Nystatyna VP – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.05.2023

Nystatyna VP – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Nystatyna VP

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.

Spis treści

Czym jest Nystatyna VP?

Nystatyna VP to lek przeznaczony do stosowania dopochwowego w przypadku grzybicy pochwy i sromu. Preparat zawiera nystatynę będącą antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym, który jest skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez liczne grzyby i drożdżaki, m. in. Candida spp., Cryptococcus spp., Coccidioides spp., Histoplasma spp., Blastomyces spp. oraz Aspergillus spp.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania leku Nystatyna VP

Lek nystatyna, w zależności od stężenia i wrażliwości organizmu, działa grzybostatycznie lub grzybobójczo.

Nystatyna łączy się z ergosterolem, który wchodzi w skład błony komórkowej grzybów, powodując zaburzenie przepuszczalności owej błony. W rezultacie komórka grzybowa traci istotne dla swojego funkcjonowania składniki co zaburza funkcjonowanie komórki grzyba.

Produkt działa przede wszystkim miejscowo, ponieważ praktycznie nie wchłania się z pochwy.

Skład leku Nystatyna VP

Substancja czynna leku Nystatyna VP to nystatyna (Nystatinum ). W jednej tabletce znajduje się 100 000 j.m. substancji czynnej. Opakowanie zawiera 10 tabletek. Do pozostałych składników leku należą substancje pomocnicze: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, etyloceluloza, stearynian magnezu.

Jak stosować lek?

Lek Nystatyna VP podaje się dopochwowo . Należy założyć tabletkę głęboko do pochwy. Nie należy stosować leku Nystatyna VP doustnie.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy stosować 1-2 tabletki na dobę wprowadzając je głęboko do pochwy. Długość terapii powinna być zgodna z zaleceniami lekarza, zazwyczaj jest to 14 dni.

Nie ma potrzeby modyfikacji dawki u pacjentek w podeszłym wieku ani z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Jak dawkować lek u dzieci?

Lek Nystatyna VP może być stosowany jedynie u pacjentek od 12 roku życia. Podobnie jak u dorosłych należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę głęboko dopochwowo, zwykle przez 14 dni.

Nie należy stosować preparatu u pacjentek poniżej 12 roku życia.

Działania niepożądane

Lek Nystatyna VP stosowany dopochwowo jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Czasami podczas stosowania preparatu mogą pojawić się miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Gdzie zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dzięki zgłaszaniu podejrzewanych objawów niepożądanych możliwe jest stałe monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.

Przedawkowanie preparatu Nystatyna VP

Jak dotąd nie został odnotowany żaden przypadek objawowego przedawkowania nystatyny stosowanej dopochwowo. W związku z tym, że Nystatyna VP stosowana miejscowo praktycznie nie przenika do krążenia ogólnoustrojowego, lek nie powoduje objawów ogólnych.

Pomimo stosunkowego bezpieczeństwa preparatu nie należy przyjmować preparatu bez wskazań do stosowania leku Nystatyna VP, wyraźnego zalecenia lekarza, ani przekraczać zaleconych dawek.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Nie należy stosować leku jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub inny rodzaj nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie odnotowano interakcji nystatyny z innymi lekami.

Nystatyna VP a ciąża

Lek Nystatyna VP nie powinien być stosowany w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Obecnie brakuje danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego produktu w okresie ciąży. Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ nystatyny na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, przebieg porodu i rozwój po urodzeniu.

O wskazaniach do stosowania Nystatyny VP u kobiet ciężarnych decyduje lekarz.

Nystatyna VP a karmienie piersią

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nystatyna VP w okresie karmienia piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu nystatyny na dzieci karmione piersią przez kobiety stosujące ten preparat.

Zaleca się konsultację z lekarzem przed włączeniem leku w okresie karmienia piersią.

Przechowywanie produktu leczniczego

Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2 st.C - 8 st.C, w oryginalnym opakowaniu. Okres ważności preparatu wynosi 2 lata.

Nystatyna VP a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Preparat leczniczy Nystatyna VP nie wykazuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Nystatyna VP

Substancja czynna: nystatyna

Wskazania: grzybica pochwy i sromu

Zastosowanie: głęboko dopochwowo

Dawkowanie: 1-2 tabletki na dobę (100 000-200 000 j.m. nystatyny na dobę)

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych

Działania niepożądane: miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego Nystatyna VP https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4866/characteristic

Nystatyna VP

Inni czytali również

Clatra - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Clatra - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Clatra jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym wskazanym w pokrzywce i uczuleniowym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek. Substancją czynną zawartą w preparacie jest bilastyna. 

Charakterystyka produktów leczniczych
08.12.2021
Logest – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Logest – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Logest jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym produkcie są: etynyloestradiol oraz gestoden. Pozostałe składniki leku to: rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, magnezu stearynian. Otoczka: sacharoza, powidon 700 000, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk montanoglikolowy.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.11.2021
Metypred – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Metypred – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Metypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?

Charakterystyka produktów leczniczych
10.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!