
Lek Nystatyna VP podaje się dopochwowo . Należy założyć tabletkę głęboko do pochwy. Nie należy stosować leku Nystatyna VP doustnie.
Należy stosować 1-2 tabletki na dobę wprowadzając je głęboko do pochwy. Długość terapii powinna być zgodna z zaleceniami lekarza, zazwyczaj jest to 14 dni.
Nie ma potrzeby modyfikacji dawki u pacjentek w podeszłym wieku ani z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Lek Nystatyna VP może być stosowany jedynie u pacjentek od 12 roku życia. Podobnie jak u dorosłych należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę głęboko dopochwowo, zwykle przez 14 dni.
Nie należy stosować preparatu u pacjentek poniżej 12 roku życia.
Lek Nystatyna VP stosowany dopochwowo jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Czasami podczas stosowania preparatu mogą pojawić się miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Dzięki zgłaszaniu podejrzewanych objawów niepożądanych możliwe jest stałe monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.
Jak dotąd nie został odnotowany żaden przypadek objawowego przedawkowania nystatyny stosowanej dopochwowo. W związku z tym, że Nystatyna VP stosowana miejscowo praktycznie nie przenika do krążenia ogólnoustrojowego, lek nie powoduje objawów ogólnych.
Pomimo stosunkowego bezpieczeństwa preparatu nie należy przyjmować preparatu bez wskazań do stosowania leku Nystatyna VP, wyraźnego zalecenia lekarza, ani przekraczać zaleconych dawek.
Nie należy stosować leku jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub inny rodzaj nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Do tej pory nie odnotowano interakcji nystatyny z innymi lekami.
Lek Nystatyna VP nie powinien być stosowany w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Obecnie brakuje danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego produktu w okresie ciąży. Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ nystatyny na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, przebieg porodu i rozwój po urodzeniu.
O wskazaniach do stosowania Nystatyny VP u kobiet ciężarnych decyduje lekarz.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nystatyna VP w okresie karmienia piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu nystatyny na dzieci karmione piersią przez kobiety stosujące ten preparat.
Zaleca się konsultację z lekarzem przed włączeniem leku w okresie karmienia piersią.
Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2 st.C - 8 st.C, w oryginalnym opakowaniu. Okres ważności preparatu wynosi 2 lata.
Preparat leczniczy Nystatyna VP nie wykazuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: nystatyna
Wskazania: grzybica pochwy i sromu
Zastosowanie: głęboko dopochwowo
Dawkowanie: 1-2 tabletki na dobę (100 000-200 000 j.m. nystatyny na dobę)
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych
Działania niepożądane: miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych
Charakterystyka Produktu leczniczego Nystatyna VP https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4866/characteristic
Clatra jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym wskazanym w pokrzywce i uczuleniowym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek. Substancją czynną zawartą w preparacie jest bilastyna.
Charakterystyka produktów leczniczychLogest jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym produkcie są: etynyloestradiol oraz gestoden. Pozostałe składniki leku to: rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, magnezu stearynian. Otoczka: sacharoza, powidon 700 000, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk montanoglikolowy.
Charakterystyka produktów leczniczychMetypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?
Charakterystyka produktów leczniczych