Ventolin - stosowanie, dawkowanie i informacje o leku

Opublikowano 21.08.2021

Ventolin   stosowanie  dawkowanie i informacje o leku

Ventolin

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Ventolin to aerozol wziewny, inhalacyjny stosowany w przypadku skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Substancją czynną preparatu jest salbutamol.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Ventolin czy to steryd? Czym jest?

Ventolin to produkt leczniczy wskazany w leczeniu skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Lek może być również stosowany zapobiegawczo - przed kontaktem z alergenami powodującymi duszność lub przed wysiłkiem u pacjentów z astmą wysiłkową. Jest szczególnie zalecany w leczeniu astmy, niezależnie od stopnia jej nasilenia, o ile terapia nie opóźnia momentu zastosowania glikokortykosteroidów wziewnych. 

Ventolin występuje w formie aerozolu inhalacyjnego do stosowania wziewnego oraz jako roztwór do nebulizacji. Substancją czynną jest tu salbutamol -  selektywny β2-agonista, który w szybkim tempie (po około 5 minutach) umożliwia poszerzenie oskrzeli utrzymujące się około 4-6 godzin. 
Ventolin bezpieczny jest dla osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt. Lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu receptyNa platformie Erecept recepta online dostępna nawet w 15 minut!

Skład i forma leku

Ventolin ma formę aluminiowego pojemnika (inhalator), zamkniętego zaworem, zaopatrzonego w plastikowy dozownik. Produkt zawiera 200 dawek leku w postaci zawiesiny, która pod wpływem ciśnienia zmienia się w aerozol inhalacyjny. 

W jednej dawce produktu zawarte jest 100 µg substancji aktywnej - salbutamolu (Salbutamolum) w postaci siarczanu salbutamolu. Substancją pomocniczą użytą przy produkcji jest 1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a). Lek pozbawiony jest freonów.  

Jak stosować Ventolin?

Ventolin przeznaczony jest tylko do inhalacji. Przed użyciem należy wstrząsnąć inhalator, umieścić ustnik w jamie ustnej oraz zacisnąć na nim wargi. Wykonać wdech i natychmiast nacisnąć inhalator, aby lek został uwolniony.

Pacjenci mający trudność z synchronizacją oddechu i obsługi inhalatora mogą stosować Ventolin za pomocą komory inhalacyjnej. Dla niemowląt i małych dzieci, które nie współpracują przeznaczona jest komora inhalacyjna Babyhaler

Jak dawkować Ventolin?

By przerwać nagły skurcz oskrzeli u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, zaleca się stosowanie od 100 µg do 200 µg sulbutamolu (zatem od 1 do 2 inhalacji). U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się zazwyczaj 100 µg sulbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 µg.  

By zapobiec obturacji oskrzeli, na 10-15 minut przed kontaktem z alergenem lub wysiłkiem fizycznym, osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia mogą zastosować Ventolin w dawce 200 µg. Dzieciom poniżej 12 lat wystarczy zazwyczaj 100 µg salbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 µg. 

Ventolin można stosować maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Jeżeli zapotrzebowanie na lek wzrasta, oznacza to, że przebieg astmy jest źle kontrolowany. Zwiększenie dawkowania lub częstości inhalacji wymaga konsultacji medycznej. 

U pacjentów z ciężkim przebiegiem astmy leki rozszerzające oskrzela nie powinny być stosowane w monoterapii, a w połączeniu z kortykosteroidami wziewnymi. Podczas ciężkiego napadu astmy do sterydów wziewnych warto niekiedy dołączyć kortykosteroidy podawane doustnie. 

Możliwe działania niepożądane preparatu Ventolin

Możliwe działania niepożądane

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą produktu Ventolin należą bóle głowy, drżenie mięśni szkieletowych oraz tachykardia (przyspieszenie akcji serca)

Po zastosowaniu produktu Ventolin odnotowano również działania niepożądane tj.: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, obniżenie ciśnienia krwi, nadmierna pobudliwość czy zaburzenia rytmu serca.

Rzadko wskutek terapii beta2-agonistą obserwuje się spadek potasu we krwi (hipokaliemia). Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą o ciężkim i ostrym przebiegu.

Ventolin może powodować paradoksalny skurcz oskrzeli, który objawia się świstem po inhalacji aerozolu. W takim przypadku należy niezwłocznie odstawić preparat oraz zastosować inny lek rozszerzający oskrzela. 

Przedawkowanie produktu Ventolin

Przedawkowanie produktu leczniczego Ventolin zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych leku, przede wszystkim tachykardii, kołatania serca, zaburzenia rytmu serca lub hipokaliemii. W takim przypadku należy odstawić lek, a niekiedy również zastosować kardioselektywne ß-adrenolityki. 

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania produktu Ventolin

Ventolin przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik użyty w preparacie. 

Salbutamol stosowany wziewnie przeciwwskazany jest u kobiet ciężarnych zagrożonych poronieniem

Należy zachować dużą ostrożność podczas stosowania produktu Ventolin u pacjentów z tyreotoksykozą (nadczynnością tarczycy). Ostrożność zaleca się również w przypadku ciężkich chorób serca takich jak choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca. Pojawienie się niepokojących objawów podczas terapii np. duszność, ból w klatce piersiowej czy zawroty i ból głowy jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem prowadzącym.  

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na przeciwstawny mechanizm działania produktu Ventolin nie należy łączyć z nieselektywnymi blokerami receptorów β np. propranolol.

Ventolin a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Ventolin, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Jednakże spożycie alkoholu, a nawet wdychanie jego oparów może zaostrzyć przebieg astmy, co jest efektem odwrotnym do zamierzonego. 

Ventolin a ciąża

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że duże dawki salbutamolu przyjmowane na wczesnym etapie ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Ventolin u kobiet w ciąży. Terapię można wdrożyć jedynie wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla kobiety ciężarnej przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Ventolin a karmienie piersią 

Salbutamol ma zdolność przenikania do mleka kobiecego, jednak nie wiadomo czy wywiera to negatywny wpływ na karmione dziecko. Ze względów bezpieczeństwa należy ograniczyć stosowanie produktu Ventolin do sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne. 

Ventolin a prowadzenie pojazdów 

Nie odnotowano negatywnego wpływu salbutamolu na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności należy jednak zapoznać się z indywidualną reakcją na lek. 

Przed użyciem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń. 

Podsumowanie informacji dotyczących leku Ventolin

Substancja czynna: Salbutamol

Wskazania: Leczenie nagłego skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych; Zapobieganie skurczu oskrzeli następującego po aktywności fizycznej lub kontakcie z alergenem

Zastosowanie: Wziewne

Dawkowanie: 100-200 µg (1-2 dawki)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, poronienie zagrażające

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, drżenie mięśni szkieletowych, tachykardia, poszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, reakcje nadwrażliwości, hipokaliemia

Ventolin

Inni czytali również

Fluconazole Polfarmex – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Fluconazole Polfarmex – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Fluconazole Polfarmex jest lekiem przeciwgrzybiczym. Dostępne są tabletki o różnej zawartości substancji czynnej, w zależności od potrzeb pacjenta. Co zawiera Fluconazole Polfarmex? Jak stosować ten lek?

Charakterystyka produktów leczniczych
21.03.2023
Metody antykoncepcji u mężczyzn
Metody antykoncepcji u mężczyzn

Już od starożytności antykoncepcja opierała się w głównej mierze na kontroli kobiecej rozrodczości. Do dziś  mężczyźni mają do dyspozycji wyłącznie prezerwatywy oraz bardziej inwazyjną metodę - sterylizację chirurgiczną. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost intensywności badań nad innymi formami męskiej antykoncepcji - antykoncepcji przyszłości.

Artykuł
26.01.2022
Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne
Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne

Metod antykoncepji dla par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, jest wiele. Zastrzyk antykoncepcyjny jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą martwić się antykoncepcją na co dzień. Warto jednak znać zalety i wady tej metody.

Artykuł
22.01.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!