Heparegen – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.01.2022

Heparegen – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Heparegen

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby o charakterze ostrym lub przewlekłym. Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Heparegen

Czym jest Heparegen?

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby o zróżnicowanym pochodzeniu, które wystąpiły w trybie ostrym lub mają charakter przewlekły. Lek wskazany jest również w toksycznym zapaleniu wątroby, które spowodowane jest lekami np. paracetamolem, substancjami chemicznymi lub alkoholem.

Skład i wygląd tabletki Heparegen

Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy w dawce 100 mgDo substancji pomocniczych zawartych w wyrobie medycznym zaliczamy: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię kukurydzianą, talk, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz magnezu stearynian. 

Na rynku dostępne są opakowania zawierające 30 lub 100 tabletek preparatu Heparegen. Każda tabletka ma kolor biały, jest płaska i okrągła z wyżłobionym rowkiem ułatwiającym ewentualne podzielenie produktu. 

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni. 

Mechanizm działania leku

Działanie substancji czynnej leku Heparegen - kwasu tiazlidynokarboksylowego możliwe jest po przekształceniu go do aktywnego metabolitu N-formylocysteiny. Substancja ta ma w swojej strukturze wolną grupę sulfhydrylową (-SH), która stanowi donor wodoru, niezbędnego w procesach dezaktywacji niebezpiecznych substancji w wątrobie. Dzięki temu miąższ wątroby jest chroniony przed działaniem toksyn, leków oraz alkoholu. 

Dodatkowo preparat Heparegen symuluje produkcję i wydzielanie żółci.

Jak stosować produkt Heparegen?

Lek przyjmuje się doustnie, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, popijając dużą ilością wody. 

By ocenić postęp terapeutyczny, podczas stosowania produktu Heparegen zaleca się regularną (np. comiesięczną) kontrolę parametrów wątrobowych (AST, ALT). 

Dawkowanie u osób dorosłych

U osób dorosłych zaleca się przyjmowanie leku Heparegen w dawce 200 mg 2 do 3 razy w ciągu doby. Po ustąpieniu ostrych objawów uszkodzenia wątroby dawkę należy zmniejszyć do 100 mg 2 razy na dobę.

Dawkowanie u dzieci

Sposób dawkowania u dzieci powyżej 15 roku życia jest identyczny jak u osób dorosłych - początkowo 200 mg 2-3 razy na dobę, później 100 mg 2 razy dziennie.   

U dzieci w wieku 6-15 lat dobowa dawka leku Heparegen to 50 mg substancji czynnej w przeliczeniu na 10 kg masy ciała. Taką ilość należy podawać w 2-3 dawkach podzielonych (rano-południe-wieczór).

Lek przeciwwskazany jest u dzieci poniżej 6 roku życia. 

Możliwe działania niepożądane Heparegen

Działania niepożądane

Wśród zgłoszonych przez pacjentów działań niepożądanych podczas terapii produktem Heparegen obecne są nudności oraz pojawienie się zmian skórnych. Nie znamy częstości występowania tego rodzaju działań ubocznych. 

Przedawkowanie leku

Podczas stosowania leku Heparegen istnieje ryzyko przedawkowania substancji czynnej, z tego powodu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego terapię. 

Przedawkowanie preparatu wiąże się przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia patologicznych zmian w układzie nerwowym m.in. stanu padaczkowego, zaburzeń świadomości i śpiączki, osłabienia lub utraty słuchu. Zaburzenia neurologiczne mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy od zażycia zbyt dużej dawki leku. 

Na tego rodzaju powikłania narażone są szczególnie dzieci, gdyż substancja czynna produktu Heparegen w łatwiejszy sposób niż u osób dorosłych penetruje u nich przez barierę krew-mózg.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Preparatu Heparegen nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. 

Jedną z substancji pomocniczych wyrobu medycznego jest laktoza, z tego powodu nie powinien być on stosowany przez osoby cierpiące na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Lek Heparegen nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.

Interakcje z innymi lekami

Nie są znane istotne interakcje kliniczne podczas jednoczesnego stosowania leku Heparegen i innych wyrobów medycznych. 

Heparegen a alkohol

Nie wykazano, że równoczesne stosowanie preparatu Heparegen i alkoholu w wyższym stopniu pogarsza zdolności psychomotoryczne niż przy stosowaniu samego alkoholu. Zaleca się jednak unikanie spożywania alkoholu podczas terapii. 

Heparegen a ciąża i karmienie piersią

Nie ma dostatecznie dużo badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Heparegen w okresie ciąży i karmienia piersią, w związku z tym jego przyjmowanie w tym okresie jest przeciwwskazane.

Heparegen a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie stwierdzono by stosowanie produktu Heparegen w negatywny sposób oddziaływało na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Heparegen

Substancja czynna: Kwas tiazolidynokarboksylowy

Wskazania: Lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby i toksycznym uszkodzeniu wątroby

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Od 15 roku życia 200 mg 2-3 razy dziennie, po ustąpieniu ostrych objawów 100 mg 2 razy dziennie; U dzieci w wieku 6-15 lat 50 mg na 10 kg masy ciała w 2-3 dawkach podzielonych

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; wiek poniżej 6 r.ż.; okres ciąży i laktacji; dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Główne działania niepożądane: Nudności, zmiany skórne

Heparegen

Inni czytali również

Slinda – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Slinda – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Slinda to doustny, jednoskładnikowym, hormonalny lek antykoncepcyjny. Substancją aktywną w nim zawartą jest drospirenon należący do grupy hormonów gestagenowych. 

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Nimesil – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Nimesil – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Nimesil to lek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz bólów miesiączkowych. Nie jest lekiem wydawanym w aptece bez recepty. Substancją czynną jest tu nimesulid. Stosowanie leku powinno się odbywać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i pod czujnym okiem lekarza.

Charakterystyka produktów leczniczych
11.10.2021
Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem
Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem

Kłopoty ze snem to coraz powszechniej diagnozowany problem. Przejściowe zaburzenia snu, takie jak wczesne budzenie, mogą być spowodowane trudną sytuacją życiową, wpływ ma również nieregularny tryb życia (m.in. brak aktywności fizycznej, unikanie drzemek, picie zbyt mocnej herbaty i kawy, palenie papierosów). W przypadku przewlekłej bezsenności warto jednak poszukać głębiej i zastanowić się, czy bezsenność nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi.

Artykuł
10.01.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!