Dlaczego warto zdecydować się na e-receptę? Jakie zalety ma recepta online?
Recepty elektroniczne mają wiele zalet w porównaniu do papierowej recepty. Choć czasami dla osób starszych realizowanie takiej recepty bywa stresujące, to może okazać się, że i dla nich, jest to ogromne ułatwienie.
E-recepty zapewniają łatwość i wygodę użytkowania. Umożliwiają szybkie i komfortowe zrealizowanie recepty w aptece. Pacjent nie musi nosić ze sobą wydruku papierowej recepty, a farmaceuta pobiera niezbędne informacje z systemu. Dzięki temu, że istnieje internetowe konto pacjenta, pacjent ma zawsze wgląd w przepisane leki. Może znaleźć swoją elektroniczną receptę, wpisując nazwę leku, placówki lub nazwisko lekarza.
Recepty elektroniczne zapewniają również ochronę. E-recepta zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i minimalizuje ryzyko błędów. System elektroniczny zawiera pełne informacje na temat leków, które pacjent przyjmuje, co minimalizuje ryzyko niepożądanych interakcji między lekami. Ponadto minimalizuje ryzyko fizycznej kradzieży recepty do zera.
E-recepty są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wymagają papieru ani tonerów, a ich wdrożenie przyczynia się do zmniejszenia zużycia papieru w systemie opieki zdrowotnej. Nie musisz bezpośrednio spotkać się z lekarzem, a konsultacja odbywa się w formie online czy teleporady.
Ogromną zaletą jest również powszechność. E-recepta może być wykorzystana w każdej aptece w Polsce, co zwiększa dostępność leków dla pacjentów.
Internetowe Konto Pacjenta pozwala pacjentowi łatwo sprawdzić historię swoich recept i wizyt lekarskich online.
Dzięki e-receptom nie ma już obaw o ryzyko utraty lub zniszczenia recepty. Nie może być zgubiona czy zniszczona, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych recept.
Kolejnym pozytywnym punktem jest możliwość jej realizacji w innych państwach. E-recepta pozwala na realizację leków poza granicami Polski, co może być ważne dla osób podróżujących lub przebywających za granicą. Aby tak się stało, należy wyrazić zgodę w Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Taka recepta może być zrealizowana w Chorwacji, Estonii, Finlandii i Hiszpanii (na razie dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León oraz Andaluzji). Ministerstwo zdrowia zapowiada, że w przyszłości realizacja e-recepty będzie możliwa w innych krajach UE i EFTA.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że e-recepta jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce i staje się standardem w systemie opieki zdrowotnej.