Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Opublikowano 17.05.2023

Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Zainteresowanie i zapotrzebowanie na elektroniczne recepty stale rośnie. W dobie telemedycyny stało się to proste i szybkie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na kolejki w przychodniach. Wystawienie recepty, nie zawsze wymaga osobistego kontaktu z ochroną zdrowia. Jak zdobyć receptę bez wizyty u lekarza? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak otrzymać e receptę online.

Spis treści

Czym jest e-recepta?

E recepta jest to elektroniczny system, służący do wystawiania recept dla lekarzy . Jeżeli jesteś posiadaczem Internetowego Konta Pacjenta, to otrzymujesz wiadomość SMS zawierającą unikalny czterocyfrowy kod recepty.

Co jeżeli nie masz dostępu do IKP ? Nie jest to problemem, ponieważ lekarz może podać Tobie przez telefon wyżej wspomniany kod recepty.

W styczniu 2020r. weszło w życiu rozporządzenie ministra zdrowia mówiące o tym, że lekarze w pierwszej kolejności powinni wystawiać elektroniczne recepty, a w sytuacjach wyjatkowych recepty papierowe.

Wprowadzenie recept elektronicznych pozwoliło na wyeliminowanie problemu gubienia recept . Dodatkową korzyścią jest lepsza czytelność recept, co czasem mogło być kłopotliwe. Nie jest to tajemnicą, że lekarze nie słyną z wyraźnego charakteru pisma :) .

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Duża część firm oferująca tego typu usługi, daje recepty na podstawie wywiadu medycznego. Lekarz zbiera informacje dotyczące między innymi: chorób przewlekłych pacjenta i obecnie występujących objawów. Celem takiej rozmowy jest zbieranie informacji, by określić stan zdrowia pacjenta .

Czasem powodem wizyty u specjalisty jest tylko przedłużenie recepty. Szczególnie często taka sytuacja może mieć miejsce, gdy kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, które muszą być zażywane codziennie o tej samej porze.

Jak odbywają się konsultacje lekarskie online?

Pacjent najczęściej musi wypełnić formularz medyczny. Wizyta online może przebiegać także w formie rozmowy telefonicznej, rozmowy na czacie lub przy pomocy wideorozmowy. Pozwala to na wygodne, bezkontaktowe uzyskanie recepty, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Jak kupić leki na e-receptę?

Realizacja e recepty jest możliwa w dowolnej aptece . Wykupienie leków polega na podaniu kodu recepty oraz numeru PESEL farmaceucie.

Jeżeli przepisane leki są dostępne w aptece, możesz natychmiastowo je uzyskać.

Recepty online i Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta, to narzędzie niedawno wprowadzone w systemie ochrony zdrowia, pozwalające na uporządkowanie i zintegrowanie danych medycznych pacjenta. Wgląd do tej platformy, może uzyskać każdy posiadający numer PESEL i jest on darmowy.

W internetowym koncie pacjenta znajdziemy, takie informacje, jak kod e recepty, kod skierowania. Platforma udostepnia informacje o Twoim przeszłym, aktualnym oraz przyszłym leczeniu.

Recepta online jest odpowiednikiem recepty tradycyjnej w formie elektronicznej .

Na jakie leki otrzymasz e-receptę online?

Recepty przepisane podczas konsultacji lekarkiej online, mają takie same ograniczenia, jak recepty tradycyjne . Czasem zdażają się sytuacje, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne, do stosowania danego medykamentu . Jeżeli lekarz podaczas rozmowy z pacjentem online będzie miał jakieś wątpliwości, to może odmówić przepisania leku.

Najczęściej dotyczy się to leków wymienionych w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jeżeli potrzebujesz przedłużenia recepty na silne leki przeciwbólowe, na przykład z powodu leczenia onkologicznego, warto przygotwać dokumentację medyczną, z którą lekarz będzie mógł się zapoznać.

Pamiętaj, kazdy doktor odpowiada prawnie, za przepisane lekarstwa.

Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce każdy lek może być przepisany podczas telekonsultacji. Jeżeli dobrze przygotujesz się do takiej wizyty, to otrzymanie recepty na potrzebne leki jest bezproblemowe.

Czy recepta online jest legalna?

Korzystanie z teleporady, czy konsultacji medycznej online, jest zupenie legalne . Możesz zgłosić się do lekarza każdej specjalizacji i przedstawić swój problem zdrowotny i doktor, po przeanalizowaniu Twojej sytuacji może wypisać receptę .

Recepty elektroniczne dają Ci możliwość szybkiego uzykania kodu i wykupienia leku w dowolnej aptece .

Recepta online bezpłatnie

Możliwość uzyskania recepty online, za darmo jest czasem możliwa. Przychodnie POZ są finansowane z Nardowego Funduszu Zdrowia, ale tylko niektóre z nich oferują możliwość uzyskania e recepty bez wizyty w gabinecie lekarskim .

Aby otrzymać e receptę online za darmo, należy skontaktować się ze swoim gabinetem POZ i dowiedzieć się, czy dana przychodnia świadczy usługi w zakresie telemedycyny .

Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska, aby uzyskać receptę online

Wystawienie recepty zazwyczaj wymaga konsultacji lekarskiej . Doktor zadając pacjentowi pytania, dowiaduje się o jego historii choroby, by mieć pewność, że recepta jest zasadna i niezbędna. Bezpieczeństwo pacjenta niezależnie od tego, czy pomoc lekarska odbywa się zdalnie, czy na żywo powinno być na pierwszym miejscu.

Nie za każdym razem, jednak wizyta musi przebiegać w sposób tradycyjny. Dzięki telemedycynie rozmowa z lekarzem może odbywac się zdalnie, co stało się ogromnym ułatwieniem, odciążającym pacjentów oraz lekarzy.

Inni czytali również

Andropauza - jak sobie z nią radzić?
Andropauza - jak sobie z nią radzić?

Czy andropauza jest męskim odpowiednikiem menopauzy u kobiet? Czy andropauza zawsze wiąże się z kryzysem wieku średniego? A także czy z andropauzą można skutecznie walczyć? 

Artykuł
21.02.2022
Cena tabletek antykoncepcyjnych - ile kosztują jednoskładnikowe i dwuskładnikowe pigułki?
Cena tabletek antykoncepcyjnych - ile kosztują jednoskładnikowe i dwuskładnikowe pigułki?

Wybór tabletek hormonalnych jako formy antykoncepcji jest bardzo popularne. Można się jednak zastanawiać, na ile "opłacalna" jest taka metoda zapobiegania ciąży. Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne? Jaka jest cena tabletek jednoskładnikowych? Czy tabletki dwuskładnikowe są droższe? Czy cena zależy od dawki hormonów? To sprawdzimy w tym artykule.

Artykuł
31.05.2023
Luteina dopochwowa w ciąży
Luteina dopochwowa w ciąży

Luteina to potoczne określenie progesteronu, hormonu niezbędnego w procesie zapłodnienia,  podtrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju. Tabletki dopochwowe z luteiną są cennym preparatem zalecanym przez ginekologów w określonych sytuacjach m. in. w profilaktyce poronień i porodów przedwczesnych. 

Artykuł
17.11.2022
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!